Dekoratyvinės obelys – kokias auginti Lietuvoje geriausia

Gegužės mėnesį tiek daug augalų pradeda žydėti, kad akys prie to greitai pripranta ir atrodo, kad taip nuolat turėtų būti. Vienas gražiausių šio meto žydėjimų yra sodo obelų. Bet šį kartą norime atkreipti dėmesį ne į įprastines obelis, o į dekoratyvines, kurias mes paprastai vadiname rojaus obelaitėmis.
© Asmeninio albumo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šios sodo princesės gali žydėti baltais, šviesiai ar tamsiai rožiniais, arba purpurinės spalvos žiedais. O rojaus obelaitėmis greičiausiai vadinamos todėl, kad rudenį sunokina mažus, simpatiškus ir gundančius obuoliukus.

Dekoratyvinės obelys – kokias auginti Lietuvoje geriausia
© Asmeninio albumo nuotr.
Dekoratyvinės obelys – kokias auginti Lietuvoje geriausia
© Asmeninio albumo nuotr.
Dekoratyvinės obelys – kokias auginti Lietuvoje geriausia
© Asmeninio albumo nuotr.

Lietuvoje dažniausiai auginama šios rojaus obelaičių rūšys:

Ziboldo obelis (Malus toringo, sin. Malus sieboldii) – pati įprasčiausia ir dažniausiai auginama mūsų želdynuose. Ji užauga iki 5–10 m aukščio medeliu arba kaip krūmas, o natūraliai auga Rytų šalyse. Žiedai būna įprastiniai kaip ir daugelio sodo obelų, t.y. balti, su geltonomis dulkinėmis. Rudeniop sunokina visai mažučius, žirnio dydžio ir geltonai rausvus obuoliukus ant ilgų kotelių. Tie, kas nepažįsta šio augalo, pagal vaisių formą ir dydį net nepasakytų, kad tai obelis, nes jie greičiau primena kažkokias spalvingas uogas, nei obuolius. Obuoliukai būna kiek sprangoki ir rūgštūs, bet po pirmųjų šalnų tampa visai skanūs. Iš jų galima gaminti uogienes, kompotus, džiovinti ir pan. Labai dažnai iš ziboldo obelų sodinamos karpomos ir tankios gyvatvorės, kuriose lizdus mėgsta sukti mažieji paukšteliai.

Ziboldo obels obuoliukai labiau primena uogas, o ne obuolius.
Ziboldo obels obuoliukai labiau primena uogas, o ne obuolius.
© Asmeninio albumo nuotr.

Uoginė obelis (Malus baccata) taip pat sunokina mažus ir į uogas panašius obuolėlius, kurie, kai visiškai sunoksta, nusidažo raudona spalva. Ši obelis ganėtinai panaši į ziboldo obelį ne tik vaisiais, bet ir lajos forma, tad paprastai jas atskirti gali specialistai, tik uoginė obelis auginama rečiau. Ji būna žavinga ypač vėlyvą rudenį, kai nukrenta visi lapai ir lieka tik maži obuolėliai, kurie tarsi raudoni lašeliai kybo ant šakų, kol jų nenulesa paukščiai. Ją taip pat galima auginti karpomoms gyvatvorėms.

Uoginė obelis būna puošni ir rudenį be lapų, kai išryškėja raudoni obuolėliai.
Uoginė obelis būna puošni ir rudenį be lapų, kai išryškėja raudoni obuolėliai.
© Asmeninio albumo nuotr.

Nedzveckio obelis (Malus niedzwetskyana) – viena iš gražiausių obelų, natūraliai augančių gamtoje. Savaime paplitusi nedidelėse teritorijose Kinijoje, Afganistane, Kirgizijoje ir kitose Azijos šalyse, bet laukinėje gamtoje jau mažai belikę šių medelių ir ji yra tikrai reta, dažniausiai auginama dekoratyviniuose želdynuose. Paprastai užauga nedideliu medžiu. Pavasarį skleidžiasi labai puošnūs žiedai – ryškiai rožinės arba purpurinės spalvos ir gausūs. Jos lapai būna taip pat tamsios spalvos (tik vasaros pabaigoje pažaliuoja), kaip ir rudenį sunokstantys nedideli obuoliukai. Visas medis nuo pavasario iki vėlyvo rudens būna ilgai dekoratyvus, tad jį tikrai verta auginti dekoratyviniuose želdynuose. Kaip ir daugelio rojaus obelų, obuoliukai ne tik gražūs, bet ir valgomi, iš jų galima gaminti desertus ar gėrimus.

Nedzveckio obels obuoliukai.
Nedzveckio obels obuoliukai.
© Asmeninio albumo nuotr.

Iš dažniau auginamų rojaus obelų dar galima paminėti purpurinę (Malus x purpurea), gausiažiedę (Malus x floribunda) bei hibridines (Malus x hybrida) obelis. Šios rūšys natūraliai gamtoje neauga, o yra sukurtos selekcininkų rankomis, kryžminant tarpusavyje įvairias dekoratyvinių obelų rūšis. Žinoma, kad kryžminimo tikslas buvo pasiektas – kuo įspūdingesni žiedai bei obuoliukai, didesnis atsparumas nepalankioms aplinkos sąlygoms bei nedidelis augalo aukštis. Jų būna balti, rausvi ar tamsiai purpuriniai žiedai, raudoni arba geltoni obuolėliai, žali arba raudoni lapai, koloniška arba svyranti laja. Dar mūsų želdynuose galima rasti ir kitas rojaus obelaičių rūšis, tokias kaip krūminė arba saržento, slyvalapė bei kitas, kurios net neturi lietuviškų vardų, bet jos pas mus auginamos retai.

