Nedidelio sodo planavimas: ką galima nuveikti žiemą?

Žiemą gamtoje vyrauja sąstingis, kuris naujo sklypo savininkams leidžia atsikvėpti prieš imantis pavasarinių darbų. Tačiau tie, kurie nori naudingai išnaudoti likusias žiemos dienas, gali jau dabar imti popieriaus lapą bei pieštuką į rankas ir pradėti planavimo darbus. Pasiteiravome kraštovaizdžio ekspertų, kaip tinkamai suplanuoti nedidelį sodą.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tinkamiausias laikas sodo planavimui yra dar prieš perkant sklypą

Kraštovaizdžio specialistė Kristina Čerbauskienė („Žydintyssodai.lt“) sako, kad geriausia, žinoma, būtų pradėti sodo planavimo darbus dar prieš perkant sklypą, nes svarbu atsižvelgti į įvairius landšafto niuansus. Ekspertė pastebi, kad dažnai pasirinkto sklypo neįvertinti ypatumai (šlaitai, natūralių vandens telkinių ribos, esamos apsaugos zonos ir t.t.) vėliau sukuria papildomas išlaidas sklypo sutvarkymui.

Kalbant apie metų laiką, geriausias laikas pradėti planuoti savo sodo erdvę yra žiema, kai yra pakankamai laiko surinkti reikalingą informaciją, pasikonsultuoti su specialistais, įsigyti reikalingą inventorių ir panašiai, kad atėjus pavasariui būtų galima užtikrintai pradėti darbus.

Nedidelio sodo planavimas: ką galima nuveikti žiemą?
© Shutterstock

Sodo planavimą reikia pradėti nuo vizijos

Įvertinus erdvę su kuria dirbsite (išmatavus sklypą, pasižymėjus šešėlių kritimo kampą, įvertinus kas matosi iš vieno ar kito taško), reikia pradėti galvoti ką joje norite matyti. Pasak kraštovaizdžio dizainerės Elės Kalvelės („Žaliavieta.lt“), viskas prasideda nuo vizijos. Dizainerė pirmiausia pataria užduoti sau įvairius klausimus, kurie padėtų tokiai vizijai išryškėti:

* Ko aš noriu?

* Kas man yra svarbu?

* Ką noriu jausti, matyti, patirti savo sode?

O tada ateina metas užduoti kitokius, praktiškesnius klausimus:

* Kiek galiu skirti pinigų?

* Kiek galiu skirti laiko?

*Kokių turiu lūkesčių, abejonių, baimių?

Turint atsakymus į šiuos ir į kitus panašaus pobūdžio klausimus, reikia imti kaupti informaciją. Jeigu yra galimybė – konsultuotis su specialistais. Apgalvotas planas ir sukauptos žinios padeda išvengti daugybės klaidų, ypač tokių, kurios išryškėja laikui bėgant.

Nedidelio sodo planavimas: ką galima nuveikti žiemą?
© Shutterstock

Sodo planas „gimsta“ ant balto popieriaus lapo

Kraštovaizdžio specialistė K. Čerbauskienė sako, kad pravartu turėti sklypo planą. Tada jį galima atsispausdinti didesnio formato lape (pvz.: A2) ir bandyti jame braižyti sodo plano variantą po varianto, kol bus galima išsirinkti labiausiai tenkinantį.

Specialistė pirmiausia pataria suskirstyti sklypo planą funkcinėmis zonomis, pavyzdžiui: fasadinė sklypo pusė, poilsio zona, daržo ir ūkinė zona ir išdėstyti reikalingus statinius (atsižvelgiant į iš anksto surinką informaciją arba gautas specialistų rekomendacijas).

Tuomet reikia pagalvoti apie susisiekimą tarp zonų. Kartais yra reikalingi tvirtos dangos takeliai, pavyzdžiui, fasadinėje dalyje ties įėjimu į namą, ūkinėje zonoje (juk šiukšlių konteinerius nebus patogu išvežti ištuštinimui per veją), kai kur užtenka takelio iš skaldos, dekoratyvinių akmenų vejoje ar medžio plokščių (pavyzdžiui: takeliai, vedantys į poilsio zonas), o kartais paprasčiausiai galima vaikščioti veja (SVARBU: vejos tako netinka įrengti zonoje, kurioje vaikščiosite ir žiemą). Medžiagų takeliams pasirinkimą dažniausiai lemia takelio naudojimo intensyvumas.

