A. Jasaitytė-Čeburiak: paveldėtą prosenelių laukymę paversiu rojaus sodu

 (8)
Po truputį į mūsų aplinką beldžiasi pavasaris. Kaip pačiam kurti savo sodą, kaip baisu nepadaryti pirmųjų klaidų, dalinasi Aistė Jasaitytė-Čeburiak ir Žygis Stakėnas, kurie neseniai baigė pirmuosius sodo dizaino kursus.
Aistė Jasaitytė-Čeburiak
© DELFI / Tomas Vinickas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Aplinkos kūrimas – galimybė pabėgti nuo streso

Dauguma lietuvių turi savo sklypą, kurį nori puoselėti. Tačiau tam, kad tai darytų savarankiškai kartais pritrūksta žinių arba įvykdomos klaidos, kurių taisymui reikia laiko.

Tam pritaria ir Aistė Jasaitytė. „Esu paveldėjusi 4 hektarų žemės sklypą iš savo prosenelių. Tiesa, pusę iš jų sudaro pelkės. Tad dabar turiu svajonę prikelti šį plotą, sodybą ir tai padaryti savo rankomis. Iš pradžių net nežinojau nuo ko pradėti. Juk pradedant tvarkyti sklypą reikia turėti viziją, jį suprojektuoti pagal saulės tekėjimą, o padarytos klaidos gali visą procesą labai sulėtinti“, – savo svajonę atskleidžia psichologė.

Jos nuomone, visuomet galima samdyti profesionalą, tačiau darbas su gamta yra savotiška terapija, malonus ir prasmingas laiko praleidomo būdas. Kaip ir kuriant namų interjerą, taip ir kuriant savo sodybos aplinką, viską norisi daryti pamažu, dėlioti palaipsniui – augalai padeda kurti harmoniją, tačiau dėl pretenzingo Lietuvos klimato reikia ir daugiau žinių, kad jie džiugintų ne tik pavasarį, vasarą, bet ir kaip juos išsaugoti žiemą.

„Kadangi maža daug laiko leidau kaime, man tai yra artima ir įdomu. Noriu savo rankomis prižiūrėti sodybą ir jos aplinką, sukurti savo rojaus sodą. Juk tai galimybė pailsėti nuo nuolatinio bėgimo, streso. Džiaugiuosi, kad tuo pradėjau domėtis, kai dar buvau nespėjusi nieko padaryti, nes laukiausi dukrelės“, – pasakoja A. Jasaitytė.

A. Jasaitytė-Čeburiak: paveldėtą prosenelių laukymę paversiu rojaus sodu
© L. Liubertaitės nuotr.

Žygis Stakėnas: kiekvienas gali turėti savo svajonių sodą

Kartu su Aiste kursuose dalyvavęs Žygis Stakėnas juokėsi, kad kai kursuose buvo įvardytos pradedančiųjų sodinininkų klaidos, suprato, jog jas jau yra padaręs. „Manau, kad kiekvienas gali sukurti savo svajonių sodą. Sode Rastinėnuose praleidau visą gyvenimą ir ten kuriu savo erdvę. Tiesą sakant, lysvių mažėja, vis daugiau atsiranda vietų, kurias apželdinu veja. Tačiau norisi eksperimentuoti su avokadais, mangais, kurti saleles, tvarkyti įvairiausius sodo kampelius“, – dalinasi Žygis.

A. Jasaitytė-Čeburiak: paveldėtą prosenelių laukymę paversiu rojaus sodu
© L. Liubertaitės nuotr.

Jis džiaugiasi, kad nereikia visko pradėti nuo nulio kaip Aistei ir su nekantrumu laukia tuoj prasidėsiančio pavasario: „Jau dabar planuoju keisti gyvatvorę, sutvarkyti sklypą. Daug reikia padaryti, nes mano sklypo dydis 12 arų. Juk kuo mažesnė erdvė, tuo labiau reikia viską apgalvoti.“

Žygis su Aiste pripažįsta, jog iki tol buvo visai žali – nežinojo nei augalų pavadinimų, nei kaip išmatuoti sklypą žingsniais, o ką jau bekalbėti apie sodybų stilius. Tad dabar belieka teorines žinias įgyvendinti praktiškai ir sukurti tokias erdves, kad į jas norėtųsi sugrįžti.

A. Jasaitytė-Čeburiak: paveldėtą prosenelių laukymę paversiu rojaus sodu
© L. Liubertaitės nuotr.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 6 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

Nedidelio sodo planavimas: ką galima nuveikti žiemą?

