Pavasarinis vejos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Sniegui nutirpus ir pagaliau atėjus pavasariui vis daugiau laiko praleidžiame lauke. Tam, kad nuosavo kiemo vaizdas keltų tik pozityvius jausmus, svarbu apsitvarkyti ir paruošti namo aplinką šiltajam sezonui. Kiemo veja po žiemos gali atrodyti šiek tiek „pavargusi“, todėl atėjo metas pasirūpinti jos gerove.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žiemos sukeltos problemos ir jų prevencija

Tik pradėjus tirpti sniegui, pasimato visi žiemos vejai padaryti nuostoliai. Jeigu ant vejos išryškėja balsvi, tarsi apnašomis apsinešę plotai, greičiausiai tai – snieginis pelėsis. Snieginis pelėsis yra grybinė liga, kuri atsiranda tokiose vejos vietose, kur žiemą telkšo tirpstančio sniego balutės. Paprastai tai yra vietos, kuriomis žiemą, esant puriam sniegui, yra vaikštoma. Vaikštant puriu sniegu, sniegas yra suspaudžiamas, tose vietose susidaro ledo pluta, dėl kurios žolė iššąla arba iššunta.

Tad paprasčiausias būdas išvengti snieginio pelėsio – žiemą nevaikščioti puriu sniegu per veją, ypač toje pačioje vietoje. Jeigu pavasarį ant vejos pastebėjote snieginio pelėsio pėdsakų, palaukite, kol dirvos paviršius pradžius (svarbu nevaikščioti šlapiu jos paviršiumi). Tada su vėduokliniu grėbliu veją reikia švelniai pagrėbti, taip praventiliuojant dirvos paviršių.

Pavasarinis vejos tvarkymas: kokie darbai laukia?
© Shutterstock

Vejos aeravimas

Nors aeravimas, pirmą kartą girdinčiam šį pavadinimą, gali skambėti kaip įmantrus procesas, iš tiesų, tai yra paprasčiausias vejos vedinimas. Jis yra svarbus, nes ant ilgai, vienoje vietoje augančios vejos, susidaro veltinio sluoksnis iš senų nudžiūvusių augalų, dėl tokio sluoksnio orui sunku prasiskverbti iki žolės šaknų, o deguonis joms irgi yra reikalingas. Aeruojant vejoje yra padaromos pjautinės arba durtinės duobutės, kurios pagerina dirvožemio struktūrą ir įleidžia oro į žolių šaknų zoną.

Aeruoti galima ir paprastomis šakėmis, bet jei vejos plotas yra didesnis, efektyviau darbą atlieka specialus aeratorius. Pagal duobučių ar įpjovų gylį vejoje aeravimas gali būti seklus (6-12 cm) arba gilus (20-30 cm). Baigus aeravimą, rekomenduojama veją patręšti specialiomis pavasarinėmis trąšomis. Tai geriausia daryti kovo mėnesio pabaigoje arba balandžio mėnesį.

Pavasarinis vejos tvarkymas: kokie darbai laukia?
© Shutterstock

Veltinio bei samanų šalinimas

Veltinis – senų nudžiūvusių augalų sankaupa, kuri ne tik vizualiai atrodo labai neestetiškai, bet ir trukdo žolės šaknims gauti pakankamai deguonies. Geriausia veltinį šukuoti yra ankstyvą pavasarį, prieš prasidedant žolių vegetacijai arba jai tik prasidėjus. Jeigu veja yra nedidelė, veltiniui pašalinti gali užtekti paprasto metalinio vėduoklinio grėblio, kuriuo veltinis yra tiesiog iššukuojamas. Dideliuose plotuose geriau pasitelkti specialias benzinines aeravimo mašinėles.

Kita vejos problema – samanos. Jeigu vejoje atsirado samanų, tai reiškia, kad veja yra ar per drėgna, ar per rūgšti. Samanas naikinti yra rekomenduojama šiuo būdu: pirmiausia visą vejos paviršių reikia subadyti šakėmis (5-7 cm gyliu), po to pabarstyti pelenais arba kreida ir patręšti kompleksinėmis trąšomis su siera ir geležies sulfatu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Įdomybės apie sakurų žydėjimą (1)

Šiemet sakuros pradeda žydėti gerokai anksčiau nei pernai, nes šįkart pavasaris ankstyvesnis. Be to, pernai daugelyje Lietuvos vietovių sakurų žiedus nušaldė pavasarinės šalnos, tad daug kur žydėjimo stebuklas ir neįvyko. Tad skubėkite džiaugtis jomis šiomis dienomis, nes jų žydėjimas gan trumpas, paprastai trunkantis ne ilgiau kelias savaites, o kartais tetrunka ir vieną savaitę, ypač jei pasitaiko šaltos ir vėjuotos dienos.

