Kaip įrengti ekologiškus namus?
Danguolė Kiškienė, „Mano namai“, www.moteris.lt /
Nuotrauka: Žurnalas "Mano namai"
2013 m. balandžio 06 d. 11:00

Kaip įrengti ekologiškus namus?

Sprendimai, kas interjere ir eksterjere yra gražu ir skoninga, kas sukuria tinkamą nuotaiką, visuomet tiesiogiai siejami su estetika. „Žaliasis“ dizainas visų pirma yra etiškas. Jo kūrimas pagrįstas tuo, kas yra gerai ir blogai žmogaus sveikatai, aplinkai ir tausojamiems gamtos ištekliams. Žinoma, mados vėjai taip pat turi įtakos, tačiau jie – ne svarbiausias dalykas.

Kas svarbiau?

Raktiniai žodžiai, apibūdinantys „žaliąjį“ būstą, nėra „stilingas“, „šiuolaikiškas“, „įspūdingas“. Vietoj jų vartojami epitetai „perdirbtas“, „nekenksmingas“, „tausojantis aplinką“, „natūralus“. „Žaliajame“ interjere visų pirma siekiama ne estetinių tikslų, t. y. išryškinti modernaus ar klasikinio, minimalistinio ar rytietiško stiliaus vientisumą, drąsiomis spalvomis sukurti išskirtinę nuotaiką...

Čia daug svarbiau, kaip tausoti energiją, taupyti vandenį, naudoti gamtai nekenksmingas medžiagas. Nors vaizdžiai būtų galima sakyti, kad eko(logiškumas) ir deko(ratyvumas) – ne broliai dvyniai, o tik tolimesni antros eilės pusbroliai, tačiau bendros kalbos jie ieško, o ten, kur randa, interjeras tampa jaukus, skoningai ir atsakingai įrengtas. Kad jų dialogas svarbus, įrodo net ir šiemetinė Milano dizaino savaitė, kurioje vyko ekologijai ir dizainui skirtas konkursas „Eco-creative“ – idėjomis dalysis kūrėjai, naudojantys perdirbtas medžiagas ar prikeliantys naujam gyvenimui senus daiktus ir taip prisidedantys prie aplinkos išsaugojimo. Idėjų, kaip namus padaryti ekologiškesnius ir drauge išsaugojusius estetinį išskirtinumą, siūlome ir mes.

Per visą ilgą gyvenimą...

Gamtai nekenksmingi namai tie, kuriuose vyrauja natūralios medžiagos: akmens plytelės ir medžio masyvo baldai, molio tinkas ir kamštinė sienų danga, augalinio pluošto kilimai ir popieriniai tapetai, keraminiai indai ir medvilnės staltiesės... Beje, vien tik natūrali jų prigimtis nereiškia, kad medžiagos ekologiškos. Jų ekologiškumas nustatomas įvertinus poveikį aplinkai per visą gyvavimo ciklą – nuo pat žaliavų išgavimo, gamybos, transportavimo iki naudojimo bei šalinimo. Taigi net, tarkim, mediniai daiktai nebūtinai nekenkia gamtai – viena vertus, jie gali būti pagaminti iš nykstančių atogrąžų miškų medienos, kita vertus, jiems dažyti, impregnuoti gali būti naudojamos aplinkai kenksmingos medžiagos. Painiavos išvengti čia padeda produktų ekologiškumą įrodantis ženklinimas; apie jį informacijos galima rasti daugelyje interneto svetainių (kad ir www.savas.lt).

Nors svarbiausias dalykas, renkantis daiktus „žaliajam“ interjerui, yra tai, iš ko jie pagaminti, nė kiek ne mažiau turėtų rūpėti, kiek laiko jie tarnaus. Taigi metas prisiminti kokybę. Bet ne vien ją, o ir estetinį daiktų žavesį – šis taip pat prisideda prie jų ilgaamžiškumo, nes gražus daiktas nepabosta, jo nesinori išmesti...

