Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems

Koks nepaprastas jausmas apima vasarą, kai pamiškėje randame pirmąsias prinokusias žemuoges. Šie vaiskrūmiai pasižymi ne tik puikiu uogų skoniu, bet ir savo dekoratyvia išvaizda. Kultūrines žemuogių rūšis visai nesudėtingai galima užsiauginti ir nuosavame darže. Pristatome kelis patarimus, kaip tai padaryti.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Trumpai apie žemuoges

Reikia pradėti nuo to, kad žemuogės yra be galo sveikos uogos. Jose yra itin gausu žmogui naudingų dalykų: vitaminų (B, C, E, K), mineralų (geležies, kalio, natrio, fosforo, kalcio), karotinoidų, pektinų, antoksidantų ir t.t. Taigi šiomis uogomis tikrai verta praturtinti savo racioną.

Darže auginti galima kultūrines raudonos spalvos (Regina, Rugia, Muricata) arba geltonos spalvos (Yellow Cream, Yellow Wonder) rūšis. Geltonos spalvos žemuogės savo skoniu beveik nesiskiria nuo įprastų raudonų, tiesiog jose yra šiek tiek mažiau geležies. Šios spalvos žemuogės yra ypatingos tuo, kad jų nelesa paukščiai, nes jiems tokios uogos atrodo nesunokusios.

Taip pat verta žinoti, kad kai kurios kultūrinių žemuogių rūšys yra remontantinės, o tai reiškia, kad jos dera ne tik vasaros pradžioje, bet visą sezoną iki pat šalnų.

Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems
© Shutterstock

Žemuogių sėjimas

Žemuogės paprastai yra dauginamos ūsų užaugintais kereliais ir sėklomis. Kadangi kultūrinės žemuogės neturi ūsų, jas reikia sėti. Į daigyklas žemuogės yra sėjamos nuo vasario vidurio iki kovo vidurio. Daiginti galima dėžutėse arba durpinėse tabletėse (dažniausiai patariama rinktis būtent pastarąjį daiginimo variantą, į durpinę tabletę įberiant 1-2 sėklas).

Daiginant dėžutėje, pusę jos tūrio reikia užpildyti puriu sodinimo substratu, tada jį reikia sudrėkinti. Sėklos yra sėjamos ant lygaus ir drėgno substrato paviršiaus. Sėklas galima užberti plonu grunto sluoksniu (to galima ir nedaryti). Tam, kad neišgaruotų drėgmė, dėžutę reikia uždengti plėvele ir atidengti tada, kai pasimato pirmieji daigeliai. Žemuogių daigus tinka auginti vėsesnėje patalpoje, kurioje vyrauja maždaug 15 laipsnių šilumos.

Žemuogių pikavimas

Jeigu žemuogės yra daiginamos durpinėse tabletėse, jų pikuoti nereikia. Kitu atveju, pikuoti galima, kai išauga pirmieji 3-4 lapeliai. Tada ateina metas daigus pasodinti į didesnes dėžutes. Į dirvą žemuogių daigai sodinami su 4-5 lapeliais.

Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems
© Shutterstock

Daigų persodinimas į nuolatinę auginimo vietą

Žemuogių daigų persodinimas į nuolatinę augimo vietą vyksta gegužės mėnesį. Pirmiausia yra paruošiamos lysvės (atstumas tarp jų turi būti 40 cm). Tada jose padaromos duobutės (kas 20–30 cm). Į duobutes reikia įdėti perpuvusio, sijoto komposto, tada jas gerai palieti. Kai vanduo susigers, galima sodinti daigus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

Vynmedžiai: 4 pirmieji darbai sulaukus pavasario

Šiuo metu ant daugumos vynmedžių šakų po truputi brinksta pumpurai iš kurių greitai pradės stiebtis ūgliai, taigi toks laikotarpis vynuogių augintojams yra be galo svarbus. Tinkama vynmedžių priežiūra pavasarį garantuoja gerą derlių rudenį. Pateikiame svarbių darbų sąrašą, kuriuos nudirbti reikia artimiausiu metu.

Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems

Koks nepaprastas jausmas apima vasarą, kai pamiškėje randame pirmąsias prinokusias žemuoges. Šie vaiskrūmiai pasižymi ne tik puikiu uogų skoniu, bet ir savo dekoratyvia išvaizda. Kultūrines žemuogių rūšis visai nesudėtingai galima užsiauginti ir nuosavame darže. Pristatome kelis patarimus, kaip tai padaryti.

Alpinariumo įsirengimas – nuo ko pradėti?

Alpinariumas – akmenų ir augalų kompozicija, kuri kuria Alpių peizažo įspūdį. Toks akmenų sodas yra ypatinga sklypo puošmena, kuri žaviai atrodo visais metų laikais. Tam, kad alpinariumas nuosavame sklype atrodytų kuo natūraliau, visų pirma, jam reikia tinkamai parinkti vietą.

Pavasariniai darbai rožyne – nudengimas bei genėjimas

Tikimės, kad Jūsų gėlyne besipuikuojančios rožės peržiemojo sėkmingai ir šiais metais galėsite džiaugtis jų elegantiškais žiedais. Pavasariniai darbai rožyne yra labai svarbus rožių paruošiamasis etapas, kuris užtikrina tinkamą tolimesnį jų augimą. Šiame tekste aptarsime rožių nudengimo ir pavasarinio genėjimo ypatumus.

Nedidelio sodo planavimas: ką galima nuveikti žiemą?

Žiemą gamtoje vyrauja sąstingis, kuris naujo sklypo savininkams leidžia atsikvėpti prieš imantis pavasarinių darbų. Tačiau tie, kurie nori naudingai išnaudoti likusias žiemos dienas, gali jau dabar imti popieriaus lapą bei pieštuką į rankas ir pradėti planavimo darbus. Pasiteiravome kraštovaizdžio ekspertų, kaip tinkamai suplanuoti nedidelį sodą.

Gruodžio darbai sode

Gruodis – mėnuo, kai beveik visi darbai sode ir darže baigti. Tačiau, net ir šalčiui sukausčius žemę, pravartu retkarčiais užsukti į sodą. Ne tik apžiūrėti, ar medelių nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai, bet ir pataisyti aprišalų bei suminti sniego ar nukasti takelių.

Keletas esminių patarimų, kaip paruošti vynuogių krūmus žiemai (7)

Dar galite spėti parūpinti vynuogių krūmais. Tereikia žinoti keletą gudrybių.

Lapkričio darbai sode ir darže

Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo, kai visi darbai sode ir darže atrodo baigti. Vis dėlto reikėtų nepamiršti kai kurių patarimų ir ramiai pasiruošti žiemai.

Vynuogininkai Gaigalai atskleidžia vynuogių auginimo Lietuvoje paslaptis

„Vynmedžius Lietuvoje auginti ir kurti vynuogių sodus gali kiekvienas norintis“, - teigia Lietuvos vynuogininkų asociacijos narė Aida Gaigalaitė – Valatkevičienė, kuri dalinasi prisiminimais apie savo šeimos vynuogininkystės kelią.

Metas šviežių vaisių derlių paversti džiovintomis gėrybėmis

Ruduo – pokyčių metas ne tik gamtoje, bet ir kiekvienos šeimininkės virtuvėje. Neseniai tikra atgaiva buvę švieži vaisiai rudens sezoną įgaus visai kitą atspalvį ir dar ryškesnį skonį. Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjo, KTU prof. Prano Viškelio, dabar pats metas ne tik džiovinti savąjį derlių – obuolius ir kriaušes, bet ir pasirūpinti įvairiais džiovintais vaisiais, kurie iki kitos vasaros bus nepamainomi pagalbininkai tiek virtuvėje ruošiant įvairius patiekalus, tiek norint praturtinti visos šeimos mitybą vitaminais ir mineralais.