Plėvelės nuo piktžolių: kaip pasirinkti ir neapsigauti

Kad sutaupytume laiko ir išvengtume ravėjimo, naudojame plėvelę nuo piktžolių. Tačiau tikrai ne visos plėvelės išties sutaupo laiką, dar daugiau - su kai kuriomis galite prisidaryti ne tik rūpesčių, bet ir nuostolių. Pasižiūrėkime, kokios plėvelės tam naudojamos, kokie jų privalumai ir trūkumai.

Kokios savybės yra svarbios


Kad plėvelė atliktų savo funkciją, ji turi būti:


-Barjeras piktžolėms;


-Pralaidi vandeniui;


-Pralaidi orui;


-Ilgaamžė.


Paprastai matome tik pirmąjį punktą, todėl atrodo, kad nuo piktžolių apsaugos bet kuri plėvelė, netgi kartonas ar senas kilimas. Tačiau jeigu su plėvele dengiame augalo augimo zoną, turime užtikrinti visas tam augalui reikalingas sąlygas. Pavyzdžiui, jeigu norime, kad lanksvos krūmas augtų, o aplink jį neželtų piktžolės, naudojame tokią plėvelę, kuri stabdytų piktžoles, tačiau netrukdytų patekti orui ir drėgmei, kurie reikalingi lanksvos krūmui. Čia ir slepiasi pagrindinės grėsmės, į kurias dažnai neatsižvelgiama.


Polietileninė plėvelė


Senos polietileninės plėvelės tikriausiai rasite savo sandėliuke – bet nesigundykite, tai nėra geras kovotojas pries piktžoles.


Polietileninė plėvelė nėra pralaidi nei orui, nei drėgmei. Jeigu pasodinsite augalus ir apjuosite juos tokia plėvele, po lietaus išplauks viskas, kas yra virš jos, o šaknys liks kentėti sausrą.


Dar blogiau – laikui bėgant, polietileninė plėvelė sudūla. Suirusi ji atveria visus kelius ne tik drėgmei bei orui, bet ir piktžolėms. Be to, savo darže ar gėlyne turėsite daug smulkių plastiko gabalėlių – ar tikrai to norėjote?

Jokios ekologijos, tik vargas. Problema lieka neišpręsta: augalai sudžiūsta nuo sausros; arba supūva, jei į juos buvo nukreiptas visas vanduo nuo plėvelės paviršiaus.


Austa languota plėvelė


Juoda plėvelė, kuri yra išausta statmenomis juostomis, yra dažnai rekomenduojama kaip patikima priemonė kovai su piktžolėmis. Tačiau patraukli kaina lemia ne viską, yra keletas niuansų.


Juostelės, iš kurių išausta ši plėvelė, yra sąlyginai plačios, todėl vandens pralaidumas nėra labai geras. Įsivaizduokite, kad turite augalą „apgauti“, kad jis jaustųsi tarsi augtų gamtoje, laistomas lietaus. Jeigu lietaus vanduo užlaikomas, viršutinėje šaknų dalyje prasideda puvimo procesas, o apatinės šaknys gauna nepakankamai vandens. Jeigu po plėvele esate paleidę laistymo sistemą, ta „apgavystė“ gali visai tikti. Bet jeigu laistymo sistemos nėra, išlieka rizika, kad šaknys gaus nepakankamai drėgmės.


Be to, tarpai tarp išaustų juostų yra gana paslankūs, plėvelės kraštai gali lengvai iširti, todėl kaip barjeras nuo piktžolių nėra patikimas. Tik palikite mažą tarpelį, ir jau pamatysite, kad pro jį lenda varputis.


Tekstilinė agrodanga


Balta arba juoda agrodanga praleidžia orą, tai yra labai svarbu sėkmingam šaknų vystymuisi. Tačiau agrodanga pasižymi tuo, kad ji sugeria vandenį. Tai reiškia, kad drėgmė gali užsilaikyti,ir ilgainiui šaknys gali pradėti pūti.

Agrodanga yra labai elastinga ir paslanki, todėl piktesnėms piktžolėms ji gali sudaryti nepakankamai stabilų barjerą. Dar blogiau, jeigu piktžolės prasiverš pro ploną sluoksnį ir įsitvirtins į agrodangą. Tada neišeis išrauti piktžolių ir palikti kultūrinius augalus – kai jau plėšite plėvelę, tai kartu su visais augalais, gerais ir blogais, kurie joje bus įsikabinę.

Dėl šios priežasties geriau austinę languotą plėvelę ir agrodangą naudoti tik tais atvejais, kai barjeras sukuriamas laikinai ir neuždengiamas mulčio sluoksniu. Pavyzdžiui, languota austinė plėvelė puikiai pasiteisina su braškėmis: ant plėvelės mulčias visai nededamas, piktžolės į ją neįauga, po sezono danga nuimama. Tokio paprasto uždengimo vieneriems metams pakanka. O ten, kur auga krūmai ir daugiametės gėlės, reikia ieškoti patikimesnio sprendimo.


Speciali tekstilinė plėvelė nuo piktžolių


Dviračio čia neišrasime – geriausiai pasiteina tas, kas specialiai sukurta. Specialios tekstilinės plėvelės nuo piktžolių būna išaustos tokiais sudėtingais raštais, kad iškart supranti – jokia piktžolė ten nepralys. Vanduo praeina kiaurai, todėl neužsilaiko, šaknys nekenčia nuo sausros, bet ir neužmirksta.



Stebėkite, kad plėvelė nuo piktžolių būtų elastinga, bet neatrodytų minkšta ar trapi. Kai kurios piktžolės yra išties galingos, todėl neikite į kompromisus. Vienintelis tokių plėvelių trūkumas – aukštesnė kaina. Bet jeigu ją mokate, esate tikri, kad išties sutaupote savo laiko, ir nereikės vėl perdaryti iš naujo.


Kokybiškos plėvelės neturi suirti po metų ar dviejų, kraštai neturi lengvai išsiardyti. Ieškokite tokių, kurios parduodamos su 20-30 metų garantija.


Papildomi patarimai


Jeigu jau pasirinkote naudoti plėvelę nuo piktžolių, tinkamai ją išklokite. Kiekvienas įkirpimas didina riziką išlysti piktžolėms, todėl nepridarykite skylių ten, kur nereikia.


Patogiausia, jei zona su plėvele turi aiškią ribą, pavyzdžiui, užbaigiama ties vejos kraštu. Atskirkite gėlyno ar gyvatvorės ribą nuo vejos su plastikiniais bortais. Įrengdami bortus, pritvirtinsite ir plėvelės kraštus.

Ant plėvelės paskleiskite mulčio sluoksnį. Kuo plonesnis ir sausesnis mulčio sluoksnis, tuo mažesnė tikimybė, kad su vėju užnešamos piktžolių sėklos įsitvirtins ir išdygs virš plėvelės. Kuo storesnis mulčio sluoksnis, tuo geresnės sąlygos susiformuoti naujam dirvos sluoksniui virš plėvelės.


Todėl labai praktiška, kai sklypo šeimininkai, sodindami gyvatvorę, iškart įrengia ir laistymo sistemą, ir plėvelę nuo piktžolių, ir plastikinius bortus. Gyvatvorės augalai aprūpinti, virš plėvelės telieka sauso mulčio sluoksnis, o prižiūrėti tokią gyvatvorę – vienas juokas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis