Keletas esminių patarimų, kaip paruošti vynuogių krūmus žiemai

 (7)
Dar galite spėti parūpinti vynuogių krūmais. Tereikia žinoti keletą gudrybių.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Augalo ruošimas dengimui

Likusias šakas ir rankoves geriausia laisvai surišti. Tai daryti geriausia šakas laikant palenktas, rankovės ir šakų augimo kryptimi. Laikydamiesi šios taisyklės be didesnių pastangų palenksite vynuogių krūmą prie kanalo, kai ruošitės augalą dengti žiemai, ar pavasarį, kai kils grįžtančių šalčių pavojus. Kartais šakos būna stipriai išlenktos į viršų. Tada jas derėtų palenkti metaliniu kabliuku.

Tokį įrankį nesudėtingai pasigaminsite iš panaudoto suvirinimo elektrodo, sulenkto taip, kad rankenai tektų apie 2/3 elektrodo ilgio, o atstumas tarp rankenos ir kablio krašto neviršytų 5 cm. Tokiais kabliais vynuogių krūmų šakos lenkiamos prie kanalo dugno, o sodininkui nereikia berti papildomo grunto sluoksnio.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos

Norėdami kuo geriau vynuogių krūmus apsaugoti, nepatyrę sodininkai dirvą dengia pernelyg storu sluoksniu, sudarytu iš siaurų volelių visai po krūmu. Dar šiltinamoji medžiaga klojama kuo arčiau krūmo, nepasirūpinant šaknų sistema. Tokio apsaugos atveju žiemą, kai iškris ne itin daug sniego, speigas atsėlins prie augalo ne iš viršaus, o iš šono. Taigi užkloti būtina ne tik paviršinę krūmo dalį, bet jį visą.

Vynuogių krūmai nušąla, jei jiems apdengti imamos šalia esančios žemės. Taigi rekomenduojama žemes imti 1-2 metrų atstumu nuo krūmo pagrindo. Kitokiu atveju atsiranda didelė rizika dirvai įšalti iki gelmių šaknų sistemos zonoje.

Išmėginkite gilesnio sodinimo techniką

Rekomenduojama vynuogių krūmus sodinti giliau į tranšėją, tokiu būdu suformuojant nuolatinį 30-50 cm pločio 20-30 cm gylio kanalą. Jo sieneles galima sutvirtinti šiferiu, akmenimis ar lentomis. Jei kanalas bus sutvirtintas, jis jums ir jūsų augalams tarnaus daugybę metų, taupydamas sodininko laiką ir darbą, kai tenka apsaugoti augalus nuo šalčio ir speigų. Ruošiantis žiemai augalo šakos guldomos į tranšėją ir užberiamos žemėmis – dirvos kauburėlio formuoti virš paviršiaus nebūtina. Įduba – tai efektyvesnis ir pastovesnis vynuogių krūmų apsaugos būdas, nes suteikia galimybę patikimai apsaugoti augalų šaknis.

Kitoks priežiūros būdas

Įdomus vynuogių krūmų žieminės priežiūros būdas, kai visas augalas apdengiamas balta polietileno plėvele. Mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad po baltos spalvos plėvele temperatūra išlieka 1,5 laipsnio aukštesnė nei po juoda. Ilgą laiką manyta, kad kaip tik po juoda plėvele temperatūra būna aukštesnė (taip manyta, nes ši spalva turėtų pritraukti saulės spindulius). Dėl šios priežasties būtent juodos spalvos plėvelė sodininkų ilgą laiką naudota vynuogių krūmams saugoti žiemą.

Patarimas, kurio negalima pamiršti

Apdengti vertėtų ne tiek patį krūmą (patikrinta – atlaiko 18-25 laipsnių šaltį), kiek šaknis. Be to, krūmui dengti nederėtų imti prie pat krūmo esančias žemes, nes taip elgdamiesi apnuoginsite šaknis ir augalas žus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

Nedidelio sodo planavimas: ką galima nuveikti žiemą?

Žiemą gamtoje vyrauja sąstingis, kuris naujo sklypo savininkams leidžia atsikvėpti prieš imantis pavasarinių darbų. Tačiau tie, kurie nori naudingai išnaudoti likusias žiemos dienas, gali jau dabar imti popieriaus lapą bei pieštuką į rankas ir pradėti planavimo darbus. Pasiteiravome kraštovaizdžio ekspertų, kaip tinkamai suplanuoti nedidelį sodą.

