Nereiklus ir lengvai auginamas – pinigų medis

Jeigu būtų renkamas nereiklių kambarinių augalų dešimtukas, tai šis augalas tikrai į jį patektų. Daug kas jį dar vadina „pinigų medžiu“ arba zamifolija. Tad jeigu ieškote namams arba darbo vietai lengvai auginamo kambarinio augalo, dar ir simbolizuojantį sėkmę piniguose – pabandykite auginti zamiokulką.
Šio augalo lapeliai yra blizgantys ir tamsiai žali, gal kažkiek ir primenantys pinigėlius.
© Asmeninis albumas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nors jo pavadinimas skamba gan įmantriai ZAMIJALAPIS ZAMIOKULKAS (Zamioculcas zamiifolia), bet iš tiesų tai paprastas ir puošnus augalas. Savaime jis auga pietryčių Afrikos tropiniuose miškuose. Angliakalbiai kartais dar jį vadina „Zanzibaro brangakmeniu“. Augalų rinkoje jis pasirodė gan neseniai, Europoje kaip kambarinė gėlė pradėta auginti tik prieš 20 metų, nors botanikų pirmą kartą atrastas dar XIX a., o į Lietuvą atkeliavo tik prieš kokius 15 metų. Priklauso aroninių šeimai (Araceae), iš kurios geriau pažįstame kambarinę gėlę kaliją bei Lietuvos pelkėse savaime augantį žinginį. Kaip daugelis aroninių šeimos atstovų zamiokulkas yra šiek tiek nuodingas.

Vazonas zamiokulkui turėtų būti tvirtas ir sunkus, nes dažnai nuvirsta nuo pačio augalo svorio.
Vazonas zamiokulkui turėtų būti tvirtas ir sunkus, nes dažnai nuvirsta nuo pačio augalo svorio.
© Asmeninis albumas


Zamiokulkas žydi balta, cilindro formos rubuile burbuole, apsupta plataus pažiedlapio. Lietuvoje jis pražysta retai, tai jeigu jūsų zamiokulkas išskleis žiedą – tai bus tikra sėkmė. Natūralioje aplinkoje, kai žiedai apdulkinami, vėliau užsimezga žali vaisiai ir subrandinamos sėklos, bet Lietuvoje jų nei karto neteko matyti.

Retkarčiais palepinkite šį augalą duše, nuplaukite dulkes su drugnu vandeniu.
Retkarčiais palepinkite šį augalą duše, nuplaukite dulkes su drugnu vandeniu.
© Asmeninis albumas

Didžiausias šio augalo grožis – tai 0,5-0,6 m ilgio stori stiebai, apaugę tamsiai žaliais, storais ir blizgiais lapais. Tuose stiebuose zamiokulkas kaupia vandens atsargas, taip ruošdamasis sausesniam periodui, kuris jį užklumpa natūralioje aplinkoje. Nors pats augalas nėra labai aukštas, bet auga plačiai ir labai greitai, vegetacijos metu leisdamas vieną po kito stambius stiebus. Jis plečiasi ne tik antžeminėje, bet ir požeminėje dalyje, augindamas stambius šakniastiebius. Tad dažna šio augalo bėda – kai nuo besiplečiančios masės sutrūkinėja ir subyra vazonas, ypač jei jis keramikinis. Bet jeigu jį pasodinsite į plastikinį vazoną, kuris gali šiek tiek temptis, tai irgi nebus išeitis, nes plastikinis vazonas paprastai yra lengvas ir augalas su juo tiesiog nuvirsta. Tad po daugelio kartų, kai „suplyšo“ arba nuvirto vazonas, teko elgtis taip: sodinti augalą į erdvų plastikinį, o šį įstatyti į sunkų keramikinį vazoną. Jeigu jūsų augintinis augs mažokame ar per lengvame vazone, tai jo šakeles vis tik reikės pririšti prie kokios nors atramos, kad nenuvirstų.

Tad augalą reikėtų persodinti, kai tik šaknys pradės netilpti vazone. Žemė turėtų būti gan derlinga, bet ne per labai, nes esant geram dirvožemiui, zamiokulkas pradės augti kaip pašėlęs. Laistymui jis nereiklus, lieti reikėtų saikingai, ypač žiemą, geriausia leisti žemei vazone beveik išdžiūti. Pirmąjį savo zamiokulką numarinau, nes laisčiau gausiai ir maniau, kad stiebams būtina prisisriaubti kuo daugiau atsargų, bet po kurio laiko šaknys tiesiog supuvo ir augalas, deja, nusibaigė. Tad geriau vieną kitą kartą pamiršti palieti, nei perlaistyti. Juk augalas turi storulius stiebus, kuriuose išsisaugo drėgmės atsargų „juodai dienai“.

Pavasarį jauni ūgliai auga labai sparčiai.
Pavasarį jauni ūgliai auga labai sparčiai.
© Asmeninis albumas


Zamiokulkas nereiklus ir šviesai, jam nebūtina augti ant palangės, nes visai gerai jaučiasi ir kambario gilumoje. Tiesa, jeigu nukišite jį į patamsį, tai irgi nebus nieko gero, juk vis tik kaip ir bet kuriam augalui būtina fotosintezė. Jei pritrūks šviesos, tai greitai pamatysite – augalo stiebai nenatūraliai ištįs, lapeliai pasidarys reti ir smulkesni, išblykš. Retkarčiais palepinkite jį duše – visą nuprauskite drugnu vandeniu, tuomet nusiplaus dulkės nuo lapų, augalui bus lengviau kvėpuoti. Šiaip augalas atsparus ir sausam kambarių orui, kuris toks pasidaro žiemą dėl šildymo. Kenkėjų bei ligų zamiokulkas turi gan retai, teko tik pastebėti ant žemės straksint kolembolas – smulkius ir baltus vabzdžius, kurie augalui kenkia mažai.

