Tulpių, narcizų ir kitų svogūninių gėlių sodinimas

 (1)
Visų pirma, žemė po purenimo turi kiek susėsti, antraip pasodinsite nepakankamai giliai, o jei žiemą bus mažai sniego, svogūnėliai gali pašalti ar apskritai sunykti.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Antra, dėl trąšų. Prieš sodinant svogūnėlius, žemę patręšia organinėmis (geriausia – perpuvusiu mėšlu, 6–10 kg kvadratiniam metrui) bei fosforo ir kalio trąšomis arba mineralinėmis trąšomis su trupučiu azoto (iš viso 40–60 kg kvadratiniam metrui), po to reikia šiek tiek laiko, kad dirba trąšas įsisavintų ir jos imtų veikti.

Žemę perkasa ne giliau nei 30 cm, kad prieš jai įšąlant, svogūninių gėlių šaknys spėtų paaugti į gylį 20 cm. Kokiu gyliu sodinama, priklauso nuo svogūnėlių dydžių – įprastai sodinama per du–tris svogūnėlio diametrus.

Prieš sodinant visus svogūnėlius įdėmiai apžiūrėkite, atrinkite ligotus, pažeistus. Sveikus svogūnėlius profilaktiškai pusvalandžiui pamerkite į 0,1 proc. mangano ar kokio kito fungicido tirpalą.

Didžiausia daugumos sodininkų daroma klaida – visus svogūnėlius pasodinti vienu metu. Iš tiesų tai kelių etapų procesas. Pirmiausia, rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje sodina smulkiasvogūnes gėles: scyles, armėnines žydres, puškinijas, sniegžydres, krokus.

Kaip minėta, svogūninių augalų sodinimo gylis matuojamas pagal tris svogūnėlio diametrus (t. y. jei svogūnėlio diametras – 3 cm, optimalus sodinimo gylis – 9 cm).

Gylis priklauso ir nuo mechaninės dirvos sudėties – jei žemė lengva, sodinama giliau, jei sunki – ne taip giliai.

Smulkiasvogūnės gėlės vienoje vietoje gali augti nuo 3–4 (krokai) iki 10 metų (snieguolės, pavasarinės liaukojos), todėl juos sodina kartu su augalais, kurių šaknys driekiasi po žeme – mažosiomis žiemėmis, ylalapiaus flioksais, šliaužiančiomis vaisginomis, geltonžiedžiais šlamučiais – arba kartu su daugiamečiais augalais mišriose lysvėse. Smulkiasvogūnės gėlės gražiai atrodo ir vejoje. Gražiau atrodys, jei sodinsite grupelėmis po 5–10 augalų.

Įpusėjus rugsėjui sodina narcizus. Jei pasodinsite gerokai vėliau, iš svogūnėlių neišaugs reikiamas kiekis šaknų ir jie žus. Ypač tai pasakytina apie naujas rūšis – vamzdeliniai ir trikuokiai, su rožinėmis karūnėlėmis, žonkiliniai. Įvairaus dydžio svogūnėlius sodina atskirai, taip jie geriau vystosi.

Praėjus maždaug savaitei po narcizų sodinimo ateina metas sodinti hiacintus. Jiems – tokios pačios taisyklės. Tik hiacintams reikia derlingesnės žemės, todėl tręšiama gausiau – 10–15 kg kvadratiniam metrui.

Rugsėjo pabaiga ir spalio pradžia tinkama sodinti tulpėms. Jei planuojama kasmetinis tulpių keitimas į vasarines gėles, sodinama įprastai. O jei sodinama mišriose lysvėse, tarp daugiamečių augalų, svogūnėlius galima iškasti kas 2–3 metus. Tokiu atveju sodinama po 5–10 tulpes, o rūšys šios: Darbino hibridai, Paprastosios vėlyvosios Darvino tulpės, Kaufmano tulpės, Greigo, Fosterio tulpės, botaninės tulpės. Jų sodinimas trunka iki spalio 10–15 d.

