Gėlė, kuri žaliuoja bet kuriuo metų laiku

 (22)
Jericho rožė laikoma amžinos meilės simboliu, nes manoma, kad yra nemirtinga. Ne mažiau smagu ir tai, kad žaliuojantis augalas sugeria nemalonius kvapus, grynina orą.
© A. Narmonto nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Laimė į namus...

Jericho rožę iš Pažadėtosios žemės į Europą parvežė kryžiuočiai. Jie pastebėjo augalo savybę prisikelti naujam gyvenimui, tad pavadino jį „atgimimo gėle“. Augalą atlydėjo ir legenda, pasakojanti, kad Mergelė Marija savo kelionės į Egiptą metu palaimino šią gėlę amžinam gyvenimui ir suteikė jai ypatingų galių. Todėl ir dabar tikima, kad nemirtingoji Jericho rožė į namus atneša laimę ir ramybę. Šią gėlę tėvai perduoda vaikams, kad kad nenutrūktų amžinas kartų ryšys. Nuo seno kai kuriuose kraštuose yra paprotys leisti augalui išsiskleisti per Kalėdas ir Velykas, kad vaikai galėtų pasigrožėti atgimimo stebuklu.

Gėlė, kuri žaliuoja bet kuriuo metų laiku
© A. Narmonto nuotr.

Kad atgimtų naujam gyvenimui

Botanikai Jericho rože (Rose of Jericho) vadina keletą dykumos augalų rūšių. Mes Egipto, Olandijos ar Lietuvos parduotuvėse galime įsigyti vienintelę rūšį – Anastatica Hierochuntica, beje, neaptinkamą Jericho apylinkėse, o augančią Arabijos smėlynuose. Į parduotuves šios nepaprastos dykumų gėlės patenka sudžiuvusios, tačiau mūsų valioje prikelti ją naujam gyvenimui. Augalas be gyvybės ženklų gali išbūti metų metus, o gavęs drėgmės vėl išsiskleidžia visu grožiu.

Gėlė, kuri žaliuoja bet kuriuo metų laiku
© A. Narmonto nuotr.

X Augalą pamerkite į plokščią indą su vandeniu, jis gali būti ir šaltas, ir karštas – gėlė atspari gyvenimo negandoms. Jo neturi būti labai daug – užteks per pirštą, bet gali būti ir daugiau, svarbiausia, kad augalas visas į jį nepanirtų.
X Jau po poros valandų Jericho rožės šakelės išsiskleidžia, o paskui laikui bėgant pradeda žaliuoti.
X Vandenį kasdien keiskite.
X Gėlę galite laikyti saulėkaitoje.
X Augalo nereikia nei sodinti į žemę, nei tręšti.
X Pasidžiaugę unikaliu augalu kokią savaitėlę, ištraukite jį iš vandens (kitaip ji gali pradėti pelyti). Per porą dienų augalas vėl sudžius ir susiskleis, virsdamas mažu kamuoliuku. Tuomet vėl galės ramiausiai tūnoti sausame stalčiuje iki kito karto, kai pasiilgsite egzotiško jo žaliavimo.
X Sausai laikomas šis augalas nepradės pūti. Jei bandytumėte neleisti Jericho rožei ilsėtis, ji žus.
X Šį atgimimo procesą galima kartoti daugybę kartų. Gal net amžinai?..

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

Gruodžio darbai sode

Gruodis – mėnuo, kai beveik visi darbai sode ir darže baigti. Tačiau, net ir šalčiui sukausčius žemę, pravartu retkarčiais užsukti į sodą. Ne tik apžiūrėti, ar medelių nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai, bet ir pataisyti aprišalų bei suminti sniego ar nukasti takelių.

Keletas esminių patarimų, kaip paruošti vynuogių krūmus žiemai (7)

Dar galite spėti parūpinti vynuogių krūmais. Tereikia žinoti keletą gudrybių.

Lapkričio darbai sode ir darže

Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo, kai visi darbai sode ir darže atrodo baigti. Vis dėlto reikėtų nepamiršti kai kurių patarimų ir ramiai pasiruošti žiemai.

