Žaismingais žiedais išsiskiriantis augalas, tinkantis pusiau pavėsingoms vietoms

Jeigu ieškote žydinčio augalo, kuris galėtų vizualiai sušildyti pusiau pavėsyje esančią vieta, puikūnas yra tinkamas pasirinkimas. Šis ryškiais žiedais žydintis augalas žaviai atrodo balkonuose, vietose esančiose po medžiais bei prie vandens telkinių. Tad ką turėtumėte žinoti apie šį augalą?
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pavadinimo kilmė

Puikūnas – augalas, kuris išsiskiria savo žaismingai atrodančiais žiedais. Žaisli šio augalo dvasia atsispindi ir jo pavadinime. Lotyniškas puikūno pavadinimas Mimulus yra kilęs iš žodžių mime – artistas, pokštininkas, juokdarys, ir mimo – beždžionė. Angliškai šis augalas yra vadinamas – monkey flower (lietuviškai – gėle beždžione).

Žaismingais žiedais išsiskiriantis augalas, tinkantis pusiau pavėsingoms vietoms
© Shutterstock

Augalo charakteristika

Puikūnas – frimajinių šeimos augalų gentis, kurią sudaro apie 150 rūšių. Natūraliai šis augalas yra paplitęs Šiaurės Amerikoje ir Australijoje, o motininė jo rūšis yra kilusi iš Čilės kalnų. Populiariausia rūšis – darželinis puikūnas (lot. Mimulus x hybridus). Tai 20–30 cm aukščio augalas, kuris žydi margais, labai ryškiais, iki 5 cm skersmens žiedais. Jo lapai – žali, kiaušinio formos, padengti lipniu sluoksniu. Nors puikūnas yra daugiametis augalas, mūsų krašte jis yra auginamas kaip vienmetis.

Šie augalai yra dauginami sėklomis arba stiebo auginiais. Sėklos – ovalios, rudos, labai smulkios, daigios apie 3 metai. Puikūnus labiausiai tinka auginti pusiau pavėsyje (po medžiais, pusiau pavėsinguose balkonuose ir pan.). Šių augalų žydėjimas iki šalčių yra pastovus. Prekyba jų daigais bei suaugusiais augalais vyksta nuo balandžio vidurio iki liepos vidurio.

Žaismingais žiedais išsiskiriantis augalas, tinkantis pusiau pavėsingoms vietoms
© Shutterstock

Auginimo ypatumai

Puikūnams labiausiai tinka vietos esančios pusiau pavėsyje, nes tiesioginiai saulės spinduliai jiems yra per stiprūs. Dirva – derlinga, puri. Šie augalai gali augti tiek atvirame grunte, tiek krepšeliuose (geriausia juos auginti vazonuose, kad atšalus juos būtų galima įnešti į vidų). Tokiais žaismingais žiedais ypač populiaru puošti balkonus. Kadangi puikūnai mėgsta drėgmę, juos tinka sodinti prie tvenkinio pakraščių. Jiems taip pat tinka vieta po medžiais.

Darželinių puikūnų sėklos sėjamos į dėžutes anksti pavasarį arba tiesiai į dirvą nuo balandžio mėnesio. Į lysvę daigai yra persodinami po visų šalnų, gegužės pabaigoje, 20–30 cm atstumais. Persodintus daigus galima pridengti agrodanga, kad šie sustiprėtų ir nesušaltų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Dendrologė pataria: kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją ir kaip to išvengti

Prasidėjęs birželio mėnuo daugeliui žmonių atnešė laukiamus vasaros smagumus – saulėtus orus, galimybę maudytis lauke arba tiesiog būti gamtoje. Bet ne visi gali tuo džiaugtis, nes yra nemažai tokių žmonių, kuriems atbundanti gamta ir įvairūs augalai atneša sveikatos problemas, viena iš jų yra alergija, dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

10 vienmečių gėlių, kurias geriausiai tinka auginti saulėtose vietose

Jeigu jūsų sklype yra saulėta vieta, kurioje puikiai atrodytų gėlynas, pirmiausia turite gerai apgalvoti, kokias gėles joje tinka auginti. Pasirinkti augalai turėtų klestėti šiltoje, saulėtoje vietoje ir kartu būti nesudėtingai prižiūrimi. Parinkome keletą vienmečių gėlių, kurios puikiai jaučiasi saulėkaitoje.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.

