Vynmedžiai: 4 pirmieji darbai sulaukus pavasario

Šiuo metu ant daugumos vynmedžių šakų po truputi brinksta pumpurai iš kurių greitai pradės stiebtis ūgliai, taigi toks laikotarpis vynuogių augintojams yra be galo svarbus. Tinkama vynmedžių priežiūra pavasarį garantuoja gerą derlių rudenį. Pateikiame svarbių darbų sąrašą, kuriuos nudirbti reikia artimiausiu metu.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nudengimas. Vynmedžių nudengimas yra itin atsakingas momentas, nes šie augalai yra jautrūs pavasarinėms šalnoms. Specialistai paprastai rekomenduoja neankstinti vynuogių vegetacijos, o jei yra galimybė, ją netgi vėlinti. Vynmedžių augintojai puikiai žino, kad patys pirmieji pumpurai ir ūgliai yra svarbiausi, nes jie duoda geriausią derlių. Deja, dažnai nutinka taip, kad juos nušaldo šalnos.

Žinoma, nušalusių ūglių vietoje išauga pakaitiniai, tačiau jie tokiu geru derliumi nebe pasižymi. Taigi reikia labai stengtis išsaugoti pirmuosius pumpurus ir daigus. Jeigu žiemai vynmedžiai buvo uždengti, atidengimo nereikėtų skubinti. Tai daryti reikėtų palaipsniui, po truputi pratinant augalą prie pasikeitusių oro sąlygų bei saulės spindulių arba tai daryti debesuotą dieną.

Vynmedžiai: 4 pirmieji darbai sulaukus pavasario
© Shutterstock

Apsauga nuo šalnų. Dar vienas atsakingas vynmedžių auginimo momentas – gegužės pradžios šalnos. Sugrįžusios šalnos gali padaryti nemažai žalos būsimam derliui. Nedidelį vynuogyną nuo jų apsaugoti galima medelius laikinai apdengiant, bet toks apsaugos būdas geriausiai tinka tuomet, kai vynuogių šakos dar nepritvirtintos ant atramų. Dideliuose vynuogynuose apsaugai nuo gegužės pradžios šalnų dažniausiai yra pasitelkiamas purškimas arba dirbtinio rūko sudarymas.

Apsauga nuo ligų. Atidengus vynmedžius, kai ant jų šakų dar nepabrinko pumpurai, juos reikėtų apipurkšti vario sulfato tirpalu. Pavasarį purškimui yra naudojamas maždaug 3 % vario sulfato tirpalas, nes didesnė jo koncentracija gali pakenkti pumpurams. Toks apipurškimas yra svarbus tuo, kad jis vėlina vegetacijos pradžią ir taip pat padeda apsaugoti medelius nuo ligų užkratų. Šiuo laikotarpiu vynmedžius tinka apipurkšti ir geležies sulfatu. Geležies sulfatas veiks kaip fungicidas. Tačiau svarbu atminti, kad geležies sulfato koncentracija turėtų būti mažesnė nei vario sulfato, maždaug 2%.

Vynmedžiai: 4 pirmieji darbai sulaukus pavasario
© Shutterstock

Formavimas. Gegužės mėnesį, kai vynmedžiai pradeda intensyviau augti, reikia imtis jų genėjimo. Medelių formavimas – pati svarbiausia vynmedžių priežiūros darbų dalis. Pavasarinio genėjimo metu yra pašalinami nereikalingi ūgliai, kad medelis tausotų energiją ir skirtų ją saldžiam ir gausiam uogų derliui auginti. Šiuo metu reikia šalinti tuos ūglius, kurie yra be žiedynų bei tuos, kurie nereikalingi formavimui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

10 daugiamečių augalų, kurie patiks tingiems sodininkams

Egzistuoja tikrai nemažai daugiamečių augalų, kuriems nereikalinga ypatinga priežiūra. Tereikia išsirinkti augalus tinkančius jūsų sklypui ir pasodinus duoti jiems laiko įsitvirtinti. Parinkome 10 augalų, kurie turėtų patikti tiems, kurie gėlyne nori darbuotis minimaliai.

