Reklama

Lapkričio darbai sode ir darže

Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo, kai visi darbai sode ir darže atrodo baigti. Vis dėlto reikėtų nepamiršti kai kurių patarimų ir ramiai pasiruošti žiemai.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Darbai darže

Ruošiantis žiemai rekomenduojama nuravėti daržus, gėlynus ir palikti juos tvarkingus pavasariui, jei to dar nepadarėte.

Tinkamas laikas nuimti šakninių salierų derlių. Tai darykite, kai tik nuvys lapai. Valydami derlių būtinai palikite 1–2 cm lapkočius, nes šakniavaisiai pažeistomis galvutėmis prastai laikosi. Salierus geriausia laikyti drėgnai +1 °C temperatūroje.

Darbai sode

Lapkritį svarbu sugrėbti paskutinius lapus ir surinkti nukritusius vaisius. Sugrėbę ir pašalinę lapus, sumažinsite grybinių ligų ir kenkėjų plitimą sode, taip pat išsaugosite sveiką ir dekoratyvią veją.

Metas pasirūpinti jautresniais lauko augalais ir juos paruošti žiemai. Norint apsaugoti augalus, reikia juos uždengti. Atminkite, jei dengsite augalus, bent kartą per mėnesį reikia patikrinti, ar augalas gauna užtektinai drėgmės ir gali kvėpuoti, nes kitaip augalai gali nudžiūti. Jeigu ruduo sausas, derėtų laistyti visžalius lapuočius. Jei gauna nepakankamai drėgmės, augalai prastai žiemoja, nukenčia jų dekoratyvumas, todėl, net prasidėjus šaltesniam sezonui, reikia juos reguliariai laistyti.

Labai svarbu apsaugoti medelius nuo žinduolių, kurie gali žiemą juos apgraužti. Rekomenduojame jų kamienus apgaubti tinkleliu ar nutepti repelentu. Jei stirnos, zuikiai ir kiti gyvūnai dažnai lankosi jūsų sode ir pridaro daug žalos, teritoriją reikėtų saugiai aptverti.

Be to, patartina baltinti medelius – taip apsaugosite juos nuo temperatūros svyravimų ir kaitrios žiemos ar pavasario saulės, dėl kurios gali supleišėti žievė. Baltinti reikia, kai lauke sausa ir nėra šalnų, geriausia vėlyvą rudenį, kai oro temperatūra teigiama.

Prieš baltinant rekomenduojama ant žemės patiesti polietileno (audinio) atraižą, tuomet metaliniu šepečiu ar grandikliu švariai ir atsargiai nuvalyti žievės atplaišas, kerpes, samanas. Jas reikėtų surinkti ir sudeginti, kad sode sumažėtų kenkėjų. Jei žievė įtrūkusi, reikėtų nulupti iki sveikos žievės ir užtepti sodo tepalu.

Darbai gėlyne

Iki lapkričio vidurio vis dar palankus metas sodinti svogūnines gėles. Jas galima sodinti ir darželiuose, ir vazonuose namie. Svogūnų per tankiai nesodinkite, nes augalai ištįs, menkiau žydės.

Tinkamas metas mulčiuoti daugiametes gėles. Norėdami pasirūpinti gėlėmis, dirvą pagerinkite durpėmis. Jos užtikrina optimalų augalo maitinimą ir šaknų vystymąsi. Durpes išberkite 7–10 cm storio sluoksniu gėlių šaknų plote.

Nors rožės nėra lepūs augalai ir nebijo šalnų, tačiau patartina jas vis tiek apdengti ir paruošti žiemos sezonui. Tačiau atminkite, kad uždengus per anksti daug stiebų būna nesubrendę ir neatsparūs šalčiams, todėl rekomenduojama dengti, kai lauke temperatūra nukrinta iki –5 °C ar žemiau.

Užsakymo nr.: PT_76241627

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

Nedidelio sodo planavimas: ką galima nuveikti žiemą?

Žiemą gamtoje vyrauja sąstingis, kuris naujo sklypo savininkams leidžia atsikvėpti prieš imantis pavasarinių darbų. Tačiau tie, kurie nori naudingai išnaudoti likusias žiemos dienas, gali jau dabar imti popieriaus lapą bei pieštuką į rankas ir pradėti planavimo darbus. Pasiteiravome kraštovaizdžio ekspertų, kaip tinkamai suplanuoti nedidelį sodą.

