A. Jasaitytė-Čeburiak: aplinkos kūrimas labai suartina

 (10)
Rudenišką savaitgalį Užupyje buvo pristatyti modernūs sodo kursai. Jų organizatoriai nori atversti naują lapą kraštovaizdžio kūrime ir padėti lietuviams išmokti patiems kurti savo aplinką.
Aistė Jasaitytė - Čeburiak
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Noras atsiriboti nuo stereotipų

„Mes propaguojame šiuolaikišką želdinimo kultūrą. Yra daug sodo priežiūros knygų, tačiau kai kurios iš jų tinka tik laikyti ant staliuko. Norime atsiriboti nuo atgyvenusių stereotipų. Dauguma nebenori kiekviename laisvame žemės plote matyti tik lysves. Atsiranda poreikis kurti šiuolaikišką aplinką, kuri atrodytų profesionaliai. To siekia vis didesnė žmonių dalis“, – pasakojo „Geltono karučio“ idėjos iniciatorė Lina Liubertaitė.

Šių kursų idėja paremta šiuolaikine banga, kilusia iš Olandijos. Bandoma atsiriboti nuo suvokimo, jog savo sklypą reikia puoselėti tik žydinčiais augalais. Aplinka turėtų būti sutvarkyta visais metų laikais, į pagalbą galima pasitelkti ir daugiamečius augalus. Žingsnis po žingsnio bus pamirštami seni stereotipai, pavyzdžiui, kad žemės reljefas turi būtinai būti lygus.

Kursai ir vaikams

Pagrindinės kursų programos skirtos šiuolaikiškam žmogui, kuris turi sklypą ar terasą ir nori būti pajėgus pats susikurti gražią ir funkcionalią aplinką. Kursai apima įvairias temas nuo projektavimo, dizaino ir komponavimo iki augalų pasirinkimo, jų priežiūros ir sodo inžinerijos (takai, tvoros, laistymas, drenažas ir kt.).

Namo aplinkos (kiemo, sodo, sklypo) apželdinimo projektavimo pagrindų mokys kraštovaizdžio dizainerės Goda Characiejienė, Vaida Vaitkutė Eidimtienė, su rožių puoselėjimu supažindins Rasa Laurinavičienė.

Taip pat nepamiršti ir būsimieji sodininkai. Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos lektorė Ingė Auželienė dėstys kursą „Žaidžiame sodą“, kuriame bus galima susipažinti su sprendimais, kaip pritaikyti savo kiemą ar sklypą vaikams ir kaip juos sudominti sodu, įskaitant ir rudens-žiemos periodą. Jis skirtas turintiems vaikus nuo 2 metų iki paauglystės. Vėliau planuojami atskiri kursai pažymėti „draugiški mamoms“ ženklu, kur mamos galės ateiti ir su kūdikiais.

Aistė Jasaitytė-Čeburiak: ateina metas, kai gamta traukia vis labiau

Aistė Jasaitytė-Čeburiak kursų pristatyme apsilankė su mama ir dukra Elze. Ji pritarė minčiai, jog tuomet, kai žmogus sukuria šeimą, natūraliai vis daugiau laiko praleidžia namie ir rūpinasi juos supančia aplinka.

„Kai atsiranda vaikai imi galvoti, ką šeima galėtų nuveikti kartu. Aplinkos kūrimas labai suartina. Juk gamtoje tiesiog džiaugiesi, kad esi, gali daugiau dėmesio skirti artimiausiems žmonėms, draugams. Gyvenant tokiu tempu, būnant gamtoje apima pojūtis, kad kažkiek galime kontroliuoti laiką. Bent jau susikuria tokia iliuzija, nes galime stebėti, kaip pateka ar leidžiasi saulė“, – apie savo ryšį su gamta pasakojo būsima mama.

Ji yra susidomėjusi šiais kursų ciklais, nes kai gims vaikas, turės laiko išmokti kažko naujo. Kadangi neseniai paveldėjo žemės sklypą, tad bus galimybė žinias pritaikyti ir praktiškai.

Būdama maža su broliu ji ne vieną vasarą praleido kaime. Dėdė mokėdavo įtraukti, sudominti, tad nei serbentų auginimas, nei bičių auginimas neatbaidydavo.

„Ateina metas, kai atsiranda trauka gamtai. Jau seniai mąsčiau, kad norėčiau išmokti tvarkyti aplinką. Kaip sakoma, apie ką mąstai, tas ir įvyksta. Tad galbūt šie kursai bus pirmieji žingsniai kuriant savo rojaus sodą. Taip pat tai bus galimybė ir daugiau laiko praleisti su mama, nes ji taip mėgsta darbuotis gamtoje“, – džiaugėsi buvusi manekenė.