Būdai, kurie padės apsaugoti uogų derlių nuo paukščių

Paukščiai nuosavame sode paprastai yra gan laukiami svečiai, kurie gali padėti išnaikinti dalį daržo kenkėjų. Tačiau atėjus uogų derėjimo metui, jie ima skanauti ne tik vabzdžiais, bet ir vyšniomis, avietėmis, braškėmis, serbentais ir pan. Tad kokių priemonių imtis, kad uogų liktų ir žmogui?

10 gėlių, kurios žydi ištisą vasarą (1)

Kiekvienas sodininkas trokšta, kad jo gėlynas ryškiomis spalvomis būtų padabintas ištisą vasarą. To galima pasiekti sodinant gėles, kurios žydi viena po kitos, tačiau tam reikia itin gerų planavimo įgūdžių. Daug paprasčiau yra parinkti tokius augalus, kurie žydi ilgai ir sodą savo žiedais puošia iki pat rudens.

Kokie darbai laukia darže bei sode birželio mėnesį?

Pirmasis vasaros mėnuo – intensyvus augalų augimo metas. Birželį nudirbti sodo bei daržo darbai tiesiogiai turi įtakos būsimo derliaus gausai bei kokybei. Tad kokie būtiniausi darbai laukia šį mėnesį?

Skaitytojos patirtis: darni akmenų ir augalų kompozicija sode (2)

Skaitytoja Vera savo sodą Plungės rajone pavertė tikra akmenų ir augalų karalyste, kuri džiugina savo išvaizda ištisus metus. Moteris pasidalino mintimis, kaip jai tai pavyko.

Braškių augintojo patarimai, kaip kuo ilgiau džiaugtis braškių derliumi

Mėgstate braškes, bet vis neatrandate vertingos veislės ar jomis džiaugiatės itin trumpai? Braškių augintojo patarimai padės išspręsti šias problemas.

Mėlynos spalvos raminantis poveikis: kokius melsvus augalus auginti savo sode

Mėlyna spalva dvelkia nuostabia ramybe ir nuteikia svajingai. Ji asocijuojasi su dangumi, jūra, pavasariniais žibuoklių žiedais. Kadangi ši spalva gamtoje yra sutinkama gan retai, tokie augalai nuosavame gėlyne atrodo išties kerinčiai. Kviečiame susipažinti su keletu mėlynai žydinčių augalų.

Rododendrų žydėjimo metas: kaip juos prižiūrėti?

Rododendras – nacionalinė Nepalo gėlė, kuri itin didelio populiarumo sulaukė Anglijoje ir būtent iš jos pradėjo plisti po visą pasaulį. Šis žavingas, egzotiškais lapais bei įvairiaspalviais žiedais pasižymintis krūmokšnis turi net apie 1000 rūšių. Kadangi greitai prasidės šių gėlių žydėjimo metas, šiame tekste aptarsime jų auginimo ypatumus.

Specialiai iš Japonijos: pasisemkime įkvėpimo iš šios šalies sodų

Lietuvoje yra sukurta nemažai japoniškų sodų arba tokių, kuriuose vyrauja japoniški akcentai. Kodėl mūsų šalyje domimasi šios tolimos šalies tradicijomis ir sodininkyste, kai regis, turime tradicinius rūtų darželius?

Vynmedžiai: 4 pirmieji darbai sulaukus pavasario

Šiuo metu ant daugumos vynmedžių šakų po truputi brinksta pumpurai iš kurių greitai pradės stiebtis ūgliai, taigi toks laikotarpis vynuogių augintojams yra be galo svarbus. Tinkama vynmedžių priežiūra pavasarį garantuoja gerą derlių rudenį. Pateikiame svarbių darbų sąrašą, kuriuos nudirbti reikia artimiausiu metu.