Tulpių, narcizų ir kitų svogūninių gėlių sodinimas

 (1)
Visų pirma, žemė po purenimo turi kiek susėsti, antraip pasodinsite nepakankamai giliai, o jei žiemą bus mažai sniego, svogūnėliai gali pašalti ar apskritai sunykti.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Antra, dėl trąšų. Prieš sodinant svogūnėlius, žemę patręšia organinėmis (geriausia – perpuvusiu mėšlu, 6–10 kg kvadratiniam metrui) bei fosforo ir kalio trąšomis arba mineralinėmis trąšomis su trupučiu azoto (iš viso 40–60 kg kvadratiniam metrui), po to reikia šiek tiek laiko, kad dirba trąšas įsisavintų ir jos imtų veikti.

Žemę perkasa ne giliau nei 30 cm, kad prieš jai įšąlant, svogūninių gėlių šaknys spėtų paaugti į gylį 20 cm. Kokiu gyliu sodinama, priklauso nuo svogūnėlių dydžių – įprastai sodinama per du–tris svogūnėlio diametrus.

Prieš sodinant visus svogūnėlius įdėmiai apžiūrėkite, atrinkite ligotus, pažeistus. Sveikus svogūnėlius profilaktiškai pusvalandžiui pamerkite į 0,1 proc. mangano ar kokio kito fungicido tirpalą.

Didžiausia daugumos sodininkų daroma klaida – visus svogūnėlius pasodinti vienu metu. Iš tiesų tai kelių etapų procesas. Pirmiausia, rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje sodina smulkiasvogūnes gėles: scyles, armėnines žydres, puškinijas, sniegžydres, krokus.

Kaip minėta, svogūninių augalų sodinimo gylis matuojamas pagal tris svogūnėlio diametrus (t. y. jei svogūnėlio diametras – 3 cm, optimalus sodinimo gylis – 9 cm).

Gylis priklauso ir nuo mechaninės dirvos sudėties – jei žemė lengva, sodinama giliau, jei sunki – ne taip giliai.

Smulkiasvogūnės gėlės vienoje vietoje gali augti nuo 3–4 (krokai) iki 10 metų (snieguolės, pavasarinės liaukojos), todėl juos sodina kartu su augalais, kurių šaknys driekiasi po žeme – mažosiomis žiemėmis, ylalapiaus flioksais, šliaužiančiomis vaisginomis, geltonžiedžiais šlamučiais – arba kartu su daugiamečiais augalais mišriose lysvėse. Smulkiasvogūnės gėlės gražiai atrodo ir vejoje. Gražiau atrodys, jei sodinsite grupelėmis po 5–10 augalų.

Įpusėjus rugsėjui sodina narcizus. Jei pasodinsite gerokai vėliau, iš svogūnėlių neišaugs reikiamas kiekis šaknų ir jie žus. Ypač tai pasakytina apie naujas rūšis – vamzdeliniai ir trikuokiai, su rožinėmis karūnėlėmis, žonkiliniai. Įvairaus dydžio svogūnėlius sodina atskirai, taip jie geriau vystosi.

Praėjus maždaug savaitei po narcizų sodinimo ateina metas sodinti hiacintus. Jiems – tokios pačios taisyklės. Tik hiacintams reikia derlingesnės žemės, todėl tręšiama gausiau – 10–15 kg kvadratiniam metrui.

Rugsėjo pabaiga ir spalio pradžia tinkama sodinti tulpėms. Jei planuojama kasmetinis tulpių keitimas į vasarines gėles, sodinama įprastai. O jei sodinama mišriose lysvėse, tarp daugiamečių augalų, svogūnėlius galima iškasti kas 2–3 metus. Tokiu atveju sodinama po 5–10 tulpes, o rūšys šios: Darbino hibridai, Paprastosios vėlyvosios Darvino tulpės, Kaufmano tulpės, Greigo, Fosterio tulpės, botaninės tulpės. Jų sodinimas trunka iki spalio 10–15 d.

Jei ruduo sausas, pasodinus svogūnėlius reikia palieti. Narcizų svogūnėlius, pasodintus be šaknų, geriausia mulčiuoti nukritusiais lapais (ne mažesniu nei 10 cm sluoksniu). Vėliau šito nereikės (vienoje vietoje narcizai auga 5–7 metus). Išimtis – stambiakarūniai narcizai, juos reikia mulčiuoti kasmet.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Akis džiuginančios scylės: kokie jų auginimo ypatumai?

Yra keletas gerai atpažįstamų gėlių, be kurių sunku įsivaizduoti pavasario pradžią. Scylės – svogūniniai augalai, kurių melsvais žiedais nuspalvintus sodus matome itin dažnai.

