Keletas esminių patarimų, kaip paruošti vynuogių krūmus žiemai

 (7)
Dar galite spėti parūpinti vynuogių krūmais. Tereikia žinoti keletą gudrybių.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Augalo ruošimas dengimui

Likusias šakas ir rankoves geriausia laisvai surišti. Tai daryti geriausia šakas laikant palenktas, rankovės ir šakų augimo kryptimi. Laikydamiesi šios taisyklės be didesnių pastangų palenksite vynuogių krūmą prie kanalo, kai ruošitės augalą dengti žiemai, ar pavasarį, kai kils grįžtančių šalčių pavojus. Kartais šakos būna stipriai išlenktos į viršų. Tada jas derėtų palenkti metaliniu kabliuku.

Tokį įrankį nesudėtingai pasigaminsite iš panaudoto suvirinimo elektrodo, sulenkto taip, kad rankenai tektų apie 2/3 elektrodo ilgio, o atstumas tarp rankenos ir kablio krašto neviršytų 5 cm. Tokiais kabliais vynuogių krūmų šakos lenkiamos prie kanalo dugno, o sodininkui nereikia berti papildomo grunto sluoksnio.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos

Norėdami kuo geriau vynuogių krūmus apsaugoti, nepatyrę sodininkai dirvą dengia pernelyg storu sluoksniu, sudarytu iš siaurų volelių visai po krūmu. Dar šiltinamoji medžiaga klojama kuo arčiau krūmo, nepasirūpinant šaknų sistema. Tokio apsaugos atveju žiemą, kai iškris ne itin daug sniego, speigas atsėlins prie augalo ne iš viršaus, o iš šono. Taigi užkloti būtina ne tik paviršinę krūmo dalį, bet jį visą.

Vynuogių krūmai nušąla, jei jiems apdengti imamos šalia esančios žemės. Taigi rekomenduojama žemes imti 1-2 metrų atstumu nuo krūmo pagrindo. Kitokiu atveju atsiranda didelė rizika dirvai įšalti iki gelmių šaknų sistemos zonoje.

Išmėginkite gilesnio sodinimo techniką

Rekomenduojama vynuogių krūmus sodinti giliau į tranšėją, tokiu būdu suformuojant nuolatinį 30-50 cm pločio 20-30 cm gylio kanalą. Jo sieneles galima sutvirtinti šiferiu, akmenimis ar lentomis. Jei kanalas bus sutvirtintas, jis jums ir jūsų augalams tarnaus daugybę metų, taupydamas sodininko laiką ir darbą, kai tenka apsaugoti augalus nuo šalčio ir speigų. Ruošiantis žiemai augalo šakos guldomos į tranšėją ir užberiamos žemėmis – dirvos kauburėlio formuoti virš paviršiaus nebūtina. Įduba – tai efektyvesnis ir pastovesnis vynuogių krūmų apsaugos būdas, nes suteikia galimybę patikimai apsaugoti augalų šaknis.

Kitoks priežiūros būdas

Įdomus vynuogių krūmų žieminės priežiūros būdas, kai visas augalas apdengiamas balta polietileno plėvele. Mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad po baltos spalvos plėvele temperatūra išlieka 1,5 laipsnio aukštesnė nei po juoda. Ilgą laiką manyta, kad kaip tik po juoda plėvele temperatūra būna aukštesnė (taip manyta, nes ši spalva turėtų pritraukti saulės spindulius). Dėl šios priežasties būtent juodos spalvos plėvelė sodininkų ilgą laiką naudota vynuogių krūmams saugoti žiemą.

Patarimas, kurio negalima pamiršti

Apdengti vertėtų ne tiek patį krūmą (patikrinta – atlaiko 18-25 laipsnių šaltį), kiek šaknis. Be to, krūmui dengti nederėtų imti prie pat krūmo esančias žemes, nes taip elgdamiesi apnuoginsite šaknis ir augalas žus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

Būdai, kurie padės apsaugoti uogų derlių nuo paukščių

Paukščiai nuosavame sode paprastai yra gan laukiami svečiai, kurie gali padėti išnaikinti dalį daržo kenkėjų. Tačiau atėjus uogų derėjimo metui, jie ima skanauti ne tik vabzdžiais, bet ir vyšniomis, avietėmis, braškėmis, serbentais ir pan. Tad kokių priemonių imtis, kad uogų liktų ir žmogui?