Apšvietimo mažame sode planavimas glaudžiai siesis su takų ir apželdinimo planeliu. Pasirinkta gali būti: šviečiančios trinkelės take, šviečiantys akmenys gėlynuose, klasikiniai sodo šviestuvai ar modernūs dekoratyviniai šviečiantys akcentai, šviestuvai skirti atskiriems augalams apšviesti, povandeninis tvenkinuko ar vertikalaus krioklio apšvietimas ir t.t.

Galiausiai, augalų pasirinkimo taisyklės yra panašios tiek mažuose, tiek didesniuose soduose. Reikėtų atsižvelgti į dirvožemio tipą, saulėtas bei pavėsio vietas, drėgmės kiekį, vėjuotumą. Mažai erdvei svarbus papildomas pasirinkimo kriterijus yra augalų augimo greitis ir forma.

Nedidelio sodo planavimas: ką galima nuveikti žiemą?
© Shutterstock

Svarbiausia užduotis planuojant mažą sodą – sukurti erdvumo įspūdį

Tam, kad sukurtumėte didesnės erdvės įspūdį mažame sode, K. Čerbauskienė pataria pasitelkti šiuos triukus:

1. Nestatyti aklinų tvorų, kurios sodą pavers „dėžute“. Tinka naudoti ažūrines tvoras ir apželdinimą.

2. Neplanuoti tiesių takelių. Vingiuojantys takeliai atrodo vizualiai ilgesni, jei posūkiuose jie pasislepia už augmenijos, tai sudaro įspūdį, kad sodas tęsiasi gerokai toliau, nei atrodo.

3. Sodo stiliaus pasirinkimas taip pat svarbus. Mažuose sklypuose gerai atrodo „laukinio“, „apleisto“ sodo stiliai. Modernus sodo stilius taip pat tinkamas nedideliai erdvei, čia svarbios originalios išplanavimo, apšvietimo, apželdinimo idėjos, ryškūs akcentai, kurie nukreipia dėmesį nuo faktinio sklypo ploto.

4. Keletas detalių (veidrodžiai, vertikalūs kriokliukai, girdyklėlės ir lesyklėlės paukščiams, šviestuvai, šviečiantys akmenys, ažūriniai lengvi sodo baldai, skulptūrėlės) sukurs vis naujus įspūdžius kiekviename sodo takelio vingyje ir nukreips dėmesį nuo fakto, kad sodo plotas yra mažas.

5. Vertikalus apželdinimas mažuose soduose turi didelę reikšmę, nes erdvė išplečiama ir į viršų. Čia padeda arkos, pergolės, ažūrinės sienelės, kurios taip pat naudojamos sodo funkcinėms zonoms atskirti. Sodo statinių (pavėsinės, sandėliuko) stogų apželdinimas taip pat sukuria papildomą žalumos plokštumą.

6. Augalų pasirinkimui turi reikšmės jų augimo greitis, tačiau nereikėtų rinktis tik lėtai augančių žemaūgių augalų. Sodinant aukštesnius, reikėtų įvertinti poveikį erdvei, jų teikiamą pavėsį, augalo pakantumą formavimui vėliau. Gera idėja – šeimos medis. Mažuose soduose tinka sodinti augalus skirtingo aukščio vazonuose, klombose (konteinerinis daržas, mėgiamų ypatingų augalų, pavyzdžiui, bonsų ar kaktusų kolekcija vazonuose). Tai leidžia greitai pakeisti atsibodusį sodo vaizdą perstatant vazonus ar paprasčiausiai pakeičiant augalus juose.

Mažame sode nereikėtų naudoti daug vienodų augalų ar sodinti juos eilėmis. Skirtingų augalų įvairovė nukreipia įspūdį, kad kažkur už jų yra tvora ir norisi tikėti, kad už sode matomų augalų taip pat veši augmenija.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

Nedidelio sodo planavimas: ką galima nuveikti žiemą?

Žiemą gamtoje vyrauja sąstingis, kuris naujo sklypo savininkams leidžia atsikvėpti prieš imantis pavasarinių darbų. Tačiau tie, kurie nori naudingai išnaudoti likusias žiemos dienas, gali jau dabar imti popieriaus lapą bei pieštuką į rankas ir pradėti planavimo darbus. Pasiteiravome kraštovaizdžio ekspertų, kaip tinkamai suplanuoti nedidelį sodą.

