A. Jasaitytė-Čeburiak: paveldėtą prosenelių laukymę paversiu rojaus sodu

 (8)
Po truputį į mūsų aplinką beldžiasi pavasaris. Kaip pačiam kurti savo sodą, kaip baisu nepadaryti pirmųjų klaidų, dalinasi Aistė Jasaitytė-Čeburiak ir Žygis Stakėnas, kurie neseniai baigė pirmuosius sodo dizaino kursus.
Aistė Jasaitytė-Čeburiak
© DELFI / Tomas Vinickas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Aplinkos kūrimas – galimybė pabėgti nuo streso

Dauguma lietuvių turi savo sklypą, kurį nori puoselėti. Tačiau tam, kad tai darytų savarankiškai kartais pritrūksta žinių arba įvykdomos klaidos, kurių taisymui reikia laiko.

Tam pritaria ir Aistė Jasaitytė. „Esu paveldėjusi 4 hektarų žemės sklypą iš savo prosenelių. Tiesa, pusę iš jų sudaro pelkės. Tad dabar turiu svajonę prikelti šį plotą, sodybą ir tai padaryti savo rankomis. Iš pradžių net nežinojau nuo ko pradėti. Juk pradedant tvarkyti sklypą reikia turėti viziją, jį suprojektuoti pagal saulės tekėjimą, o padarytos klaidos gali visą procesą labai sulėtinti“, – savo svajonę atskleidžia psichologė.

Jos nuomone, visuomet galima samdyti profesionalą, tačiau darbas su gamta yra savotiška terapija, malonus ir prasmingas laiko praleidomo būdas. Kaip ir kuriant namų interjerą, taip ir kuriant savo sodybos aplinką, viską norisi daryti pamažu, dėlioti palaipsniui – augalai padeda kurti harmoniją, tačiau dėl pretenzingo Lietuvos klimato reikia ir daugiau žinių, kad jie džiugintų ne tik pavasarį, vasarą, bet ir kaip juos išsaugoti žiemą.

„Kadangi maža daug laiko leidau kaime, man tai yra artima ir įdomu. Noriu savo rankomis prižiūrėti sodybą ir jos aplinką, sukurti savo rojaus sodą. Juk tai galimybė pailsėti nuo nuolatinio bėgimo, streso. Džiaugiuosi, kad tuo pradėjau domėtis, kai dar buvau nespėjusi nieko padaryti, nes laukiausi dukrelės“, – pasakoja A. Jasaitytė.

A. Jasaitytė-Čeburiak: paveldėtą prosenelių laukymę paversiu rojaus sodu
© L. Liubertaitės nuotr.

Žygis Stakėnas: kiekvienas gali turėti savo svajonių sodą

Kartu su Aiste kursuose dalyvavęs Žygis Stakėnas juokėsi, kad kai kursuose buvo įvardytos pradedančiųjų sodinininkų klaidos, suprato, jog jas jau yra padaręs. „Manau, kad kiekvienas gali sukurti savo svajonių sodą. Sode Rastinėnuose praleidau visą gyvenimą ir ten kuriu savo erdvę. Tiesą sakant, lysvių mažėja, vis daugiau atsiranda vietų, kurias apželdinu veja. Tačiau norisi eksperimentuoti su avokadais, mangais, kurti saleles, tvarkyti įvairiausius sodo kampelius“, – dalinasi Žygis.

A. Jasaitytė-Čeburiak: paveldėtą prosenelių laukymę paversiu rojaus sodu
© L. Liubertaitės nuotr.

Jis džiaugiasi, kad nereikia visko pradėti nuo nulio kaip Aistei ir su nekantrumu laukia tuoj prasidėsiančio pavasario: „Jau dabar planuoju keisti gyvatvorę, sutvarkyti sklypą. Daug reikia padaryti, nes mano sklypo dydis 12 arų. Juk kuo mažesnė erdvė, tuo labiau reikia viską apgalvoti.“

Žygis su Aiste pripažįsta, jog iki tol buvo visai žali – nežinojo nei augalų pavadinimų, nei kaip išmatuoti sklypą žingsniais, o ką jau bekalbėti apie sodybų stilius. Tad dabar belieka teorines žinias įgyvendinti praktiškai ir sukurti tokias erdves, kad į jas norėtųsi sugrįžti.

