Kaip įrengti ekologiškus namus?
Danguolė Kiškienė, „Mano namai“, www.moteris.lt /
Nuotrauka: Žurnalas "Mano namai"
2013 m. balandžio 06 d. 11:00

Kaip įrengti ekologiškus namus?

Sprendimai, kas interjere ir eksterjere yra gražu ir skoninga, kas sukuria tinkamą nuotaiką, visuomet tiesiogiai siejami su estetika. „Žaliasis“ dizainas visų pirma yra etiškas. Jo kūrimas pagrįstas tuo, kas yra gerai ir blogai žmogaus sveikatai, aplinkai ir tausojamiems gamtos ištekliams. Žinoma, mados vėjai taip pat turi įtakos, tačiau jie – ne svarbiausias dalykas.

Kas svarbiau?

Raktiniai žodžiai, apibūdinantys „žaliąjį“ būstą, nėra „stilingas“, „šiuolaikiškas“, „įspūdingas“. Vietoj jų vartojami epitetai „perdirbtas“, „nekenksmingas“, „tausojantis aplinką“, „natūralus“. „Žaliajame“ interjere visų pirma siekiama ne estetinių tikslų, t. y. išryškinti modernaus ar klasikinio, minimalistinio ar rytietiško stiliaus vientisumą, drąsiomis spalvomis sukurti išskirtinę nuotaiką...

Čia daug svarbiau, kaip tausoti energiją, taupyti vandenį, naudoti gamtai nekenksmingas medžiagas. Nors vaizdžiai būtų galima sakyti, kad eko(logiškumas) ir deko(ratyvumas) – ne broliai dvyniai, o tik tolimesni antros eilės pusbroliai, tačiau bendros kalbos jie ieško, o ten, kur randa, interjeras tampa jaukus, skoningai ir atsakingai įrengtas. Kad jų dialogas svarbus, įrodo net ir šiemetinė Milano dizaino savaitė, kurioje vyko ekologijai ir dizainui skirtas konkursas „Eco-creative“ – idėjomis dalysis kūrėjai, naudojantys perdirbtas medžiagas ar prikeliantys naujam gyvenimui senus daiktus ir taip prisidedantys prie aplinkos išsaugojimo. Idėjų, kaip namus padaryti ekologiškesnius ir drauge išsaugojusius estetinį išskirtinumą, siūlome ir mes.

Per visą ilgą gyvenimą...

Gamtai nekenksmingi namai tie, kuriuose vyrauja natūralios medžiagos: akmens plytelės ir medžio masyvo baldai, molio tinkas ir kamštinė sienų danga, augalinio pluošto kilimai ir popieriniai tapetai, keraminiai indai ir medvilnės staltiesės... Beje, vien tik natūrali jų prigimtis nereiškia, kad medžiagos ekologiškos. Jų ekologiškumas nustatomas įvertinus poveikį aplinkai per visą gyvavimo ciklą – nuo pat žaliavų išgavimo, gamybos, transportavimo iki naudojimo bei šalinimo. Taigi net, tarkim, mediniai daiktai nebūtinai nekenkia gamtai – viena vertus, jie gali būti pagaminti iš nykstančių atogrąžų miškų medienos, kita vertus, jiems dažyti, impregnuoti gali būti naudojamos aplinkai kenksmingos medžiagos. Painiavos išvengti čia padeda produktų ekologiškumą įrodantis ženklinimas; apie jį informacijos galima rasti daugelyje interneto svetainių (kad ir www.savas.lt).

Nors svarbiausias dalykas, renkantis daiktus „žaliajam“ interjerui, yra tai, iš ko jie pagaminti, nė kiek ne mažiau turėtų rūpėti, kiek laiko jie tarnaus. Taigi metas prisiminti kokybę. Bet ne vien ją, o ir estetinį daiktų žavesį – šis taip pat prisideda prie jų ilgaamžiškumo, nes gražus daiktas nepabosta, jo nesinori išmesti...

