Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje

 (2)
Namo Vilniuje aplinką projektavusiai architektei Jurgitai Ambraškaitei (UAB „J-architects“) status kalvos šlaitas šalia terasos buvo ir nemenkas iššūkis, ir galimybė sukurti išskirtinį kraštovaizdžio dizainą. Mat architektė įsitikinusi, kad funkcine prasme namas ant šlaito yra idealus variantas, nes iš kiekvieno aukšto galima be kliūčių išeiti į lauką: virtuvė įrengta antrajame namo aukšte ir iš jos patenkama tiesiai į terasą, skirtą jaukiai ilsėtis uždaroje erdvėje ir gėrėtis apgalvotai sukomponuotais želdynais bei natūralia gamta.
© MANO NAMAI

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Praktiškas sprendimas
Visa veikla daug lengviau organizuojama, kai namo vidus ir kiemas yra viename lygyje: juk kiekvienos šeimininkės svajonė iš virtuvės patekti tiesiai į sodo terasą, kad gruntas būtų tame pačiame lygyje kaip ir kambario grindys, ir nereikėtų su šaltibarščių dubeniu vaikščioti laiptais aukštyn, žemyn...

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Gamtos ritmu

Nedidelis 6 arų sklypas Vilniuje beveik visas skirtas pastatui, automobiliams parkuoti, kitai veiklai, tad įrengti jaukią terasą augalų apsupty vietos liko nedaug, ir ta pati – ant kalvos šlaito. Kadangi sklypas natūraliai susilieja su medžiais, augančiais už jo ribos, formuojant šlaito nuolydį architektė nenorėjo taikyti griežtų urbanizuotų sprendimų, įterpti geometrinių formų į miško kraštovaizdį. Taigi gruntą sulaikančioms ir reljefą išryškinančioms pakopoms pasirinkti dideli rieduliai – tokios atramos vizualiai lengvesnės ir jaukesnės, nei būtų sumūryta betono siena. Pasak architektės, griežta moderni siena čia būtų vulgarus sprendimas, nes gamtoje visos linijos yra plastiškos, tad kampai atrodytų dirbtinai. Iš riedulių suformuotos terasos ne tik susilieja su kalvos reljefu, bet ir panaikina šulinio įspūdį, suskaido šlaitą į kelis horizontalius, augalais apsodintus „sluoksnius“ – taip sukuriama į tolį nusitęsianti perspektyva.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI

Saikinga įvairovė

Šlaitą apželdinus skirtingų rūšių augalais, įvairiausių tekstūrų žaluma atrodo išraiškingai. Visžaliai spygliuočiai: kalnų pušelės, mėlyno ir žalsvo atspalvių kadagiai, elegantiškai dera su lapuočiais – akmenis apglėbusiomis gebenėmis, šliaužiančiaisiais kauleniais ir laipiojančiosiomis hortenzijomis, sukuriančiomis išraiškingą ornamentą. Pavasarį kauleniai, o vėliau laipiojančiosios hortenzijos apsipila baltais žiedais. Želdynams gyvybės suteikia ir kelių rūšių visžalės samanos, taip pat žydinčios pavasarį. Tokia subtiliai parinktų daugiamečių augalų įvairovė suteikia sodui dinamikos, o kad kuklaus dydžio sklype nesijaustų įtampos ir destrukcijos, čia gerai apgalvota spalvų gama, derinami tik įvairiausi žalsvi ir balti atspalviai: tulpės, narcizai, rododendrai taip pat žydi vien tik baltai ir keičia vieni kitus.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Spalvų poilsio zonai suteikia ir vienmetės žydinčios gėlės. Architektė pataria jas sodinti į išskirtinai didelius vazonus: miesto namo terasoje vešlūs mini gėlynai tampa išskirtiniu dekoratyviu akcentu. Kai vietos mažai, užtenka kelių efektingų vazonų, kad gražių žydinčių vasarinių augalų kompozicijos kurtų skirtingą nuotaiką ir džiugintų akį. Tai gali būti našlaitės, gal kanos ar levandos, gėles tinka derinti ir su prieskoniniais augalais. Tokiuose vazonuose galima ir patartina įrengti ir laistymo sistemą, kad kiekvieno augalo poreikiais būtų pasirūpinta atsižvelgiant į sezoną ir klimato ypatumus.

