Pavasarinis vejos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Sniegui nutirpus ir pagaliau atėjus pavasariui vis daugiau laiko praleidžiame lauke. Tam, kad nuosavo kiemo vaizdas keltų tik pozityvius jausmus, svarbu apsitvarkyti ir paruošti namo aplinką šiltajam sezonui. Kiemo veja po žiemos gali atrodyti šiek tiek „pavargusi“, todėl atėjo metas pasirūpinti jos gerove.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žiemos sukeltos problemos ir jų prevencija

Tik pradėjus tirpti sniegui, pasimato visi žiemos vejai padaryti nuostoliai. Jeigu ant vejos išryškėja balsvi, tarsi apnašomis apsinešę plotai, greičiausiai tai – snieginis pelėsis. Snieginis pelėsis yra grybinė liga, kuri atsiranda tokiose vejos vietose, kur žiemą telkšo tirpstančio sniego balutės. Paprastai tai yra vietos, kuriomis žiemą, esant puriam sniegui, yra vaikštoma. Vaikštant puriu sniegu, sniegas yra suspaudžiamas, tose vietose susidaro ledo pluta, dėl kurios žolė iššąla arba iššunta.

Tad paprasčiausias būdas išvengti snieginio pelėsio – žiemą nevaikščioti puriu sniegu per veją, ypač toje pačioje vietoje. Jeigu pavasarį ant vejos pastebėjote snieginio pelėsio pėdsakų, palaukite, kol dirvos paviršius pradžius (svarbu nevaikščioti šlapiu jos paviršiumi). Tada su vėduokliniu grėbliu veją reikia švelniai pagrėbti, taip praventiliuojant dirvos paviršių.

Pavasarinis vejos tvarkymas: kokie darbai laukia?
© Shutterstock

Vejos aeravimas

Nors aeravimas, pirmą kartą girdinčiam šį pavadinimą, gali skambėti kaip įmantrus procesas, iš tiesų, tai yra paprasčiausias vejos vedinimas. Jis yra svarbus, nes ant ilgai, vienoje vietoje augančios vejos, susidaro veltinio sluoksnis iš senų nudžiūvusių augalų, dėl tokio sluoksnio orui sunku prasiskverbti iki žolės šaknų, o deguonis joms irgi yra reikalingas. Aeruojant vejoje yra padaromos pjautinės arba durtinės duobutės, kurios pagerina dirvožemio struktūrą ir įleidžia oro į žolių šaknų zoną.

Aeruoti galima ir paprastomis šakėmis, bet jei vejos plotas yra didesnis, efektyviau darbą atlieka specialus aeratorius. Pagal duobučių ar įpjovų gylį vejoje aeravimas gali būti seklus (6-12 cm) arba gilus (20-30 cm). Baigus aeravimą, rekomenduojama veją patręšti specialiomis pavasarinėmis trąšomis. Tai geriausia daryti kovo mėnesio pabaigoje arba balandžio mėnesį.

Pavasarinis vejos tvarkymas: kokie darbai laukia?
© Shutterstock

Veltinio bei samanų šalinimas

Veltinis – senų nudžiūvusių augalų sankaupa, kuri ne tik vizualiai atrodo labai neestetiškai, bet ir trukdo žolės šaknims gauti pakankamai deguonies. Geriausia veltinį šukuoti yra ankstyvą pavasarį, prieš prasidedant žolių vegetacijai arba jai tik prasidėjus. Jeigu veja yra nedidelė, veltiniui pašalinti gali užtekti paprasto metalinio vėduoklinio grėblio, kuriuo veltinis yra tiesiog iššukuojamas. Dideliuose plotuose geriau pasitelkti specialias benzinines aeravimo mašinėles.