Išsaugota, restauruota ir prasmingai naudojama senovinė prosenelės skrynia atskleidžia ne tik pagarbą praeičiai, bet ir rūpestį dėl ateities

Interjero, kuriame puoselėjamos ekologiško gyvenimo būdo idėjos, nereikėtų tapatinti su kaimiškuoju stiliumi, šiam būdingais raižiniais, nėriniais, kitais dekoratyviais elementais, gerokai nutolusiais nuo mūsų dienų. „Žaliajam“ interjerui būdingas šiuolaikiškumas, minimalizmas, paprastumas ir funkcionalumas, tad jis nebūtinai primena kaimo trobą. Greičiau yra atvirkščiai – „žaliosios“ idėjos populiaresnės miesto būstuose, ten mes labiausiai pasiilgstame gamtos ir siekiame prie jos priartėti bei ją saugoti. Beje, įgyvendinant ekologiško interjero koncepciją daug nusipelnė skandinavų dizaineriai, pasaulį užkrėtę susižavėjimu skandinaviškuoju minimalizmu. Jis įgyvendinamas naudojant natūralias medžiagas ir siekiant neapsikrauti daugybe daiktų.

Nors žolės spalva ar augaliniai motyvai – tikrai ne svarbiausi aplinkai nekenksmingo interjero požymiai, vis dėlto jame paprastai vyrauja švelnūs pasteliniai smėlio, žolės, vandens, akmens, medžio, žemės atspalviai, atspindintys harmoniją su gamta ir siekį ją išsaugoti.

Ne tik naujas yra vertingas

Nors kuriant „žaliąjį“ interjerą kaimiškojo stiliaus nuopelnai ir nelabai įspūdingi, vis dėlto jų nuvertinti nereikėtų. Jau vien todėl, kad saugodami tai, kas sukurta prieš daug dešimtmečių ar net šimtmečių, mes neskubame šluoti parduotuvių lentynų ir vartoti naujų bei greičiau susidėvinčių daiktų. Senus baldus galima sėkmingai pritaikyti atnaujintuose namuose, užuot išmetus juos į sąvartyną. Bėgančio laiko paženklinti daiktai dažnai atrodo stilingiau ir originaliau nei nauji. Tereikia pasitelkti vaizduotę ir dažniau lankytis antikvariatuose ar vadinamuosiuose blusų turguose. Interjero dekoro aksesuarai neišvengiamai keičiami gerokai dažniau nei baldai ar būsto apdaila. Jau vien todėl jie turėtų būti nekenksmingi aplinkai ir kuo ilgiau tarnauti. Kai kyla noras atnaujinti namus, vazomis gali tapti vitražiniais dažais dekoruoti stikliniai buteliai, vazonais – skardinės nuo maisto produktų, lentynomis – nebenaudojamos kopėtėlės, daiktadėžėmis – dekoratyviu dovanų popieriumi apklijuotos batų dėžutės. Ir taip toliau...

Pasak specialistų, pagrindinis namuose mus supančių daiktų, apdailos medžiagų poveikis aplinkai vyksta ne juos naudojant, o pašalinus atliekas. Kitaip sakant, kuo mažiau visokių nereikalingų rakandų išmesime, tuo „draugiškesni“ aplinkai tapsime. Reikia pripažinti, ir tai reikalauja pastangų. Paprasčiau džiaugtis nauja kėde ar šviestuvu, vazonu ar veidrodžiu, o norint prikelti antram gyvenimui jau pabodusius ir patriušusius dažniausiai tenka skirti daug laiko (ir, tiesą sakant, pinigų): užsiimti darbais, kurių nelabai išmanome, ieškoti meistrų ir t. t. Beje, ne visada aišku, ar išeis būtent taip, kaip tikėjomės. Visko pasitaiko, tačiau aišku viena: naujam gyvenimui prikelti daiktai yra unikalūs!

 

Žalumynai „žaliajame“ interjere

Nors į žemės atmosferą išskiriamo anglies dvideginio kiekio tiesiogiai paveikti mes negalime, namuose jo grynumu rūpintis padeda augalai. Kitas svarbus dalykas – kambarinės gėlės interjerui suteikia natūralumo, neleidžia mums pasijusti įkalintiems negyvų daiktų pasaulyje, be to, galime stebėti nuolat kintantį gamtos pasaulį. Labiau priartėti prie gamtos padėtų ne keli pavieniai vazonėliai, o kad ir visai nedidukas žiemos sodas – gėlės įkurdinamos vienoje kambario zonoje (beje, kuo daugiau kambarinių augalų auga vienoje vietoje, tuo geriau jie jaučiasi). Tik juos rinkdamiesi įsitikinkime, ar sugebėsime tinkamai pasirūpinti, arba auginkime reikalaujančius mažai priežiūros.