Kambarinės gėlės pavasarį: pagrindiniai darbai

Jau greitu metu sodininkų ir daržininkų visas dėmesys nukryps į lauko augalus, tad kol dar neprasidėjo lauko darbai, neužmirškite kambarinių gėlių, visą žiemą savo žaluma puošusių namus. Jeigu jomis pasirūpinsite dabar, ankstyvą pavasarį, tai vėliau jos jums atsidėkos gražiais žiedais ir vešliu augimu. Pirmiausiai atidžiai ir su meile apžiūrėkite kiekvieną savo kambarinį augalą ir pamatykite bei pajuskite, kaip jis jaučiasi, kaip praleido žiemą, ar nesusirgo, ar neužpuolė kenkėjai, gal jam trūksta maisto medžiagų, o gal netinkamoje vietoje jis laikomas.

Esminiai aspektai, kaip prižiūrėti orchidėjas

Visos (beveik) orchidėjos mėgsta šviesą, tačiau negalime jų auginti vien tik ant rytinės ar vakarinės palangės: gal netelpa, gal kitur gražiau dera... Parinkti savo augintinėms tinkamai apšviestą vietą – svarbi, bet, laimei, ne pati sudėtingiausia užduotis.

Specialiai iš Lenkijos: įspūdžiai iš sodų ir želdynų parodos „Gardenia 2018“

Tradiciškai, metų pradžioje, kol dar neprasidėję sodo ir kiemo darbai, Lenkijos mieste Poznanėje vyksta viena iš didžiausių Europoje sodininkystės ir kraštotvarkos paroda „Gardenia“. Joje dalyvauja ne tik Lenkijos, bet ir Lietuvos, Vokietijos, Olandijos, Prancūzijos, Rusijos, Kinijos bei kitų šalių dalyviai, pristato savo produkciją bei įvairias naujoves sodininkystės srityje.

Nedidelis darželis balkone: įvairios vertikalios sodininkystės idėjos

Savo išaugintais žalumynais bei gėlių žiedais gali džiaugtis ne tik nuosavo sklypo savininkai. Butų savininkai, kurie turi bent šiek tiek laisvos vietos balkone, visai nesudėtingai jame gali įsirengti nedidelį daržą arba sodą.

To nerasite knygose: 5 nesėkmės, kurios gali ištikti sode (1)

Mėgstantys gamtą ir augalus jau yra pasiilgę pavasarinio pabudimo ir mintyse vis dažniau svarsto, ką čia naujo šiemet reikės išbandyti savo sode bei kaip stengtis išvengti ankstesnių nesėkmių. Įvairiausių sodo priežiūros patarimų galima rasti daugelyje knygų ar internete, bet yra tokių specifinių problemų, apie kurias ir jų sprendimus informacijos paprastai nerasite. Tad belaukdami tikrojo pavasario, atkreipiame dėmesį į penkias gan dažnas nesėkmes sode, apie kurias nerašo sodo knygos ir patariame, kaip jų išvengti.

Saulėtas dienas primenančių narcizų sodinimo ir auginimo subtilybės

Pavasario tikriausiai neįmanoma įsivaizduoti be savo spalvomis saulėtas dienas primenančių narcizų. Narcizai – viena populiariausių ir lengviausiai auginamų svogūninių gėlių. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip sodinti ir auginti šiuos pavasarinius gražuolius.

Tulpių sodinimo ir priežiūros pagrindai

Pražydusios tulpės, kaip ir narcizai, skelbia apie atvykusį pavasarį. Jų elegantiški žiedai kelia pozityvią ir pakilią nuotaiką. Tulpes savo sklype pasisodinti tikrai nėra sudėtinga, tad jomis gali džiaugtis kiekvienas individualaus namo ar sodybos savininkas. Pristatome šių svogūninių gėlių sodinimo ir priežiūros pagrindus.

Pavasarį skelbiantys hiacintai: kaip juos prižiūrėti ir sodinti?

Vienas pavasariškiausių kvapų – žydinčių hiacintų kvapas. Tai augalas, kurio ryškių spalvų ir aromato tiesiog neįmanoma nepastebėti. Dalinamės keliais patarimais, kaip juos sodinti ir prižiūrėti.

Orchidėjų laistymo paslaptys: tikslaus grafiko negali būti

Nėra tikslios instrukcijos, kaip dažnai reikia laistyti orchidėjas, mat kiekvienos poreikiai – individualūs. Jos nevienodai pradžiūsta dėl rūšies ypatumų, augalo ir vazono dydžio, substrato sudėties, vazono stovėjimo vietos ir daugybės kitų aplinkybių. Ir būdų laistyti orchidėjas yra ne vienas.