Kita vejos problema – samanos. Jeigu vejoje atsirado samanų, tai reiškia, kad veja yra ar per drėgna, ar per rūgšti. Samanas naikinti yra rekomenduojama šiuo būdu: pirmiausia visą vejos paviršių reikia subadyti šakėmis (5-7 cm gyliu), po to pabarstyti pelenais arba kreida ir patręšti kompleksinėmis trąšomis su siera ir geležies sulfatu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Verta žinoti: sausrą mėgstančios gėlės

Pasibaigė netradicinis šių metų birželis ir prasidėjo vidurvasaris. O netradicinis jis buvo dėl orų, nes gegužė ir pirmas vasaros mėnuo buvo tikrai karšti ir vasariški. Dauguma mano bičiulių orų atžvilgiu yra pasiskirstę į dvi priešingas stovyklas: vieni džiaugėsi saulėta ir karšta vasaros pradžia, o kiti nekantriai laukė ateinant lietaus. Sausra ir saule dažniausiai mėgaujasi miestiečiai, o kas gi yra lietaus mėgėjai?

Ar piktžolės gali būti naudingos?

Paprastai mes visada stengiamės atsikratyti piktžolių – juk jos trukdo! Bet jei neskubėsime, gausime dvigubą naudą – ne tik išrausime nereikalingus augalus, bet ir panaudosime juos kitiems tikslams.

Skaitytojos patirtis: sodybos virsmas tikru rojaus kampeliu (1)

Skaitytoja Jelena dalinasi savo šeimos sodybos istorija, kaip ji virto tikru pasididžiavimą keliančiu rojaus kampeliu.

Kukmedžių sodinimas: 7 žingsnių sodinimo instrukcija

Pateikiame 7 žingsnių sodinimo instrukciją - nuo sodinuko pasirinkimo, duobės kasimo iki mulčiavimo.

Kokius augalus pasirinkti savo kiemui ir gėlynui, kad jis nekeltų alergijos?

Neseniai rašėme apie augalus, kurie žydėdami gali sukelti alergiją, o šį kartą prisiminkime tuos, kurie, atvirkščiai – yra vieni iš mažiausiai alergiškų ir rekomenduotini jautriems žmonėms, norintiems auginti ir džiaugtis gėlėmis, bet turintiems polinkį sirgti alergine sloga, dar vadinama alerginiu rinitu. Vienus žydinčius augalus apdulkina vėjas, o kitus – vabzdžiai, vieni žydi ryte arba dieną, o kiti prasiskleidžia tik vakare, dar vieni žiedai turi sunkias žiedadulkes, o kiti žydi pilnaviduriais žiedais – šios ir dar kitos augalų žiedų savybės turi įtakos, alergiški jie ar ne. Tad kokius augalus pasirinkti savo kiemui ir gėlynui, kad jie džiugintų, o ne atneštų rūpesčius?

Sužinokite, kokia yra jūsų gimimo mėnesio gėlė

Nemaža dalis iš mūsų žino, koks yra kiekvieno Zodiako ženklo akmuo. Tačiau ne kiekvienas turi galimybę, atėjus artimo žmogaus gimtadieniui, jį apdovanoti kalnų krištolu, smaragdais ar deimantais. Tad ar norite sužinoti, kokia yra jūsų bei jūsų mylimųjų gimimo mėnesio gėlė?

Dendrologė pataria: kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją ir kaip to išvengti

Prasidėjęs birželio mėnuo daugeliui žmonių atnešė laukiamus vasaros smagumus – saulėtus orus, galimybę maudytis lauke arba tiesiog būti gamtoje. Bet ne visi gali tuo džiaugtis, nes yra nemažai tokių žmonių, kuriems atbundanti gamta ir įvairūs augalai atneša sveikatos problemas, viena iš jų yra alergija, dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

10 vienmečių gėlių, kurias geriausiai tinka auginti saulėtose vietose

Jeigu jūsų sklype yra saulėta vieta, kurioje puikiai atrodytų gėlynas, pirmiausia turite gerai apgalvoti, kokias gėles joje tinka auginti. Pasirinkti augalai turėtų klestėti šiltoje, saulėtoje vietoje ir kartu būti nesudėtingai prižiūrimi. Parinkome keletą vienmečių gėlių, kurios puikiai jaučiasi saulėkaitoje.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.

Mylimiausios močiučių gėlės pelargonijos – ne tik kambarinės gėlės (1)

Pelargonijos yra ne tik kambarinės gėlės – jas vazonuose galima laikyti ir balkone. Sėdint balkone apsuptiems gausiai žiedais pasipuošusių pelargonijų, apima jausmas, kad esi gėlių pasakoje.