Harmoningas derinys

Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad tvarkant namo aplinką nenusižengti ekologiškumo principams labai lengva. Iš tiesų gamta čia turi tvirtesnes pozicijas nei už uždarų namo durų, tačiau norom ar nenorom mes kėsinamės į jos laisvę... Bet tai visai nebūtina – atskleisdami gamtoje vyraujančias natūralias linijas, naudodami aplinkai nekenksmingas medžiagas ir puoselėdami augalus galime sukurti labai jaukią aplinką.

Atnaujinti sklypo dekorą įmanoma panaudojus funkcionalius elementus – ūkinį pastatą ar jau atitarnavusius įrankius. Jie prisikels naujam gyvenimui kaip išraiškingos dekoracijos. Čia nesunkiai ras vietą ir nereikalingos lentos, dėžės ar dailylenčių liekanos, kurių atsiranda kiekvienuose namuose.

Sodas neįsivaizduojamas be natūralios medienos. Ją galima panaudoti labai įvairiai: tai ir išraiškingos formos lentos, atsainiai apdoroti, su žievės liekanomis rąstai, keistos šakos ar kelmai. Visa tai ne tik suteikia aplinkai dekoratyvumo, bet ir funkcinės naudos: pavyzdžiui, įspūdingos formos šakos virs vijoklinių augalų atramomis.

Natūraliam sodui ypatingo žavesio suteikia ir pakeltos lysvės, įrėmintos supintomis vytelėmis, – taip darželis įgauna aiškią struktūrą, o lysvės primena „krepšius“, į kuriuos susodinti augalai. Čia galima pasodinti raktažolių, pelargonijų ar alūnių, kvapnių prieskoninių žolių.

Smulkiais akmenukais grįsti takeliai sušvelnina ir sujungia struktūrinius sodo elementus ir linijas. Jei tarp jų palikti platesni tarpeliai, ten tarsi netyčia gali prasikalti dekoratyvios žolės, šliaužiantys augalai, nedideli žydinčių gėlių kereliai.

Meniška netvarka – natūraliausia

Ekologiškais principais remiantis įrengtas sklypas turi teikti poilsį ne tik žmonėms, bet ir gamtai bei augalams. Taigi neverta svajoti apie tobulai nudailintą veją, o verčiau pasiduoti gamtos žavesiui tarp laisvai ir natūraliai kerojančių augalų (geriausia neįnoringų). Paprasčiausia auginti puošnius ir įspūdingai atrodančius varpinius augalus – jie sukuria meniškos netvarkos įspūdį. Ji žaismingai pabrėžia kraštovaizdžio paprastumą ir natūralumą. Neįsprauskite gėlių į griežtus rėmus: banguojančios gėlynų ar takelių linijos sustiprina laisvės pojūtį ir suteikia dinamiškumo. Juk tai, ką sukuria gamta, retai kada būna nepriekaištingai taisyklingų formų – šen bei ten pastebimi nelygumai, susiliejusios skirtingos faktūros ir kontūrai. Tokios detalės padeda sukurti natūralumo įspūdį, tad jomis ir reikėtų pasinaudoti.

Sodo baldams ar eksterjero elementams visai nereikalingos ryškios spalvos: kad jų netrūktų, pasirūpina augalai – papuošia aplinką savo margaspalve lapija. Netgi nuo pašalinių žvilgsnių gali saugoti ne aukšta tvora, o augalų gyvatvorė – ne tik išraiškinga, bet ir besikeičianti priklausomai nuo metų laikų.

