Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems

Koks nepaprastas jausmas apima vasarą, kai pamiškėje randame pirmąsias prinokusias žemuoges. Šie vaiskrūmiai pasižymi ne tik puikiu uogų skoniu, bet ir savo dekoratyvia išvaizda. Kultūrines žemuogių rūšis visai nesudėtingai galima užsiauginti ir nuosavame darže. Pristatome kelis patarimus, kaip tai padaryti.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Trumpai apie žemuoges

Reikia pradėti nuo to, kad žemuogės yra be galo sveikos uogos. Jose yra itin gausu žmogui naudingų dalykų: vitaminų (B, C, E, K), mineralų (geležies, kalio, natrio, fosforo, kalcio), karotinoidų, pektinų, antoksidantų ir t.t. Taigi šiomis uogomis tikrai verta praturtinti savo racioną.

Darže auginti galima kultūrines raudonos spalvos (Regina, Rugia, Muricata) arba geltonos spalvos (Yellow Cream, Yellow Wonder) rūšis. Geltonos spalvos žemuogės savo skoniu beveik nesiskiria nuo įprastų raudonų, tiesiog jose yra šiek tiek mažiau geležies. Šios spalvos žemuogės yra ypatingos tuo, kad jų nelesa paukščiai, nes jiems tokios uogos atrodo nesunokusios.

Taip pat verta žinoti, kad kai kurios kultūrinių žemuogių rūšys yra remontantinės, o tai reiškia, kad jos dera ne tik vasaros pradžioje, bet visą sezoną iki pat šalnų.

Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems
© Shutterstock

Žemuogių sėjimas

Žemuogės paprastai yra dauginamos ūsų užaugintais kereliais ir sėklomis. Kadangi kultūrinės žemuogės neturi ūsų, jas reikia sėti. Į daigyklas žemuogės yra sėjamos nuo vasario vidurio iki kovo vidurio. Daiginti galima dėžutėse arba durpinėse tabletėse (dažniausiai patariama rinktis būtent pastarąjį daiginimo variantą, į durpinę tabletę įberiant 1-2 sėklas).

Daiginant dėžutėje, pusę jos tūrio reikia užpildyti puriu sodinimo substratu, tada jį reikia sudrėkinti. Sėklos yra sėjamos ant lygaus ir drėgno substrato paviršiaus. Sėklas galima užberti plonu grunto sluoksniu (to galima ir nedaryti). Tam, kad neišgaruotų drėgmė, dėžutę reikia uždengti plėvele ir atidengti tada, kai pasimato pirmieji daigeliai. Žemuogių daigus tinka auginti vėsesnėje patalpoje, kurioje vyrauja maždaug 15 laipsnių šilumos.

Žemuogių pikavimas

Jeigu žemuogės yra daiginamos durpinėse tabletėse, jų pikuoti nereikia. Kitu atveju, pikuoti galima, kai išauga pirmieji 3-4 lapeliai. Tada ateina metas daigus pasodinti į didesnes dėžutes. Į dirvą žemuogių daigai sodinami su 4-5 lapeliais.

Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems
© Shutterstock

Daigų persodinimas į nuolatinę auginimo vietą

Žemuogių daigų persodinimas į nuolatinę augimo vietą vyksta gegužės mėnesį. Pirmiausia yra paruošiamos lysvės (atstumas tarp jų turi būti 40 cm). Tada jose padaromos duobutės (kas 20–30 cm). Į duobutes reikia įdėti perpuvusio, sijoto komposto, tada jas gerai palieti. Kai vanduo susigers, galima sodinti daigus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

10 daugiamečių augalų, kurie patiks tingiems sodininkams

Egzistuoja tikrai nemažai daugiamečių augalų, kuriems nereikalinga ypatinga priežiūra. Tereikia išsirinkti augalus tinkančius jūsų sklypui ir pasodinus duoti jiems laiko įsitvirtinti. Parinkome 10 augalų, kurie turėtų patikti tiems, kurie gėlyne nori darbuotis minimaliai.

