Gėlė, kuri žaliuoja bet kuriuo metų laiku

 (22)
Jericho rožė laikoma amžinos meilės simboliu, nes manoma, kad yra nemirtinga. Ne mažiau smagu ir tai, kad žaliuojantis augalas sugeria nemalonius kvapus, grynina orą.
Gėlė, kuri žaliuoja bet kuriuo metų laiku
© A. Narmonto nuotr.

Laimė į namus...

Jericho rožę iš Pažadėtosios žemės į Europą parvežė kryžiuočiai. Jie pastebėjo augalo savybę prisikelti naujam gyvenimui, tad pavadino jį „atgimimo gėle“. Augalą atlydėjo ir legenda, pasakojanti, kad Mergelė Marija savo kelionės į Egiptą metu palaimino šią gėlę amžinam gyvenimui ir suteikė jai ypatingų galių. Todėl ir dabar tikima, kad nemirtingoji Jericho rožė į namus atneša laimę ir ramybę. Šią gėlę tėvai perduoda vaikams, kad kad nenutrūktų amžinas kartų ryšys. Nuo seno kai kuriuose kraštuose yra paprotys leisti augalui išsiskleisti per Kalėdas ir Velykas, kad vaikai galėtų pasigrožėti atgimimo stebuklu.

Gėlė, kuri žaliuoja bet kuriuo metų laiku
© A. Narmonto nuotr.

Kad atgimtų naujam gyvenimui

Botanikai Jericho rože (Rose of Jericho) vadina keletą dykumos augalų rūšių. Mes Egipto, Olandijos ar Lietuvos parduotuvėse galime įsigyti vienintelę rūšį – Anastatica Hierochuntica, beje, neaptinkamą Jericho apylinkėse, o augančią Arabijos smėlynuose. Į parduotuves šios nepaprastos dykumų gėlės patenka sudžiuvusios, tačiau mūsų valioje prikelti ją naujam gyvenimui. Augalas be gyvybės ženklų gali išbūti metų metus, o gavęs drėgmės vėl išsiskleidžia visu grožiu.

Gėlė, kuri žaliuoja bet kuriuo metų laiku
© A. Narmonto nuotr.

X Augalą pamerkite į plokščią indą su vandeniu, jis gali būti ir šaltas, ir karštas – gėlė atspari gyvenimo negandoms. Jo neturi būti labai daug – užteks per pirštą, bet gali būti ir daugiau, svarbiausia, kad augalas visas į jį nepanirtų.
X Jau po poros valandų Jericho rožės šakelės išsiskleidžia, o paskui laikui bėgant pradeda žaliuoti.
X Vandenį kasdien keiskite.
X Gėlę galite laikyti saulėkaitoje.
X Augalo nereikia nei sodinti į žemę, nei tręšti.
X Pasidžiaugę unikaliu augalu kokią savaitėlę, ištraukite jį iš vandens (kitaip ji gali pradėti pelyti). Per porą dienų augalas vėl sudžius ir susiskleis, virsdamas mažu kamuoliuku. Tuomet vėl galės ramiausiai tūnoti sausame stalčiuje iki kito karto, kai pasiilgsite egzotiško jo žaliavimo.
X Sausai laikomas šis augalas nepradės pūti. Jei bandytumėte neleisti Jericho rožei ilsėtis, ji žus.
X Šį atgimimo procesą galima kartoti daugybę kartų. Gal net amžinai?..

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

Augalai, kurie jūsų gėlyną pavers išskirtiniu (3)

Vos prieš kelis dešimtmečius siauralapių žolinių augalų aptikti būdavo galima nebent pas vokiečių ir anglų kolekcionierius. Tačiau paskutiniaisiais dešimtmečiais jie taip išpopuliarėjo, kad nei vienas modernus gėlynas neįsivaizduojamas be jų.

Saugome augalus nuo kenkėjų: veiksmingos natūralios priemonės (3)

Įsibėgėjantis pavasaris kviečia sugrįžti į sodus ir daržus. O kambarinių augalų mylėtojams prasideda laikas, kai vazoninės gėlės ima prašytis „naujų namų“ ir turi būti persodinamos. Tačiau svarbu nepamiršti, kad būtent pavasarinė augalų priežiūra turi didžiausią įtaką sodo augalų derliui ir kambarinių augalų grožiui. Ką daryti, kad tinkamai apsaugotume augalus nuo kenkėjų ir ligų?

Kaip sukurti svajonių sodą: patarimai norintiems gyventi gražiai (4)

Svajojantiems apie tikrą poilsio oazę sode vien augalų įsigyti, ko gero, nepakaks. Žmogaus sąmonė aplinką suvokia per garsus, kvapus, skonį ir lytėjimą. Jie tampa tarsi sąmonės receptoriais, kuriuos teisingai dirginant, jūsų sodas tampa ta vieta, iš kurios nesinori išeiti.

8 patarimai, kurie padės išlaikyti gėlių puokštes ilgiau (2)

Jeigu ieškote būdų, kaip ilgiau išlaikyti dovanų gautą, išleistuvių ar metinių puokštę, štai keli lengvai įgyvendinami patarimai, kuriems prireiks paprastų ingredientų.

