Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje

 (2)
Namo Vilniuje aplinką projektavusiai architektei Jurgitai Ambraškaitei (UAB „J-architects“) status kalvos šlaitas šalia terasos buvo ir nemenkas iššūkis, ir galimybė sukurti išskirtinį kraštovaizdžio dizainą. Mat architektė įsitikinusi, kad funkcine prasme namas ant šlaito yra idealus variantas, nes iš kiekvieno aukšto galima be kliūčių išeiti į lauką: virtuvė įrengta antrajame namo aukšte ir iš jos patenkama tiesiai į terasą, skirtą jaukiai ilsėtis uždaroje erdvėje ir gėrėtis apgalvotai sukomponuotais želdynais bei natūralia gamta.
© MANO NAMAI

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Praktiškas sprendimas
Visa veikla daug lengviau organizuojama, kai namo vidus ir kiemas yra viename lygyje: juk kiekvienos šeimininkės svajonė iš virtuvės patekti tiesiai į sodo terasą, kad gruntas būtų tame pačiame lygyje kaip ir kambario grindys, ir nereikėtų su šaltibarščių dubeniu vaikščioti laiptais aukštyn, žemyn...

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Gamtos ritmu

Nedidelis 6 arų sklypas Vilniuje beveik visas skirtas pastatui, automobiliams parkuoti, kitai veiklai, tad įrengti jaukią terasą augalų apsupty vietos liko nedaug, ir ta pati – ant kalvos šlaito. Kadangi sklypas natūraliai susilieja su medžiais, augančiais už jo ribos, formuojant šlaito nuolydį architektė nenorėjo taikyti griežtų urbanizuotų sprendimų, įterpti geometrinių formų į miško kraštovaizdį. Taigi gruntą sulaikančioms ir reljefą išryškinančioms pakopoms pasirinkti dideli rieduliai – tokios atramos vizualiai lengvesnės ir jaukesnės, nei būtų sumūryta betono siena. Pasak architektės, griežta moderni siena čia būtų vulgarus sprendimas, nes gamtoje visos linijos yra plastiškos, tad kampai atrodytų dirbtinai. Iš riedulių suformuotos terasos ne tik susilieja su kalvos reljefu, bet ir panaikina šulinio įspūdį, suskaido šlaitą į kelis horizontalius, augalais apsodintus „sluoksnius“ – taip sukuriama į tolį nusitęsianti perspektyva.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI

Saikinga įvairovė

Šlaitą apželdinus skirtingų rūšių augalais, įvairiausių tekstūrų žaluma atrodo išraiškingai. Visžaliai spygliuočiai: kalnų pušelės, mėlyno ir žalsvo atspalvių kadagiai, elegantiškai dera su lapuočiais – akmenis apglėbusiomis gebenėmis, šliaužiančiaisiais kauleniais ir laipiojančiosiomis hortenzijomis, sukuriančiomis išraiškingą ornamentą. Pavasarį kauleniai, o vėliau laipiojančiosios hortenzijos apsipila baltais žiedais. Želdynams gyvybės suteikia ir kelių rūšių visžalės samanos, taip pat žydinčios pavasarį. Tokia subtiliai parinktų daugiamečių augalų įvairovė suteikia sodui dinamikos, o kad kuklaus dydžio sklype nesijaustų įtampos ir destrukcijos, čia gerai apgalvota spalvų gama, derinami tik įvairiausi žalsvi ir balti atspalviai: tulpės, narcizai, rododendrai taip pat žydi vien tik baltai ir keičia vieni kitus.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Spalvų poilsio zonai suteikia ir vienmetės žydinčios gėlės. Architektė pataria jas sodinti į išskirtinai didelius vazonus: miesto namo terasoje vešlūs mini gėlynai tampa išskirtiniu dekoratyviu akcentu. Kai vietos mažai, užtenka kelių efektingų vazonų, kad gražių žydinčių vasarinių augalų kompozicijos kurtų skirtingą nuotaiką ir džiugintų akį. Tai gali būti našlaitės, gal kanos ar levandos, gėles tinka derinti ir su prieskoniniais augalais. Tokiuose vazonuose galima ir patartina įrengti ir laistymo sistemą, kad kiekvieno augalo poreikiais būtų pasirūpinta atsižvelgiant į sezoną ir klimato ypatumus.