Būdai, kurie padės apsaugoti uogų derlių nuo paukščių

Paukščiai nuosavame sode paprastai yra gan laukiami svečiai, kurie gali padėti išnaikinti dalį daržo kenkėjų. Tačiau atėjus uogų derėjimo metui, jie ima skanauti ne tik vabzdžiais, bet ir vyšniomis, avietėmis, braškėmis, serbentais ir pan. Tad kokių priemonių imtis, kad uogų liktų ir žmogui?

10 gėlių, kurios žydi ištisą vasarą (1)

Kiekvienas sodininkas trokšta, kad jo gėlynas ryškiomis spalvomis būtų padabintas ištisą vasarą. To galima pasiekti sodinant gėles, kurios žydi viena po kitos, tačiau tam reikia itin gerų planavimo įgūdžių. Daug paprasčiau yra parinkti tokius augalus, kurie žydi ilgai ir sodą savo žiedais puošia iki pat rudens.

Kokie darbai laukia darže bei sode birželio mėnesį?

Pirmasis vasaros mėnuo – intensyvus augalų augimo metas. Birželį nudirbti sodo bei daržo darbai tiesiogiai turi įtakos būsimo derliaus gausai bei kokybei. Tad kokie būtiniausi darbai laukia šį mėnesį?

Skaitytojos patirtis: darni akmenų ir augalų kompozicija sode (2)

Skaitytoja Vera savo sodą Plungės rajone pavertė tikra akmenų ir augalų karalyste, kuri džiugina savo išvaizda ištisus metus. Moteris pasidalino mintimis, kaip jai tai pavyko.

Braškių augintojo patarimai, kaip kuo ilgiau džiaugtis braškių derliumi

Mėgstate braškes, bet vis neatrandate vertingos veislės ar jomis džiaugiatės itin trumpai? Braškių augintojo patarimai padės išspręsti šias problemas.

Mėlynos spalvos raminantis poveikis: kokius melsvus augalus auginti savo sode

Mėlyna spalva dvelkia nuostabia ramybe ir nuteikia svajingai. Ji asocijuojasi su dangumi, jūra, pavasariniais žibuoklių žiedais. Kadangi ši spalva gamtoje yra sutinkama gan retai, tokie augalai nuosavame gėlyne atrodo išties kerinčiai. Kviečiame susipažinti su keletu mėlynai žydinčių augalų.

Rododendrų žydėjimo metas: kaip juos prižiūrėti?

Rododendras – nacionalinė Nepalo gėlė, kuri itin didelio populiarumo sulaukė Anglijoje ir būtent iš jos pradėjo plisti po visą pasaulį. Šis žavingas, egzotiškais lapais bei įvairiaspalviais žiedais pasižymintis krūmokšnis turi net apie 1000 rūšių. Kadangi greitai prasidės šių gėlių žydėjimo metas, šiame tekste aptarsime jų auginimo ypatumus.

Specialiai iš Japonijos: pasisemkime įkvėpimo iš šios šalies sodų

Lietuvoje yra sukurta nemažai japoniškų sodų arba tokių, kuriuose vyrauja japoniški akcentai. Kodėl mūsų šalyje domimasi šios tolimos šalies tradicijomis ir sodininkyste, kai regis, turime tradicinius rūtų darželius?

Vynmedžiai: 4 pirmieji darbai sulaukus pavasario

Šiuo metu ant daugumos vynmedžių šakų po truputi brinksta pumpurai iš kurių greitai pradės stiebtis ūgliai, taigi toks laikotarpis vynuogių augintojams yra be galo svarbus. Tinkama vynmedžių priežiūra pavasarį garantuoja gerą derlių rudenį. Pateikiame svarbių darbų sąrašą, kuriuos nudirbti reikia artimiausiu metu.