„Aistė niekada nebuvo baltarankė“, – pridūrė jos mama.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Dendrologė pataria: kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją ir kaip to išvengti

Prasidėjęs birželio mėnuo daugeliui žmonių atnešė laukiamus vasaros smagumus – saulėtus orus, galimybę maudytis lauke arba tiesiog būti gamtoje. Bet ne visi gali tuo džiaugtis, nes yra nemažai tokių žmonių, kuriems atbundanti gamta ir įvairūs augalai atneša sveikatos problemas, viena iš jų yra alergija, dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

10 vienmečių gėlių, kurias geriausiai tinka auginti saulėtose vietose

Jeigu jūsų sklype yra saulėta vieta, kurioje puikiai atrodytų gėlynas, pirmiausia turite gerai apgalvoti, kokias gėles joje tinka auginti. Pasirinkti augalai turėtų klestėti šiltoje, saulėtoje vietoje ir kartu būti nesudėtingai prižiūrimi. Parinkome keletą vienmečių gėlių, kurios puikiai jaučiasi saulėkaitoje.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.

Mylimiausios močiučių gėlės pelargonijos – ne tik kambarinės gėlės (1)

Pelargonijos yra ne tik kambarinės gėlės – jas vazonuose galima laikyti ir balkone. Sėdint balkone apsuptiems gausiai žiedais pasipuošusių pelargonijų, apima jausmas, kad esi gėlių pasakoje.

Patarimai auginantiems vijoklines lauko gėles

Želdinant aplinką dažnai pamirštama viena augalų grupė, kurią verta auginti kai nėra kitų variantų, – tai vertikalieji augalai. Vertikaliai augantys augalai gali būti tie, kurie patys kopia viršun arba, kurie auga, svirdami žemyn. Šį kartą prisiminkime vijoklines gėles, dar kartais vadinamas lianomis.

Gėlės skynimui: patikrintos įdomios veislės iš augintojos lūpų

Lysvė, kurioje auginamos gėlės skynimui – dar neįprastas dalykas Lietuvoje. Tokia mada toli gražu ne nauja – ši idėja nuo seno populiari Anglijoje bei kitose Europos šalyse. Šiuo metu natūraliai atrodančios puokštės yra „ant bangos“, tad kodėl gi nepaskirti vienos lysvės būtent šiam tikslui.

Kaip sukurti nuostabią poilsio oazę: patarimai auginantiems gėles balkone

Kai už lango vilioja žaluma ir čiulba paukščiai, vis labiau norisi būti gamtoje, tad daugelis lietuvių, negalinčių gyventi be žemės lietimo, keliauja į sodybas arba į kolektyvinius sodus. O ką daryti tiems, kurie neturintys nuosavo žemės sklypelio? Jie gali susikurti žalią oazę balkone !

Sodo takelio medžiagos: grožio ir funkcionalumo paieškos

Sodo takelis gyvenamoje aplinkoje yra svarbus tiek iš praktinės, tiek iš estetinės pusės. Jo funkcinė paskirtis – palengvinti priėjimą prie gėlynų, alpinariumų, pavėsinių ir t.t. Vizualiai jis gražiai paskirsto erdvę į atskiras zonas ir suteikia jai papildomos faktūros. Tinkamas takelio medžiagų pasirinkimas – vienas iš būdų sukurti harmoningai atrodantį sklypo vaizdą.

Augalai, kurie sklypą puošia ištisus metus

Gražiai apželdintas individualaus namo ar sodybos kiemas yra tikra atgaiva tiek akims, tiek sielai. Tačiau dauguma dekoratyvinių augalų reikalauja nemažai priežiūros, todėl išskirtinai atrodančiu gėlynu gali džiaugtis tikrai ne kiekvienas. Neturintiems daug laiko ir norintiems džiaugtis visais metų laikais žaviai atrodančia aplinka, pateikiame keletą augalų, kurie žaliuoja visais metų laikais, pavyzdžių.

Serenčių nauda, kurią verta prisiminti

Šias gėlytes daugelis tikrai pažįstate, tik daug kas geriau jas žino ne serenčio, o gvazdikėlio ar tagetės vardu. Serenčiai labai dažnai sodinami visuomeniniuose gėlynuose – miestų ir miestelių aikštėse, parkuose, tad po tokio masinio (ir dažniai nevykusio) „tiražavimo“ daugeliui gėlių mylėtojų serentis asocijuojasi kaip atsibodusi ir neįdomi gėlė. Bet tik nedaugelis žino, kad serentis yra labai naudingas augalas tiek sode, tiek virtuvėje, o viešuose gėlynuose dažniausiai sodinamas skurdus ir „išėjęs iš mados“ pasirinkimas, o juk jų yra daug įdomesnių ir puošnesnių.