Kad į terasą patektų kuo daugiau saulės šviesos, šalia jos architektė vengė įkomponuoti didelius želdynus ar aukštaūgius medžius. Poilsio zona apželdinta visžalėmis kalnų pušelėmis – jos gali būti formuojamos, neužgožia erdvės ir harmoningai dera su akmenimis.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Laisvai ir plastiškai sukomponuoti augalai subtiliai įsilieja į bendrą gamtos foną. Sklype ant šlaito išsaugotas kiekvienas senas medis, čia galima ir natūralia gamta gėrėtis, ir jaukiai jaustis uždaroje erdvėje – tai didelė vertybė gyvenant mieste.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Kiekvienos terasos privalumas yra jos privatumas. Kadangi tai miesto sodas, atitverianti sienutė, šalia kurios suprojektuota lauko virtuvė ir darbastalis, ne tik atskiria namą nuo kaimynų, bet ir saugo nuo lietaus bei vėjų. Projektuojant terasą iš anksto pasirūpinta ir elektra, ir vandentiekiu, kad šeimininkams būtų patogu tvarkytis lauko virtuvėje.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI

Sudėtingo reljefo apželdinimas

Kaip paaiškina architektė, kad šlaito priežiūra būtų kuo paprastesnė, jis uždengtas agroplėvele, ant šios užpilta akmenukų, nes čia neįmanoma su žoliapjove prasibrauti ir reikėtų daug vargti, kol tobulai aplinką sutvarkysi. Tad dideli akmenys sulaiko žemę, skalda suteikia tvarkingumo ir dekoratyvumo, o visžaliai augalai džiugina visais metų laikais ir nesukuria priežiūros problemų. „Itin geras sprendimas visose sudėtingo reljefo vietovėse yra kalnų pušys. Jos gali būti formuojamos, jų ūgį ir dydį nesudėtinga kontroliuoti genint. Yra įvairių kalnų pušų rūšių: ilgesniais ar trumpesniais spygliais, ne tik žalio, bet ir sidabrinio ar pilko atspalvių – selekcininkai daug nuveikė, kad šie augalai sode atrodytų žaismingai ir nenuobodžiai. Dar vienas pagarbos vertas augalas – kadagys, jis labai tinka šlaitui apželdinti, nes turi stiprią šaknų sistemą. Kadagiai gali būti šliaužiantieji, svyrantieji, skirtingų spalvų, tad visais metų laikais atrodo labai tapybiškai ir vis kitaip“, – pastebi Jurgita.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI

Gojaus efektas

Žemaūgiai spygliuočiai išryškina šlaito reljefą, o sklypo pakraštyje nuo kaimynų žvilgsnių terasą saugo tradicinės lietuvių taip mėgstamos aukštos tujos. Jurgita sako nemėgstanti, kai dideli medžiai – tujos, liepos ar pušys – susodinamos ištisinėmis eilėmis kaip išrikiuotos kolonos (nebent tai būtų alėja prie įvažiavimo į namą). Tačiau jei tai yra privati jauki kiemo erdvė, augalus geriau sodinti imituojant lietuvišką gojų, t. y. grupėmis po kelis – vienus aukštesnius, kitus žemesnius. Tokia kompozicija primena lietuvišką gamtą, atrodo natūraliai ir jaukiai.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI

Praktiškas sprendimas
Pasak architektės, ilgaamžiškumas yra labai svarbus kriterijus įrengiant terasą. Klinkerio plytų danga geriausiai tinka mūsų klimato zonoje, tad ji pasirinkta laiptams. Vis dėlto medinės terasos grindys mums, lietuviams, atrodo labai jaukiai, nes smagiau vaikščioti basiems. Medis asocijuojasi ir su namo vidumi, susieja eksterjerą ir interjerą, todėl terasoje paklotoms impregnuoto maumedžio grindims suformuotas betono pagrindas su teisingu nuolydžiu krituliams.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Akmenų sieną dengia šliaužiančiosios gebenės ir laipiojančiosios hortenzijos – gležna jų lapija vizualiai sušvelnina griežtą įspūdį.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI

Paprastas ir elegantiškas spalvinis sprendimas, itin tinkamas tamsesnei vietai šalia akmenų sienos – baltai žydinčios tulpės. Balta spalva stipriausiai atspindi šviesą, suteikia ramybės ir sukuria erdvės pojūtį.

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje
© MANO NAMAI


Ne tik derindama augalus, bet ir projektuodama terasos bei sodo apšvietimą architektė taip pat rėmėsi lakoniškumo principu. Keliose sklypo vietose įkomponuoti prožektoriai tikslingai apšviečia akcentinius augalus: jazminą, forzitiją, senuosius klevus.

Nuotraukos – Jurij Kolesnikov ir Andriaus Ufarto.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

7 populiarūs augalai ir jų paslaptingos savybės, apie kurias žino ne visi

Renkantis kambarinius augalus, nevalia pamiršti jų naudingųjų savybių. Taigi, kokį augalą pasirinkti savo namams?

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą (3)

Pelargonijos visą vasarą gausiai žydėjo ir nuostabiu žydėjimu puošė aplinką. Jei tuos augalus norite per žiemą išlaikyti ir kad kitais metais vėl džiugintų spalvingų žiedų karoliais, tad rugsėjo pradžioje atvėsus orams, pats metas jas pernešti į patalpą žiemojimui. Kaip jas paruošti ir prižiūrėti žiemą pataria gėlininkas Vladas Karpavičius.

