Gėlės skynimui: patikrintos įdomios veislės iš augintojos lūpų

Lysvė, kurioje auginamos gėlės skynimui – dar neįprastas dalykas Lietuvoje. Tokia mada toli gražu ne nauja – ši idėja nuo seno populiari Anglijoje bei kitose Europos šalyse. Šiuo metu natūraliai atrodančios puokštės yra „ant bangos“, tad kodėl gi nepaskirti vienos lysvės būtent šiam tikslui.
Rugiagėlės – nepabostanti klasika.
© Asmeninis albumas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kokius augalus galima auginti savo kieme gėlių skynimui, kokios jų veislės madingiausios, kaip panaudoti augalus, jau augančius kieme? Apie šiuos ir daugelį kitų dalykų kalbiname Angeliną Kurauskienę, skinamų gėlių ūkio „Gėlių upė“ įkūrėją.

Angelina Kurauskienė
Angelina Kurauskienė
© Asmeninis albumas

VIENMETĖS GĖLĖS SKYNIMUI

Lina Liubertaitė: Įprasti augalai, bet neįprastai atrodančios veislės. Kokias vienmetes gėles galima pasisėti šiemet, kad turėtume gražių gėlių skynimui?

Angelina Kurauskienė: Yra išties labai daug gėlių veislių tinkamų skynimui, tačiau paprasčiausiai auginamos, produktyvios ir ilgai grojančios yra šios:

Gvaizdūnės. Nors šios gėlės yra seniai žinomos, tačiau šiuo metu yra išvesta tiek jos veislių, kad tai jau nėra paprasta darželio gėlė. Labiausiai rekomenduočiau jurginines gvaizdūnes. Jų žiedai yra pilnaviduriai ir dideli. Skynimui ypač tinka Benary Giant serijos gvaizdūnės. Jei norite turėti ypatingo atspalvio gvaizdūnes, ieškokite Queen serijos gvaizdūnių.

Gvaizdūnės sėjamos balandžio pabaigoje į daigyklas arba tiesiai į dirvą po paskutiniųjų šalnų kas 25 cm. Gvaizdūnes reikia skinti jau beveik pilnai išsiskleidusias, kad kotelis prie žiedo nesilankstytų.

„Benary Giant Lime“ gvaizdūnė.
„Benary Giant Lime“ gvaizdūnė.
© Asmeninis albumas

Žvaigždūnės. Jei nesate auginę šios gėlės, būtinai pabandykite. Prieš sėjant sėklas galite pašaldyti šaldytuve pora savaičių, tuomet dygimas bus greitesnis. Sėkite sėklas į daigyklas nuo balandžio pradžios.

Žvaigždūnės vazoje laikosi labai ilgai. Skinkite, kai pusę žiedyno yra prasiskleidę. Viena įdomiausių mano augintų veislių yra Fata Morgana, išsiskirianti savo šviesiai kreminiu atspalviu.

Žvaigždūnė „Fata Morgana“.
Žvaigždūnė „Fata Morgana“.
© Asmeninis albumas

Juodgrūdės. Šias gėlės yra labai paprasta auginti, reikia tik paberti sėklų gegužės pradžioje ir stengtis neišravėti.

Puokštėje galima naudoti tiek žiedus, tiek sėklalizdžius, kurie taip pat yra labai dekoratyvūs. O sėklos dar puikiai tiks ir desertams paskaninti.

Vienos įdomesnių veislių yra Nigella papillosa „Delft Lace Blue“, Nigella orientalis, Nigella hispanica „African Bride“.

Puokštė su juodgrūdėmis.
Puokštė su juodgrūdėmis.
© Asmeninis albumas

Medetkos. Nuo senovės tai yra oranžinis vaistinis augalas, tačiau augalų selekcininkai yra pasistengę ir išvedę pritrenkiančių veislių, tokių kaip „Touch of Red“, „Pink Surprise“ ar „Princess“.

Medetkos sėjamos tiesiai į gruntą gegužės mėnesį ir džiugina žiedais iki pat stipresnių šalnų.

