A. Jasaitytė-Čeburiak: aplinkos kūrimas labai suartina

 (10)
Rudenišką savaitgalį Užupyje buvo pristatyti modernūs sodo kursai. Jų organizatoriai nori atversti naują lapą kraštovaizdžio kūrime ir padėti lietuviams išmokti patiems kurti savo aplinką.
Aistė Jasaitytė - Čeburiak
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Noras atsiriboti nuo stereotipų

„Mes propaguojame šiuolaikišką želdinimo kultūrą. Yra daug sodo priežiūros knygų, tačiau kai kurios iš jų tinka tik laikyti ant staliuko. Norime atsiriboti nuo atgyvenusių stereotipų. Dauguma nebenori kiekviename laisvame žemės plote matyti tik lysves. Atsiranda poreikis kurti šiuolaikišką aplinką, kuri atrodytų profesionaliai. To siekia vis didesnė žmonių dalis“, – pasakojo „Geltono karučio“ idėjos iniciatorė Lina Liubertaitė.

Šių kursų idėja paremta šiuolaikine banga, kilusia iš Olandijos. Bandoma atsiriboti nuo suvokimo, jog savo sklypą reikia puoselėti tik žydinčiais augalais. Aplinka turėtų būti sutvarkyta visais metų laikais, į pagalbą galima pasitelkti ir daugiamečius augalus. Žingsnis po žingsnio bus pamirštami seni stereotipai, pavyzdžiui, kad žemės reljefas turi būtinai būti lygus.

Kursai ir vaikams

Pagrindinės kursų programos skirtos šiuolaikiškam žmogui, kuris turi sklypą ar terasą ir nori būti pajėgus pats susikurti gražią ir funkcionalią aplinką. Kursai apima įvairias temas nuo projektavimo, dizaino ir komponavimo iki augalų pasirinkimo, jų priežiūros ir sodo inžinerijos (takai, tvoros, laistymas, drenažas ir kt.).

Namo aplinkos (kiemo, sodo, sklypo) apželdinimo projektavimo pagrindų mokys kraštovaizdžio dizainerės Goda Characiejienė, Vaida Vaitkutė Eidimtienė, su rožių puoselėjimu supažindins Rasa Laurinavičienė.

Taip pat nepamiršti ir būsimieji sodininkai. Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos lektorė Ingė Auželienė dėstys kursą „Žaidžiame sodą“, kuriame bus galima susipažinti su sprendimais, kaip pritaikyti savo kiemą ar sklypą vaikams ir kaip juos sudominti sodu, įskaitant ir rudens-žiemos periodą. Jis skirtas turintiems vaikus nuo 2 metų iki paauglystės. Vėliau planuojami atskiri kursai pažymėti „draugiški mamoms“ ženklu, kur mamos galės ateiti ir su kūdikiais.

Aistė Jasaitytė-Čeburiak: ateina metas, kai gamta traukia vis labiau

Aistė Jasaitytė-Čeburiak kursų pristatyme apsilankė su mama ir dukra Elze. Ji pritarė minčiai, jog tuomet, kai žmogus sukuria šeimą, natūraliai vis daugiau laiko praleidžia namie ir rūpinasi juos supančia aplinka.

„Kai atsiranda vaikai imi galvoti, ką šeima galėtų nuveikti kartu. Aplinkos kūrimas labai suartina. Juk gamtoje tiesiog džiaugiesi, kad esi, gali daugiau dėmesio skirti artimiausiems žmonėms, draugams. Gyvenant tokiu tempu, būnant gamtoje apima pojūtis, kad kažkiek galime kontroliuoti laiką. Bent jau susikuria tokia iliuzija, nes galime stebėti, kaip pateka ar leidžiasi saulė“, – apie savo ryšį su gamta pasakojo būsima mama.

Ji yra susidomėjusi šiais kursų ciklais, nes kai gims vaikas, turės laiko išmokti kažko naujo. Kadangi neseniai paveldėjo žemės sklypą, tad bus galimybė žinias pritaikyti ir praktiškai.

Būdama maža su broliu ji ne vieną vasarą praleido kaime. Dėdė mokėdavo įtraukti, sudominti, tad nei serbentų auginimas, nei bičių auginimas neatbaidydavo.

„Ateina metas, kai atsiranda trauka gamtai. Jau seniai mąsčiau, kad norėčiau išmokti tvarkyti aplinką. Kaip sakoma, apie ką mąstai, tas ir įvyksta. Tad galbūt šie kursai bus pirmieji žingsniai kuriant savo rojaus sodą. Taip pat tai bus galimybė ir daugiau laiko praleisti su mama, nes ji taip mėgsta darbuotis gamtoje“, – džiaugėsi buvusi manekenė.

