Vejos priežiūra rudenį – kaip teisingai pjauti, laistyti ir tręšti

Rudenį, kai žemė po truputį puošiasi spalvotu lapų kilimu, vejos priežiūra pasitraukia į tolimesnį planą, bet taip neturėtų būti, nes žolė ir toliau auga, nepaisant sumažėjusios temperatūros.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Sodo priežiūros ekspertai aiškina, kaip rudens mėnesiais rūpintis veja – kaip ją taisyklingai pjauti, laistyti, tręšti ir prižiūrėti.

Negalima vaikščioti ant vejos po šalnos arba kai ant jos yra sniego. Pasirodo, net neilgai pasivaikščiojus po sniegą, pavasarį tose vietose gali atsirasti rudų dėmių. Žaisti futbolą ar užsiimti kita aktyvia veikla ant vejos reikėtų atsargiai, kad nebūtų pažeista žolė ar dirvos paviršius. Jei rudenį ir žiemą veją tinkamai prižiūrėsime, ji sulauks pavasario ir visą vasarą džiugins savo šeimininkus, tikina specialistai.

Pjovimas

Veją reikia ir toliau pjauti pagal poreikį – atminkite, tai reikia daryti taip dažnai, kad pjaunant būtų pašalintas tik 1/3 žolės stiebo. Pjauti reikia tol, kol žolė auga. Dažniausiai pasitaikanti klaida – po pirmųjų šalnų žoliapjovė nuvaloma ir padedama į sandėliuką ar garažą iki kito pavasario. Bet juk po nedidelių šalčių dar ilgai tęsiasi normalus ruduo, ir žolė nenustoja augusi. Pjaunant veją rudenį, būtinai reikėtų naudoti rinktuvą, kuris surinks ne tik nupjautą žolę, bet ir nukritusius lapus bei spyglius. Atminkite, kad prieš ateinant žiemai veją reikia paruošti – žolė turi būti 3–5 cm aukščio, švari ir brandi.

Valymas

Tam, kad veja būtų švari ir jos viršutinis sluoksnis kvėpuotų, nupjautą žolę būtinai reikia sugrėbti, net jei atliktas vejos aeravimas. Grėbti reikia kuo dažniau, nes rudenį intensyviai krenta lapai, spygliai, kuriuos per žiemą palikus ant žolės, jie nusės prie šaknų ir taps idealia terpe grybelinėms ligoms. Visą sugrėbtą gėrį reikia kompostuoti arba utilizuoti.

Grėbkite specialiu vejai skirtu grėbliu, kuriuo lengvai surinksite lapus ir nupjautą žolę, nepažeisdami vejos. Būna nedidelių mechaninių vejos valymo įrenginių (dažnai klaidingai vadinamų aeratoriais), kurie turi puikią grėbimo funkciją – surenka tik žolę, nepažeisdami dirvos. Tokį įrenginį galima naudoti visą sezoną – pavyzdžiui, kartą per mėnesį ar du, tačiau labiausiai tokio prietaiso reikia vėlyvą rudenį, ruošiant veją žiemai, teigia specialistai.

Tręšimas

Veją, priklausomai nuo žolės tipo, laistymo galimybių ir naudojimo intensyvumo, reikia tinkamai tręšti. Sodo veją trąšomis, kurių sudėtyje yra azoto, paskutinį kartą tręšti reikia ne vėliau nei rugpjūčio pabaigoje, bet jei veikliosios medžiagos trąšose mažiau nei 10 proc., tręšti galima ir visą rugsėjį. Jei turite įsirengę automatinę laistymo sistemą, maistinės medžiagos intensyviau nuplaunamos, todėl tręšimo laikas kiek pailgėja. Vis dėlto tai priklauso ir nuo kitų aplinkybių. Tą patį galim pasakyti ir apie atvejus, kai veja labai intensyviai naudojama, pavyzdžiui, futbolo stadione – tokiose vietose veja tręšiama dar ir spalio mėnesį.

Rugsėjį ir spalį geriausias laikas veją tręšti trąšomis, kurių sudėtyje yra kalio. Tokios trąšos stiprina augalus, padeda jiems sukaupti reikalingų maistinių medžiagų ir pasiruošti ekstremalioms sąlygoms žiemą. Tinka ir grynas kalio sulfatas apytikriai 25–75g/m2, ir kompleksinės trąšos (pavyzdžiui, NPK 3:10:20 ir pan.), naudojant 25–50g/m2, priklausomai nuo situacijos ir dirvos analizės rezultatų. Kalis palyginus ilgai išsilaiko, lėtai tirpsta ir yra gana patvarus, todėl augalams bus ilgą laiką prieinamas – net iki kito sezono, išskyrus atvejus, kai dirvožemis smėlingas.

Laistymas ir naudojimas

Jei dirvoje netrūksta drėgmės, rudenį papildomai laistyti vejos nebereikia. Bet jei ruduo sausas, lyja retai, veją reikėtų palaistyti kartą per dvi savaites. Svarbu atminti, kad vejos laistymo principas yra toks: retai, bet daug. Dirva turėtų sudrėkti iki 15–20 cm. Ypač svarbu teisingai nutraukti laistymo režimą sode, kuriame įrengta automatinio laistymo sistema.

Jei vasarą optimalus programos režimas buvo 2–3 kartai per savaitę po 15–40 min., orams vėstant ir žolei lėčiau augant, veją reikia ne tik rečiau pjauti, bet ir rečiau laistyti. Specialistai rekomenduoja išjungti automatinį laistymo režimą ir pagal galimybes laistyti rankiniu režimu.