Išsaugota, restauruota ir prasmingai naudojama senovinė prosenelės skrynia atskleidžia ne tik pagarbą praeičiai, bet ir rūpestį dėl ateities

Interjero, kuriame puoselėjamos ekologiško gyvenimo būdo idėjos, nereikėtų tapatinti su kaimiškuoju stiliumi, šiam būdingais raižiniais, nėriniais, kitais dekoratyviais elementais, gerokai nutolusiais nuo mūsų dienų. „Žaliajam“ interjerui būdingas šiuolaikiškumas, minimalizmas, paprastumas ir funkcionalumas, tad jis nebūtinai primena kaimo trobą. Greičiau yra atvirkščiai – „žaliosios“ idėjos populiaresnės miesto būstuose, ten mes labiausiai pasiilgstame gamtos ir siekiame prie jos priartėti bei ją saugoti. Beje, įgyvendinant ekologiško interjero koncepciją daug nusipelnė skandinavų dizaineriai, pasaulį užkrėtę susižavėjimu skandinaviškuoju minimalizmu. Jis įgyvendinamas naudojant natūralias medžiagas ir siekiant neapsikrauti daugybe daiktų.

Nors žolės spalva ar augaliniai motyvai – tikrai ne svarbiausi aplinkai nekenksmingo interjero požymiai, vis dėlto jame paprastai vyrauja švelnūs pasteliniai smėlio, žolės, vandens, akmens, medžio, žemės atspalviai, atspindintys harmoniją su gamta ir siekį ją išsaugoti.

Ne tik naujas yra vertingas

Nors kuriant „žaliąjį“ interjerą kaimiškojo stiliaus nuopelnai ir nelabai įspūdingi, vis dėlto jų nuvertinti nereikėtų. Jau vien todėl, kad saugodami tai, kas sukurta prieš daug dešimtmečių ar net šimtmečių, mes neskubame šluoti parduotuvių lentynų ir vartoti naujų bei greičiau susidėvinčių daiktų. Senus baldus galima sėkmingai pritaikyti atnaujintuose namuose, užuot išmetus juos į sąvartyną. Bėgančio laiko paženklinti daiktai dažnai atrodo stilingiau ir originaliau nei nauji. Tereikia pasitelkti vaizduotę ir dažniau lankytis antikvariatuose ar vadinamuosiuose blusų turguose. Interjero dekoro aksesuarai neišvengiamai keičiami gerokai dažniau nei baldai ar būsto apdaila. Jau vien todėl jie turėtų būti nekenksmingi aplinkai ir kuo ilgiau tarnauti. Kai kyla noras atnaujinti namus, vazomis gali tapti vitražiniais dažais dekoruoti stikliniai buteliai, vazonais – skardinės nuo maisto produktų, lentynomis – nebenaudojamos kopėtėlės, daiktadėžėmis – dekoratyviu dovanų popieriumi apklijuotos batų dėžutės. Ir taip toliau...

Pasak specialistų, pagrindinis namuose mus supančių daiktų, apdailos medžiagų poveikis aplinkai vyksta ne juos naudojant, o pašalinus atliekas. Kitaip sakant, kuo mažiau visokių nereikalingų rakandų išmesime, tuo „draugiškesni“ aplinkai tapsime. Reikia pripažinti, ir tai reikalauja pastangų. Paprasčiau džiaugtis nauja kėde ar šviestuvu, vazonu ar veidrodžiu, o norint prikelti antram gyvenimui jau pabodusius ir patriušusius dažniausiai tenka skirti daug laiko (ir, tiesą sakant, pinigų): užsiimti darbais, kurių nelabai išmanome, ieškoti meistrų ir t. t. Beje, ne visada aišku, ar išeis būtent taip, kaip tikėjomės. Visko pasitaiko, tačiau aišku viena: naujam gyvenimui prikelti daiktai yra unikalūs!