„Aistė niekada nebuvo baltarankė“, – pridūrė jos mama.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Ar kada teko girdėti apie augalą justiciją? Tai – teisingumo deivė, kuri papuoš jūsų palangę

Įdomus kambarinis augalas yra JUSTICIJA (Justicia). Vien ko vertas jo pavadinimas, kuris yra teisingumo deivės vardas, moters, su raiščiu ant akių ir laikančios svarstykles.

Sunku, patikėti, bet tai – tiesa: šios priemonės išgelbės kambarines gėles

Ar gali būti graži palangė, jei ant jos nėra kambarinių augalų? Vis tik norėdami užtikrinti jiems tinkamas sąlygas augti, žydėti, skleisti aromatą ir džiuginti puikiu vaizdu, būtinai turime tinkamai jais rūpintis.

Kaip greitai atgaivinti orchidėją (2)

Orchidėja – daugelio mėgstama gėlė. Kartais kyla pagunda ant svetainės palangės išrikiuoti visą šių gražuolių kolekciją. Ir nei jeigu kuri iš jų jau visai leisgyvė, ją galima reanimuoti.

Kapų puošimas per Vėlines: kada „mažiau yra daugiau“? (4)

Nepasiduokite pirkimo manijai. Daugiau gėlių, daugiau spalvų, daugiau žvakių, didesnių žvakidžių – ar tikrai šito reikia? Pagalvokime, kaip papuošti kapus natūraliai ir subtiliai.

Kapinaitės Anglijoje: plastikinės gėlės populiaresnės nei gyvos (12)

Artėjant Vėlinėms, tęsiame temą apie kitų šalių kapines. Juk kapinės – tai ne tik ta vieta, kur atgulama amžino poilsio, bet neatsiejamas kiekvienos šalies kultūros bei papročių atspindys, kur taip pat vyrauja mados – antkapių, želdinių bei kt. Šį kartą lankėmis Anglijoje, Birmingamo priemiestyje esančiose kapinėse. Šis miestas yra antras pagal dydį Jungtinėje Karalystėje, kuriame gyvena beveik 1 mln. gyventojų, tad palyginus su kitomis, šios kapinaitės yra nedidelės.

Kaip teisingai dengti rožes? (2)

Dengti ar nedengti? Tai klausimas, kuris spalio mėnesį iškyla visiems rožių augintojams. Jei dengti, tai kaip, kuo ir, svarbiausia, kada?

Ko galime pasimokyti iš kapinaičių Norvegijoje (63)

Visuomet įdomu pasidairyti kitoje šalyje ir pamatyti, kuo to krašto aplinka ir žmonės skiriasi nuo mūsų. Suprantama, norisi ne lyginti tai, kas pas juos arba pas mus yra geriau, o tiesiog – kas tenai kitaip. Juk kiekviena tauta ir yra įdomi savo unikalumu bei papročiais.

Rudeniniai lapai: kaip nuo jų apsivalyti

Pats metas nuo lapų apvalyti aikšteles, takelius, gėlynus ir vejas.

Ko galima pasimokyti iš kapinaičių Vokietijoje (24)

Spalio mėnesio antroje pusėje vis labiau artėjant Vėlinėms, daugelis iš mūsų vis dažniau apsilankome kapinėse, prisimindami mirusiuosius ir norėdami labiau pasirūpinti jų kapais. Pastaraisiais dešimtmečiais lietuviškų kapinių želdynai smarkiai keitėsi, atsirado daug naujovių, kurios kartu su kitais pokyčiais po Nepriklausomybės atgavimo atėjo iš Vakarų Europos šalių. Šį kartą nusprendėme pasidairyti po kapines vieno nedidelio Vokietijos miestelio Oberammergau, esančio pietinėje ir kalnuotoje Bavarijos dalyje bei palyginti augalų pasirinkimą su mūsų kapinių želdiniais.

Sužinokite, iki kada rudenį galima sodinti daugiamečius augalus

Daugeliui pažįstama situacija: internetu užsakyti sodinukai atkeliavo gerokai vėliau, nei planuota. Arba dėl kažkokių kitų priežasčių nepavyko visko padaryti laiku. Kyla klausimas – sodinti ar nesodinti prieš žiemą? Kada sodinti dar galima ir kada jau ne? Kaip nustatyti, kur eina toji riba? Bandykime išsiaiškinti.