Nereiklus ir lengvai auginamas – pinigų medis

Jeigu būtų renkamas nereiklių kambarinių augalų dešimtukas, tai šis augalas tikrai į jį patektų. Daug kas jį dar vadina „pinigų medžiu“ arba zamifolija. Tad jeigu ieškote namams arba darbo vietai lengvai auginamo kambarinio augalo, dar ir simbolizuojantį sėkmę piniguose – pabandykite auginti zamiokulką.
Šio augalo lapeliai yra blizgantys ir tamsiai žali, gal kažkiek ir primenantys pinigėlius.
© Asmeninis albumas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nors jo pavadinimas skamba gan įmantriai ZAMIJALAPIS ZAMIOKULKAS (Zamioculcas zamiifolia), bet iš tiesų tai paprastas ir puošnus augalas. Savaime jis auga pietryčių Afrikos tropiniuose miškuose. Angliakalbiai kartais dar jį vadina „Zanzibaro brangakmeniu“. Augalų rinkoje jis pasirodė gan neseniai, Europoje kaip kambarinė gėlė pradėta auginti tik prieš 20 metų, nors botanikų pirmą kartą atrastas dar XIX a., o į Lietuvą atkeliavo tik prieš kokius 15 metų. Priklauso aroninių šeimai (Araceae), iš kurios geriau pažįstame kambarinę gėlę kaliją bei Lietuvos pelkėse savaime augantį žinginį. Kaip daugelis aroninių šeimos atstovų zamiokulkas yra šiek tiek nuodingas.

Vazonas zamiokulkui turėtų būti tvirtas ir sunkus, nes dažnai nuvirsta nuo pačio augalo svorio.
Vazonas zamiokulkui turėtų būti tvirtas ir sunkus, nes dažnai nuvirsta nuo pačio augalo svorio.
© Asmeninis albumas


Zamiokulkas žydi balta, cilindro formos rubuile burbuole, apsupta plataus pažiedlapio. Lietuvoje jis pražysta retai, tai jeigu jūsų zamiokulkas išskleis žiedą – tai bus tikra sėkmė. Natūralioje aplinkoje, kai žiedai apdulkinami, vėliau užsimezga žali vaisiai ir subrandinamos sėklos, bet Lietuvoje jų nei karto neteko matyti.

Retkarčiais palepinkite šį augalą duše, nuplaukite dulkes su drugnu vandeniu.
Retkarčiais palepinkite šį augalą duše, nuplaukite dulkes su drugnu vandeniu.
© Asmeninis albumas

Didžiausias šio augalo grožis – tai 0,5-0,6 m ilgio stori stiebai, apaugę tamsiai žaliais, storais ir blizgiais lapais. Tuose stiebuose zamiokulkas kaupia vandens atsargas, taip ruošdamasis sausesniam periodui, kuris jį užklumpa natūralioje aplinkoje. Nors pats augalas nėra labai aukštas, bet auga plačiai ir labai greitai, vegetacijos metu leisdamas vieną po kito stambius stiebus. Jis plečiasi ne tik antžeminėje, bet ir požeminėje dalyje, augindamas stambius šakniastiebius. Tad dažna šio augalo bėda – kai nuo besiplečiančios masės sutrūkinėja ir subyra vazonas, ypač jei jis keramikinis. Bet jeigu jį pasodinsite į plastikinį vazoną, kuris gali šiek tiek temptis, tai irgi nebus išeitis, nes plastikinis vazonas paprastai yra lengvas ir augalas su juo tiesiog nuvirsta. Tad po daugelio kartų, kai „suplyšo“ arba nuvirto vazonas, teko elgtis taip: sodinti augalą į erdvų plastikinį, o šį įstatyti į sunkų keramikinį vazoną. Jeigu jūsų augintinis augs mažokame ar per lengvame vazone, tai jo šakeles vis tik reikės pririšti prie kokios nors atramos, kad nenuvirstų.

Tad augalą reikėtų persodinti, kai tik šaknys pradės netilpti vazone. Žemė turėtų būti gan derlinga, bet ne per labai, nes esant geram dirvožemiui, zamiokulkas pradės augti kaip pašėlęs. Laistymui jis nereiklus, lieti reikėtų saikingai, ypač žiemą, geriausia leisti žemei vazone beveik išdžiūti. Pirmąjį savo zamiokulką numarinau, nes laisčiau gausiai ir maniau, kad stiebams būtina prisisriaubti kuo daugiau atsargų, bet po kurio laiko šaknys tiesiog supuvo ir augalas, deja, nusibaigė. Tad geriau vieną kitą kartą pamiršti palieti, nei perlaistyti. Juk augalas turi storulius stiebus, kuriuose išsisaugo drėgmės atsargų „juodai dienai“.

Pavasarį jauni ūgliai auga labai sparčiai.
Pavasarį jauni ūgliai auga labai sparčiai.
© Asmeninis albumas


Zamiokulkas nereiklus ir šviesai, jam nebūtina augti ant palangės, nes visai gerai jaučiasi ir kambario gilumoje. Tiesa, jeigu nukišite jį į patamsį, tai irgi nebus nieko gero, juk vis tik kaip ir bet kuriam augalui būtina fotosintezė. Jei pritrūks šviesos, tai greitai pamatysite – augalo stiebai nenatūraliai ištįs, lapeliai pasidarys reti ir smulkesni, išblykš. Retkarčiais palepinkite jį duše – visą nuprauskite drugnu vandeniu, tuomet nusiplaus dulkės nuo lapų, augalui bus lengviau kvėpuoti. Šiaip augalas atsparus ir sausam kambarių orui, kuris toks pasidaro žiemą dėl šildymo. Kenkėjų bei ligų zamiokulkas turi gan retai, teko tik pastebėti ant žemės straksint kolembolas – smulkius ir baltus vabzdžius, kurie augalui kenkia mažai.