 

Žalumynai „žaliajame“ interjere

Nors į žemės atmosferą išskiriamo anglies dvideginio kiekio tiesiogiai paveikti mes negalime, namuose jo grynumu rūpintis padeda augalai. Kitas svarbus dalykas – kambarinės gėlės interjerui suteikia natūralumo, neleidžia mums pasijusti įkalintiems negyvų daiktų pasaulyje, be to, galime stebėti nuolat kintantį gamtos pasaulį. Labiau priartėti prie gamtos padėtų ne keli pavieniai vazonėliai, o kad ir visai nedidukas žiemos sodas – gėlės įkurdinamos vienoje kambario zonoje (beje, kuo daugiau kambarinių augalų auga vienoje vietoje, tuo geriau jie jaučiasi). Tik juos rinkdamiesi įsitikinkime, ar sugebėsime tinkamai pasirūpinti, arba auginkime reikalaujančius mažai priežiūros.

Harmoningas derinys

Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad tvarkant namo aplinką nenusižengti ekologiškumo principams labai lengva. Iš tiesų gamta čia turi tvirtesnes pozicijas nei už uždarų namo durų, tačiau norom ar nenorom mes kėsinamės į jos laisvę... Bet tai visai nebūtina – atskleisdami gamtoje vyraujančias natūralias linijas, naudodami aplinkai nekenksmingas medžiagas ir puoselėdami augalus galime sukurti labai jaukią aplinką.

Atnaujinti sklypo dekorą įmanoma panaudojus funkcionalius elementus – ūkinį pastatą ar jau atitarnavusius įrankius. Jie prisikels naujam gyvenimui kaip išraiškingos dekoracijos. Čia nesunkiai ras vietą ir nereikalingos lentos, dėžės ar dailylenčių liekanos, kurių atsiranda kiekvienuose namuose.

Sodas neįsivaizduojamas be natūralios medienos. Ją galima panaudoti labai įvairiai: tai ir išraiškingos formos lentos, atsainiai apdoroti, su žievės liekanomis rąstai, keistos šakos ar kelmai. Visa tai ne tik suteikia aplinkai dekoratyvumo, bet ir funkcinės naudos: pavyzdžiui, įspūdingos formos šakos virs vijoklinių augalų atramomis.

Natūraliam sodui ypatingo žavesio suteikia ir pakeltos lysvės, įrėmintos supintomis vytelėmis, – taip darželis įgauna aiškią struktūrą, o lysvės primena „krepšius“, į kuriuos susodinti augalai. Čia galima pasodinti raktažolių, pelargonijų ar alūnių, kvapnių prieskoninių žolių.

Smulkiais akmenukais grįsti takeliai sušvelnina ir sujungia struktūrinius sodo elementus ir linijas. Jei tarp jų palikti platesni tarpeliai, ten tarsi netyčia gali prasikalti dekoratyvios žolės, šliaužiantys augalai, nedideli žydinčių gėlių kereliai.

Meniška netvarka – natūraliausia

Ekologiškais principais remiantis įrengtas sklypas turi teikti poilsį ne tik žmonėms, bet ir gamtai bei augalams. Taigi neverta svajoti apie tobulai nudailintą veją, o verčiau pasiduoti gamtos žavesiui tarp laisvai ir natūraliai kerojančių augalų (geriausia neįnoringų). Paprasčiausia auginti puošnius ir įspūdingai atrodančius varpinius augalus – jie sukuria meniškos netvarkos įspūdį. Ji žaismingai pabrėžia kraštovaizdžio paprastumą ir natūralumą. Neįsprauskite gėlių į griežtus rėmus: banguojančios gėlynų ar takelių linijos sustiprina laisvės pojūtį ir suteikia dinamiškumo. Juk tai, ką sukuria gamta, retai kada būna nepriekaištingai taisyklingų formų – šen bei ten pastebimi nelygumai, susiliejusios skirtingos faktūros ir kontūrai. Tokios detalės padeda sukurti natūralumo įspūdį, tad jomis ir reikėtų pasinaudoti.

Sodo baldams ar eksterjero elementams visai nereikalingos ryškios spalvos: kad jų netrūktų, pasirūpina augalai – papuošia aplinką savo margaspalve lapija. Netgi nuo pašalinių žvilgsnių gali saugoti ne aukšta tvora, o augalų gyvatvorė – ne tik išraiškinga, bet ir besikeičianti priklausomai nuo metų laikų.

