Šv. Valentino dienai artėjant: meilė tarp augalų – ir ji egzistuoja?

Kas yra meilė gamtoje tarp augalų? Leisime sau pajuokauti. Tai kryptingas siekimas daugintis bei pratęsti save palikuonyse. Tik neskamba romantiškai, ar ne? Romantikos nėra, bet už tai kaip praktiška, nes nėra sielos kančių nerandant „tinkamo mylimojo“.
Kamanės gali apdulkinti tuos augalus, kurių nepasiekia bitės ir kiti vabzdžiai.
© Asmeninis archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jei mokykloje atidžiai klausėtės biologijos pamokų, tai turėtumėte prisiminti, kad augalai gali daugintis nelytiniu ir lytiniu būdu. Nelytinis (arba vegetatyvinis) būdas įdomesnis gal tik sodininkams, nes tai tik auginiai, atlankos, skiepijimas, klonavimas ir pan. O štai lytinis (arba generatyvinis) būdas žymiai įdomesnis, nes jo procese dalyvauja žiedai, kurių funkcija – būti kuo gražesniems, kvapnesniems, išradingesniems, kad tik įvykdytų savo misiją ir jie būtų apdulkinti.

Žiedų gražumas ir kvapnumas paprastai skiriamas ne žmogaus nosiai, kuris patinkantį žiedą gali ir nuskinti, taip sudaužydamas augalo viltis susilaukti palikuonių, jis skirtas vabzdžiams, paukščiams ar šikšnosparniams apdulkintojams.

Leopardinio amorfofalo žiedas - įspūdingas savo dydžiu ir forma, o kvapas - kaip supuvusios mėsos.
Leopardinio amorfofalo žiedas - įspūdingas savo dydžiu ir forma, o kvapas - kaip supuvusios mėsos.
© Asmeninis archyvas


Štai, leopardinis amorfofalas, beje, dažnai žydintis Valentino dienos laikotarpiu, žydėdamas skleidžia neapsakomą pūvančios mėsos smarvę, kad priviliotų maitos kvapą mėgstančiss muses. Šis žiedas ne tik stipriai dvokia, bet ir savo spalva primena mėsą, be to, yra vienas didžiausių žiedų pasaulyje, galintis siekti net 3 m aukštį. Štai jums ir meilės kvapas gamtoje, o juk tokių smirdeklių (mums) yra ne vienas.

Kiti augalai evoliucijos eigoje suformavo tokius žiedus, kad juos galėtų apdulkinti tik vienos rūšies vabzdžiai, pvz., kamanės. Lietuvoje pagrindinės žiedų meilės akto pagalbininkės yra bitės ir kamanės, kitų vabzdžių įtaka mažesnė. O ar žinote, kad ant mūsų stalo esantys lietuviški pomidorai dažniausiai yra apdulkinami kamanių? Nors jos ir storulės, bet yra tvirtesnės, tad pasiekia saldųjį nektarą sunkiau pasiekiamose žiedo vietose.

Vyriškieji lazdyno žirginiai, žydantis anksti pavasarį ar net žiemą, su vėjo pagalba žiedadulkėmis apdulkina moteriškuosius žiedus.
Vyriškieji lazdyno žirginiai, žydantis anksti pavasarį ar net žiemą, su vėjo pagalba žiedadulkėmis apdulkina moteriškuosius žiedus.
© Asmeninis archyvas


Yra nemaža grupė augalų, kuriems vabzdžių net nereikia. Norėdami pratęsti giminę jie pasikliauna vėju. Vieni iš ankstyviausiai žydinčių tokių yra lazdynai, alksniai, taip pat drebulės, beržai, visi javai ir dar daug kitų augalų.

Žmogui įdomiausi yra tie augalai, kurie turi puošnius ir išraiškingus žiedus. Lakios fantazijos žmonės augalų žieduose atpažįsta lyg bučiniui paruoštas lūpas, meilų veidą ar akis, gundančią moterišką figūrą ar pan.

Be išvaizdos labai svarbus ir augalo kvapas. Juk daugelis augalinių kvapų mums yra malonūs ir sukelia gundačius jausmus, tad ne be reikalo didžioji dalis kvepalų yra gaminami iš augalų: rožių, hiacintų, levandų, alyvų, pakalnučių, narcizų, jazminų, apelsinių, bijūnų ir t.t.