Kad į terasą patektų kuo daugiau saulės šviesos, šalia jos architektė vengė įkomponuoti didelius želdynus ar aukštaūgius medžius. Poilsio zona apželdinta visžalėmis kalnų pušelėmis – jos gali būti formuojamos, neužgožia erdvės ir harmoningai dera su akmenimis.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Laisvai ir plastiškai sukomponuoti augalai subtiliai įsilieja į bendrą gamtos foną. Sklype ant šlaito išsaugotas kiekvienas senas medis, čia galima ir natūralia gamta gėrėtis, ir jaukiai jaustis uždaroje erdvėje – tai didelė vertybė gyvenant mieste.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Kiekvienos terasos privalumas yra jos privatumas. Kadangi tai miesto sodas, atitverianti sienutė, šalia kurios suprojektuota lauko virtuvė ir darbastalis, ne tik atskiria namą nuo kaimynų, bet ir saugo nuo lietaus bei vėjų. Projektuojant terasą iš anksto pasirūpinta ir elektra, ir vandentiekiu, kad šeimininkams būtų patogu tvarkytis lauko virtuvėje.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI

Sudėtingo reljefo apželdinimas

Kaip paaiškina architektė, kad šlaito priežiūra būtų kuo paprastesnė, jis uždengtas agroplėvele, ant šios užpilta akmenukų, nes čia neįmanoma su žoliapjove prasibrauti ir reikėtų daug vargti, kol tobulai aplinką sutvarkysi. Tad dideli akmenys sulaiko žemę, skalda suteikia tvarkingumo ir dekoratyvumo, o visžaliai augalai džiugina visais metų laikais ir nesukuria priežiūros problemų. „Itin geras sprendimas visose sudėtingo reljefo vietovėse yra kalnų pušys. Jos gali būti formuojamos, jų ūgį ir dydį nesudėtinga kontroliuoti genint. Yra įvairių kalnų pušų rūšių: ilgesniais ar trumpesniais spygliais, ne tik žalio, bet ir sidabrinio ar pilko atspalvių – selekcininkai daug nuveikė, kad šie augalai sode atrodytų žaismingai ir nenuobodžiai. Dar vienas pagarbos vertas augalas – kadagys, jis labai tinka šlaitui apželdinti, nes turi stiprią šaknų sistemą. Kadagiai gali būti šliaužiantieji, svyrantieji, skirtingų spalvų, tad visais metų laikais atrodo labai tapybiškai ir vis kitaip“, – pastebi Jurgita.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI

Gojaus efektas

Žemaūgiai spygliuočiai išryškina šlaito reljefą, o sklypo pakraštyje nuo kaimynų žvilgsnių terasą saugo tradicinės lietuvių taip mėgstamos aukštos tujos. Jurgita sako nemėgstanti, kai dideli medžiai – tujos, liepos ar pušys – susodinamos ištisinėmis eilėmis kaip išrikiuotos kolonos (nebent tai būtų alėja prie įvažiavimo į namą). Tačiau jei tai yra privati jauki kiemo erdvė, augalus geriau sodinti imituojant lietuvišką gojų, t. y. grupėmis po kelis – vienus aukštesnius, kitus žemesnius. Tokia kompozicija primena lietuvišką gamtą, atrodo natūraliai ir jaukiai.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI

Praktiškas sprendimas
Pasak architektės, ilgaamžiškumas yra labai svarbus kriterijus įrengiant terasą. Klinkerio plytų danga geriausiai tinka mūsų klimato zonoje, tad ji pasirinkta laiptams. Vis dėlto medinės terasos grindys mums, lietuviams, atrodo labai jaukiai, nes smagiau vaikščioti basiems. Medis asocijuojasi ir su namo vidumi, susieja eksterjerą ir interjerą, todėl terasoje paklotoms impregnuoto maumedžio grindims suformuotas betono pagrindas su teisingu nuolydžiu krituliams.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Akmenų sieną dengia šliaužiančiosios gebenės ir laipiojančiosios hortenzijos – gležna jų lapija vizualiai sušvelnina griežtą įspūdį.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI

Paprastas ir elegantiškas spalvinis sprendimas, itin tinkamas tamsesnei vietai šalia akmenų sienos – baltai žydinčios tulpės. Balta spalva stipriausiai atspindi šviesą, suteikia ramybės ir sukuria erdvės pojūtį.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Ne tik derindama augalus, bet ir projektuodama terasos bei sodo apšvietimą architektė taip pat rėmėsi lakoniškumo principu. Keliose sklypo vietose įkomponuoti prožektoriai tikslingai apšviečia akcentinius augalus: jazminą, forzitiją, senuosius klevus.