Žydi svyranti rojaus obelaitė ‘Red Jade‘.
Žydi svyranti rojaus obelaitė ‘Red Jade‘.
© Asmeninio albumo nuotr.
Dekoratyvinės obelys – kokias auginti Lietuvoje geriausia
© Asmeninio albumo nuotr.
Rojaus obelaičių žiedų gražumas.
Rojaus obelaičių žiedų gražumas.
© Asmeninio albumo nuotr.

Auginimo sąlygas rojaus obelaitės mėgsta panašias kaip ir mūsų įprastinės sodo obelys – saulėtą vietą, derlingesnę (priemolį) ir vidutinio drėgnumo dirvą. Žinoma, jos gali augti ir prastesnėmis sąlygomis, bet tuomet mažai arba visai nežydės, nesunokins savo puošniųjų obuoliukų.

Dekoratyvinė rojaus obelaitė gali tapti puošniu kiemo akcentu.
Dekoratyvinė rojaus obelaitė gali tapti puošniu kiemo akcentu.
© Asmeninio albumo nuotr.

Daugelis iš jų atsparios šalčiams, tik retkarčiais nukenčia nuo tų pačių sodo kenkėjų vabzdžių ar ligų kaip ir kitos obelys. Pastaraisiais metais rojaus obelaitę mėgstama pasodinti kokia nors šeimos šventės proga, susijusia su dukra – gimimu, krikštynomis, mokyklos baigimu ir pan.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

Vynmedžiai: 4 pirmieji darbai sulaukus pavasario

Šiuo metu ant daugumos vynmedžių šakų po truputi brinksta pumpurai iš kurių greitai pradės stiebtis ūgliai, taigi toks laikotarpis vynuogių augintojams yra be galo svarbus. Tinkama vynmedžių priežiūra pavasarį garantuoja gerą derlių rudenį. Pateikiame svarbių darbų sąrašą, kuriuos nudirbti reikia artimiausiu metu.

Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems

Koks nepaprastas jausmas apima vasarą, kai pamiškėje randame pirmąsias prinokusias žemuoges. Šie vaiskrūmiai pasižymi ne tik puikiu uogų skoniu, bet ir savo dekoratyvia išvaizda. Kultūrines žemuogių rūšis visai nesudėtingai galima užsiauginti ir nuosavame darže. Pristatome kelis patarimus, kaip tai padaryti.

Alpinariumo įsirengimas – nuo ko pradėti?

Alpinariumas – akmenų ir augalų kompozicija, kuri kuria Alpių peizažo įspūdį. Toks akmenų sodas yra ypatinga sklypo puošmena, kuri žaviai atrodo visais metų laikais. Tam, kad alpinariumas nuosavame sklype atrodytų kuo natūraliau, visų pirma, jam reikia tinkamai parinkti vietą.

Pavasariniai darbai rožyne – nudengimas bei genėjimas

Tikimės, kad Jūsų gėlyne besipuikuojančios rožės peržiemojo sėkmingai ir šiais metais galėsite džiaugtis jų elegantiškais žiedais. Pavasariniai darbai rožyne yra labai svarbus rožių paruošiamasis etapas, kuris užtikrina tinkamą tolimesnį jų augimą. Šiame tekste aptarsime rožių nudengimo ir pavasarinio genėjimo ypatumus.

Nedidelio sodo planavimas: ką galima nuveikti žiemą?

Žiemą gamtoje vyrauja sąstingis, kuris naujo sklypo savininkams leidžia atsikvėpti prieš imantis pavasarinių darbų. Tačiau tie, kurie nori naudingai išnaudoti likusias žiemos dienas, gali jau dabar imti popieriaus lapą bei pieštuką į rankas ir pradėti planavimo darbus. Pasiteiravome kraštovaizdžio ekspertų, kaip tinkamai suplanuoti nedidelį sodą.

Gruodžio darbai sode

Gruodis – mėnuo, kai beveik visi darbai sode ir darže baigti. Tačiau, net ir šalčiui sukausčius žemę, pravartu retkarčiais užsukti į sodą. Ne tik apžiūrėti, ar medelių nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai, bet ir pataisyti aprišalų bei suminti sniego ar nukasti takelių.

Keletas esminių patarimų, kaip paruošti vynuogių krūmus žiemai (7)

Dar galite spėti parūpinti vynuogių krūmais. Tereikia žinoti keletą gudrybių.

Lapkričio darbai sode ir darže

Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo, kai visi darbai sode ir darže atrodo baigti. Vis dėlto reikėtų nepamiršti kai kurių patarimų ir ramiai pasiruošti žiemai.

Vynuogininkai Gaigalai atskleidžia vynuogių auginimo Lietuvoje paslaptis

„Vynmedžius Lietuvoje auginti ir kurti vynuogių sodus gali kiekvienas norintis“, - teigia Lietuvos vynuogininkų asociacijos narė Aida Gaigalaitė – Valatkevičienė, kuri dalinasi prisiminimais apie savo šeimos vynuogininkystės kelią.

Metas šviežių vaisių derlių paversti džiovintomis gėrybėmis

Ruduo – pokyčių metas ne tik gamtoje, bet ir kiekvienos šeimininkės virtuvėje. Neseniai tikra atgaiva buvę švieži vaisiai rudens sezoną įgaus visai kitą atspalvį ir dar ryškesnį skonį. Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjo, KTU prof. Prano Viškelio, dabar pats metas ne tik džiovinti savąjį derlių – obuolius ir kriaušes, bet ir pasirūpinti įvairiais džiovintais vaisiais, kurie iki kitos vasaros bus nepamainomi pagalbininkai tiek virtuvėje ruošiant įvairius patiekalus, tiek norint praturtinti visos šeimos mitybą vitaminais ir mineralais.