PARAŠYKITE SAVO KOMENTARĄ
Yra 0 komentarų
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė
8 paprasti ir išradingi būdai, kaip praktiškai panaudoti vyno butelius
Esame tikri – garantuotai esate matę įdomių vyno butelių panaudojimo pavyzdžių. Vis dėlto dauguma tokių daiktų ir yra tik gražūs, skirti pasidėti pasikabinti ar pasistatyti, be to, gražiai nupjauti ir apšlifuoti butelį reikalauja įgūdžių ir laiko. Tai gali būti ir vėjo varpeliai iš nupjautų vyno butelių ar nemariosios žvakidės, kurias, leisime sau paironizuoti, naudojame kone kasdien. Tačiau ar tai reiškia, kad vyno butelis tinka tik grožiui? Anaiptol! Pateikiame jums 8 būdus, kaip praktiškai panaudoti vyno butelius.
15 naudingų patarimų: kaip naikinti dėmes, kvapus ir defektus
Kaip pašalinti prakaito ir lūpų dažų dėmes, pataisyti užsikirtusį užtrauktuką ir sutraukti iš audinio išsipešusį siūlą? Štai ir atsakymus į šiuos bei kitus buityje iškylančius klausimus.
5 būdai, kaip apsisaugoti nuo pelėsių vonios kambaryje
Jei jau įsimetė pelėsių, sunku jų atsikratyti. Žmonės kasmet išleidžia daugybę pinigų, norėdami išnaikinti pelėsius. Vonios kambarys – ideali terpė pelėsiams daugintis, tačiau yra būdų nuo jų apsisaugoti.
Kas turėtų nepraslyti pro akis renkantis mikrobangų krosnelę
Jei kada žvalgėtės po buitinės technikos parduotuves ar tinklapius tikriausiai pastebėjote – mikrobangų krosnelių kainos gali svyruoti nuo poros šimtų litų iki 3000-4000 litų. Kas lemia tokius skirtumus ir pagal ką pasirinkti mikrobangų krosnelę, papasakojo ManoNamai.lt kalbinti buitine technika prekiaujančių įmonių atstovai.
Molinai namai – protingas ar visgi pavojingas sprendimas?
Prie Trakų molinį namą pasistatęs Vilniaus universiteto dėstytojas Ričardas Skorupskas šypsosi: moterys molį dedasi ant veido, o vyrai iš molio drebia sienas. 36-metų fizinių mokslų daktaras, su šeima beveik metus gyvenantis moliniame pastate, jau spėjo pajusti šios medžiagos teikiamus privalumus. Tačiau kai kurie Aplinkos ministerijos specialistai, kalbant apie molinius namus, entuziazmu ne itin trykšta: neaišku, iš kur tas molis paimtas ir kaip jis veikia mūsų organizmą, juolab kad nebuvo atlikta jokių tyrimų.
Prevencinės priemonės, kurios turėtų padėti apsisaugoti nuo liūčių
Į šalį plūstelėjus drėgnesniems orams, kurie ilgąjį savaitgalį gali atnešti perkūniją ir smarkų lietų, draudimo bendrovė „If“ perspėja apie galimas žalas turtui. Tikėtina, jog sulauksime daug vandens per trumpą laiką, todėl prognozuojama, jog gyventojams šios trys laisvos dienos gali sukelti neplanuotų rūpesčių.
Akyto betono blokeliai – ar verta?
Pradėję namo statybas dažnas susiduriame su klausimu: kokias visgi medžiagas rinktis, norint pastatyti ne tik tvirtą, bet ir šiltą namą? Šiuo metu viena populiariausių alternatyvų Lietuvos statybų aikštelėse – akyto betono blokeliai. Ši medžiaga pasižymi puikiomis šilumos izolacinėmis savybėmis, yra itin patvari – atsparumas gniuždymui net 3 MPa.
Šlaitiniai stogai: ką būtina žinoti ruošiantis juos įrengti
