Taikos gėlė – nereiklioji vėzdūnė
www.sodasirdarzas.lt /
Nuotrauka: Shutterstock nuotr.
2014 m. vasario 12 d. 15:43

Taikos gėlė – nereiklioji vėzdūnė

Vėzdūnė atspari ir nereikli gėlė. Ją reikėtų saikingai laistyti. Vėzdūnei reikalinga šviesa, kad žydėtų, bet gali augti ir šešėlyje.

Vieta

Vėzdūnė mėgsta gerai apšviestą vietą, tačiau venkite tiesioginių saulės spindulių. Tai labai dailiai iš visų pusių atrodantys kambariniai augalai. Vėzdūnės gali augti net šešėlyje.

Temperatūra

Šie augalai puikiai jaučiasi 15°C-21°C temperatūroje. Laikomi 18°C temperatūroje aktyviai augs didžiąją metų dalį. Vėzdūnės nepakenčia skersvėjų ir labai mėgsta drėgmę, taigi galite įstatyti vazonus į padėklą su šlapiais akmenėliais.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kambarinė gėlė tinginiams, kurią gali prižiūrėti kiekvienas
Viskas, ką turite žinoti apie falenopsius
Pagrindinė informacija norintiems auginti storalapį

Laistymas

Šiuos augalus reikia laistyti saikingai. Tačiau substratas neturi išdžiūti. Neperlaistykite, nes gali iškart nuvysti.

Tręšimas

Sparčiai augantį augalą tręškite skystomis trąšomis kas dvi savaites. Senesnius augalus rekomenduojama tręšti kiek silpnesniu trąšų tirpalu, nei gamintojas pataria.

Sezoninė priežiūra

Vasarą, kai vėzdūnė labai sparčiai auga, ją reikia gausiau laistyti Tik augalo šaknys negali stovėti vandenyje. Žiemą sumažinkite maistingųjų medžiagų.

Žemė

Kiekvieną pavasarį persodinkite augalą į standartinę kambariniams augalams auginti skirtą žemę. Kad drenažas būtų geras, ant vazono dugno paberkite molio šukių.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 6 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.