Vynuogininkai Gaigalai atskleidžia vynuogių auginimo Lietuvoje paslaptis

„Vynmedžius Lietuvoje auginti ir kurti vynuogių sodus gali kiekvienas norintis“, - teigia Lietuvos vynuogininkų asociacijos narė Aida Gaigalaitė – Valatkevičienė, kuri dalinasi prisiminimais apie savo šeimos vynuogininkystės kelią.

Metas šviežių vaisių derlių paversti džiovintomis gėrybėmis

Ruduo – pokyčių metas ne tik gamtoje, bet ir kiekvienos šeimininkės virtuvėje. Neseniai tikra atgaiva buvę švieži vaisiai rudens sezoną įgaus visai kitą atspalvį ir dar ryškesnį skonį. Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjo, KTU prof. Prano Viškelio, dabar pats metas ne tik džiovinti savąjį derlių – obuolius ir kriaušes, bet ir pasirūpinti įvairiais džiovintais vaisiais, kurie iki kitos vasaros bus nepamainomi pagalbininkai tiek virtuvėje ruošiant įvairius patiekalus, tiek norint praturtinti visos šeimos mitybą vitaminais ir mineralais.

Tinkamiausios šilauogių veislės Lietuvoje (3)

„Šią vasarą ypač gausiai užderėjo šilauogės ir mėgėjų sode, ir plantacijose, ir mūsų kolekcijoje, - džiaugiasi Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Pomologijos kolekcijų sektoriaus mokslo darbuotoja dr. Laima Česonienė“. Pasak mokslininkės, šilauogių selekcininkės Lietuvoje, sodinės šilauogės populiarumas kasmet didėja, išvedamos vis naujos veislės, kurios gerokai lenkia senąsias ir uogų dydžiu, ir skoniu, ir vertingomis savybėmis. Kadangi šilauogės – tai ilgaamžė sodo kultūra, pasodintos augs ir derės mažiausiai 25-30 metų, todėl labai svarbu šilauogių augintojui tinkamai išsirinkti jų veislę. Lietuvoje geriausia auginti ankstyvąsias ir vidutiniškai ankstyvas šilauogių veisles. Deja, vėlyvosios veislės pas mus sunoksta ne kasmet, todėl jų veisles rinktis yra rizikinga.

Rugpjūčio darbai sode ir darže

Rugpjūtis – paskutinis vasaros mėnuo, kai ne tik aktyviai imame derlių, bet ir pradedame ruoštis ateinantiems metams. Laiku ir tinkamai atlikę svarbiausius darbus, džiaugsimės sodu ir daržu ne tik dabar, bet ir ateityje.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku (13)

Kai suveši gėlynai ir ūgteli medžiai, kai jau smagu grožėtis augalų spalvų bei formų deriniais, atrodytų, tada baigiasi sodo kūrimo darbai ir belieka džiaugtis tuo, kas pasiekta. Galbūt taip yra, kai aplinka pasirūpina kraštovaizdžio specialistas. Tačiau kai sodą puoselėja patys šeimininkai, vis tobulesnio vaizdo paieškos niekada nesibaigia, o eksperimentai tik įkvepia naujiems pokyčiams.

Vėlyva daržovių sėja ir daigų sodinimas

Norint kuo ilgiau mėgautis gausiu daržovių derliumi ir pasiruošti jų atsargų žiemai, patartina auginti vėlyvosios sėjos ar daigais sodintas daržoves.

PRIEŠ IR PO: mažo sodo metamorfozės (9)

Svarbiausias iššūkis, kuris laukė kraštovaizdžio dizainerės Astos Grabauskienės, projektavusios mažą, 94 m², sodelį – tai būtinybė sutalpinti norimas funkcines zonas vizualiai nesumažinant erdvės. „To siekiau pasirinkdama tinkamą sodo struktūrą ir jos elementų proporcijas, derindama augalus bei spalvas“, – sako projekto autorė.