Nuo senų senovės Lietuvoje statant namus buvo įrengiami šlaitiniai stogai. Kol nebuvo išrastos šiuolaikinės stogo dangos ir izoliacinės medžiagos, leidžiančios įrengti plokščiuosius sutapdintus stogus, šlaitinės stogo konstrukcijos buvo vienintelės, kurios leido patikimai apsaugoti pastatus nuo lietaus, sniego, krušos ir kitų atmosferos poveikių. Visų stogų konstrukcijos buvo medinės, jie būdavo dažniausiai keturšlaičiai arba dvišlaičiai su įvairiomis variacijomis. Konsultuoja Rėda Bistrickaitė, Kauno technologijos universiteto Statybinių konstrukcijų katedros lektorė
Šilumos siurbliai – galimybė sutaupyti 30-70 proc. namo išlaidų?
Šilumos siurbliai veikia panašiu principu kaip šaldytuvas – orą ima iš lauko ir atiduoda jau sušildytą ir išvalytą orą į patalpų vidų. Siurblių pagrindinis privalumas, tai kad ši sistema sutaupo jūsų išlaidas nuo 30 iki 70proc. Vasarą siurblys vėsina, o žiemą sušildo jūsų namų patalpas. Oras – vanduo ne tik šildo bei vėsina jūsų namus, bet ir teikią karštą vandenį bei gali būti naudojama grindiniam šildymui.
Liftų įrengimas senamiestyje <span style="color: #ff4040;">VIDEO</span>
Dažnai senamiesčio gyventojai susiduria su dviem problemomis – kaip įrengti liftą senos statybos pastatuose ir kur senamiestyje pasistatyti mašiną. Panoraminis liftas, kuris įrengtas ne pastato viduje, o išorėje padaro pastatą žymiai patrauklesniu bei patogesniu. O pilnai automatinis mašinoms skirtas liftas sutaupo namo gyventojams laiko.
20 minučių metodas tobulai švariems namams
Išgirdus frazes "švaros diena", "kapitalinis tvarkymasis" ir panašiai, greičiausiai pagalvojame du dalykus: po jų namai taps švarūs ir išblizginti, tačiau sugaišite tam gerą pusdienį ar net visą dieną. O kodėl nepakeitus šių laiką ėdančių  švaros apeigų  paprastu, smulkiu, daugų daugiausia 20 minučių reikalaujančių tvarkymusi? Vizualus rezultatas bus tas pats, tačiau atliksite šį darbą keliskart trumpiau. Jūsų dėmesiui, paprasti patarimai kaip tai padaryti.
Statybinių įrankių pasirinkimas: kas svarbiausia?
Nors vartotojus gina įstatymai ir įsigijus nekokybišką prekę galima atgauti pinigus ar pasikeisti į naują gaminį, neabejotinai tokia situacija sugadina nuotaiką, atima laiko ir jėgų, o jeigu tai neatidėliotinai darbui reikalingas įrankis – rizikuojama prarasti klientą. Dažnai girdimas posakis, kad „šykštus moka du kartus“, tad kaip išsirinkti darbo įrankius ir neprašauti pro šalį nei dėl kainos, nei dėl kokybės?
Kaip išlaikyti komfortišką mikroklimatą, kai už lango karšta?
Nesunku pastebėti, jog mus supanti gamta vis labiau linksta į kraštutinumus. Vieni labiausiai varginančių ir bėdų pridarančių gamtos reiškinių vasarą – staigios oro permainos: slėgio kritimas arba kilimas, liūtys, škvalai, viesulai ir, žinoma, karščio bangos. Jei staiga atšalus žiemą galime šilčiau apsirengti, užkamšyti kiaurus langus ir įsijungti bet kokį po ranka pasitaikiusį šildytuvą, vasarą atsivėsinti yra kur kas sunkiau – nuogesni nei nuogi būti negalime, o pasirūpinti oro kondicionavimo sistema iš anksto suskumba ne kiekvienas.
Kaip padidinti senos šildymo sistemos efektyvumą?
Vasarą reikia ruošti roges žiemai. Matyt, jau pamiršote sąskaitas, kurias reikėjo apmokėti žiemą, tačia dabar pats metas apgalvoti, ką daryti, jog kitą žiemą netektų vėl tyliai keiksnotis. Jeigu šilumos prietaisai kaisdavo visu pajėgumu, o šilumos nejautėte, tikėtina, kad šildymo sistema yra susidėvėjusi ar netinkamai prižiūrima.