Medetka „Princess“ džiugins neįprastos formos žiedu.
Medetka „Princess“ džiugins neįprastos formos žiedu.
© Asmeninis albumas

Dekoratyvios saulėgrąžos. Leiskite jas sėti savo vaikams, tai yra tai lengvai išauginama gėlė. Gerai paieškojus galima rasti daug įvairių spalvų ir formų saulėgrąžų: nuo baltos iki žalios be žiedlapių! Pilnavidurės saulėgrąžos labai kvepia.

Besišakojančias saulėgrąžas sodinkite kas 70 cm, o vieno stiebo saulėgrąžas ir dvigubai tankiau. Besišakojančios saulėgrąžos yra liaunesnės, todėl tinka ir į puokštes su kitomis gėlėmis. Įdomios veislės yra „Valentine“, „Panache“, „Sun Fill“, „Italian White“.

Puokštė su saulėgrąžomis.
Puokštė su saulėgrąžomis.
© Asmeninis albumas

DAUGIAMETĖS GĖLĖS SKYNIMUI

Lina Liubertaitė: Daugiametės gėlės ir žydintys krūmai – ką pasisodinti, kad gėlių skynimui turėtume metai iš metų?

Angelina Kurauskienė: Daugiamečių žolinių augalų, tinkamų skynimui, pasirinkimas yra didžiulis:

Bijūnai. Šios gėlės auga 20 ir daugiau metų vienoje vietoje ir kasmet jie būna tik gražesni. Idealus augalas skynimui ir kaip kvepia! Tiesa, pasisodinus pirmąkart bijūną, skinti žiedus rekomenduočiau tik trečiais metais, kad augalas stipriau įsigalėtų.

Bijūnai žydi nuo gegužės iki liepos, priklausomai nuo veislės. Sodinant kelias skirtingo vėlyvumo veisles, galima turėti žiedų apie 2 mėnesius. Produktyviausia visų laikų veislė yra „Sarah Bernardt“.

Bijūnas „Coral Sunset“ – nuostabus solistas skintų gėlių puokštei.
Bijūnas „Coral Sunset“ – nuostabus solistas skintų gėlių puokštei.
© Asmeninis albumas

Veronikos ir veronikūnai. Ilgos žvakės atkreipia dėmesį tiek gėlyne, tiek puokštėje. Žydi liepos mėnesį. Skinkite veronikas, kai du trečdaliai žiedų yra prasiskleidę. Suteikia puokštei dailaus vertikalumo.

Pentiniai. Jei norite įspūdingų gėlių ant savo stalo auginkite pentinius. Puikiai tinka į aukštas vazas, ypatingoms šventėms papuošti. Pentinių veislių įvairovė yra labai didelė. Žydi birželio pabaigoje.

Rudbekijos ir ežiuolės. Didelė įvairovė šių gėlių veislių ir nuolatos žydintys augalai, kuriuos nuskynus, pražysta kiti. Skinkite tik kai kotelis prie žiedo yra stiprus ir nesilankstantis.

Ežiuolė „Cherry Fluff“.
Ežiuolė „Cherry Fluff“.
© Asmeninis albumas

Rudeniniai astrai. Puokštėms tinka tiek žiedynai, tiek lapai. Man asmeniškai patinka smulkiažiedžiai astrai, tokie kaip vėlyvasis astras (Aster lateriflorus) „Lady in Black“. Jie žydi labai vėlai rudenį.

Astrancijos, kraujažolės, zundos. Praktiškai visą vasarą žydinčios gėlės, puikiai tinkančios kaip užpildas puokštėje.

Astrancijos – itin ilgai žydintys daugiamečiai augalai.
Astrancijos – itin ilgai žydintys daugiamečiai augalai.
© Asmeninis albumas

Iš krūmų skynimui tinkami yra dekoratyvieji putinai, alyvos, veigelės, pūsleniai, hortenzijos, forsitijos, pūkeniai ir daugelis kitų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Dendrologė pataria: kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją ir kaip to išvengti

Prasidėjęs birželio mėnuo daugeliui žmonių atnešė laukiamus vasaros smagumus – saulėtus orus, galimybę maudytis lauke arba tiesiog būti gamtoje. Bet ne visi gali tuo džiaugtis, nes yra nemažai tokių žmonių, kuriems atbundanti gamta ir įvairūs augalai atneša sveikatos problemas, viena iš jų yra alergija, dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

10 vienmečių gėlių, kurias geriausiai tinka auginti saulėtose vietose

Jeigu jūsų sklype yra saulėta vieta, kurioje puikiai atrodytų gėlynas, pirmiausia turite gerai apgalvoti, kokias gėles joje tinka auginti. Pasirinkti augalai turėtų klestėti šiltoje, saulėtoje vietoje ir kartu būti nesudėtingai prižiūrimi. Parinkome keletą vienmečių gėlių, kurios puikiai jaučiasi saulėkaitoje.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.

