Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku

 (13)
Kai suveši gėlynai ir ūgteli medžiai, kai jau smagu grožėtis augalų spalvų bei formų deriniais, atrodytų, tada baigiasi sodo kūrimo darbai ir belieka džiaugtis tuo, kas pasiekta. Galbūt taip yra, kai aplinka pasirūpina kraštovaizdžio specialistas. Tačiau kai sodą puoselėja patys šeimininkai, vis tobulesnio vaizdo paieškos niekada nesibaigia, o eksperimentai tik įkvepia naujiems pokyčiams.
© Asmeninis archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Marytė ir Albertas Macijauskai 9 arų sklypą privačių namų kvartale Šiauliuose apželdino prieš dvidešimt metų. Tačiau keičia ir gražina jį kasmet. Kartais tai lemia objektyvios priežastys – kaip pasakoja šeimininkas, anksčiau jis buvo pasodinęs įvairesnių egzotinių spygliuočių: kedrų, maumedžių, kėnių, tačiau dėl sklypo ypatumų – pavasarį pakylančio gruntinio vandens ir todėl šalto dirvožemio – lepesni augalai čia neišgyvena ir teko jų atsisakyti. Vis dėlto dažniau ne gamta koreguoja šeimininkų pasirinkimą, o jie patys ieško gėlynams naujų, įdomesnių, dar tobuliau priderinamų augalų, nes ne visų jų žydėjimas, spalvos, dekoratyvumas pateisina lūkesčius.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku
© Asmeninis archyvas


Svarbiausias kraštovaizdžio akcentas – vandens telkinuko ir alpinariumo bei gėlynų aplink jį kompozicija: harmoningą tvenkinio formą čia atkartoja plastiškos želdynų linijos, o spalvingi augalų ornamentai nuolat keičiasi, nes tai vienokių, tai kitokių gėlių žydėjimas nesibaigia visu šiltuoju metų laiku. Kadangi namas yra neutralių atspalvių, nebuvo sudėtinga prie jo kolorito priderinti tvenkinio apdailos medžiagas, kitų dekoratyvių eksterjero elementų ir želdynų spalvas.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku
© Asmeninis archyvas


Iš antrojo namo aukšto balkono atsiveria ne tik vaizdas į tolį, bet ir į apačioje įrengtą tvenkinį, upeliuką ir aplink vešinčius gėlynus. Tiesa, šiemet ši kompozicija atrodys jau kitaip nei pernai darytose nuotraukose... „Iškasėme šalia tvenkinuko daug metų augusias melsves. Jų pakeitimą lėmė du dalykai: per ilgai jos čia užsibuvo ir nusibodo, be to, tai beveik pietinė pusė, o melsvės yra pavėsio augalai, tad kaitri saulė nudegina jų lapus“, – paaiškina šeimininkas.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku
© Asmeninis archyvas


Alpinariume tarsi dekoratyvus skiautinys susidėlioja kiliminių augalų raštas.

Gėlyno pakrašty driekiasi kiliminiai augalai: ylalapiai flioksai, šliaužiančiosios vaisginos, uolaskėlės, šilokai, šliaužiančiosios šilingės, vaistučiai, palemonai... Už jų pasodinti aukštesni augalai: vienadienės, lelijos, vilkdalgiai, kemerai, saulakiai, ežiuolės, šilokai, alūnės. Vienmečių augalų gėlynuose šeimininkai nekomponuoja – jų vazonus nebent kabina terasoje ar stato ant šulinio „Kiek naujų augalų kasmet išbandome? Priklauso nuo to, ką randame. Jei gėlė tik gražiai žydi trumpą laiką, ji mūsų nevilioja. Geriau augalas paprastas, pasiteisinęs, prisitaikęs augti mūsų sąlygomis, nei egzotiškas, kurio vienintelį žiedelį paskui iš visų pusių fotografuoji, didžiuodamasis, kad turi, – sako Albertas Macijauskas. – Žiūrime, kad gėlė būtų dekoratyvi ne vien tik tada, kai žydi (o paskui kur ją dėti...), bet kad kuo ilgiau lapų spalva ar įmantri jų forma gražiai atrodytų. Mes nesame kolekcininkai, kad pirktume augalus dėl kokių nors ypatingų žiedų, o deriname spalvas ir visumą. Pamatai patikusį augaliuką – ir, jei kartais nenusiperki pakankamai, kad galėtum visą plotelį užsodinti (pavieniai mums nepatinka, turi būti grupė, kad efektingai atrodytų), tada pasidaugini ir derini, vietoj ko tiktų jį pasodinti. Tai ir yra kūryba.“