5 prieskoniniai augalai, kurie gali būti nuodingi

Augalai gali žmogui suteikti ir naudą, ir žalą. Gėlynuose gan dažnai auginame gėles, kurios yra nuodingos, bet paprastai to nesužinome, kol jos nesukelia kokių nors problemų. Deja, ne tik gėlės gali būti nuodingos, bet ir darže auginami prieskoniniai augalai. Paprastai jie sukelia problemų tada, kai vartojami per dažnai ar dideliais kiekiais, kai žmogus, pats to nežinodamas, yra jiems alergiškas. Tad šį kartą pristatome prieskoninių augalų penketuką, kuriuos augindami ir naudodami su maistu, turėtumėte būti atsargesni.

Gidas, kaip namuose prižiūrėti palmę

Chamedorėjos vienas iš populiauriausių kambarinių augalų pasirinkimų. Šios šešėlį mėgstančios palmės gamtoje auga po aukštesnių miško augalų užuolaida, taigi namų sąlygomis šie augalai kuo puikiausiai jaučiasi šalia į rytinę pusę žvelgiančio lango ar apšviesti dienos šviesos lempų.

Apželdinti šlaitą – misija įmanoma

Sklypas su šlaitu neretai tampa sodybos šeimininko galvos skausmu. Nors tokioje vietoje netrukdomai augs dauguma augalų, šlaito priežiūra sunkesnė nei lygios vietos. Todėl svarbu žinoti kelis patarimus, be kurių neišsiversite.

Rudeninis genėjimas: 5 esminiai patarimai

Rudenį bekrentant lapams vėl atsidengia medžių šakos ir ne vienas sodininkas, apžvelgęs savo sodą jau nori griebtis pjūklo ar sekatoriaus. Tačiau būtina genėti tinkamai, kad vietoj naudos nepadarytumėte daugiau žalos. Išskyrėme 5 taisykles, padėsiančias tai padaryti. Nors dar tik vasaros pabaiga, bet jau pats metas tam ruoštis!

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje (2)

Namo Vilniuje aplinką projektavusiai architektei Jurgitai Ambraškaitei (UAB „J-architects“) status kalvos šlaitas šalia terasos buvo ir nemenkas iššūkis, ir galimybė sukurti išskirtinį kraštovaizdžio dizainą. Mat architektė įsitikinusi, kad funkcine prasme namas ant šlaito yra idealus variantas, nes iš kiekvieno aukšto galima be kliūčių išeiti į lauką: virtuvė įrengta antrajame namo aukšte ir iš jos patenkama tiesiai į terasą, skirtą jaukiai ilsėtis uždaroje erdvėje ir gėrėtis apgalvotai sukomponuotais želdynais bei natūralia gamta.

Augalai, kurie džiugins vasaros pabaigoje, rudenį ar net žiemą

Vasaros pabaigoje gėlynuose dar žydi nemažai augalų. Bet ne vien žiedai gali būti puošnūs, vis dažniau vertinami ir tie augalai, kurie neturi įspūdingų žiedų, o įdomūs savo lapais, sausais žiedynais ar kero forma. Vieni iš tokių – tai dekoratyviniai siauralapiai žolynai, kuriuos paprastai vadiname varpiniais arba tiesiog smilginiais augalais. Visu savo grožiu jie dažniausiai atsiskleidžia vasaros antroje pusėje, rudenį ar net žiemą.

Ką auginti gėlynuose, kad šie išliktų puošnūs vasaros pabaigoje ir rudenį? (3)

Vasara persirito į antrąją pusę, kai kurios daugiametės gėlės jau nužydėjo, bet nemažai dar yra žydinčių. Gerai tai, kad vis dažniau auginamos gėlės, kurios net ir nužydėjusios atrodo dekoratyviai, nes nemažai yra tokių augalų, kurie yra puošnūs ne vien žiedais, bet ir įdomiais lapais ar kero forma. Tad ką verta auginti želdynuose, kad šie išliktų puošnūs vasaros pabaigoje ar rudenį?

Kėdainiečių šeima, kuri atrado laisvės receptą nuo žolės pjovimo (5)

Šeimai, auginančiai tris vaikus, 5 papildomos valandos laisvalaikio - tai laimėjimas, prilygstantis aukso puodui. Tuo neabejoja kėdainietis Mantas Petrulis, kuris prieš mėnesį ruošėsi pirkti loterijos bilietą, tačiau užuot tai padaręs, nutarė sudalyvauti konkurse, kurio pagrindinis prizas - robotas vejapjovė. Šiandien laimėtu prizu labiausiai džiaugiasi trys šeimos vaikai, kurių tėtį robotas išlaisvino nuo varginančios vejos priežiūros nuosavo namo kieme.