Žydintys augalai, kurie yra tinkami auginti po medžiais

Ne kiekviename individualiame sklype yra pakankamai atvirų, pilnai apšviestų plotų, kad tilptų ir šiltnamis, ir daržovių lysvės, ir gėlių darželis. Medžių paunksmė tinkama vieta poilsio kampeliui (suoliukui ar pavėsinei), bet ne įnoringų augalų auginimui. Tačiau sodininkai, kurie visgi nori išnaudoti šį plotą, turi galimybę rinktis iš pavėsį mėgstančių augalų.

Pavasarinis vejos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Sniegui nutirpus ir pagaliau atėjus pavasariui vis daugiau laiko praleidžiame lauke. Tam, kad nuosavo kiemo vaizdas keltų tik pozityvius jausmus, svarbu apsitvarkyti ir paruošti namo aplinką šiltajam sezonui. Kiemo veja po žiemos gali atrodyti šiek tiek „pavargusi“, todėl atėjo metas pasirūpinti jos gerove.

Užmiršti vėlyvo pavasario žiedai, kurie gali nuspalvinti bet kurį sodą

Pavasariniai žiedai yra tikra atgaiva akims po atrodytų niekada nesibaigiančios žiemos. Jie taip pat yra ženklas, kad atėjo metas pradėti tvarkytis sode ir užsiimti sodinimo darbais. Šiame straipsnyje pristatysime kelis šiek tiek primirštus žiedus, kurie gėlyne padės gražiai pereiti iš pavasario į vasaros sezoną.

Naujausios šio pavasario kraštovaizdžio tendencijos

Vos prasidėjus metams, dizaineriai ir kiti specialistai skuba pranešti, kokios spalvos, mados bei tendencijos dabar yra aktualiausios. Ne išimtis ir jau daugelio atrastos bei pamėgtos aplinkos, sodo dizaino tendencijos. Vilniaus universiteto botanikos sodo vyriausioji specialistė, augalų žinovė bei kolekcionierė Edita Jakubauskaitė padėjo atrinkti ryškiausias jų, kurios, kaip prognozuojama, šiemet įkvėps ir patyrusius sodininkus, ir naujokus, kaip Aistė Jasaitytė.

Kada ir kodėl pavasarį reikia genėti rožes?

Visoms rožėms kiekvieną pavasarį reikalingas krūmo atnaujinimas – tai daroma pavasarį, prasidėjus augalo vegetacijai. Rožių genėjimą galime pradėti, kai pašalas jau pilnai išėjęs, ir pumpurai ima brinkti.

Raudona spalva jūsų gėlyne – kokia galia joje slypi?

Gėlių spalvos gali būti strategiškai naudojamos siekiant formuoti kraštovaizdžio suvokimą. Raudonos spalvos gėlės – šiltos ir dėmesį koncentruojančios puošmenos. Tad norėdami patraukti svečių akį į konkrečią sklypo vietą arba atvirkščiai – norėdami ją atitraukti, puoškite sklypą raudonais žiedais.

Patarimai, kaip išsirinkti šiltnamį

Šiltnamio pasirinkimas - vienas iš svarbiausių pavasario sprendimų.

Akis džiuginančios scylės: kokie jų auginimo ypatumai?

Yra keletas gerai atpažįstamų gėlių, be kurių sunku įsivaizduoti pavasario pradžią. Scylės – svogūniniai augalai, kurių melsvais žiedais nuspalvintus sodus matome itin dažnai.

Kambarinės gėlės pavasarį: pagrindiniai darbai

Jau greitu metu sodininkų ir daržininkų visas dėmesys nukryps į lauko augalus, tad kol dar neprasidėjo lauko darbai, neužmirškite kambarinių gėlių, visą žiemą savo žaluma puošusių namus. Jeigu jomis pasirūpinsite dabar, ankstyvą pavasarį, tai vėliau jos jums atsidėkos gražiais žiedais ir vešliu augimu. Pirmiausiai atidžiai ir su meile apžiūrėkite kiekvieną savo kambarinį augalą ir pamatykite bei pajuskite, kaip jis jaučiasi, kaip praleido žiemą, ar nesusirgo, ar neužpuolė kenkėjai, gal jam trūksta maisto medžiagų, o gal netinkamoje vietoje jis laikomas.