To nerasite knygose: 5 nesėkmės, kurios gali ištikti sode

 (1)
Mėgstantys gamtą ir augalus jau yra pasiilgę pavasarinio pabudimo ir mintyse vis dažniau svarsto, ką čia naujo šiemet reikės išbandyti savo sode bei kaip stengtis išvengti ankstesnių nesėkmių. Įvairiausių sodo priežiūros patarimų galima rasti daugelyje knygų ar internete, bet yra tokių specifinių problemų, apie kurias ir jų sprendimus informacijos paprastai nerasite. Tad belaukdami tikrojo pavasario, atkreipiame dėmesį į penkias gan dažnas nesėkmes sode, apie kurias nerašo sodo knygos ir patariame, kaip jų išvengti.
Korėjiniai kėniai, o ypač mažosios jų veislės būna labai puošnūs, bet deja, retai kada išlieka dekoratyvūs ilgiau nei kelis metus.
© Asmeninis archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Dažno lietuvio kieme ir viešuose želdynuose bei kapinėse auga maža BALTOJI EGLĖ ‘CONICA‘, dar vadinama kanadine eglute. Ji populiari, nes auga lėtai, yra sodriai žalia, taisyklingos piramidės formos, tanki, su švelniais spygliukais. Būtų dar dažnesnė ir populiaresnė, bet daugelis jos augintojų po kelerių metų nusivilia, kai pavasarį nurunda augalo šonai, po ko nubyra spygliai ir išplinka šakos. Ir nors po kurio laiko atauga nauji spygliai, bet tai kasmet kartojasi, kol eglutė tampa nebe dekoratyvi.

Didžiausias šio negražumo kaltininkas yra saulė. Būtent vasario pabaigos ar kovo mėnesio saulė, kuri kaitina augalo spyglius, net kai lauke minusinė temperatūra. Žemė tuo metu dar būna įšalusi, augalo šaknys negali pasiimti drėgmės iš dirvos, bet kaitinami saulės spygliai garina drėgmę. Tad augalas paprasčiausiai džiūsta, saulė nudegina spyglius.

Yra 2 būdai to išvengti: a) žiemos pabaigoje ir ankstyvą pavasarį augalą apdengti orui pralaidžia danga – balta agrodanga, šiaudais, eglišakėmis ar maišine medžiaga, taip apsaugant nuo saulės spindulių. O jeigu nėra galimybės dangstyti, tai sodinkite tokią eglutę į dalinį pavėsį, kur pavasarinę saulę kiek užstos kiti augalai; b) Būtinai parinkti tokią vietą, kur dirva savaime būna drėgna arba tiesiog palaistykite dirvą vandeniu aplink augalą, net jeigu žemė ir įšalusi. Tik lieti reikia ne su šiltu vandeniu. Spyglių apdegimo bėdos kamuoja ne tik ‘Conica‘, bet ir kitas panašias baltosios eglės veisles: ‘Sander‘s Blue‘, ‘Maigold‘, ‘Rainbow's End ‘, ‘Echiniformis‘, ‘Laurin‘ bei kitas.

Baltoji eglė 'Conica' puošni auga ten, kur dalinis pavėsis ir drėgna dirva, o nuo ankstyvos pavasarinės saulės ji gali paruduoti.
Baltoji eglė 'Conica' puošni auga ten, kur dalinis pavėsis ir drėgna dirva, o nuo ankstyvos pavasarinės saulės ji gali paruduoti.
© Asmeninis archyvas


2. Pastaraisiais metais soduose populiarėja augalai, nokinantys valgomus vaisius. Vienas iš jų – VALGOMASIS SAUSMEDIS. Šis krūmas vienas iš pirmųjų birželio mėn. sunokina mėlynas, saldžiarūgščias ir pailgas uogas. Šių uogų nebūna daug ir kartais jos net ir sunokusios būna ganėtinai rūgščios, bet už tai labai sveikos, o be to, sunoksta anksčiau už žemuoges ir braškes, tad vien už tai yra vertinamos. Valgomieji sausmedžiai kilę iš Tolimųjų Rytų, Sibiro ir kitų atšiaurių regionų, tad šalčiui yra labai atsparūs. Regis, tai turėtų būti puikus, nereiklus ir naudingas krūmas, bet ne kartą teko išgirsti skundus iš žmonių, auginančių šiuos krūmus, kad sunokinęs derlių valgomasis sausmedis pradeda sirgti: sukasi ir ruduoja lapai, augalas pasidaro suskurdęs ir visai negražus.

Deja, niekuo jam negalima padėti, kad išvengtų šios „ligos“, nes augalas paprastai būna visiškai sveikas, tiesiog toks jo vegetavimas. Juk valgomieji sausmedžiai yra kilę iš tokių kraštų, kur vasaros būna labai trumpos, tad jie viską atlieka pagreitintu būdu: anksti sužydi, anksti sunokina derlių ir anksti pasiruošia poilsio sezonui. Tad sodindami savo kieme valgomąjį sausmedį neužmirškite, kad jis anksti baigs vegetaciją ir taps nedekoratyvus, tad geriau jo nesodinti pirmame kiemo plane, kad jau vasaros viduryje neerzintų džiūstantys lapai. O norint sulaukti derliaus, reikėtų sodinti bent du valgomuosius sausmedžius vieną šalia kito, ir šios rūšies nepainioti su kitomis sausmedžių rūšimis, nes jų būna ir su nuodingomis uogomis.