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku
© Asmeninis archyvas


Tvenkinuke auga dviejų rūšių vandens lelijos – vienos žydi kreminės, kitos raudonos spalvos žiedais, o ten, kur įteka upeliukas, tarsi raudonos liepsnelės šviečia rūgčių žiedeliai. „Aš lelijų neiškeliu, jos su žuvytėmis per žiemą puikiai gyvena ir žiemoja. Vanduo švarus, nors žuvytėms yra palikta ir dumblo. Svarbiausia neleisti lelijoms užsiauginti daug lapų: nutraukiu juos, ir senų taip pat nepalieku, nes kai lapai pradeda pūti, ir vanduo ima žaliuoti“, – patirtimi dalijasi šeimininkas.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku
© Asmeninis archyvas

Dekoratyvus sprendimas
Gyvatvorę Albertas suformavo iš koloninių kadagių (pasak jo, tujos jau labai pabodusios) – jų siluetai grakštūs, spyglių ažūras lengvas. Ir užaugo gyvatvorė gana greitai, maždaug per penkerius metus.

Toliausiai nuo namo esančioje pusėje pasodinta įvairiausių spygliuočių medžių ir krūmų, už jų sklypas baigiasi obelų sodu ir daržu pakeltose lysvėse, kurias Albertas įrengė šiemet. Pasak šeimininko, sklypas geroje vietoje, nes toje pusėje yra ne kaimynai, o miesto vandenvietė, todėl niekam netrukdydami auga medžiai. Tiesa, didelių stengiasi neauginti, kadangi vieną – labai aukštą ir gražią pocūgę – kaimynų paprašytam teko nupjauti.

Nors čia auga vien spygliuočiai, jų atspalviai, formos ir faktūros įvairuoja, kiekvienas savaip įdomus ir įkomponuotas taip, kad kuo gražiau išryškėtų unikalumas. Čia auga keletas cūgų, Mejerio kadagys, puskiparisiai, šeimininko itin originaliai suformuotas kadagys, o kitoje takelio, vedančio į toliau esantį sodą ir daržą, pusėje pasodinta rutulinių ir smaragdinių tujų. Pirminė jų paskirtis buvo atsitverti nuo kaimynų ir suteikti privatumo, tačiau laikui bėgant medžiai pernelyg užaugo ir teko juos žeminti, nes metė šešėlį ant vejos ir ši pavėsyje ėmė samanoti.

Žemės po krūmais ir medžiais Albertas nemulčiuoja, sako, kad iš mulčiaus spyglių neišrinksi, gražiai jis atrodys tik metus ar dvejus, o paskui bus neįmanoma sutvarkyti. Verčiau po spygliuočiais paravėti, pagrėbstyti, supurenti žemę – ir ji atrodys tvarkingai. Net ir akmenukus sklypo šeimininkas naudojo tik fasadinėje namo pusėje nutiesto takelio apdailai.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku
© Asmeninis archyvas

Veja suteikia erdvės pojūtį, ji būtina, kad išryškėtų vaizdas – efektingi ir dekoratyvūs želdynai bei gėlynai. Joje kaip akcentas įkomponuotas kol kas dar nedidukas raudonlapis bukas pakeitė anksčiau čia augusį svyrančios formos uosį.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku
© Asmeninis archyvas


Šalia pagrindinio gėlyno auga suformuotų kukmedžių kompozicija. Kai pavasarį truputį apkarpytos spygliuočių šakelės šiek tiek atželia, matyti visas jų grožis – gaivi šviesiai gelsva spalva.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku
© Asmeninis archyvas

Nuotraukos – Alberto Macijausko.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

10 daugiamečių augalų, kurie patiks tingiems sodininkams

Egzistuoja tikrai nemažai daugiamečių augalų, kuriems nereikalinga ypatinga priežiūra. Tereikia išsirinkti augalus tinkančius jūsų sklypui ir pasodinus duoti jiems laiko įsitvirtinti. Parinkome 10 augalų, kurie turėtų patikti tiems, kurie gėlyne nori darbuotis minimaliai.