Žiemą gamtoje vyrauja sąstingis, kuris naujo sklypo savininkams leidžia atsikvėpti prieš imantis pavasarinių darbų. Tačiau tie, kurie nori naudingai išnaudoti likusias žiemos dienas, gali jau dabar imti popieriaus lapą bei pieštuką į rankas ir pradėti planavimo darbus. Pasiteiravome kraštovaizdžio ekspertų, kaip tinkamai suplanuoti nedidelį sodą.

Gruodžio darbai sode

Gruodis – mėnuo, kai beveik visi darbai sode ir darže baigti. Tačiau, net ir šalčiui sukausčius žemę, pravartu retkarčiais užsukti į sodą. Ne tik apžiūrėti, ar medelių nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai, bet ir pataisyti aprišalų bei suminti sniego ar nukasti takelių.

Keletas esminių patarimų, kaip paruošti vynuogių krūmus žiemai (7)

Dar galite spėti parūpinti vynuogių krūmais. Tereikia žinoti keletą gudrybių.

Lapkričio darbai sode ir darže

Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo, kai visi darbai sode ir darže atrodo baigti. Vis dėlto reikėtų nepamiršti kai kurių patarimų ir ramiai pasiruošti žiemai.

Vynuogininkai Gaigalai atskleidžia vynuogių auginimo Lietuvoje paslaptis

„Vynmedžius Lietuvoje auginti ir kurti vynuogių sodus gali kiekvienas norintis“, - teigia Lietuvos vynuogininkų asociacijos narė Aida Gaigalaitė – Valatkevičienė, kuri dalinasi prisiminimais apie savo šeimos vynuogininkystės kelią.

Metas šviežių vaisių derlių paversti džiovintomis gėrybėmis

Ruduo – pokyčių metas ne tik gamtoje, bet ir kiekvienos šeimininkės virtuvėje. Neseniai tikra atgaiva buvę švieži vaisiai rudens sezoną įgaus visai kitą atspalvį ir dar ryškesnį skonį. Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjo, KTU prof. Prano Viškelio, dabar pats metas ne tik džiovinti savąjį derlių – obuolius ir kriaušes, bet ir pasirūpinti įvairiais džiovintais vaisiais, kurie iki kitos vasaros bus nepamainomi pagalbininkai tiek virtuvėje ruošiant įvairius patiekalus, tiek norint praturtinti visos šeimos mitybą vitaminais ir mineralais.

Tinkamiausios šilauogių veislės Lietuvoje (3)

„Šią vasarą ypač gausiai užderėjo šilauogės ir mėgėjų sode, ir plantacijose, ir mūsų kolekcijoje, - džiaugiasi Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Pomologijos kolekcijų sektoriaus mokslo darbuotoja dr. Laima Česonienė“. Pasak mokslininkės, šilauogių selekcininkės Lietuvoje, sodinės šilauogės populiarumas kasmet didėja, išvedamos vis naujos veislės, kurios gerokai lenkia senąsias ir uogų dydžiu, ir skoniu, ir vertingomis savybėmis. Kadangi šilauogės – tai ilgaamžė sodo kultūra, pasodintos augs ir derės mažiausiai 25-30 metų, todėl labai svarbu šilauogių augintojui tinkamai išsirinkti jų veislę. Lietuvoje geriausia auginti ankstyvąsias ir vidutiniškai ankstyvas šilauogių veisles. Deja, vėlyvosios veislės pas mus sunoksta ne kasmet, todėl jų veisles rinktis yra rizikinga.

Rugpjūčio darbai sode ir darže

Rugpjūtis – paskutinis vasaros mėnuo, kai ne tik aktyviai imame derlių, bet ir pradedame ruoštis ateinantiems metams. Laiku ir tinkamai atlikę svarbiausius darbus, džiaugsimės sodu ir daržu ne tik dabar, bet ir ateityje.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku (13)

Kai suveši gėlynai ir ūgteli medžiai, kai jau smagu grožėtis augalų spalvų bei formų deriniais, atrodytų, tada baigiasi sodo kūrimo darbai ir belieka džiaugtis tuo, kas pasiekta. Galbūt taip yra, kai aplinka pasirūpina kraštovaizdžio specialistas. Tačiau kai sodą puoselėja patys šeimininkai, vis tobulesnio vaizdo paieškos niekada nesibaigia, o eksperimentai tik įkvepia naujiems pokyčiams.

Vėlyva daržovių sėja ir daigų sodinimas

Norint kuo ilgiau mėgautis gausiu daržovių derliumi ir pasiruošti jų atsargų žiemai, patartina auginti vėlyvosios sėjos ar daigais sodintas daržoves.