Svajojate apie pilnas pintines naminių vaisių? Yra 1 būdas, kaip tai pasiekti (11)

Daugelis sodininkų kasmet svajoja apie gausų vaisių derlių. Ir daugelis jų žino, kad pusę sėkmės nulems tinkamai ir laiku atliktas vaismedžių genėjimas. Tas pats taikytina ir vaiskrūmiams. Deja, neretai pasitaiko klaidų, tad metas pasitikrinti, ar tikrai žinote, kuriuo laiku, ką ir kaip būtina genėti?

Pavasaris ant nosies: kovo darbai sode ir darže (1)

Kovas – pavasario pradžios mėnuo, tad pirmosios saulėtos dienos neleis užmiršti prasidedančio darbų maratono sode ir darže. Bene svarbiausias darbas yra pagrindinė daržovių ir gėlių sėja daigams.

Ekspertų patarimai, kaip pasiruošti sėjai ir sodinimui (15)

Svarstote, kur gi toji gausaus derliaus ir gražaus sodo paslaptis? Pirmiausia, būtent nuo tinkamai paruoštų sėklų priklauso derlius. Gerai paruoštos sėklos greičiau dygsta, jų sudygsta daugiau ir vienodžiau, daigai būna gerokai stipresni bei turi daugiau galimybių išlikti.

Ankstyvasis svogūninių gėlių pražydinimas

Atėjus šaltajam metų laikui dažnas iš mūsų pasigendame spalvų, akį džiuginančių žiedų ar žalumynų. Tačiau, papuošti namus žydinčiais augalais visai nesudėtinga. Kvapniuosius hiacintus, tulpės, narcizus ar krokus galima pražydinti ir namų sąlygomis. Pasodinus šias svogūnines gėles dabar, žiedais galėsite džiaugtis jau ankstyvą pavasarį. Patarimais apie ankstyą svogūninių gėlių pražydinimą dalinasi „Nojaus sėklos“.

Kviečiame išbandyti naują sodininko kalendorių!

Nuo šiol portale ManoNamai.lt galėsite naudotis patogiu Sodininko kalendoriumi, kuris padės planuoti darbus sode bei darže ne tik profesionalams, bet ir mėgėjams.

Aplenkite gamtą: pavasarį žydinčių svogūninių gėlių priežiūra ir sodinimas

Nors daugelis gėlių pražysta vasarą, kai aukštai pakylantis temperatūros stulpelis ypač palankus augalų vegetacijai, visgi rudeninės svogūninės gėlės mus džiugina jau ankstyvą pavasarį. Tiesa, pavasario pranašai – tulpės, narcizai ar krokai – gausiai sužydi tik jei būna tinkamai paruošti rudenį. Kiekvienam sodininkui būtinos svogūninių gėlių, pražystančių pavasarį, sodinimo ir priežiūros taisyklės.

Mėgėjiškos saldžiosios paprikos veislės, kurių derlius turėtų nenuvilti (2)

Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute vykdoma saldžiosios paprikos selekcija, siekiant sukurti derlingesnes ir ankstyvesnes veisles. Dabar galima pasidžiaugti jau 2 lietuviškos selekcijos veislėmis – ‘Reda‘ ir ‘Alanta‘, kurių autorė LAMMC SDI Daržo augalų selekcijos sektoriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja, prieskoninių augalų kolekcijos kuratorė Nijolė Maročkienė pristato lietuviškos selekcijos veisles ir apžvelgia tiriamas perspektyvias derlingas saldžiosios paprikos veisles.

Desertinės slyvų veislės (11)

Nuo seno įprastame sode be obelų augdavo kriaušės, slyvos ir kiti kaulavaisiai. Jau prasideda sodininkų mugės, kur be kitų vaismedžių, slyvų veislių pasiūla didžiulė. Kokias geriausia rinktis desertines slyvų veisles savo sodui ir su kokiais poskiepiais pataria LAMMC SDI Sodininkystės Technologijų skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Juozas Lanauskas.

Vasarinės ir rudeninės obelų veislės, kurios atneš vertingą derlių (16)

Noksta sode obuoliai, vertingi ir skanūs vaisiai. Valgomi švieži ilgą laiką, taip pat tinkami perdirbti – spausti sultis, virti džemus, džiovinti, nes veislių yra daugybė.

Kaip išsaugoti obuolius iki pavasario (12)

Gausus obuolių derlius – didelis džiaugsmas, vaikštai, gėriesi vaisių nusvertomis obelų šakomis. Tuo pat metu galvoje ims suktis mintis – kaip išsaugoti šį gėrį iki kito derliaus. Žinant vieną kitą gudrybę, tai visiškai įmanoma.

Sezono aktualijos: išraiškingi žolynų ornamentai

Tikriausiai pastebėjote, kad kraštovaizdžio specialistai, komentuodami savo sukurtus aplinkos projektus ar pasakodami įspūdžius iš tarptautinių parodų, visada pabrėžia, kokie populiarūs dabar dekoratyvieji žolynai. Šiuolaikinis žavėjimasis jais – jau net ne mada, bet ryški sodo dizaino tendencija. Be dekoratyviųjų žolynų neįmanoma sukurti natūralią gamtą primenančios kompozicijos, atkartojančios pievos, kopų, miško proskynos įspūdį, o kaip tik šis stilius ir vyrauja sodininkystėje.