Mylimiausios močiučių gėlės pelargonijos – ne tik kambarinės gėlės (1)

Pelargonijos yra ne tik kambarinės gėlės – jas vazonuose galima laikyti ir balkone. Sėdint balkone apsuptiems gausiai žiedais pasipuošusių pelargonijų, apima jausmas, kad esi gėlių pasakoje.

Patarimai auginantiems vijoklines lauko gėles

Želdinant aplinką dažnai pamirštama viena augalų grupė, kurią verta auginti kai nėra kitų variantų, – tai vertikalieji augalai. Vertikaliai augantys augalai gali būti tie, kurie patys kopia viršun arba, kurie auga, svirdami žemyn. Šį kartą prisiminkime vijoklines gėles, dar kartais vadinamas lianomis.

Gėlės skynimui: patikrintos įdomios veislės iš augintojos lūpų

Lysvė, kurioje auginamos gėlės skynimui – dar neįprastas dalykas Lietuvoje. Tokia mada toli gražu ne nauja – ši idėja nuo seno populiari Anglijoje bei kitose Europos šalyse. Šiuo metu natūraliai atrodančios puokštės yra „ant bangos“, tad kodėl gi nepaskirti vienos lysvės būtent šiam tikslui.

Kaip sukurti nuostabią poilsio oazę: patarimai auginantiems gėles balkone

Kai už lango vilioja žaluma ir čiulba paukščiai, vis labiau norisi būti gamtoje, tad daugelis lietuvių, negalinčių gyventi be žemės lietimo, keliauja į sodybas arba į kolektyvinius sodus. O ką daryti tiems, kurie neturintys nuosavo žemės sklypelio? Jie gali susikurti žalią oazę balkone !

Sodo takelio medžiagos: grožio ir funkcionalumo paieškos

Sodo takelis gyvenamoje aplinkoje yra svarbus tiek iš praktinės, tiek iš estetinės pusės. Jo funkcinė paskirtis – palengvinti priėjimą prie gėlynų, alpinariumų, pavėsinių ir t.t. Vizualiai jis gražiai paskirsto erdvę į atskiras zonas ir suteikia jai papildomos faktūros. Tinkamas takelio medžiagų pasirinkimas – vienas iš būdų sukurti harmoningai atrodantį sklypo vaizdą.

Augalai, kurie sklypą puošia ištisus metus

Gražiai apželdintas individualaus namo ar sodybos kiemas yra tikra atgaiva tiek akims, tiek sielai. Tačiau dauguma dekoratyvinių augalų reikalauja nemažai priežiūros, todėl išskirtinai atrodančiu gėlynu gali džiaugtis tikrai ne kiekvienas. Neturintiems daug laiko ir norintiems džiaugtis visais metų laikais žaviai atrodančia aplinka, pateikiame keletą augalų, kurie žaliuoja visais metų laikais, pavyzdžių.

Serenčių nauda, kurią verta prisiminti

Šias gėlytes daugelis tikrai pažįstate, tik daug kas geriau jas žino ne serenčio, o gvazdikėlio ar tagetės vardu. Serenčiai labai dažnai sodinami visuomeniniuose gėlynuose – miestų ir miestelių aikštėse, parkuose, tad po tokio masinio (ir dažniai nevykusio) „tiražavimo“ daugeliui gėlių mylėtojų serentis asocijuojasi kaip atsibodusi ir neįdomi gėlė. Bet tik nedaugelis žino, kad serentis yra labai naudingas augalas tiek sode, tiek virtuvėje, o viešuose gėlynuose dažniausiai sodinamas skurdus ir „išėjęs iš mados“ pasirinkimas, o juk jų yra daug įdomesnių ir puošnesnių.