Reklama

Lapkričio darbai sode ir darže

Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo, kai visi darbai sode ir darže atrodo baigti. Vis dėlto reikėtų nepamiršti kai kurių patarimų ir ramiai pasiruošti žiemai.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Darbai darže

Ruošiantis žiemai rekomenduojama nuravėti daržus, gėlynus ir palikti juos tvarkingus pavasariui, jei to dar nepadarėte.

Tinkamas laikas nuimti šakninių salierų derlių. Tai darykite, kai tik nuvys lapai. Valydami derlių būtinai palikite 1–2 cm lapkočius, nes šakniavaisiai pažeistomis galvutėmis prastai laikosi. Salierus geriausia laikyti drėgnai +1 °C temperatūroje.

Darbai sode

Lapkritį svarbu sugrėbti paskutinius lapus ir surinkti nukritusius vaisius. Sugrėbę ir pašalinę lapus, sumažinsite grybinių ligų ir kenkėjų plitimą sode, taip pat išsaugosite sveiką ir dekoratyvią veją.

Metas pasirūpinti jautresniais lauko augalais ir juos paruošti žiemai. Norint apsaugoti augalus, reikia juos uždengti. Atminkite, jei dengsite augalus, bent kartą per mėnesį reikia patikrinti, ar augalas gauna užtektinai drėgmės ir gali kvėpuoti, nes kitaip augalai gali nudžiūti. Jeigu ruduo sausas, derėtų laistyti visžalius lapuočius. Jei gauna nepakankamai drėgmės, augalai prastai žiemoja, nukenčia jų dekoratyvumas, todėl, net prasidėjus šaltesniam sezonui, reikia juos reguliariai laistyti.

Labai svarbu apsaugoti medelius nuo žinduolių, kurie gali žiemą juos apgraužti. Rekomenduojame jų kamienus apgaubti tinkleliu ar nutepti repelentu. Jei stirnos, zuikiai ir kiti gyvūnai dažnai lankosi jūsų sode ir pridaro daug žalos, teritoriją reikėtų saugiai aptverti.

Be to, patartina baltinti medelius – taip apsaugosite juos nuo temperatūros svyravimų ir kaitrios žiemos ar pavasario saulės, dėl kurios gali supleišėti žievė. Baltinti reikia, kai lauke sausa ir nėra šalnų, geriausia vėlyvą rudenį, kai oro temperatūra teigiama.

Prieš baltinant rekomenduojama ant žemės patiesti polietileno (audinio) atraižą, tuomet metaliniu šepečiu ar grandikliu švariai ir atsargiai nuvalyti žievės atplaišas, kerpes, samanas. Jas reikėtų surinkti ir sudeginti, kad sode sumažėtų kenkėjų. Jei žievė įtrūkusi, reikėtų nulupti iki sveikos žievės ir užtepti sodo tepalu.

Darbai gėlyne

Iki lapkričio vidurio vis dar palankus metas sodinti svogūnines gėles. Jas galima sodinti ir darželiuose, ir vazonuose namie. Svogūnų per tankiai nesodinkite, nes augalai ištįs, menkiau žydės.

Tinkamas metas mulčiuoti daugiametes gėles. Norėdami pasirūpinti gėlėmis, dirvą pagerinkite durpėmis. Jos užtikrina optimalų augalo maitinimą ir šaknų vystymąsi. Durpes išberkite 7–10 cm storio sluoksniu gėlių šaknų plote.

Nors rožės nėra lepūs augalai ir nebijo šalnų, tačiau patartina jas vis tiek apdengti ir paruošti žiemos sezonui. Tačiau atminkite, kad uždengus per anksti daug stiebų būna nesubrendę ir neatsparūs šalčiams, todėl rekomenduojama dengti, kai lauke temperatūra nukrinta iki –5 °C ar žemiau.

