Vietoj tvoros – gyvatvorė

 (2)
Tvora jūsų sode gali būti įvairi – medinė, akmeninė, metalinė ir netgi „gyva“. Šiuolaikinė kraštovaizdžio mada siūlo jums puikią alternatyvą visoms aukščiau išvardintoms tvoroms – gyvatvorę. Tankiai susodinti medžiai arba krūmai augdami sudaro tikrą sieną, kuri lengvai pakeis kitos rūšies tvorą, tuo labiau, gyvatvorė sukurs gerą mikroklimatą jūsų sodo sklype, apsaugos nuo dulkių, vėjo ir triukšmo, bus tikrai ekologiška ir praktiška.
Gyvatvorė
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tokios gyvatvorės tarnaus labai ilgai, todėl renkantis gyvatvorei tinkamus sodinukus, sklypo galimybes turėtumėte įvertinti labai atsakingai. Kaip taisyklė gyvatvorei yra naudojami didesnių gabaritų augalai, turintys gražų vainiką ir lengvai pernešantys žiemą. Prie tokių augalų galima priskirti: atskiras raugerškio rūšis, gudobelę, putiną, taip pat aukštaūgės erškėtrožės rūšis, kurių nereikia kirpti, jazminą, lazdyną, sausmedį, gluosnį. Tokia gyvatvorė ne tik saugos nuo smalsių akių, bet ir žydės, ir net duos vaisių džiugindama akį.

Dar vienas geras variantas – gyvatvorei panaudoti visžalius augalus, pavyzdžiui, eglė arba tuja. Neaukštoms gyvatvorėms gerai tiks krūminiai gluosniai, erškėtrožė, kaulenis, mažasis raugerškis, mėlynės, čiobrelis. Svarbiausia, kad šie augalai gerai ištvertų klimato sąlygas.

Gyvatvorės išmatavimai gali būti įvairūs. Tokią tvorą galima padaryti: aukšta arba vidutine siena, žemu bordiūru. Gyvatvorės plotis priklausys nuo to, kaip jūs išdėstysite augalus. Juos galima susodinti į vieną eilę, galima į keletą arba net šachmatų lentos tvarka. Negalima pamiršti apie tai, kad augalai stipriai išauga, ir atstumas tarp jų turėtų būti nustatomas pagal jų gabaritus.

Labai svarbu teisingai paruošti dirvožemį. Būtina įsitikinti, jog žemė tinka pasirinktiems augalams. Jeigu ji netinka idealiai, būtina ją perkasti su mėšlu, priešingu atveju, gražios, galingos ir patikimos gyvatvorės nesitikėkit. Po to, kai žemė bus paruošta, reikia pažymėti būsimosios gyvatvorės linijas.

Tada reikia iškasti apie vieno metro gylio duobę. Nepakenks, jei duobės dugną užbersite mėšlu, durpėmis arba puvenomis. Po to, kai įsitikinsite, jog augalų šaknys į duobę įstatytos tvarkingai, o tos, kurios buvo pažeistos, atsargiai pašalinsite, galima užpilti jas žeme. Pasodintus sodinukus būtina palaistyti, o viršūnėles apgenėti. Dėl to gyvatvorės augalų vainikai bus vešlesni.

Gyvatvorė reikalauja kruopščios priežiūros, ypač pirmaisiais metais po pasodinimo. Ją reikia reguliariai laistyti, purenti dirvą, šalinti piktžoles, ir, žinoma, kirpti formuojant augalų vainikus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Dendrologė pataria: kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją ir kaip to išvengti

Prasidėjęs birželio mėnuo daugeliui žmonių atnešė laukiamus vasaros smagumus – saulėtus orus, galimybę maudytis lauke arba tiesiog būti gamtoje. Bet ne visi gali tuo džiaugtis, nes yra nemažai tokių žmonių, kuriems atbundanti gamta ir įvairūs augalai atneša sveikatos problemas, viena iš jų yra alergija, dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

10 vienmečių gėlių, kurias geriausiai tinka auginti saulėtose vietose

Jeigu jūsų sklype yra saulėta vieta, kurioje puikiai atrodytų gėlynas, pirmiausia turite gerai apgalvoti, kokias gėles joje tinka auginti. Pasirinkti augalai turėtų klestėti šiltoje, saulėtoje vietoje ir kartu būti nesudėtingai prižiūrimi. Parinkome keletą vienmečių gėlių, kurios puikiai jaučiasi saulėkaitoje.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.

