„Vynmedžius Lietuvoje auginti ir kurti vynuogių sodus gali kiekvienas norintis“, - teigia Lietuvos vynuogininkų asociacijos narė Aida Gaigalaitė – Valatkevičienė, kuri dalinasi prisiminimais apie savo šeimos vynuogininkystės kelią.
Svarbiausias iššūkis, kuris laukė kraštovaizdžio dizainerės Astos Grabauskienės, projektavusios mažą, 94 m², sodelį – tai būtinybė sutalpinti norimas funkcines zonas vizualiai nesumažinant erdvės. „To siekiau pasirinkdama tinkamą sodo struktūrą ir jos elementų proporcijas, derindama augalus bei spalvas“, – sako projekto autorė.
Daugelis sodininkų kasmet svajoja apie gausų vaisių derlių. Ir daugelis jų žino, kad pusę sėkmės nulems tinkamai ir laiku atliktas vaismedžių genėjimas. Tas pats taikytina ir vaiskrūmiams. Deja, neretai pasitaiko klaidų, tad metas pasitikrinti, ar tikrai žinote, kuriuo laiku, ką ir kaip būtina genėti?
Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute vykdoma saldžiosios paprikos selekcija, siekiant sukurti derlingesnes ir ankstyvesnes veisles. Dabar galima pasidžiaugti jau 2 lietuviškos selekcijos veislėmis – ‘Reda‘ ir ‘Alanta‘, kurių autorė LAMMC SDI Daržo augalų selekcijos sektoriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja, prieskoninių augalų kolekcijos kuratorė Nijolė Maročkienė pristato lietuviškos selekcijos veisles ir apžvelgia tiriamas perspektyvias derlingas saldžiosios paprikos veisles.
Tulpmedžiai itin dekoratyvūs, origalūs vasaržaliai medžiai, galintys papuošti sodą ar sodybą išskirtinio grožio žiedai bei dekoratyviais lapais. Apie tulpmedžių auginimą ir priežiūrą pasakoja VĮ Kauno miškų urėdijos Raudondvario medelyno viršininkė Rima Žebrauskaitė ir VDU botanikos sodo, botaninių kolekcijų kuratorė Jolanta Šabūnaitė.
Pavasaris ir ruduo – tai medelių sodinimo metas. Pavasarį vaismedžius sodiname kuo anksčiau, kai tik ištirpsta įšalas ir pradžiūsta dirva, iki pumpurų sprogimo, t.y. kovo pabaigoje – balandžio mėnesį. Tinkamiausias laikas vaismedžiams sodinti rudenį – tai spalio mėnuo. Kiek medelių reikia šeimos sodui ir kaip juos pasodinti bei prižiūrėti, pataria Buskų šeimos medelyno savininkas Andrius Buska.
Tiek Lietuvoje, tiek Olandijoje dažnas neįvertina erdvės, konteksto, bijo rizikingų sprendimų. Be to, dar turime taisyklių, užsistovėjusių nuo praėjusių dešimtmečių, kurias pats metas sulaužyti. Prieš artėjančią aplinkos dizaino konferenciją Garden Style kalbamės su Carrie Preston, pripažinta sodų dizainere iš Olandijos.
Tautinis identitetas gali būti išreikštas ne tik giedant tautišką giesmę, diskutuojant dėl šauktinių ir perkant vietinius gaminius, bet ir kuriant savo aplinką. Dairykimės į Europos tendencijas, bet nepraraskime savojo identiteto. Rūtos yra tas augalas, be kurio neįsivaizduojamas tradicinis gėlynas, tačiau ir šiuolaikiniame sklype joms verta atrasti vietos.
Gyvatvorėms tinkamų augalų rūšių yra daugybė. Prieš renkantis reikėtų pasvarstyti, kokie labiau tiktų – vasaržaliai ar visžaliai, dideli ar maži, reti ar tankūs, žydintys, tiesiog lapuočiai ar turintys spyglius.
Šiltnamiai ir šiltlysvės tapo būtina kiekvieno sodo dalimi. Šitnamiais PORTA prekiaujanti įmonė „Averto“ (www.averto.lt) pastebi, kad „šaltąja“ plėvele dengtos šiltlysvės mūsų klimate sudaro augalams tokias sąlygas, lyg jie augtų pietuose.
Vienas iš gražiausių vaikystės prisiminimų – vasarojant kaime pas močiutę, bėgti laukais paskui spalvingus drugelius. Dabar miestiečiai drugelius gali pamatyti gana retai, paprastai tik, kai pavyksta ištrūkti už miesto.