A. Jasaitytė-Čeburiak: paveldėtą prosenelių laukymę paversiu rojaus sodu
© L. Liubertaitės nuotr.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 6 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

Mėlynos spalvos raminantis poveikis: kokius melsvus augalus auginti savo sode

Mėlyna spalva dvelkia nuostabia ramybe ir nuteikia svajingai. Ji asocijuojasi su dangumi, jūra, pavasariniais žibuoklių žiedais. Kadangi ši spalva gamtoje yra sutinkama gan retai, tokie augalai nuosavame gėlyne atrodo išties kerinčiai. Kviečiame susipažinti su keletu mėlynai žydinčių augalų.

Rododendrų žydėjimo metas: kaip juos prižiūrėti?

Rododendras – nacionalinė Nepalo gėlė, kuri itin didelio populiarumo sulaukė Anglijoje ir būtent iš jos pradėjo plisti po visą pasaulį. Šis žavingas, egzotiškais lapais bei įvairiaspalviais žiedais pasižymintis krūmokšnis turi net apie 1000 rūšių. Kadangi greitai prasidės šių gėlių žydėjimo metas, šiame tekste aptarsime jų auginimo ypatumus.

Specialiai iš Japonijos: pasisemkime įkvėpimo iš šios šalies sodų

Lietuvoje yra sukurta nemažai japoniškų sodų arba tokių, kuriuose vyrauja japoniški akcentai. Kodėl mūsų šalyje domimasi šios tolimos šalies tradicijomis ir sodininkyste, kai regis, turime tradicinius rūtų darželius?

Vynmedžiai: 4 pirmieji darbai sulaukus pavasario

Šiuo metu ant daugumos vynmedžių šakų po truputi brinksta pumpurai iš kurių greitai pradės stiebtis ūgliai, taigi toks laikotarpis vynuogių augintojams yra be galo svarbus. Tinkama vynmedžių priežiūra pavasarį garantuoja gerą derlių rudenį. Pateikiame svarbių darbų sąrašą, kuriuos nudirbti reikia artimiausiu metu.

Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems

Koks nepaprastas jausmas apima vasarą, kai pamiškėje randame pirmąsias prinokusias žemuoges. Šie vaiskrūmiai pasižymi ne tik puikiu uogų skoniu, bet ir savo dekoratyvia išvaizda. Kultūrines žemuogių rūšis visai nesudėtingai galima užsiauginti ir nuosavame darže. Pristatome kelis patarimus, kaip tai padaryti.

Alpinariumo įsirengimas – nuo ko pradėti?

Alpinariumas – akmenų ir augalų kompozicija, kuri kuria Alpių peizažo įspūdį. Toks akmenų sodas yra ypatinga sklypo puošmena, kuri žaviai atrodo visais metų laikais. Tam, kad alpinariumas nuosavame sklype atrodytų kuo natūraliau, visų pirma, jam reikia tinkamai parinkti vietą.

Pavasariniai darbai rožyne – nudengimas bei genėjimas

Tikimės, kad Jūsų gėlyne besipuikuojančios rožės peržiemojo sėkmingai ir šiais metais galėsite džiaugtis jų elegantiškais žiedais. Pavasariniai darbai rožyne yra labai svarbus rožių paruošiamasis etapas, kuris užtikrina tinkamą tolimesnį jų augimą. Šiame tekste aptarsime rožių nudengimo ir pavasarinio genėjimo ypatumus.

Nedidelio sodo planavimas: ką galima nuveikti žiemą?

Žiemą gamtoje vyrauja sąstingis, kuris naujo sklypo savininkams leidžia atsikvėpti prieš imantis pavasarinių darbų. Tačiau tie, kurie nori naudingai išnaudoti likusias žiemos dienas, gali jau dabar imti popieriaus lapą bei pieštuką į rankas ir pradėti planavimo darbus. Pasiteiravome kraštovaizdžio ekspertų, kaip tinkamai suplanuoti nedidelį sodą.

Gruodžio darbai sode

Gruodis – mėnuo, kai beveik visi darbai sode ir darže baigti. Tačiau, net ir šalčiui sukausčius žemę, pravartu retkarčiais užsukti į sodą. Ne tik apžiūrėti, ar medelių nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai, bet ir pataisyti aprišalų bei suminti sniego ar nukasti takelių.

Keletas esminių patarimų, kaip paruošti vynuogių krūmus žiemai (7)

Dar galite spėti parūpinti vynuogių krūmais. Tereikia žinoti keletą gudrybių.