www.sodasirdarzas.lt
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinakte su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus
Kiekvienas galės ilgai džiaugtis gražios puokštės žiedais, jei žinos keletą pagrindinių reikalavimų. Labai svarbu laiku nuskinti žiedus, pamerktas gėles saugoti nuo stipraus garavimo ir nuolat keisti vandenį. Išsirinkite vazą, priklausomai nuo puokštės ir gėlių dydžio, kad gėlių stiebai nebūtų prisispaudę vienas prie kito.
Azalijos (lot. Azalea) – gražios ir Lietuvoje gana populiarios gėlės . Nors šiltesnio klimato regionuose jos auginamos kaip sodo augalai, mūsų šalyje šie krūmeliai randa vietą vazonuose, ir kartą per metus pradžiugina jų augintojus žiedais. Pasidomėjome, kaip prižiūrėti šias gėles bei paklausėme Kretingos žiemos sodo agronomės Eleonoros Ranciuvienės praktinių patarimų.
Daugelis tikriausiai prisimena, kad vaikystėje beveik kiekvienuose namuose ant palangės žaliuodavo alijošius – lengvai prižiūrimas ir mažai dėmesio reikalaujantis augalas. O mūsų laikais kukliojo alijošiaus vietą namuose užėmė svetimšaliai gražuoliai augalai, kurių vešli žaluma ir ryškiaspalviai žiedai džiugina akį ir puošia interjerą. Tačiau nevertėtų pamiršti ir alijošiaus, nes jis gali būti naudingas ne tik interjere.
Jau čia pat Vėlinės, tad skubame tvarkyti išėjusiųjų artimųjų kapus. Deja, spalio pabaiga ir lapkričio pradžia paprastai ateina su šalnomis ar net stiprokais šalčiais. Tad visos iki tol gražiai žydėjusios gėlėschrizantemos, našlaitės, begonijos ir kt. po šaltos nakties pajuoduoja ir prašyte prašosi kuo greičiau išmetamos. Jeigu vis tiek norisi kapą papuošti natūralia žaluma, bet nenorite dirbtinų gėlių, sodinkite sumedėjusius augalus – nedidelius medelius ar krūmus ir ypač spygliuočius, kurie paprastai yra nereiklūs ir nuolat žaliuoja. Jeigu augalas užaugintas vazone (arba vadinama uždara šaknų sistema), tai tokį galėsite sodinti nuo ankstyvo pavasario iki kol žemė visai įšals ir bus neįkasama. Sumedėjusių augalų tarpe yra daugybė, kurie puošniai atrodo, lėtai auga ir užauga visai nedideli. Priminsime pačius tinkamiausius kapams.
Dar spalio mėnesį rožynuose mus džiugina paskutinieji rožių žiedai. Tad rudens pabaigoje reikia pasirūpinti mūsų soduose, gėlynuose gėlių karalienėmis – rožėmis, kad kitais metais vėl gausiai žydėtų. Jau keletą metų iš eilės dėl neįprastai šiltų ir ilgų rudens laikotarpių, rožes žiemai ruošiame žymiai vėliau, nei įprastai, šalti pradeda tik lapkritį ar gruodį. Bet šiemet galima pradėti jau ir spalio pabaigoje.
Sodas yra poilsio oazė, tačiau ir jame reikėtų išlikti budriems, ypač jei turite mažų vaikų ar augintinių. Kai kurie populiarūs augalai, kuriuos vertiname už dekoratyvinį grožį, gali tapti žudikais vos per akimirką, kai juos prarysime, ragaudami iš smalsumo, ar per klaidą. Pateikiame sąrašą, kurį perskaitę žinosite, nuo kokių gėlių, krūmų ar uogų saugoti mažus, smalsius protus, ir kokių krūmų bei gėlių nereikėtų sodinti, jei turite augintinių. Taip pat pateikiame apsinuodijimų simptomus, nes be prevencijos, skubus gydymas yra vienintelė apsauga nuo mirties.
Kardelinių (Iridaceae) šeimos gėlė, kilusi iš Pietų Afrikos. Stie­bai daugiažiedžiai. Lapai linijiški, 30-100 cm aukščio. Žiedai stambūs, įvairių spalvų, sutelkti į vienašalį arba dvišalį žiedyną — varpą. Žydi nuo liepos mėnesio iki vėlyvo rudens.
Ar norėtumėte išgerti arbatos angliško stiliaus sode? Arbatą gali tekti atsinešti termose iš namų, užtat galėsite paganyti akis arba nusifotografuoti latviško sodo angliškame kampelyje. Ir ne tik angliškame sode. Kaip rašo Delfi.lv, Medelyno „Saulesķirši“ savininkė Velta Breidaka sodo lankytojus palydi ir parodo japonišką sodą, prancūzišką Luaros slėnį, Bavarijos Alpes Vokietijoje ir net Afriką!
Rudenį gėlynai, visa sodo aplinka ir balkonai suspindi vaiskiais viržių žiedų karoliukais. Šie dekoratyvūs augalai pastaruoju metu labai populiarūs, todėl, kad yra nereiklūs ir ilgaamžiai, vienoje vietoje gali augti 15-25 metus. Viržiai yra dekoratyvūs ne tik žydėjimo metu, bet ir visą sezoną, nes tai visžaliai augalai.
Kiekvienas savaip supranta frazę egzotinis augalas. Vieniems jis asocijuojasi su Lietuvoje neaugančiais medžiais ar krūmais ir gėlėmis, kitiems tai kaktusai ar sukulentai, tretiems – orchidėjos. Man egzotika (neskaičiuojant visų išvardintų variantų) yra vabzdžiaėdžių augalų pasaulis. Apie šiuos augalus ir norėčiau pasidalinti informacija su Jumis.
Visai netoli Vilniaus centro, buvusios sodų bendrijos teritorijoje įrengtame sklype suformuotas jaukus ir funkcionalus vidinis kiemas, atitinkantis įvairius šeimos laisvalaikio poreikius – šiltuoju sezonu erdvioje terasoje galima ir pietauti, ir ilsėtis, gėrintis priešais suformuotu gėlynu bei tvenkinuku, praleisti ramią valandėlę malonu ant romantiško, vynuogėmis apaugusio suolelio sodo gilumoje, o aktyviai ilsėtis ir vaikams žaisti skirtas kiemo centre žaliuojantis lygios vejos kilimas.
Praeitą savaitę daugelyje regionų buvo labai karšta, o karštis labai patinka Kolorado vabalams, kurių apetitas auga su kiekviena karšta diena. Vaismedžių soduose savo kenkėjiško darbo ėmėsi slyviniai geltonieji pjūkleliai (Hoplocampa flava L.) ir slyviniai vaisėdžiai (Cydia funebrana), o ant vyšnių lapų atsirado kokomikozės požymių.
Ar žinote, kokiais sodo augalais galima apsinuodyti? Labai daug populiarių sodo augalų, kurie vertinami dėl savo grožio, gali per kelias minutes tapti nuodingais žudikais. Ypač tokie augalai pavojingi vaikams, kurie gali jų paragauti iš smalsumo. Pavyzdžiui, tokioms „nedraugiškoms“ gėlėms galima priskirti visų mėgiamas pakalnutes ir narcizus. Kai kurios nuodingos sodo gėlės jau nužydėjo, tačiau kitos dar tik ruošiasi savo grožiu užkariauti mūsų širdis ir slapta pakenkti.
Pavasarį, vasaros pradžioje ar vasaros metu, kai išsiskleidžia gėlių žiedai, jie pradeda skleisti vieną už kitą nuostabesnius aromatus. Smagu, praeinant pro šalį, prikišti nosį arčiau prie alyvos šakelės ar rožės žiedo ir pajausti gaivaus aromato spalvas. Neprofesionalo mintimis galima spėti, kad tokiu būdu augalai bando prisivilioti bites, kad būtų apvaisinti gėlių žiedai. O ką sako profesionalai? Kodėl gėlės kvepia?