Nuotraukos – Jurij Kolesnikov ir Andriaus Ufarto.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Dendrologė pataria: kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją ir kaip to išvengti

Prasidėjęs birželio mėnuo daugeliui žmonių atnešė laukiamus vasaros smagumus – saulėtus orus, galimybę maudytis lauke arba tiesiog būti gamtoje. Bet ne visi gali tuo džiaugtis, nes yra nemažai tokių žmonių, kuriems atbundanti gamta ir įvairūs augalai atneša sveikatos problemas, viena iš jų yra alergija, dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

10 vienmečių gėlių, kurias geriausiai tinka auginti saulėtose vietose

Jeigu jūsų sklype yra saulėta vieta, kurioje puikiai atrodytų gėlynas, pirmiausia turite gerai apgalvoti, kokias gėles joje tinka auginti. Pasirinkti augalai turėtų klestėti šiltoje, saulėtoje vietoje ir kartu būti nesudėtingai prižiūrimi. Parinkome keletą vienmečių gėlių, kurios puikiai jaučiasi saulėkaitoje.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.

Mylimiausios močiučių gėlės pelargonijos – ne tik kambarinės gėlės (1)

Pelargonijos yra ne tik kambarinės gėlės – jas vazonuose galima laikyti ir balkone. Sėdint balkone apsuptiems gausiai žiedais pasipuošusių pelargonijų, apima jausmas, kad esi gėlių pasakoje.

Patarimai auginantiems vijoklines lauko gėles

Želdinant aplinką dažnai pamirštama viena augalų grupė, kurią verta auginti kai nėra kitų variantų, – tai vertikalieji augalai. Vertikaliai augantys augalai gali būti tie, kurie patys kopia viršun arba, kurie auga, svirdami žemyn. Šį kartą prisiminkime vijoklines gėles, dar kartais vadinamas lianomis.

Gėlės skynimui: patikrintos įdomios veislės iš augintojos lūpų

Lysvė, kurioje auginamos gėlės skynimui – dar neįprastas dalykas Lietuvoje. Tokia mada toli gražu ne nauja – ši idėja nuo seno populiari Anglijoje bei kitose Europos šalyse. Šiuo metu natūraliai atrodančios puokštės yra „ant bangos“, tad kodėl gi nepaskirti vienos lysvės būtent šiam tikslui.

Kaip sukurti nuostabią poilsio oazę: patarimai auginantiems gėles balkone

Kai už lango vilioja žaluma ir čiulba paukščiai, vis labiau norisi būti gamtoje, tad daugelis lietuvių, negalinčių gyventi be žemės lietimo, keliauja į sodybas arba į kolektyvinius sodus. O ką daryti tiems, kurie neturintys nuosavo žemės sklypelio? Jie gali susikurti žalią oazę balkone !

Sodo takelio medžiagos: grožio ir funkcionalumo paieškos

Sodo takelis gyvenamoje aplinkoje yra svarbus tiek iš praktinės, tiek iš estetinės pusės. Jo funkcinė paskirtis – palengvinti priėjimą prie gėlynų, alpinariumų, pavėsinių ir t.t. Vizualiai jis gražiai paskirsto erdvę į atskiras zonas ir suteikia jai papildomos faktūros. Tinkamas takelio medžiagų pasirinkimas – vienas iš būdų sukurti harmoningai atrodantį sklypo vaizdą.

Augalai, kurie sklypą puošia ištisus metus

Gražiai apželdintas individualaus namo ar sodybos kiemas yra tikra atgaiva tiek akims, tiek sielai. Tačiau dauguma dekoratyvinių augalų reikalauja nemažai priežiūros, todėl išskirtinai atrodančiu gėlynu gali džiaugtis tikrai ne kiekvienas. Neturintiems daug laiko ir norintiems džiaugtis visais metų laikais žaviai atrodančia aplinka, pateikiame keletą augalų, kurie žaliuoja visais metų laikais, pavyzdžių.

Serenčių nauda, kurią verta prisiminti

Šias gėlytes daugelis tikrai pažįstate, tik daug kas geriau jas žino ne serenčio, o gvazdikėlio ar tagetės vardu. Serenčiai labai dažnai sodinami visuomeniniuose gėlynuose – miestų ir miestelių aikštėse, parkuose, tad po tokio masinio (ir dažniai nevykusio) „tiražavimo“ daugeliui gėlių mylėtojų serentis asocijuojasi kaip atsibodusi ir neįdomi gėlė. Bet tik nedaugelis žino, kad serentis yra labai naudingas augalas tiek sode, tiek virtuvėje, o viešuose gėlynuose dažniausiai sodinamas skurdus ir „išėjęs iš mados“ pasirinkimas, o juk jų yra daug įdomesnių ir puošnesnių.