Vis labiau rudenėjant ir augant drėgmės kiekiui, tampa aišku, kad laistyti vejos nebereikės, todėl labai svarbu pasirūpinti pačia laistymo sistema. Iš jos išpūskite orą ir vandenį. Galite labai neskubėti, nes jei ruduo ilgas ir sausas, veją gali tekti laistyti net lapkritį, o laistymo sistema nebijo nedidelių šalnų. Įdėmiai sekite orų prognozes.

Naudojimas

Rudenį, kai žolės augimas sulėtėja, reikėtų sumažinti vejos naudojimą. Nevaikščiokite ant jos, kai ji sušalusi arba apsnigta. Net neilgai pasivaikščiojus po sniegą, pavasarį tose vietose gali atsirasti rudų dėmių. Žaisti futbolą ar užsiimti kita aktyvia veikla ant vejos reikėtų atsargiai, kad nebūtų pažeista žolė ar dirvos paviršius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Esminiai aspektai, kaip prižiūrėti orchidėjas

Visos (beveik) orchidėjos mėgsta šviesą, tačiau negalime jų auginti vien tik ant rytinės ar vakarinės palangės: gal netelpa, gal kitur gražiau dera... Parinkti savo augintinėms tinkamai apšviestą vietą – svarbi, bet, laimei, ne pati sudėtingiausia užduotis.

Specialiai iš Lenkijos: įspūdžiai iš sodų ir želdynų parodos „Gardenia 2018“

Tradiciškai, metų pradžioje, kol dar neprasidėję sodo ir kiemo darbai, Lenkijos mieste Poznanėje vyksta viena iš didžiausių Europoje sodininkystės ir kraštotvarkos paroda „Gardenia“. Joje dalyvauja ne tik Lenkijos, bet ir Lietuvos, Vokietijos, Olandijos, Prancūzijos, Rusijos, Kinijos bei kitų šalių dalyviai, pristato savo produkciją bei įvairias naujoves sodininkystės srityje.

Nedidelis darželis balkone: įvairios vertikalios sodininkystės idėjos

Savo išaugintais žalumynais bei gėlių žiedais gali džiaugtis ne tik nuosavo sklypo savininkai. Butų savininkai, kurie turi bent šiek tiek laisvos vietos balkone, visai nesudėtingai jame gali įsirengti nedidelį daržą arba sodą.

To nerasite knygose: 5 nesėkmės, kurios gali ištikti sode (1)

Mėgstantys gamtą ir augalus jau yra pasiilgę pavasarinio pabudimo ir mintyse vis dažniau svarsto, ką čia naujo šiemet reikės išbandyti savo sode bei kaip stengtis išvengti ankstesnių nesėkmių. Įvairiausių sodo priežiūros patarimų galima rasti daugelyje knygų ar internete, bet yra tokių specifinių problemų, apie kurias ir jų sprendimus informacijos paprastai nerasite. Tad belaukdami tikrojo pavasario, atkreipiame dėmesį į penkias gan dažnas nesėkmes sode, apie kurias nerašo sodo knygos ir patariame, kaip jų išvengti.

Saulėtas dienas primenančių narcizų sodinimo ir auginimo subtilybės

Pavasario tikriausiai neįmanoma įsivaizduoti be savo spalvomis saulėtas dienas primenančių narcizų. Narcizai – viena populiariausių ir lengviausiai auginamų svogūninių gėlių. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip sodinti ir auginti šiuos pavasarinius gražuolius.

Tulpių sodinimo ir priežiūros pagrindai

Pražydusios tulpės, kaip ir narcizai, skelbia apie atvykusį pavasarį. Jų elegantiški žiedai kelia pozityvią ir pakilią nuotaiką. Tulpes savo sklype pasisodinti tikrai nėra sudėtinga, tad jomis gali džiaugtis kiekvienas individualaus namo ar sodybos savininkas. Pristatome šių svogūninių gėlių sodinimo ir priežiūros pagrindus.

Pavasarį skelbiantys hiacintai: kaip juos prižiūrėti ir sodinti?

Vienas pavasariškiausių kvapų – žydinčių hiacintų kvapas. Tai augalas, kurio ryškių spalvų ir aromato tiesiog neįmanoma nepastebėti. Dalinamės keliais patarimais, kaip juos sodinti ir prižiūrėti.

Orchidėjų laistymo paslaptys: tikslaus grafiko negali būti

Nėra tikslios instrukcijos, kaip dažnai reikia laistyti orchidėjas, mat kiekvienos poreikiai – individualūs. Jos nevienodai pradžiūsta dėl rūšies ypatumų, augalo ir vazono dydžio, substrato sudėties, vazono stovėjimo vietos ir daugybės kitų aplinkybių. Ir būdų laistyti orchidėjas yra ne vienas.

GĖLIŲ TESTAS kiekvienam: sužinokite savo stipriąsias puses

...ir sužinokite, kas esate, kaip žiūrite į gyvenimą. Tai, žinoma, stereotipai, bet juk visi esame linkę grožėtis tuo, kas atspindi mūsų sielą. Ypač, jei matome pasigėrėjimą keliančias orchidėjas.

Šv. Valentino dienai artėjant: meilė tarp augalų – ir ji egzistuoja?

Kas yra meilė gamtoje tarp augalų? Leisime sau pajuokauti. Tai kryptingas siekimas daugintis bei pratęsti save palikuonyse. Tik neskamba romantiškai, ar ne? Romantikos nėra, bet už tai kaip praktiška, nes nėra sielos kančių nerandant „tinkamo mylimojo“.