Kol nebuvo zamiokulkų, „pinigų medžiais“ vadindavo storlapius.
Kol nebuvo zamiokulkų, „pinigų medžiais“ vadindavo storlapius.
© Asmeninis albumas


Kol zamiokulkai pas mus dar nebuvo žinomi, „pinigų medžiais“ buvo vadinami storlapiai, bet atsiradus „Zanzibaro brangakmeniams“, šis titulas perėjo naujiems šeimininkams. Na, į tokius titulus galima pažiūrėti ir skeptiškai – juk tai tik rinkodariniai būdai, norint pritraukti pirkėjus, o galima ir žaismingai. Juk giliai širdyje mes kiekvienas šiek tiek tikime prietarais ir mažais stebuklais – o gal, iš tiesų, jis privilios pinigus ir sėkmę finansuose?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Verta žinoti: sausrą mėgstančios gėlės

Pasibaigė netradicinis šių metų birželis ir prasidėjo vidurvasaris. O netradicinis jis buvo dėl orų, nes gegužė ir pirmas vasaros mėnuo buvo tikrai karšti ir vasariški. Dauguma mano bičiulių orų atžvilgiu yra pasiskirstę į dvi priešingas stovyklas: vieni džiaugėsi saulėta ir karšta vasaros pradžia, o kiti nekantriai laukė ateinant lietaus. Sausra ir saule dažniausiai mėgaujasi miestiečiai, o kas gi yra lietaus mėgėjai?

Ar piktžolės gali būti naudingos?

Paprastai mes visada stengiamės atsikratyti piktžolių – juk jos trukdo! Bet jei neskubėsime, gausime dvigubą naudą – ne tik išrausime nereikalingus augalus, bet ir panaudosime juos kitiems tikslams.

Skaitytojos patirtis: sodybos virsmas tikru rojaus kampeliu (1)

Skaitytoja Jelena dalinasi savo šeimos sodybos istorija, kaip ji virto tikru pasididžiavimą keliančiu rojaus kampeliu.

Kukmedžių sodinimas: 7 žingsnių sodinimo instrukcija

Pateikiame 7 žingsnių sodinimo instrukciją - nuo sodinuko pasirinkimo, duobės kasimo iki mulčiavimo.

Kokius augalus pasirinkti savo kiemui ir gėlynui, kad jis nekeltų alergijos?

Neseniai rašėme apie augalus, kurie žydėdami gali sukelti alergiją, o šį kartą prisiminkime tuos, kurie, atvirkščiai – yra vieni iš mažiausiai alergiškų ir rekomenduotini jautriems žmonėms, norintiems auginti ir džiaugtis gėlėmis, bet turintiems polinkį sirgti alergine sloga, dar vadinama alerginiu rinitu. Vienus žydinčius augalus apdulkina vėjas, o kitus – vabzdžiai, vieni žydi ryte arba dieną, o kiti prasiskleidžia tik vakare, dar vieni žiedai turi sunkias žiedadulkes, o kiti žydi pilnaviduriais žiedais – šios ir dar kitos augalų žiedų savybės turi įtakos, alergiški jie ar ne. Tad kokius augalus pasirinkti savo kiemui ir gėlynui, kad jie džiugintų, o ne atneštų rūpesčius?

Sužinokite, kokia yra jūsų gimimo mėnesio gėlė

Nemaža dalis iš mūsų žino, koks yra kiekvieno Zodiako ženklo akmuo. Tačiau ne kiekvienas turi galimybę, atėjus artimo žmogaus gimtadieniui, jį apdovanoti kalnų krištolu, smaragdais ar deimantais. Tad ar norite sužinoti, kokia yra jūsų bei jūsų mylimųjų gimimo mėnesio gėlė?

Dendrologė pataria: kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją ir kaip to išvengti

Prasidėjęs birželio mėnuo daugeliui žmonių atnešė laukiamus vasaros smagumus – saulėtus orus, galimybę maudytis lauke arba tiesiog būti gamtoje. Bet ne visi gali tuo džiaugtis, nes yra nemažai tokių žmonių, kuriems atbundanti gamta ir įvairūs augalai atneša sveikatos problemas, viena iš jų yra alergija, dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

10 vienmečių gėlių, kurias geriausiai tinka auginti saulėtose vietose

Jeigu jūsų sklype yra saulėta vieta, kurioje puikiai atrodytų gėlynas, pirmiausia turite gerai apgalvoti, kokias gėles joje tinka auginti. Pasirinkti augalai turėtų klestėti šiltoje, saulėtoje vietoje ir kartu būti nesudėtingai prižiūrimi. Parinkome keletą vienmečių gėlių, kurios puikiai jaučiasi saulėkaitoje.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.

Mylimiausios močiučių gėlės pelargonijos – ne tik kambarinės gėlės (1)

Pelargonijos yra ne tik kambarinės gėlės – jas vazonuose galima laikyti ir balkone. Sėdint balkone apsuptiems gausiai žiedais pasipuošusių pelargonijų, apima jausmas, kad esi gėlių pasakoje.