10 gėlių, kurios žydi ištisą vasarą (1)

Kiekvienas sodininkas trokšta, kad jo gėlynas ryškiomis spalvomis būtų padabintas ištisą vasarą. To galima pasiekti sodinant gėles, kurios žydi viena po kitos, tačiau tam reikia itin gerų planavimo įgūdžių. Daug paprasčiau yra parinkti tokius augalus, kurie žydi ilgai ir sodą savo žiedais puošia iki pat rudens.

Kokie darbai laukia darže bei sode birželio mėnesį?

Pirmasis vasaros mėnuo – intensyvus augalų augimo metas. Birželį nudirbti sodo bei daržo darbai tiesiogiai turi įtakos būsimo derliaus gausai bei kokybei. Tad kokie būtiniausi darbai laukia šį mėnesį?

Skaitytojos patirtis: darni akmenų ir augalų kompozicija sode (2)

Skaitytoja Vera savo sodą Plungės rajone pavertė tikra akmenų ir augalų karalyste, kuri džiugina savo išvaizda ištisus metus. Moteris pasidalino mintimis, kaip jai tai pavyko.

Braškių augintojo patarimai, kaip kuo ilgiau džiaugtis braškių derliumi

Mėgstate braškes, bet vis neatrandate vertingos veislės ar jomis džiaugiatės itin trumpai? Braškių augintojo patarimai padės išspręsti šias problemas.

Mėlynos spalvos raminantis poveikis: kokius melsvus augalus auginti savo sode

Mėlyna spalva dvelkia nuostabia ramybe ir nuteikia svajingai. Ji asocijuojasi su dangumi, jūra, pavasariniais žibuoklių žiedais. Kadangi ši spalva gamtoje yra sutinkama gan retai, tokie augalai nuosavame gėlyne atrodo išties kerinčiai. Kviečiame susipažinti su keletu mėlynai žydinčių augalų.

Rododendrų žydėjimo metas: kaip juos prižiūrėti?

Rododendras – nacionalinė Nepalo gėlė, kuri itin didelio populiarumo sulaukė Anglijoje ir būtent iš jos pradėjo plisti po visą pasaulį. Šis žavingas, egzotiškais lapais bei įvairiaspalviais žiedais pasižymintis krūmokšnis turi net apie 1000 rūšių. Kadangi greitai prasidės šių gėlių žydėjimo metas, šiame tekste aptarsime jų auginimo ypatumus.

Specialiai iš Japonijos: pasisemkime įkvėpimo iš šios šalies sodų

Lietuvoje yra sukurta nemažai japoniškų sodų arba tokių, kuriuose vyrauja japoniški akcentai. Kodėl mūsų šalyje domimasi šios tolimos šalies tradicijomis ir sodininkyste, kai regis, turime tradicinius rūtų darželius?

Vynmedžiai: 4 pirmieji darbai sulaukus pavasario

Šiuo metu ant daugumos vynmedžių šakų po truputi brinksta pumpurai iš kurių greitai pradės stiebtis ūgliai, taigi toks laikotarpis vynuogių augintojams yra be galo svarbus. Tinkama vynmedžių priežiūra pavasarį garantuoja gerą derlių rudenį. Pateikiame svarbių darbų sąrašą, kuriuos nudirbti reikia artimiausiu metu.

Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems

Koks nepaprastas jausmas apima vasarą, kai pamiškėje randame pirmąsias prinokusias žemuoges. Šie vaiskrūmiai pasižymi ne tik puikiu uogų skoniu, bet ir savo dekoratyvia išvaizda. Kultūrines žemuogių rūšis visai nesudėtingai galima užsiauginti ir nuosavame darže. Pristatome kelis patarimus, kaip tai padaryti.