Mylimiausios močiučių gėlės pelargonijos – ne tik kambarinės gėlės (1)

Pelargonijos yra ne tik kambarinės gėlės – jas vazonuose galima laikyti ir balkone. Sėdint balkone apsuptiems gausiai žiedais pasipuošusių pelargonijų, apima jausmas, kad esi gėlių pasakoje.

Patarimai auginantiems vijoklines lauko gėles

Želdinant aplinką dažnai pamirštama viena augalų grupė, kurią verta auginti kai nėra kitų variantų, – tai vertikalieji augalai. Vertikaliai augantys augalai gali būti tie, kurie patys kopia viršun arba, kurie auga, svirdami žemyn. Šį kartą prisiminkime vijoklines gėles, dar kartais vadinamas lianomis.

Gėlės skynimui: patikrintos įdomios veislės iš augintojos lūpų

Lysvė, kurioje auginamos gėlės skynimui – dar neįprastas dalykas Lietuvoje. Tokia mada toli gražu ne nauja – ši idėja nuo seno populiari Anglijoje bei kitose Europos šalyse. Šiuo metu natūraliai atrodančios puokštės yra „ant bangos“, tad kodėl gi nepaskirti vienos lysvės būtent šiam tikslui.

Kaip sukurti nuostabią poilsio oazę: patarimai auginantiems gėles balkone

Kai už lango vilioja žaluma ir čiulba paukščiai, vis labiau norisi būti gamtoje, tad daugelis lietuvių, negalinčių gyventi be žemės lietimo, keliauja į sodybas arba į kolektyvinius sodus. O ką daryti tiems, kurie neturintys nuosavo žemės sklypelio? Jie gali susikurti žalią oazę balkone !

Sodo takelio medžiagos: grožio ir funkcionalumo paieškos

Sodo takelis gyvenamoje aplinkoje yra svarbus tiek iš praktinės, tiek iš estetinės pusės. Jo funkcinė paskirtis – palengvinti priėjimą prie gėlynų, alpinariumų, pavėsinių ir t.t. Vizualiai jis gražiai paskirsto erdvę į atskiras zonas ir suteikia jai papildomos faktūros. Tinkamas takelio medžiagų pasirinkimas – vienas iš būdų sukurti harmoningai atrodantį sklypo vaizdą.

Augalai, kurie sklypą puošia ištisus metus

Gražiai apželdintas individualaus namo ar sodybos kiemas yra tikra atgaiva tiek akims, tiek sielai. Tačiau dauguma dekoratyvinių augalų reikalauja nemažai priežiūros, todėl išskirtinai atrodančiu gėlynu gali džiaugtis tikrai ne kiekvienas. Neturintiems daug laiko ir norintiems džiaugtis visais metų laikais žaviai atrodančia aplinka, pateikiame keletą augalų, kurie žaliuoja visais metų laikais, pavyzdžių.

Serenčių nauda, kurią verta prisiminti

Šias gėlytes daugelis tikrai pažįstate, tik daug kas geriau jas žino ne serenčio, o gvazdikėlio ar tagetės vardu. Serenčiai labai dažnai sodinami visuomeniniuose gėlynuose – miestų ir miestelių aikštėse, parkuose, tad po tokio masinio (ir dažniai nevykusio) „tiražavimo“ daugeliui gėlių mylėtojų serentis asocijuojasi kaip atsibodusi ir neįdomi gėlė. Bet tik nedaugelis žino, kad serentis yra labai naudingas augalas tiek sode, tiek virtuvėje, o viešuose gėlynuose dažniausiai sodinamas skurdus ir „išėjęs iš mados“ pasirinkimas, o juk jų yra daug įdomesnių ir puošnesnių.