Daugelyje tautų rožė yra meilės ir aistros simbolis, ypač raudonos spalvos. Nuotraukoje rožė 'Nostalgia'.
Daugelyje tautų rožė yra meilės ir aistros simbolis, ypač raudonos spalvos. Nuotraukoje rožė 'Nostalgia'.
© Asmeninis archyvas


Ne ką mažiau meilei yra svarbus ir maistas, pagamintas iš augalų. Tokie augalai vadinami afrodiziakais, tai maistas, kuris skatina lytinį aktyvumą ir potraukį. Nors tokio maisto yra ir gyvūninės kilmės, bet dažniausiai tai būna augalai. Vieni afrodiziakais tapo dėl savo panašumo į lytinius organus (kaip pvz., smidrai ar bananai), kiti – dėl retumo ir egzotiškumo (kaip pvz., bulvės, kai tik jos atkeliavo į Europą). Tad kokius dar žinome augalus, kuriais galbūt sugundysite mylimąjį (-ą)?

Kai bulvės XVII a. pasiekė Europą, jos buvo laikomos egzotiškais ir aistrą žadinančiais augalais.
Kai bulvės XVII a. pasiekė Europą, jos buvo laikomos egzotiškais ir aistrą žadinančiais augalais.
© Asmeninis archyvas

Be paminėtųjų taip pat dar artišokai, šafranai, juodieji pipirai, petražolės ar garstyčios. Be abejo, į visus patarimus, kaip vartoti aistrą stiprinančius augalus siūlyčiau žiūrėti su humoru, nes juk juokas – vienas geriausių afrodiziakų.

Raudūnė (Erythrina) dėl savo spalvos ir žiedų formos taip pat dažnai simbolizuoja meilę ir aistrą.
Raudūnė (Erythrina) dėl savo spalvos ir žiedų formos taip pat dažnai simbolizuoja meilę ir aistrą.
© Asmeninis archyvas


Bet ko gero, didžiausia meilės išraiška Valentino dienos proga bus tuomet, jeigu žmogui, kurio dėmesį norite atkreipti arba kurį mylite, tiesiog padovanosite gėlių. Ir nebūtinai gėles dovanoti turėtų tik vyriškiai moterims. Vyrams taip pat patinka gauti gėlių, gal tik jie mažiau parodo tai, kad jomis džiaugiasi. Galite pagaminti ir afrodiziakišką patiekalą (pvz., iškepti kiaušinienę), kuris gal tiesiogiai aistros nesukels, bet dėkingumą ir džiaugsmą – tai tikrai.

Kai kurių orchidėjų žiedai primena žmogaus veidą ar kūno dalis, todėl jos irgi dažnai laikomis erotiškais augalais.
Kai kurių orchidėjų žiedai primena žmogaus veidą ar kūno dalis, todėl jos irgi dažnai laikomis erotiškais augalais.
© Asmeninis archyvas


Ir neliūdėkite, jei šiuo metu neturite mylimojo. Juk ar kada augalai liūdi, jeigu negali subrandinti sėklų arba kokiais kitais būdais pratęsti giminę? Ne, jie neužsiima tokiais niekais kaip savigrauža ir neturi laiko jaustis nelaimingais, jie tiesiog ieško kitų galimybių. Tad ko galima iš pasimokyti iš augalų – tai dėl nesėkmingos meilės nesielvartauti, o geriau eiti pirmyn, ieškoti ir siekti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kaip sukurti nuostabią poilsio oazę: patarimai auginantiems gėles balkone

Kai už lango vilioja žaluma ir čiulba paukščiai, vis labiau norisi būti gamtoje, tad daugelis lietuvių, negalinčių gyventi be žemės lietimo, keliauja į sodybas arba į kolektyvinius sodus. O ką daryti tiems, kurie neturintys nuosavo žemės sklypelio? Jie gali susikurti žalią oazę balkone !

Sodo takelio medžiagos: grožio ir funkcionalumo paieškos

Sodo takelis gyvenamoje aplinkoje yra svarbus tiek iš praktinės, tiek iš estetinės pusės. Jo funkcinė paskirtis – palengvinti priėjimą prie gėlynų, alpinariumų, pavėsinių ir t.t. Vizualiai jis gražiai paskirsto erdvę į atskiras zonas ir suteikia jai papildomos faktūros. Tinkamas takelio medžiagų pasirinkimas – vienas iš būdų sukurti harmoningai atrodantį sklypo vaizdą.