Užsakymo nr.: PT_76241627

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

Būdai, kurie padės apsaugoti uogų derlių nuo paukščių

Paukščiai nuosavame sode paprastai yra gan laukiami svečiai, kurie gali padėti išnaikinti dalį daržo kenkėjų. Tačiau atėjus uogų derėjimo metui, jie ima skanauti ne tik vabzdžiais, bet ir vyšniomis, avietėmis, braškėmis, serbentais ir pan. Tad kokių priemonių imtis, kad uogų liktų ir žmogui?

10 gėlių, kurios žydi ištisą vasarą (1)

Kiekvienas sodininkas trokšta, kad jo gėlynas ryškiomis spalvomis būtų padabintas ištisą vasarą. To galima pasiekti sodinant gėles, kurios žydi viena po kitos, tačiau tam reikia itin gerų planavimo įgūdžių. Daug paprasčiau yra parinkti tokius augalus, kurie žydi ilgai ir sodą savo žiedais puošia iki pat rudens.

Kokie darbai laukia darže bei sode birželio mėnesį?

Pirmasis vasaros mėnuo – intensyvus augalų augimo metas. Birželį nudirbti sodo bei daržo darbai tiesiogiai turi įtakos būsimo derliaus gausai bei kokybei. Tad kokie būtiniausi darbai laukia šį mėnesį?

Skaitytojos patirtis: darni akmenų ir augalų kompozicija sode (2)

Skaitytoja Vera savo sodą Plungės rajone pavertė tikra akmenų ir augalų karalyste, kuri džiugina savo išvaizda ištisus metus. Moteris pasidalino mintimis, kaip jai tai pavyko.

Braškių augintojo patarimai, kaip kuo ilgiau džiaugtis braškių derliumi

Mėgstate braškes, bet vis neatrandate vertingos veislės ar jomis džiaugiatės itin trumpai? Braškių augintojo patarimai padės išspręsti šias problemas.

Mėlynos spalvos raminantis poveikis: kokius melsvus augalus auginti savo sode

Mėlyna spalva dvelkia nuostabia ramybe ir nuteikia svajingai. Ji asocijuojasi su dangumi, jūra, pavasariniais žibuoklių žiedais. Kadangi ši spalva gamtoje yra sutinkama gan retai, tokie augalai nuosavame gėlyne atrodo išties kerinčiai. Kviečiame susipažinti su keletu mėlynai žydinčių augalų.

Rododendrų žydėjimo metas: kaip juos prižiūrėti?

Rododendras – nacionalinė Nepalo gėlė, kuri itin didelio populiarumo sulaukė Anglijoje ir būtent iš jos pradėjo plisti po visą pasaulį. Šis žavingas, egzotiškais lapais bei įvairiaspalviais žiedais pasižymintis krūmokšnis turi net apie 1000 rūšių. Kadangi greitai prasidės šių gėlių žydėjimo metas, šiame tekste aptarsime jų auginimo ypatumus.

Specialiai iš Japonijos: pasisemkime įkvėpimo iš šios šalies sodų

Lietuvoje yra sukurta nemažai japoniškų sodų arba tokių, kuriuose vyrauja japoniški akcentai. Kodėl mūsų šalyje domimasi šios tolimos šalies tradicijomis ir sodininkyste, kai regis, turime tradicinius rūtų darželius?

Vynmedžiai: 4 pirmieji darbai sulaukus pavasario

Šiuo metu ant daugumos vynmedžių šakų po truputi brinksta pumpurai iš kurių greitai pradės stiebtis ūgliai, taigi toks laikotarpis vynuogių augintojams yra be galo svarbus. Tinkama vynmedžių priežiūra pavasarį garantuoja gerą derlių rudenį. Pateikiame svarbių darbų sąrašą, kuriuos nudirbti reikia artimiausiu metu.

Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems

Koks nepaprastas jausmas apima vasarą, kai pamiškėje randame pirmąsias prinokusias žemuoges. Šie vaiskrūmiai pasižymi ne tik puikiu uogų skoniu, bet ir savo dekoratyvia išvaizda. Kultūrines žemuogių rūšis visai nesudėtingai galima užsiauginti ir nuosavame darže. Pristatome kelis patarimus, kaip tai padaryti.