PARAŠYKITE SAVO KOMENTARĄ
Yra 0 komentarų
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė
Surenkami gelžbetoniniai individualūs namai: pigesnis sprendimas?
Gelžbetonio konstrukcijos namų Lietuvoje yra pakankamai daug – tiesa, kone visi jie daugiaaukščiai. Visgi nereikėtų įsivaizduoti individualaus gelžbetoninio namo kaip sumažintos daugiabučio kopijos – paprastai tokių namų statyboje išnaudojamos medžiagos naudingosios savybės, o apdailos sprendimai nesiskiria nuo mūrinio ar kitų tipų namų. Į ką atsižvelgti renkantis surenkamus gelžbetoninius namus, pasakoja ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.
Paprasti žingsniai bandantiems atkimšti kriauklę
Išplaunate indus ar plaunate rankas, užsukate vandenį ir pastebite, kad kažkas ne taip – plovimui naudotas vanduo nė nesiruošia subėgti į vamzdyną. Jūsų kriauklė užsikimšo. Tai nemaloni problema, tačiau dažniausiai išsprendžiama gana greitai ir pakankamai paprastomis priemonėmis.
Pavasarinis tvarkymasis: kokį dulkių siurblį pasirinkti
Nereikliems žmonėms dulkių siurblys atrodo paprastas namų tvarkymo prietaisas – svarbu, kad gerai ir greitai siurbtų. Tačiau net ir su tokiais pakankamai nedideliais lūkesčiais atėjus į prekybos saloną, jūs galite rasti daugybę siurblių, kurie ne tik išpildo šias sąlygas, tačiau siūlo ir gerokai daugiau. Šiame straipsnyje ManoNamai.lt kalbinti ekspertai pasakoja apie įprastų dulkių siurblių pasirinkimą ir rūšis bei apžvelgia siurblių-robotų ypatybes.
Prieš kreipiantis į projektuotoją: būtini namo statybų dokumentai
Gerokai prieš tai, kol į jūsų sklypą atvažiuos reikiama statybų technika ir susirinks darbininkai, „statybos“ prasidės prie jūsų darbo stalo – teks atliktų kruopštų darbą su statybų dokumentais. Kiekvienas sklypas yra individualus, todėl įstatymai numato ir menkiausias išimtis. Be abejo, prireikus jums padės institucijų darbuotojai arba, jeigu į juos kreipsitės, statybos dokumentų tvarkymu užsiimančios įmonės, projektuotojai, architektų biurai. Šiame dviejų straipsnių cikle aprašysime gaires, kokių dokumentų jums prireiks norint gauti leidimą statyti. Šioje dalyje aptariama tvarka prieš pradedant projektavimo darbus.
Pasidaryk pats: kabykla drabužiams
Namie turite daug nereikalingų drabužių, o jie iki šiol neatrado savo vietos? Dizainerė Agnė Šukštulytė parodys kaip pasigaminti nestandartinę, akį traukiančią kabyklą. Tai neužims daug jūsų laiko, tačiau tikrai pagyvins kiekvieną interjerą.
Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti bundančius augalus žiemos sode
Nors kalendoriuje – vis dar vasario mėnuo, o dalis žmonių nepasitiki netikėtai atšilusiais orais, žiema tikrai baigėsi daugumai žiemos soduose ir namuose augančių augalų. Kaip pasirūpinti augalų augimu po ramybės periodo pataria ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.
Statybų pamokos: vonios sienų tinkavimas modeliuojančiu tinku
Kokias medžiagas naudoti drėgnose patalpose, kad jas būtų ne tik lengvą prižiūrėti, bet ir turėtume išskirtinį vaizdą? Šios srities specialistas Marius Kiudulas parodys kaip vonioje sukurti akį traukiantį reljefinį paviršių.
Tai, ko dar nežinojote apie saulės kolektorius
Nors Lietuva tikrai nėra saulėtas kraštas, pamatyti ant stogo įrengtus saulės kolektorius galima vis dažniau. Galbūt išvydę šiuos elementus esate pagavę save spėliojant, kokią naudą iš to gauna namo savininkas, o galbūt netgi paklausėte savęs, ar jūsų būstui tiktų toks sprendimas. Į klausimus, kas yra saulės kolektoriai ir, kuriuo atveju jums naudinga juos įsirengti, atsako ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.
Odinių baldų priežiūra: kaip valant nepažeisti paviršiaus