Mylimiausios močiučių gėlės pelargonijos – ne tik kambarinės gėlės (1)

Pelargonijos yra ne tik kambarinės gėlės – jas vazonuose galima laikyti ir balkone. Sėdint balkone apsuptiems gausiai žiedais pasipuošusių pelargonijų, apima jausmas, kad esi gėlių pasakoje.

Patarimai auginantiems vijoklines lauko gėles

Želdinant aplinką dažnai pamirštama viena augalų grupė, kurią verta auginti kai nėra kitų variantų, – tai vertikalieji augalai. Vertikaliai augantys augalai gali būti tie, kurie patys kopia viršun arba, kurie auga, svirdami žemyn. Šį kartą prisiminkime vijoklines gėles, dar kartais vadinamas lianomis.

Gėlės skynimui: patikrintos įdomios veislės iš augintojos lūpų

Lysvė, kurioje auginamos gėlės skynimui – dar neįprastas dalykas Lietuvoje. Tokia mada toli gražu ne nauja – ši idėja nuo seno populiari Anglijoje bei kitose Europos šalyse. Šiuo metu natūraliai atrodančios puokštės yra „ant bangos“, tad kodėl gi nepaskirti vienos lysvės būtent šiam tikslui.

Kaip sukurti nuostabią poilsio oazę: patarimai auginantiems gėles balkone

Kai už lango vilioja žaluma ir čiulba paukščiai, vis labiau norisi būti gamtoje, tad daugelis lietuvių, negalinčių gyventi be žemės lietimo, keliauja į sodybas arba į kolektyvinius sodus. O ką daryti tiems, kurie neturintys nuosavo žemės sklypelio? Jie gali susikurti žalią oazę balkone !

Sodo takelio medžiagos: grožio ir funkcionalumo paieškos

Sodo takelis gyvenamoje aplinkoje yra svarbus tiek iš praktinės, tiek iš estetinės pusės. Jo funkcinė paskirtis – palengvinti priėjimą prie gėlynų, alpinariumų, pavėsinių ir t.t. Vizualiai jis gražiai paskirsto erdvę į atskiras zonas ir suteikia jai papildomos faktūros. Tinkamas takelio medžiagų pasirinkimas – vienas iš būdų sukurti harmoningai atrodantį sklypo vaizdą.

Augalai, kurie sklypą puošia ištisus metus

Gražiai apželdintas individualaus namo ar sodybos kiemas yra tikra atgaiva tiek akims, tiek sielai. Tačiau dauguma dekoratyvinių augalų reikalauja nemažai priežiūros, todėl išskirtinai atrodančiu gėlynu gali džiaugtis tikrai ne kiekvienas. Neturintiems daug laiko ir norintiems džiaugtis visais metų laikais žaviai atrodančia aplinka, pateikiame keletą augalų, kurie žaliuoja visais metų laikais, pavyzdžių.

Serenčių nauda, kurią verta prisiminti

Šias gėlytes daugelis tikrai pažįstate, tik daug kas geriau jas žino ne serenčio, o gvazdikėlio ar tagetės vardu. Serenčiai labai dažnai sodinami visuomeniniuose gėlynuose – miestų ir miestelių aikštėse, parkuose, tad po tokio masinio (ir dažniai nevykusio) „tiražavimo“ daugeliui gėlių mylėtojų serentis asocijuojasi kaip atsibodusi ir neįdomi gėlė. Bet tik nedaugelis žino, kad serentis yra labai naudingas augalas tiek sode, tiek virtuvėje, o viešuose gėlynuose dažniausiai sodinamas skurdus ir „išėjęs iš mados“ pasirinkimas, o juk jų yra daug įdomesnių ir puošnesnių.