Gruodžio darbai sode

Gruodis – mėnuo, kai beveik visi darbai sode ir darže baigti. Tačiau, net ir šalčiui sukausčius žemę, pravartu retkarčiais užsukti į sodą. Ne tik apžiūrėti, ar medelių nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai, bet ir pataisyti aprišalų bei suminti sniego ar nukasti takelių.

Keletas esminių patarimų, kaip paruošti vynuogių krūmus žiemai (7)

Dar galite spėti parūpinti vynuogių krūmais. Tereikia žinoti keletą gudrybių.

Lapkričio darbai sode ir darže

Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo, kai visi darbai sode ir darže atrodo baigti. Vis dėlto reikėtų nepamiršti kai kurių patarimų ir ramiai pasiruošti žiemai.

Vynuogininkai Gaigalai atskleidžia vynuogių auginimo Lietuvoje paslaptis

„Vynmedžius Lietuvoje auginti ir kurti vynuogių sodus gali kiekvienas norintis“, - teigia Lietuvos vynuogininkų asociacijos narė Aida Gaigalaitė – Valatkevičienė, kuri dalinasi prisiminimais apie savo šeimos vynuogininkystės kelią.

Metas šviežių vaisių derlių paversti džiovintomis gėrybėmis

Ruduo – pokyčių metas ne tik gamtoje, bet ir kiekvienos šeimininkės virtuvėje. Neseniai tikra atgaiva buvę švieži vaisiai rudens sezoną įgaus visai kitą atspalvį ir dar ryškesnį skonį. Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjo, KTU prof. Prano Viškelio, dabar pats metas ne tik džiovinti savąjį derlių – obuolius ir kriaušes, bet ir pasirūpinti įvairiais džiovintais vaisiais, kurie iki kitos vasaros bus nepamainomi pagalbininkai tiek virtuvėje ruošiant įvairius patiekalus, tiek norint praturtinti visos šeimos mitybą vitaminais ir mineralais.

Tinkamiausios šilauogių veislės Lietuvoje (3)

„Šią vasarą ypač gausiai užderėjo šilauogės ir mėgėjų sode, ir plantacijose, ir mūsų kolekcijoje, - džiaugiasi Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Pomologijos kolekcijų sektoriaus mokslo darbuotoja dr. Laima Česonienė“. Pasak mokslininkės, šilauogių selekcininkės Lietuvoje, sodinės šilauogės populiarumas kasmet didėja, išvedamos vis naujos veislės, kurios gerokai lenkia senąsias ir uogų dydžiu, ir skoniu, ir vertingomis savybėmis. Kadangi šilauogės – tai ilgaamžė sodo kultūra, pasodintos augs ir derės mažiausiai 25-30 metų, todėl labai svarbu šilauogių augintojui tinkamai išsirinkti jų veislę. Lietuvoje geriausia auginti ankstyvąsias ir vidutiniškai ankstyvas šilauogių veisles. Deja, vėlyvosios veislės pas mus sunoksta ne kasmet, todėl jų veisles rinktis yra rizikinga.

Rugpjūčio darbai sode ir darže

Rugpjūtis – paskutinis vasaros mėnuo, kai ne tik aktyviai imame derlių, bet ir pradedame ruoštis ateinantiems metams. Laiku ir tinkamai atlikę svarbiausius darbus, džiaugsimės sodu ir daržu ne tik dabar, bet ir ateityje.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku (13)

Kai suveši gėlynai ir ūgteli medžiai, kai jau smagu grožėtis augalų spalvų bei formų deriniais, atrodytų, tada baigiasi sodo kūrimo darbai ir belieka džiaugtis tuo, kas pasiekta. Galbūt taip yra, kai aplinka pasirūpina kraštovaizdžio specialistas. Tačiau kai sodą puoselėja patys šeimininkai, vis tobulesnio vaizdo paieškos niekada nesibaigia, o eksperimentai tik įkvepia naujiems pokyčiams.

Vėlyva daržovių sėja ir daigų sodinimas

Norint kuo ilgiau mėgautis gausiu daržovių derliumi ir pasiruošti jų atsargų žiemai, patartina auginti vėlyvosios sėjos ar daigais sodintas daržoves.