Oda yra labai stipri ir elastinga medžiaga. Ji naudojama drabužių, mašinų, baldų gamyboje. Visgi ši medžiaga nėra amžina. Bene didžiausios priežiūros reikalauja odiniai baldai, ant kurių jūs nuolatos sėdite. Norint, kad jūsų sofa ar krėslas ir po dešimties metų atrodytų kaip nauji, jums reikės įdėti nemažai pastangų. Šiame straipsnyje pateiksiu keletą patarimų apie tokių baldų priežiūrą.
Gartraukiai: pasirinkimo, montavimo ir priežiūros ypatumai
Moderni virtuvė ir gartraukis yra tapę neatsiejamu deriniu. Šis įtaisas naudingas tuo, kad ne tik valo orą, tačiau ir sugeria gaminamo maisto kvapus. Ir nors, atrodytų, standartiniai gartraukiai teturi kelias galios pakopas bei apšvietimą, pradėjus rinktis, pastebima, kad egzistuoja gana nemažai pasirinkimo kriterijų ir žinotinų aspektų. Kaip išsirinkti gerą gartraukį jums pataria ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.
Specialistai apie šiltnamio priežiūrą žiemą
Nors didelė dalis daržininkų žiemą šiltnamiuose neaugina nieko, tai nebūtinai reiškia, kad apie šį statinį šaltuoju metų laikų reikėtų pamiršti. Jei vasarą priežiūros reikalauja tik viduje esantys augalai, žiemai kartu su savimi atsinešus sniegą ir stiprius vėjus, derėtų atkreipti dėmesį į pačią šiltnamio konstrukciją. Priklausomai nuo šiltnamio tipo, jums gali užtekti tik paruošti statinį žiemojimui ir ramiai laukti pavasario, arba nuolat stebėti, kad ant viršaus nesusikauptų per daug sniego. Kaip prižiūrėti šiltnamius žiemą, pasakoja ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.
Pagal ką rinktis dušo tipą?
Įsirengiant ar remontuojant vonios kambarį, kartais iškyla klausimas – kokiame duše nuo šiol norėsite maudytis. Suteiksite kambariui erdvės ir maudysitės stovėdami ant plytelių, o vandeniui leisite subėgti į trapą ar latakus? O gal planuojate rinktis tradicinį dušo padėklą ir nežinote, kuri medžiaga jums būtų tinkamiausia? Apie skirtingų dušų sprendimų ypatumus pasakoja ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.
Efektyvus pelėsio spintoje šalinimas
Pelėsis niekur nėra laukiamas svečias. Ne išimtis ir spintos - drabužių spintoje užsiveisęs pelėsis, gali ne tik ardyti medieną, kenkti jūsų drabužiams, tačiau ir sveikatai. Taip pat atkreipkime dėmesį, kad spintos didžiumą laiko dalį būna uždarytos ir oro ventiliacija jose vyksta prastai. Tamsu, šilta, o jei dar atsiranda drėgmės - pelėsiui tai puikios sąlygos augti.
Klausia skaitytojai: kaip perkelti vonią ir virtuvę į kitą vietą?
Prieš kurį laiką sulaukėme mūsų skaitytojos klausimo apie vonios, tualeto ir virtuvės mazgų perkėlimą iš vienos patalpos į kitą. „Ar įmanoma perkelti tualetą, vonią ir virtuvę toliau nuo kanalizacijos stovo? Mūsų butuko senamiestyje atveju tai labai aktualu, nes norisi tualetą ir visą techninę buitį nukišti į tamsiausią buto vietą ir "išlaisvinti" vieną kambarį su gražiu vaizdu gyvenimui, o ne, kaip buvo nutarta sovietmečiu įrenginėjant name kanalizaciją, tualeto reikalams".
Patarimai, leisiantys būti ramesniems dėl savo medinių grindų
Vanduo yra puikus skystis, jeigu jį randate laiku ir vietoje. Stiklinėje – puiku, vandentiekio vamzdžiuose – gerai, centimetro sluoksniu tyvuliuojantis virš jūsų medinių grindų – tragedija. Be abejo, vietose, kur galimas vandens nutekėjimas geriausia dėti vandeniui atsparias, tarkime, plytelių ar PVC dangas. Vis dėlto, niekada nesame apsaugoti nuo užliejimo - namuose gali trūkti vamzdis, iš viršaus užlieti kaimynai, bei, neatmeskime tos tikimybės, namus užlies dėl gamtinių reiškinių susidaręs potvynis.
Patarimai, kaip taupyti šilumos energiją namuose
Jei pradėsite taupyti energiją namuose, ne tik prisidėsite prie išteklių išsaugojimo, bet ir išeikvosite mažiau pinigų komunalinėms paslaugoms. Naujuose namuose dažniausiai jau būna įdiegtos bene pačios moderniausios energiją taupančios sistemos ir technologijos, o senesniuose namuose galima daug ką atnaujinti remonto metu, siekiant padidinti energijos panaudojimo efektyvumą.