Manonamai.lt
2018 m. balandžio 16 d. 11:15
Nudengimas. Vynmedžių nudengimas yra itin atsakingas momentas, nes šie augalai yra jautrūs pavasarinėms šalnoms. Specialistai paprastai rekomenduoja neankstinti vynuogių vegetacijos, o jei yra galimybė, ją netgi vėlinti. Vynmedžių augintojai puikiai žino, kad patys pirmieji pumpurai ir ūgliai yra svarbiausi, nes jie duoda geriausią derlių. Deja, dažnai nutinka taip, kad juos nušaldo šalnos.
Žinoma, nušalusių ūglių vietoje išauga pakaitiniai, tačiau jie tokiu geru derliumi nebe pasižymi. Taigi reikia labai stengtis išsaugoti pirmuosius pumpurus ir daigus. Jeigu žiemai vynmedžiai buvo uždengti, atidengimo nereikėtų skubinti. Tai daryti reikėtų palaipsniui, po truputi pratinant augalą prie pasikeitusių oro sąlygų bei saulės spindulių arba tai daryti debesuotą dieną.
Apsauga nuo šalnų. Dar vienas atsakingas vynmedžių auginimo momentas – gegužės pradžios šalnos. Sugrįžusios šalnos gali padaryti nemažai žalos būsimam derliui. Nedidelį vynuogyną nuo jų apsaugoti galima medelius laikinai apdengiant, bet toks apsaugos būdas geriausiai tinka tuomet, kai vynuogių šakos dar nepritvirtintos ant atramų. Dideliuose vynuogynuose apsaugai nuo gegužės pradžios šalnų dažniausiai yra pasitelkiamas purškimas arba dirbtinio rūko sudarymas.
Apsauga nuo ligų. Atidengus vynmedžius, kai ant jų šakų dar nepabrinko pumpurai, juos reikėtų apipurkšti vario sulfato tirpalu. Pavasarį purškimui yra naudojamas maždaug 3 % vario sulfato tirpalas, nes didesnė jo koncentracija gali pakenkti pumpurams. Toks apipurškimas yra svarbus tuo, kad jis vėlina vegetacijos pradžią ir taip pat padeda apsaugoti medelius nuo ligų užkratų. Šiuo laikotarpiu vynmedžius tinka apipurkšti ir geležies sulfatu. Geležies sulfatas veiks kaip fungicidas. Tačiau svarbu atminti, kad geležies sulfato koncentracija turėtų būti mažesnė nei vario sulfato, maždaug 2%.
Formavimas. Gegužės mėnesį, kai vynmedžiai pradeda intensyviau augti, reikia imtis jų genėjimo. Medelių formavimas – pati svarbiausia vynmedžių priežiūros darbų dalis. Pavasarinio genėjimo metu yra pašalinami nereikalingi ūgliai, kad medelis tausotų energiją ir skirtų ją saldžiam ir gausiam uogų derliui auginti. Šiuo metu reikia šalinti tuos ūglius, kurie yra be žiedynų bei tuos, kurie nereikalingi formavimui.
Šiuo metu ant daugumos vynmedžių šakų po truputi brinksta pumpurai iš kurių greitai pradės stiebtis ūgliai, taigi toks laikotarpis vynuogių augintojams yra be galo svarbus. Tinkama vynmedžių priežiūra pavasarį garantuoja gerą derlių rudenį. Pateikiame svarbių darbų sąrašą, kuriuos nudirbti reikia artimiausiu metu.
Koks nepaprastas jausmas apima vasarą, kai pamiškėje randame pirmąsias prinokusias žemuoges. Šie vaiskrūmiai pasižymi ne tik puikiu uogų skoniu, bet ir savo dekoratyvia išvaizda. Kultūrines žemuogių rūšis visai nesudėtingai galima užsiauginti ir nuosavame darže. Pristatome kelis patarimus, kaip tai padaryti.
Alpinariumas – akmenų ir augalų kompozicija, kuri kuria Alpių peizažo įspūdį. Toks akmenų sodas yra ypatinga sklypo puošmena, kuri žaviai atrodo visais metų laikais. Tam, kad alpinariumas nuosavame sklype atrodytų kuo natūraliau, visų pirma, jam reikia tinkamai parinkti vietą.
Tikimės, kad Jūsų gėlyne besipuikuojančios rožės peržiemojo sėkmingai ir šiais metais galėsite džiaugtis jų elegantiškais žiedais. Pavasariniai darbai rožyne yra labai svarbus rožių paruošiamasis etapas, kuris užtikrina tinkamą tolimesnį jų augimą. Šiame tekste aptarsime rožių nudengimo ir pavasarinio genėjimo ypatumus.
Žiemą gamtoje vyrauja sąstingis, kuris naujo sklypo savininkams leidžia atsikvėpti prieš imantis pavasarinių darbų. Tačiau tie, kurie nori naudingai išnaudoti likusias žiemos dienas, gali jau dabar imti popieriaus lapą bei pieštuką į rankas ir pradėti planavimo darbus. Pasiteiravome kraštovaizdžio ekspertų, kaip tinkamai suplanuoti nedidelį sodą.
Gruodis – mėnuo, kai beveik visi darbai sode ir darže baigti. Tačiau, net ir šalčiui sukausčius žemę, pravartu retkarčiais užsukti į sodą. Ne tik apžiūrėti, ar medelių nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai, bet ir pataisyti aprišalų bei suminti sniego ar nukasti takelių.
Dar galite spėti parūpinti vynuogių krūmais. Tereikia žinoti keletą gudrybių.
Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo, kai visi darbai sode ir darže atrodo baigti. Vis dėlto reikėtų nepamiršti kai kurių patarimų ir ramiai pasiruošti žiemai.
„Vynmedžius Lietuvoje auginti ir kurti vynuogių sodus gali kiekvienas norintis“, - teigia Lietuvos vynuogininkų asociacijos narė Aida Gaigalaitė – Valatkevičienė, kuri dalinasi prisiminimais apie savo šeimos vynuogininkystės kelią.
Ruduo – pokyčių metas ne tik gamtoje, bet ir kiekvienos šeimininkės virtuvėje. Neseniai tikra atgaiva buvę švieži vaisiai rudens sezoną įgaus visai kitą atspalvį ir dar ryškesnį skonį. Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjo, KTU prof. Prano Viškelio, dabar pats metas ne tik džiovinti savąjį derlių – obuolius ir kriaušes, bet ir pasirūpinti įvairiais džiovintais vaisiais, kurie iki kitos vasaros bus nepamainomi pagalbininkai tiek virtuvėje ruošiant įvairius patiekalus, tiek norint praturtinti visos šeimos mitybą vitaminais ir mineralais.
DAUGIAU ⟩