Gruodžio darbai sode

Gruodis – mėnuo, kai beveik visi darbai sode ir darže baigti. Tačiau, net ir šalčiui sukausčius žemę, pravartu retkarčiais užsukti į sodą. Ne tik apžiūrėti, ar medelių nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai, bet ir pataisyti aprišalų bei suminti sniego ar nukasti takelių.

Keletas esminių patarimų, kaip paruošti vynuogių krūmus žiemai (7)

Dar galite spėti parūpinti vynuogių krūmais. Tereikia žinoti keletą gudrybių.

Lapkričio darbai sode ir darže

Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo, kai visi darbai sode ir darže atrodo baigti. Vis dėlto reikėtų nepamiršti kai kurių patarimų ir ramiai pasiruošti žiemai.

Vynuogininkai Gaigalai atskleidžia vynuogių auginimo Lietuvoje paslaptis

„Vynmedžius Lietuvoje auginti ir kurti vynuogių sodus gali kiekvienas norintis“, - teigia Lietuvos vynuogininkų asociacijos narė Aida Gaigalaitė – Valatkevičienė, kuri dalinasi prisiminimais apie savo šeimos vynuogininkystės kelią.

Metas šviežių vaisių derlių paversti džiovintomis gėrybėmis

Ruduo – pokyčių metas ne tik gamtoje, bet ir kiekvienos šeimininkės virtuvėje. Neseniai tikra atgaiva buvę švieži vaisiai rudens sezoną įgaus visai kitą atspalvį ir dar ryškesnį skonį. Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjo, KTU prof. Prano Viškelio, dabar pats metas ne tik džiovinti savąjį derlių – obuolius ir kriaušes, bet ir pasirūpinti įvairiais džiovintais vaisiais, kurie iki kitos vasaros bus nepamainomi pagalbininkai tiek virtuvėje ruošiant įvairius patiekalus, tiek norint praturtinti visos šeimos mitybą vitaminais ir mineralais.

Tinkamiausios šilauogių veislės Lietuvoje (3)

„Šią vasarą ypač gausiai užderėjo šilauogės ir mėgėjų sode, ir plantacijose, ir mūsų kolekcijoje, - džiaugiasi Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Pomologijos kolekcijų sektoriaus mokslo darbuotoja dr. Laima Česonienė“. Pasak mokslininkės, šilauogių selekcininkės Lietuvoje, sodinės šilauogės populiarumas kasmet didėja, išvedamos vis naujos veislės, kurios gerokai lenkia senąsias ir uogų dydžiu, ir skoniu, ir vertingomis savybėmis. Kadangi šilauogės – tai ilgaamžė sodo kultūra, pasodintos augs ir derės mažiausiai 25-30 metų, todėl labai svarbu šilauogių augintojui tinkamai išsirinkti jų veislę. Lietuvoje geriausia auginti ankstyvąsias ir vidutiniškai ankstyvas šilauogių veisles. Deja, vėlyvosios veislės pas mus sunoksta ne kasmet, todėl jų veisles rinktis yra rizikinga.

Rugpjūčio darbai sode ir darže

Rugpjūtis – paskutinis vasaros mėnuo, kai ne tik aktyviai imame derlių, bet ir pradedame ruoštis ateinantiems metams. Laiku ir tinkamai atlikę svarbiausius darbus, džiaugsimės sodu ir daržu ne tik dabar, bet ir ateityje.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku (13)

Kai suveši gėlynai ir ūgteli medžiai, kai jau smagu grožėtis augalų spalvų bei formų deriniais, atrodytų, tada baigiasi sodo kūrimo darbai ir belieka džiaugtis tuo, kas pasiekta. Galbūt taip yra, kai aplinka pasirūpina kraštovaizdžio specialistas. Tačiau kai sodą puoselėja patys šeimininkai, vis tobulesnio vaizdo paieškos niekada nesibaigia, o eksperimentai tik įkvepia naujiems pokyčiams.

Vėlyva daržovių sėja ir daigų sodinimas

Norint kuo ilgiau mėgautis gausiu daržovių derliumi ir pasiruošti jų atsargų žiemai, patartina auginti vėlyvosios sėjos ar daigais sodintas daržoves.