Tulpių, narcizų ir kitų svogūninių gėlių sodinimas

 (1)
Visų pirma, žemė po purenimo turi kiek susėsti, antraip pasodinsite nepakankamai giliai, o jei žiemą bus mažai sniego, svogūnėliai gali pašalti ar apskritai sunykti.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Antra, dėl trąšų. Prieš sodinant svogūnėlius, žemę patręšia organinėmis (geriausia – perpuvusiu mėšlu, 6–10 kg kvadratiniam metrui) bei fosforo ir kalio trąšomis arba mineralinėmis trąšomis su trupučiu azoto (iš viso 40–60 kg kvadratiniam metrui), po to reikia šiek tiek laiko, kad dirba trąšas įsisavintų ir jos imtų veikti.

Žemę perkasa ne giliau nei 30 cm, kad prieš jai įšąlant, svogūninių gėlių šaknys spėtų paaugti į gylį 20 cm. Kokiu gyliu sodinama, priklauso nuo svogūnėlių dydžių – įprastai sodinama per du–tris svogūnėlio diametrus.

Prieš sodinant visus svogūnėlius įdėmiai apžiūrėkite, atrinkite ligotus, pažeistus. Sveikus svogūnėlius profilaktiškai pusvalandžiui pamerkite į 0,1 proc. mangano ar kokio kito fungicido tirpalą.

Didžiausia daugumos sodininkų daroma klaida – visus svogūnėlius pasodinti vienu metu. Iš tiesų tai kelių etapų procesas. Pirmiausia, rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje sodina smulkiasvogūnes gėles: scyles, armėnines žydres, puškinijas, sniegžydres, krokus.

Kaip minėta, svogūninių augalų sodinimo gylis matuojamas pagal tris svogūnėlio diametrus (t. y. jei svogūnėlio diametras – 3 cm, optimalus sodinimo gylis – 9 cm).

Gylis priklauso ir nuo mechaninės dirvos sudėties – jei žemė lengva, sodinama giliau, jei sunki – ne taip giliai.

Smulkiasvogūnės gėlės vienoje vietoje gali augti nuo 3–4 (krokai) iki 10 metų (snieguolės, pavasarinės liaukojos), todėl juos sodina kartu su augalais, kurių šaknys driekiasi po žeme – mažosiomis žiemėmis, ylalapiaus flioksais, šliaužiančiomis vaisginomis, geltonžiedžiais šlamučiais – arba kartu su daugiamečiais augalais mišriose lysvėse. Smulkiasvogūnės gėlės gražiai atrodo ir vejoje. Gražiau atrodys, jei sodinsite grupelėmis po 5–10 augalų.

Įpusėjus rugsėjui sodina narcizus. Jei pasodinsite gerokai vėliau, iš svogūnėlių neišaugs reikiamas kiekis šaknų ir jie žus. Ypač tai pasakytina apie naujas rūšis – vamzdeliniai ir trikuokiai, su rožinėmis karūnėlėmis, žonkiliniai. Įvairaus dydžio svogūnėlius sodina atskirai, taip jie geriau vystosi.

Praėjus maždaug savaitei po narcizų sodinimo ateina metas sodinti hiacintus. Jiems – tokios pačios taisyklės. Tik hiacintams reikia derlingesnės žemės, todėl tręšiama gausiau – 10–15 kg kvadratiniam metrui.

Rugsėjo pabaiga ir spalio pradžia tinkama sodinti tulpėms. Jei planuojama kasmetinis tulpių keitimas į vasarines gėles, sodinama įprastai. O jei sodinama mišriose lysvėse, tarp daugiamečių augalų, svogūnėlius galima iškasti kas 2–3 metus. Tokiu atveju sodinama po 5–10 tulpes, o rūšys šios: Darbino hibridai, Paprastosios vėlyvosios Darvino tulpės, Kaufmano tulpės, Greigo, Fosterio tulpės, botaninės tulpės. Jų sodinimas trunka iki spalio 10–15 d.