Kol nebuvo zamiokulkų, „pinigų medžiais“ vadindavo storlapius.
Kol nebuvo zamiokulkų, „pinigų medžiais“ vadindavo storlapius.
© Asmeninis albumas


Kol zamiokulkai pas mus dar nebuvo žinomi, „pinigų medžiais“ buvo vadinami storlapiai, bet atsiradus „Zanzibaro brangakmeniams“, šis titulas perėjo naujiems šeimininkams. Na, į tokius titulus galima pažiūrėti ir skeptiškai – juk tai tik rinkodariniai būdai, norint pritraukti pirkėjus, o galima ir žaismingai. Juk giliai širdyje mes kiekvienas šiek tiek tikime prietarais ir mažais stebuklais – o gal, iš tiesų, jis privilios pinigus ir sėkmę finansuose?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Pavasarinis vejos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Sniegui nutirpus ir pagaliau atėjus pavasariui vis daugiau laiko praleidžiame lauke. Tam, kad nuosavo kiemo vaizdas keltų tik pozityvius jausmus, svarbu apsitvarkyti ir paruošti namo aplinką šiltajam sezonui. Kiemo veja po žiemos gali atrodyti šiek tiek „pavargusi“, todėl atėjo metas pasirūpinti jos gerove.

Užmiršti vėlyvo pavasario žiedai, kurie gali nuspalvinti bet kurį sodą

Pavasariniai žiedai yra tikra atgaiva akims po atrodytų niekada nesibaigiančios žiemos. Jie taip pat yra ženklas, kad atėjo metas pradėti tvarkytis sode ir užsiimti sodinimo darbais. Šiame straipsnyje pristatysime kelis šiek tiek primirštus žiedus, kurie gėlyne padės gražiai pereiti iš pavasario į vasaros sezoną.

Naujausios šio pavasario kraštovaizdžio tendencijos

Vos prasidėjus metams, dizaineriai ir kiti specialistai skuba pranešti, kokios spalvos, mados bei tendencijos dabar yra aktualiausios. Ne išimtis ir jau daugelio atrastos bei pamėgtos aplinkos, sodo dizaino tendencijos. Vilniaus universiteto botanikos sodo vyriausioji specialistė, augalų žinovė bei kolekcionierė Edita Jakubauskaitė padėjo atrinkti ryškiausias jų, kurios, kaip prognozuojama, šiemet įkvėps ir patyrusius sodininkus, ir naujokus, kaip Aistė Jasaitytė.

Kada ir kodėl pavasarį reikia genėti rožes?

Visoms rožėms kiekvieną pavasarį reikalingas krūmo atnaujinimas – tai daroma pavasarį, prasidėjus augalo vegetacijai. Rožių genėjimą galime pradėti, kai pašalas jau pilnai išėjęs, ir pumpurai ima brinkti.

Raudona spalva jūsų gėlyne – kokia galia joje slypi?

Gėlių spalvos gali būti strategiškai naudojamos siekiant formuoti kraštovaizdžio suvokimą. Raudonos spalvos gėlės – šiltos ir dėmesį koncentruojančios puošmenos. Tad norėdami patraukti svečių akį į konkrečią sklypo vietą arba atvirkščiai – norėdami ją atitraukti, puoškite sklypą raudonais žiedais.

Patarimai, kaip išsirinkti šiltnamį

Šiltnamio pasirinkimas - vienas iš svarbiausių pavasario sprendimų.

Akis džiuginančios scylės: kokie jų auginimo ypatumai?

Yra keletas gerai atpažįstamų gėlių, be kurių sunku įsivaizduoti pavasario pradžią. Scylės – svogūniniai augalai, kurių melsvais žiedais nuspalvintus sodus matome itin dažnai.

Kambarinės gėlės pavasarį: pagrindiniai darbai

Jau greitu metu sodininkų ir daržininkų visas dėmesys nukryps į lauko augalus, tad kol dar neprasidėjo lauko darbai, neužmirškite kambarinių gėlių, visą žiemą savo žaluma puošusių namus. Jeigu jomis pasirūpinsite dabar, ankstyvą pavasarį, tai vėliau jos jums atsidėkos gražiais žiedais ir vešliu augimu. Pirmiausiai atidžiai ir su meile apžiūrėkite kiekvieną savo kambarinį augalą ir pamatykite bei pajuskite, kaip jis jaučiasi, kaip praleido žiemą, ar nesusirgo, ar neužpuolė kenkėjai, gal jam trūksta maisto medžiagų, o gal netinkamoje vietoje jis laikomas.

Esminiai aspektai, kaip prižiūrėti orchidėjas

Visos (beveik) orchidėjos mėgsta šviesą, tačiau negalime jų auginti vien tik ant rytinės ar vakarinės palangės: gal netelpa, gal kitur gražiau dera... Parinkti savo augintinėms tinkamai apšviestą vietą – svarbi, bet, laimei, ne pati sudėtingiausia užduotis.

Specialiai iš Lenkijos: įspūdžiai iš sodų ir želdynų parodos „Gardenia 2018“

Tradiciškai, metų pradžioje, kol dar neprasidėję sodo ir kiemo darbai, Lenkijos mieste Poznanėje vyksta viena iš didžiausių Europoje sodininkystės ir kraštotvarkos paroda „Gardenia“. Joje dalyvauja ne tik Lenkijos, bet ir Lietuvos, Vokietijos, Olandijos, Prancūzijos, Rusijos, Kinijos bei kitų šalių dalyviai, pristato savo produkciją bei įvairias naujoves sodininkystės srityje.