Gruodžio darbai sode

Gruodis – mėnuo, kai beveik visi darbai sode ir darže baigti. Tačiau, net ir šalčiui sukausčius žemę, pravartu retkarčiais užsukti į sodą. Ne tik apžiūrėti, ar medelių nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai, bet ir pataisyti aprišalų bei suminti sniego ar nukasti takelių.

Keletas esminių patarimų, kaip paruošti vynuogių krūmus žiemai (7)

Dar galite spėti parūpinti vynuogių krūmais. Tereikia žinoti keletą gudrybių.

Lapkričio darbai sode ir darže

Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo, kai visi darbai sode ir darže atrodo baigti. Vis dėlto reikėtų nepamiršti kai kurių patarimų ir ramiai pasiruošti žiemai.

Vynuogininkai Gaigalai atskleidžia vynuogių auginimo Lietuvoje paslaptis

„Vynmedžius Lietuvoje auginti ir kurti vynuogių sodus gali kiekvienas norintis“, - teigia Lietuvos vynuogininkų asociacijos narė Aida Gaigalaitė – Valatkevičienė, kuri dalinasi prisiminimais apie savo šeimos vynuogininkystės kelią.

Metas šviežių vaisių derlių paversti džiovintomis gėrybėmis

Ruduo – pokyčių metas ne tik gamtoje, bet ir kiekvienos šeimininkės virtuvėje. Neseniai tikra atgaiva buvę švieži vaisiai rudens sezoną įgaus visai kitą atspalvį ir dar ryškesnį skonį. Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjo, KTU prof. Prano Viškelio, dabar pats metas ne tik džiovinti savąjį derlių – obuolius ir kriaušes, bet ir pasirūpinti įvairiais džiovintais vaisiais, kurie iki kitos vasaros bus nepamainomi pagalbininkai tiek virtuvėje ruošiant įvairius patiekalus, tiek norint praturtinti visos šeimos mitybą vitaminais ir mineralais.

Tinkamiausios šilauogių veislės Lietuvoje (3)

„Šią vasarą ypač gausiai užderėjo šilauogės ir mėgėjų sode, ir plantacijose, ir mūsų kolekcijoje, - džiaugiasi Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Pomologijos kolekcijų sektoriaus mokslo darbuotoja dr. Laima Česonienė“. Pasak mokslininkės, šilauogių selekcininkės Lietuvoje, sodinės šilauogės populiarumas kasmet didėja, išvedamos vis naujos veislės, kurios gerokai lenkia senąsias ir uogų dydžiu, ir skoniu, ir vertingomis savybėmis. Kadangi šilauogės – tai ilgaamžė sodo kultūra, pasodintos augs ir derės mažiausiai 25-30 metų, todėl labai svarbu šilauogių augintojui tinkamai išsirinkti jų veislę. Lietuvoje geriausia auginti ankstyvąsias ir vidutiniškai ankstyvas šilauogių veisles. Deja, vėlyvosios veislės pas mus sunoksta ne kasmet, todėl jų veisles rinktis yra rizikinga.

Rugpjūčio darbai sode ir darže

Rugpjūtis – paskutinis vasaros mėnuo, kai ne tik aktyviai imame derlių, bet ir pradedame ruoštis ateinantiems metams. Laiku ir tinkamai atlikę svarbiausius darbus, džiaugsimės sodu ir daržu ne tik dabar, bet ir ateityje.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku (13)

Kai suveši gėlynai ir ūgteli medžiai, kai jau smagu grožėtis augalų spalvų bei formų deriniais, atrodytų, tada baigiasi sodo kūrimo darbai ir belieka džiaugtis tuo, kas pasiekta. Galbūt taip yra, kai aplinka pasirūpina kraštovaizdžio specialistas. Tačiau kai sodą puoselėja patys šeimininkai, vis tobulesnio vaizdo paieškos niekada nesibaigia, o eksperimentai tik įkvepia naujiems pokyčiams.

Vėlyva daržovių sėja ir daigų sodinimas

Norint kuo ilgiau mėgautis gausiu daržovių derliumi ir pasiruošti jų atsargų žiemai, patartina auginti vėlyvosios sėjos ar daigais sodintas daržoves.