Būdai, kurie padės apsaugoti uogų derlių nuo paukščių

Paukščiai nuosavame sode paprastai yra gan laukiami svečiai, kurie gali padėti išnaikinti dalį daržo kenkėjų. Tačiau atėjus uogų derėjimo metui, jie ima skanauti ne tik vabzdžiais, bet ir vyšniomis, avietėmis, braškėmis, serbentais ir pan. Tad kokių priemonių imtis, kad uogų liktų ir žmogui?

10 gėlių, kurios žydi ištisą vasarą (1)

Kiekvienas sodininkas trokšta, kad jo gėlynas ryškiomis spalvomis būtų padabintas ištisą vasarą. To galima pasiekti sodinant gėles, kurios žydi viena po kitos, tačiau tam reikia itin gerų planavimo įgūdžių. Daug paprasčiau yra parinkti tokius augalus, kurie žydi ilgai ir sodą savo žiedais puošia iki pat rudens.

Kokie darbai laukia darže bei sode birželio mėnesį?

Pirmasis vasaros mėnuo – intensyvus augalų augimo metas. Birželį nudirbti sodo bei daržo darbai tiesiogiai turi įtakos būsimo derliaus gausai bei kokybei. Tad kokie būtiniausi darbai laukia šį mėnesį?

Skaitytojos patirtis: darni akmenų ir augalų kompozicija sode (2)

Skaitytoja Vera savo sodą Plungės rajone pavertė tikra akmenų ir augalų karalyste, kuri džiugina savo išvaizda ištisus metus. Moteris pasidalino mintimis, kaip jai tai pavyko.

Braškių augintojo patarimai, kaip kuo ilgiau džiaugtis braškių derliumi

Mėgstate braškes, bet vis neatrandate vertingos veislės ar jomis džiaugiatės itin trumpai? Braškių augintojo patarimai padės išspręsti šias problemas.

Mėlynos spalvos raminantis poveikis: kokius melsvus augalus auginti savo sode

Mėlyna spalva dvelkia nuostabia ramybe ir nuteikia svajingai. Ji asocijuojasi su dangumi, jūra, pavasariniais žibuoklių žiedais. Kadangi ši spalva gamtoje yra sutinkama gan retai, tokie augalai nuosavame gėlyne atrodo išties kerinčiai. Kviečiame susipažinti su keletu mėlynai žydinčių augalų.

Rododendrų žydėjimo metas: kaip juos prižiūrėti?

Rododendras – nacionalinė Nepalo gėlė, kuri itin didelio populiarumo sulaukė Anglijoje ir būtent iš jos pradėjo plisti po visą pasaulį. Šis žavingas, egzotiškais lapais bei įvairiaspalviais žiedais pasižymintis krūmokšnis turi net apie 1000 rūšių. Kadangi greitai prasidės šių gėlių žydėjimo metas, šiame tekste aptarsime jų auginimo ypatumus.

Specialiai iš Japonijos: pasisemkime įkvėpimo iš šios šalies sodų

Lietuvoje yra sukurta nemažai japoniškų sodų arba tokių, kuriuose vyrauja japoniški akcentai. Kodėl mūsų šalyje domimasi šios tolimos šalies tradicijomis ir sodininkyste, kai regis, turime tradicinius rūtų darželius?

Vynmedžiai: 4 pirmieji darbai sulaukus pavasario

Šiuo metu ant daugumos vynmedžių šakų po truputi brinksta pumpurai iš kurių greitai pradės stiebtis ūgliai, taigi toks laikotarpis vynuogių augintojams yra be galo svarbus. Tinkama vynmedžių priežiūra pavasarį garantuoja gerą derlių rudenį. Pateikiame svarbių darbų sąrašą, kuriuos nudirbti reikia artimiausiu metu.