Valgomasis sausmedis anksti sunokina uogas, bet nuo vasaros vidurio baiginėja vegetaciją ir pasidaro nebe dekoratyvus.
Valgomasis sausmedis anksti sunokina uogas, bet nuo vasaros vidurio baiginėja vegetaciją ir pasidaro nebe dekoratyvus.
© Asmeninis archyvas


3. Dar vienas puikus sodo augalas yra AKTINIDIJA, nokinantis skanias ir vitaminingas uogas. O ar žinote, kad aktinidija iš tiesų yra kivis? Tik Lietuvoje augančios aktinidijos sunokina mažus kiviukus, o šiltuose kraštuose – didesnius. Kad aktinidija yra vijoklis ir jai reikės stiprių atramų, ant kurių ji vyniosis – šitą informaciją dar galima rasti, bet kad ji yra dvinamis augalas, tai retai kada būna kur parašyta. O kas yra dvinamis augalas? Tai toks, kur reikalingi du skirtingi augalai – vyriškas ir moteriškas vienas šalia kito, kad vyriškas apdulkintų moterišką ir šis sunokintų skaniąsias uogas.

Tiesa, jau yra sukurtų savidulkių veislių, bet jos paprastai dera mažai, tad norint gausesnio aktinidijos derliaus, geriausia auginti porelę. Literatūroje taip pat greičiausiai nerasite informacijos, kad aktinidijas mėgsta katės, nes augalo stiebuose ir šaknyse yra medžiagos, panašios į valerijoną. Katės mėgsta gulinėti šalia aktinidijos, trintis į augalą, jį draskyti, tad jeigu nepasaugosite, katė gali ir nuskriausti aktidiją – apdraskyti, išlaužyti ar net visai nulaužti. Aktinidijos, kaip ir valgomieji sausmedžiai yra kilę iš Tolimųjų Rytų, tad tų kraštų miškuose jas niokoja vietinės katės – tigrai.

Aktinidijos - tai miniatiūriniai kiviai, o kad jie derėtų, reikia dviejų skirtingų lyčių augalų. Be to, juos gali nuskriausti katės.
Aktinidijos - tai miniatiūriniai kiviai, o kad jie derėtų, reikia dviejų skirtingų lyčių augalų. Be to, juos gali nuskriausti katės.
© Asmeninis archyvas


4. SPYGLIUOČIAI medžiai ir krūmai yra mėgiami dekoratyviniuose želdynuose dėl atsparumo šalčiui ir kad jie visus metus žaliuoja. Bet ne visi spygliuočiai yra tokie. Nors kai kurie ir nenumeta spyglių, bet atvėsus orams nuo šalčio paruduoja jų šakelės ir tokios išbūna iki pavasario. Tai nėra susirgimas, tiesiog augalai taip prisitaiko prie atšalusio oro temperatūros. Tokią savybę turi kai kurios vakarinės tujos, kadagio bei mikrobiotos rūšys ar veislės. Vieniems augalų augintojams tokie rudi spygliai žiemą atrodo originaliai ir žavingai, bet daugeliui tai nepatinka, nes atrodo, lyg augalas sirgtų. Tad prieš įsigydami augalą, pasidomėkite pas augintoją, ar šio augalo spygliai žiemą neparuduos.

Kai kurių tujų ir kadagių spygliai žiemą natūraliai paruduoja.
Kai kurių tujų ir kadagių spygliai žiemą natūraliai paruduoja.
© Asmeninis archyvas


5. Jeigu dar apie spygliuočius, tai yra toks puošnus medelis KORĖJINIS KĖNIS, (jį matote pagrindinėje nuotraukoje). Jo labai žavūs sidabriškai melsvi ir švelnūs spygliukai, kurie dažnai būna originaliai raityti, be to, medelis auga lėtai ir tinka nedideliems sodams. O kankorėžiai būna ypač puošnūs – ryškiai violetiniai, tarsi žvakelės styrantys į viršų. Kiek teko auginti šį augalą arba stebėti augantį kažkur kitur Lietuvoje, tai 99 proc. atvejais po kelerių metų augimo dingsta visas šio augalo žavumas – jis pradeda skursti, pasidaro ligotas, toks varganas, nuplikusiomis ir be spyglių šakelėmis, vienu žodžiu, – klipata.

Paprastai jam nepatinka mūsiškas klimatas, dirvožemis, puola įvairios ligos ir kenkėjai, jam reikia intensyvios priežiūros. Labai retai kada tenka pamatyti šį medelį puošnų ir sveiką. Galbūt turėčiau patarti nesiterlioti ir nevargti su korėjinių kėnių veislėmis, jeigu norėsite, kad augalai būtų puošnūs ne tik pirmuosius metus. Bet gal jums ir pavyks, pabandykite rizikuoti, juk augalų aklimatizacija mūsų klimato sąlygomis vyksta nuolat ir kai kurie svetimžemiai augalai visai neblogai pas mus auga, nors prognozės iš pradžių jiems buvo nepalankios.