Augalai, kurie sklypą puošia ištisus metus

Gražiai apželdintas individualaus namo ar sodybos kiemas yra tikra atgaiva tiek akims, tiek sielai. Tačiau dauguma dekoratyvinių augalų reikalauja nemažai priežiūros, todėl išskirtinai atrodančiu gėlynu gali džiaugtis tikrai ne kiekvienas. Neturintiems daug laiko ir norintiems džiaugtis visais metų laikais žaviai atrodančia aplinka, pateikiame keletą augalų, kurie žaliuoja visais metų laikais, pavyzdžių.

Serenčių nauda, kurią verta prisiminti

Šias gėlytes daugelis tikrai pažįstate, tik daug kas geriau jas žino ne serenčio, o gvazdikėlio ar tagetės vardu. Serenčiai labai dažnai sodinami visuomeniniuose gėlynuose – miestų ir miestelių aikštėse, parkuose, tad po tokio masinio (ir dažniai nevykusio) „tiražavimo“ daugeliui gėlių mylėtojų serentis asocijuojasi kaip atsibodusi ir neįdomi gėlė. Bet tik nedaugelis žino, kad serentis yra labai naudingas augalas tiek sode, tiek virtuvėje, o viešuose gėlynuose dažniausiai sodinamas skurdus ir „išėjęs iš mados“ pasirinkimas, o juk jų yra daug įdomesnių ir puošnesnių.

Augalai, kuriuos dera auginti šalia rožių

Kuriant augalų derinius svarbu atrasti tokius, kurie drauge atrodytų gražiai ir padėtų vienas kitam išryškinti geriausias savo savybes. Verta atsižvelgti į tokius aspektus, kaip reikalingos augimo sąlygos, spalva, tekstūra, forma ir t.t. Rožės – išskirtinio grožio augalai, tad kartais yra sunku sugalvoti, ką auginti kartu su jomis. Pateikiame keletą galimų variantų.

Žaismingais žiedais išsiskiriantis augalas, tinkantis pusiau pavėsingoms vietoms

Jeigu ieškote žydinčio augalo, kuris galėtų vizualiai sušildyti pusiau pavėsyje esančią vieta, puikūnas yra tinkamas pasirinkimas. Šis ryškiais žiedais žydintis augalas žaviai atrodo balkonuose, vietose esančiose po medžiais bei prie vandens telkinių. Tad ką turėtumėte žinoti apie šį augalą?

Alpinariumo puoselėjimas: kokius augalus jame auginti

Alpinariumas – akmenų sodo rūšis, kurioje, be akmenų, itin svarbią vietą užima augalai. Kadangi tokiame sode augimo terpė yra ganėtinai specifinė, gėles bei krūmus jam reikia parinkti atsakingai, kruopščiai juos derinant. Šiame tekste pateiksime keletą tokių augalų pavyzdžių.

Įdomybės apie sakurų žydėjimą (1)

Šiemet sakuros pradeda žydėti gerokai anksčiau nei pernai, nes šįkart pavasaris ankstyvesnis. Be to, pernai daugelyje Lietuvos vietovių sakurų žiedus nušaldė pavasarinės šalnos, tad daug kur žydėjimo stebuklas ir neįvyko. Tad skubėkite džiaugtis jomis šiomis dienomis, nes jų žydėjimas gan trumpas, paprastai trunkantis ne ilgiau kelias savaites, o kartais tetrunka ir vieną savaitę, ypač jei pasitaiko šaltos ir vėjuotos dienos.

Žydintys augalai, kurie yra tinkami auginti po medžiais

Ne kiekviename individualiame sklype yra pakankamai atvirų, pilnai apšviestų plotų, kad tilptų ir šiltnamis, ir daržovių lysvės, ir gėlių darželis. Medžių paunksmė tinkama vieta poilsio kampeliui (suoliukui ar pavėsinei), bet ne įnoringų augalų auginimui. Tačiau sodininkai, kurie visgi nori išnaudoti šį plotą, turi galimybę rinktis iš pavėsį mėgstančių augalų.

Pavasarinis vejos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Sniegui nutirpus ir pagaliau atėjus pavasariui vis daugiau laiko praleidžiame lauke. Tam, kad nuosavo kiemo vaizdas keltų tik pozityvius jausmus, svarbu apsitvarkyti ir paruošti namo aplinką šiltajam sezonui. Kiemo veja po žiemos gali atrodyti šiek tiek „pavargusi“, todėl atėjo metas pasirūpinti jos gerove.