Jei ruduo sausas, pasodinus svogūnėlius reikia palieti. Narcizų svogūnėlius, pasodintus be šaknų, geriausia mulčiuoti nukritusiais lapais (ne mažesniu nei 10 cm sluoksniu). Vėliau šito nereikės (vienoje vietoje narcizai auga 5–7 metus). Išimtis – stambiakarūniai narcizai, juos reikia mulčiuoti kasmet.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Sausose vietose galintys augti medžiai ir krūmai

Neseniai rašėme apie gėles, kurios mėgsta arba pakenčia sausas vietas ir sulaukėme skaitytojų klausimų, kokie medžiai ir krūmai yra atsparūs sausrai? O jų yra ne taip jau ir mažai, juk gamtoje augalai moka prisitaikyti prie įvairiausių sąlygų. Beveik visi jie gali augti sausose vietose, kurios paprastai būna ir nelabai derlingos.

Verta žinoti: sausrą mėgstančios gėlės

Pasibaigė netradicinis šių metų birželis ir prasidėjo vidurvasaris. O netradicinis jis buvo dėl orų, nes gegužė ir pirmas vasaros mėnuo buvo tikrai karšti ir vasariški. Dauguma mano bičiulių orų atžvilgiu yra pasiskirstę į dvi priešingas stovyklas: vieni džiaugėsi saulėta ir karšta vasaros pradžia, o kiti nekantriai laukė ateinant lietaus. Sausra ir saule dažniausiai mėgaujasi miestiečiai, o kas gi yra lietaus mėgėjai?

Ar piktžolės gali būti naudingos?

Paprastai mes visada stengiamės atsikratyti piktžolių – juk jos trukdo! Bet jei neskubėsime, gausime dvigubą naudą – ne tik išrausime nereikalingus augalus, bet ir panaudosime juos kitiems tikslams.

Skaitytojos patirtis: sodybos virsmas tikru rojaus kampeliu (1)

Skaitytoja Jelena dalinasi savo šeimos sodybos istorija, kaip ji virto tikru pasididžiavimą keliančiu rojaus kampeliu.

Kukmedžių sodinimas: 7 žingsnių sodinimo instrukcija

Pateikiame 7 žingsnių sodinimo instrukciją - nuo sodinuko pasirinkimo, duobės kasimo iki mulčiavimo.

Kokius augalus pasirinkti savo kiemui ir gėlynui, kad jis nekeltų alergijos?

Neseniai rašėme apie augalus, kurie žydėdami gali sukelti alergiją, o šį kartą prisiminkime tuos, kurie, atvirkščiai – yra vieni iš mažiausiai alergiškų ir rekomenduotini jautriems žmonėms, norintiems auginti ir džiaugtis gėlėmis, bet turintiems polinkį sirgti alergine sloga, dar vadinama alerginiu rinitu. Vienus žydinčius augalus apdulkina vėjas, o kitus – vabzdžiai, vieni žydi ryte arba dieną, o kiti prasiskleidžia tik vakare, dar vieni žiedai turi sunkias žiedadulkes, o kiti žydi pilnaviduriais žiedais – šios ir dar kitos augalų žiedų savybės turi įtakos, alergiški jie ar ne. Tad kokius augalus pasirinkti savo kiemui ir gėlynui, kad jie džiugintų, o ne atneštų rūpesčius?

Sužinokite, kokia yra jūsų gimimo mėnesio gėlė

Nemaža dalis iš mūsų žino, koks yra kiekvieno Zodiako ženklo akmuo. Tačiau ne kiekvienas turi galimybę, atėjus artimo žmogaus gimtadieniui, jį apdovanoti kalnų krištolu, smaragdais ar deimantais. Tad ar norite sužinoti, kokia yra jūsų bei jūsų mylimųjų gimimo mėnesio gėlė?

Dendrologė pataria: kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją ir kaip to išvengti

Prasidėjęs birželio mėnuo daugeliui žmonių atnešė laukiamus vasaros smagumus – saulėtus orus, galimybę maudytis lauke arba tiesiog būti gamtoje. Bet ne visi gali tuo džiaugtis, nes yra nemažai tokių žmonių, kuriems atbundanti gamta ir įvairūs augalai atneša sveikatos problemas, viena iš jų yra alergija, dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

10 vienmečių gėlių, kurias geriausiai tinka auginti saulėtose vietose

Jeigu jūsų sklype yra saulėta vieta, kurioje puikiai atrodytų gėlynas, pirmiausia turite gerai apgalvoti, kokias gėles joje tinka auginti. Pasirinkti augalai turėtų klestėti šiltoje, saulėtoje vietoje ir kartu būti nesudėtingai prižiūrimi. Parinkome keletą vienmečių gėlių, kurios puikiai jaučiasi saulėkaitoje.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.