Dėmesio! Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir kovo mėnesio pabaigoje išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Dendrologė pataria: kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją ir kaip to išvengti

Prasidėjęs birželio mėnuo daugeliui žmonių atnešė laukiamus vasaros smagumus – saulėtus orus, galimybę maudytis lauke arba tiesiog būti gamtoje. Bet ne visi gali tuo džiaugtis, nes yra nemažai tokių žmonių, kuriems atbundanti gamta ir įvairūs augalai atneša sveikatos problemas, viena iš jų yra alergija, dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

10 vienmečių gėlių, kurias geriausiai tinka auginti saulėtose vietose

Jeigu jūsų sklype yra saulėta vieta, kurioje puikiai atrodytų gėlynas, pirmiausia turite gerai apgalvoti, kokias gėles joje tinka auginti. Pasirinkti augalai turėtų klestėti šiltoje, saulėtoje vietoje ir kartu būti nesudėtingai prižiūrimi. Parinkome keletą vienmečių gėlių, kurios puikiai jaučiasi saulėkaitoje.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.

Mylimiausios močiučių gėlės pelargonijos – ne tik kambarinės gėlės (1)

Pelargonijos yra ne tik kambarinės gėlės – jas vazonuose galima laikyti ir balkone. Sėdint balkone apsuptiems gausiai žiedais pasipuošusių pelargonijų, apima jausmas, kad esi gėlių pasakoje.

Patarimai auginantiems vijoklines lauko gėles

Želdinant aplinką dažnai pamirštama viena augalų grupė, kurią verta auginti kai nėra kitų variantų, – tai vertikalieji augalai. Vertikaliai augantys augalai gali būti tie, kurie patys kopia viršun arba, kurie auga, svirdami žemyn. Šį kartą prisiminkime vijoklines gėles, dar kartais vadinamas lianomis.

Gėlės skynimui: patikrintos įdomios veislės iš augintojos lūpų

Lysvė, kurioje auginamos gėlės skynimui – dar neįprastas dalykas Lietuvoje. Tokia mada toli gražu ne nauja – ši idėja nuo seno populiari Anglijoje bei kitose Europos šalyse. Šiuo metu natūraliai atrodančios puokštės yra „ant bangos“, tad kodėl gi nepaskirti vienos lysvės būtent šiam tikslui.

Kaip sukurti nuostabią poilsio oazę: patarimai auginantiems gėles balkone

Kai už lango vilioja žaluma ir čiulba paukščiai, vis labiau norisi būti gamtoje, tad daugelis lietuvių, negalinčių gyventi be žemės lietimo, keliauja į sodybas arba į kolektyvinius sodus. O ką daryti tiems, kurie neturintys nuosavo žemės sklypelio? Jie gali susikurti žalią oazę balkone !

Sodo takelio medžiagos: grožio ir funkcionalumo paieškos

Sodo takelis gyvenamoje aplinkoje yra svarbus tiek iš praktinės, tiek iš estetinės pusės. Jo funkcinė paskirtis – palengvinti priėjimą prie gėlynų, alpinariumų, pavėsinių ir t.t. Vizualiai jis gražiai paskirsto erdvę į atskiras zonas ir suteikia jai papildomos faktūros. Tinkamas takelio medžiagų pasirinkimas – vienas iš būdų sukurti harmoningai atrodantį sklypo vaizdą.

Augalai, kurie sklypą puošia ištisus metus

Gražiai apželdintas individualaus namo ar sodybos kiemas yra tikra atgaiva tiek akims, tiek sielai. Tačiau dauguma dekoratyvinių augalų reikalauja nemažai priežiūros, todėl išskirtinai atrodančiu gėlynu gali džiaugtis tikrai ne kiekvienas. Neturintiems daug laiko ir norintiems džiaugtis visais metų laikais žaviai atrodančia aplinka, pateikiame keletą augalų, kurie žaliuoja visais metų laikais, pavyzdžių.

Serenčių nauda, kurią verta prisiminti

Šias gėlytes daugelis tikrai pažįstate, tik daug kas geriau jas žino ne serenčio, o gvazdikėlio ar tagetės vardu. Serenčiai labai dažnai sodinami visuomeniniuose gėlynuose – miestų ir miestelių aikštėse, parkuose, tad po tokio masinio (ir dažniai nevykusio) „tiražavimo“ daugeliui gėlių mylėtojų serentis asocijuojasi kaip atsibodusi ir neįdomi gėlė. Bet tik nedaugelis žino, kad serentis yra labai naudingas augalas tiek sode, tiek virtuvėje, o viešuose gėlynuose dažniausiai sodinamas skurdus ir „išėjęs iš mados“ pasirinkimas, o juk jų yra daug įdomesnių ir puošnesnių.