Jei ruduo sausas, pasodinus svogūnėlius reikia palieti. Narcizų svogūnėlius, pasodintus be šaknų, geriausia mulčiuoti nukritusiais lapais (ne mažesniu nei 10 cm sluoksniu). Vėliau šito nereikės (vienoje vietoje narcizai auga 5–7 metus). Išimtis – stambiakarūniai narcizai, juos reikia mulčiuoti kasmet.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

PRIEŠ ir PO: kaip lauko terasą paversti jaukia ir kalėdiška

Kalėdinės dekoracijos kieme, turint nuosavą namą – būtinas reikalas! Pasižiūrėkite, kokius papuošimus mes panaudojom, kai kuriuos pirkom, o kai kuriuos pritaikėme iš to, ką radom namuose. Juk norėjosi paprastą, nesutvarkytą, nepabaigtą terasą paversti jaukia ir kalėdiška!

Puansetijos – Kalėdų simbolis ant palangės (1)

Puansetija, arba puošniausioji karpažolė, yra vienas gražiausių augalų, kurie džiugina mus žiemą. Puansetijų būna įvairių atspalvių – nuo sodriai raudono iki švelniai kreminio.

Ką reikia žinoti pradedantiems auginti bonsus (5)

Kai ateina kalendorinė žiema, kokia ji bebūtų – snieguota arba šlapia, vis daugiau veiksmo iš lauko persikelia į vidų. Šį kartą norime pristatyti kiek kitokius kambarinius augalus – tai bonsai medelius. Greičiausiai teko apie tokius girdėti ir matyti? O gal net ir turite? Nors vis tik daugelis žmonių nedrįsta auginti bonsai medelių, nes apie juos yra girdėję, kad tai sudėtingai auginami augalai, nors iš tiesų nėra taip jau ir sudėtinga. Daug kas priklauso nuo augalo rūšies ir tereikia žinoti kelis auginimo niuansus. Juk ir Lietuvoje ne taip jau ir mažai tokių mėgėjų, kurie namuose užsiaugina mandarinus ar bananus.

Ar kada teko girdėti apie augalą justiciją? Tai – teisingumo deivė, kuri papuoš jūsų palangę

Įdomus kambarinis augalas yra JUSTICIJA (Justicia). Vien ko vertas jo pavadinimas, kuris yra teisingumo deivės vardas, moters, su raiščiu ant akių ir laikančios svarstykles.

Sunku, patikėti, bet tai – tiesa: šios priemonės išgelbės kambarines gėles

Ar gali būti graži palangė, jei ant jos nėra kambarinių augalų? Vis tik norėdami užtikrinti jiems tinkamas sąlygas augti, žydėti, skleisti aromatą ir džiuginti puikiu vaizdu, būtinai turime tinkamai jais rūpintis.

Kaip greitai atgaivinti orchidėją (2)

Orchidėja – daugelio mėgstama gėlė. Kartais kyla pagunda ant svetainės palangės išrikiuoti visą šių gražuolių kolekciją. Ir nei jeigu kuri iš jų jau visai leisgyvė, ją galima reanimuoti.

Kapų puošimas per Vėlines: kada „mažiau yra daugiau“? (4)

Nepasiduokite pirkimo manijai. Daugiau gėlių, daugiau spalvų, daugiau žvakių, didesnių žvakidžių – ar tikrai šito reikia? Pagalvokime, kaip papuošti kapus natūraliai ir subtiliai.

Kapinaitės Anglijoje: plastikinės gėlės populiaresnės nei gyvos (12)

Artėjant Vėlinėms, tęsiame temą apie kitų šalių kapines. Juk kapinės – tai ne tik ta vieta, kur atgulama amžino poilsio, bet neatsiejamas kiekvienos šalies kultūros bei papročių atspindys, kur taip pat vyrauja mados – antkapių, želdinių bei kt. Šį kartą lankėmis Anglijoje, Birmingamo priemiestyje esančiose kapinėse. Šis miestas yra antras pagal dydį Jungtinėje Karalystėje, kuriame gyvena beveik 1 mln. gyventojų, tad palyginus su kitomis, šios kapinaitės yra nedidelės.

Kaip teisingai dengti rožes? (2)

Dengti ar nedengti? Tai klausimas, kuris spalio mėnesį iškyla visiems rožių augintojams. Jei dengti, tai kaip, kuo ir, svarbiausia, kada?

Ko galime pasimokyti iš kapinaičių Norvegijoje (63)

Visuomet įdomu pasidairyti kitoje šalyje ir pamatyti, kuo to krašto aplinka ir žmonės skiriasi nuo mūsų. Suprantama, norisi ne lyginti tai, kas pas juos arba pas mus yra geriau, o tiesiog – kas tenai kitaip. Juk kiekviena tauta ir yra įdomi savo unikalumu bei papročiais.