Gruodis – mėnuo, kai beveik visi darbai sode ir darže baigti. Tačiau, net ir šalčiui sukausčius žemę, pravartu retkarčiais užsukti į sodą. Ne tik apžiūrėti, ar medelių nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai, bet ir pataisyti aprišalų bei suminti sniego ar nukasti takelių.
Rugpjūtis – paskutinis vasaros mėnuo, kai ne tik aktyviai imame derlių, bet ir pradedame ruoštis ateinantiems metams. Laiku ir tinkamai atlikę svarbiausius darbus, džiaugsimės sodu ir daržu ne tik dabar, bet ir ateityje.
Įsibėgėjantis pavasaris kviečia sugrįžti į sodus ir daržus. O kambarinių augalų mylėtojams prasideda laikas, kai vazoninės gėlės ima prašytis „naujų namų“ ir turi būti persodinamos. Tačiau svarbu nepamiršti, kad būtent pavasarinė augalų priežiūra turi didžiausią įtaką sodo augalų derliui ir kambarinių augalų grožiui. Ką daryti, kad tinkamai apsaugotume augalus nuo kenkėjų ir ligų?
Atėjus šaltajam metų laikui dažnas iš mūsų pasigendame spalvų, akį džiuginančių žiedų ar žalumynų. Tačiau, papuošti namus žydinčiais augalais visai nesudėtinga. Kvapniuosius hiacintus, tulpės, narcizus ar krokus galima pražydinti ir namų sąlygomis. Pasodinus šias svogūnines gėles dabar, žiedais galėsite džiaugtis jau ankstyvą pavasarį. Patarimais apie ankstyą svogūninių gėlių pražydinimą dalinasi „Nojaus sėklos“.
Gausus obuolių derlius – didelis džiaugsmas, vaikštai, gėriesi vaisių nusvertomis obelų šakomis. Tuo pat metu galvoje ims suktis mintis – kaip išsaugoti šį gėrį iki kito derliaus. Žinant vieną kitą gudrybę, tai visiškai įmanoma.
Bijūnai – senoviškų darželių gėlės, pamėgtos ir populiarios pastaruoju metu. Turtinga bijūnų kolekcija sukaupta VDU Kauno botanikos sode. Apie bijūnų įvairovę ir auginimą patirtimi dalinasi Gėlininkystės kolekcijų sektoriaus vedėja, vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Žibutė Baškienė.
Vasara eina į pabaigą, artėja ruduo – derliaus metas, kai raudoni, žali, geltoni, ir saulės nubučiuoti dryžuoti obuoliai renkami į krepšius, krepšelius ir dėžes, ir keliauja įvairiausiomis transporto rūšimis į namus ir butus. Reta šeimininkė tokiu metu nesigriebia už galvos, nežinodama, kur dėti visą šią gausybę rausvaskruosčių, šviežiomis sultimis besitaškančių vaisių. Ką su jais daryti?
Vaizdas, kvapas, lietimas, garsai – viskas sudaro bendrą jūsų kiemo įspūdį, kuris sužavi iš karto, arba kaip tik nedera ir nesuskamba. Garsas yra viena iš sudedamųjų stilingo, jaukaus kiemo dalių, o „Garden Style“ konferencijos lektorės Vilma Gudynienė ir Sandra Kanapeckaitė kaip tik rekomenduoja būdus, kurie gali padėti sukurti sodo skambesį.
Dekoratyvinis vaismedžių formavimas nėra naujiena, bet daugumai ko gero stinga gerų pavyzdžių ir trupučio žinių kaip tai padaryti. Tad patirtimi sutiko pasidalinti dr. Nobertas Uselis, LAMMC SDI, Sodininkystės technologijų skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas ir kriaušių sodo šeimininkas Rokas Amšiejus.
Lietuvoje pradėtos auginti persikų ir nektarinų veislės, kurios pakenčia didesnius temperatūros svyravimus žiemą. Pasodinti užuovėjoje, pietinėje sklypo pusėje, persikai džiugina gausiu derliumi. Tačiau po šaltesnių žiemų jie dažniau už kitus kaulavaisius suserga grybinėmis, bakterinėmis ir virusinėmis ligomis. Todėl reikia laiku šiuos kaulavaisius profilaktiškai purkšti fungicidais ir kitomis augalus stiprinančiomis priemonėmis.
Kas trečias žmogus darbe patiria įtampą, kas penktas dėl jos išeina iš darbo, o per metus praleidžiamos nesuskaičiuojamos darbo valandos dėl streso sukeltų sveikatos negalavimų – tokia šių dienų statistika. Pasak psichologų, norint išvengti neigiamų, kartais labai skaudžių pasekmių, būtina imtis priemonių stresui suvaldyti. Kaip vieną tokių jie įvardija sodininkystę.
Netradicinės formos 38 arų sklypas – didelė ir nelengvai suvaldoma erdvė. Kaip pastebi aplinką projektavusi kraštovaizdžio architektė Kristinė Kutniauskienė, čia viskas turėjo būti nuo A iki Z apgalvota: funkcionaliai suplanuotos trys pagrindinės zonos, racionaliai išdėstyti jas atskiriantys puošnūs želdynai, kūrybiškai sukomponuoti dekoratyvūs augalai.