A. Jasaitytė-Čeburiak: aplinkos kūrimas labai suartina

 (10)
Rudenišką savaitgalį Užupyje buvo pristatyti modernūs sodo kursai. Jų organizatoriai nori atversti naują lapą kraštovaizdžio kūrime ir padėti lietuviams išmokti patiems kurti savo aplinką.
Aistė Jasaitytė - Čeburiak
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Noras atsiriboti nuo stereotipų

„Mes propaguojame šiuolaikišką želdinimo kultūrą. Yra daug sodo priežiūros knygų, tačiau kai kurios iš jų tinka tik laikyti ant staliuko. Norime atsiriboti nuo atgyvenusių stereotipų. Dauguma nebenori kiekviename laisvame žemės plote matyti tik lysves. Atsiranda poreikis kurti šiuolaikišką aplinką, kuri atrodytų profesionaliai. To siekia vis didesnė žmonių dalis“, – pasakojo „Geltono karučio“ idėjos iniciatorė Lina Liubertaitė.

Šių kursų idėja paremta šiuolaikine banga, kilusia iš Olandijos. Bandoma atsiriboti nuo suvokimo, jog savo sklypą reikia puoselėti tik žydinčiais augalais. Aplinka turėtų būti sutvarkyta visais metų laikais, į pagalbą galima pasitelkti ir daugiamečius augalus. Žingsnis po žingsnio bus pamirštami seni stereotipai, pavyzdžiui, kad žemės reljefas turi būtinai būti lygus.

Kursai ir vaikams

Pagrindinės kursų programos skirtos šiuolaikiškam žmogui, kuris turi sklypą ar terasą ir nori būti pajėgus pats susikurti gražią ir funkcionalią aplinką. Kursai apima įvairias temas nuo projektavimo, dizaino ir komponavimo iki augalų pasirinkimo, jų priežiūros ir sodo inžinerijos (takai, tvoros, laistymas, drenažas ir kt.).

Namo aplinkos (kiemo, sodo, sklypo) apželdinimo projektavimo pagrindų mokys kraštovaizdžio dizainerės Goda Characiejienė, Vaida Vaitkutė Eidimtienė, su rožių puoselėjimu supažindins Rasa Laurinavičienė.

Taip pat nepamiršti ir būsimieji sodininkai. Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos lektorė Ingė Auželienė dėstys kursą „Žaidžiame sodą“, kuriame bus galima susipažinti su sprendimais, kaip pritaikyti savo kiemą ar sklypą vaikams ir kaip juos sudominti sodu, įskaitant ir rudens-žiemos periodą. Jis skirtas turintiems vaikus nuo 2 metų iki paauglystės. Vėliau planuojami atskiri kursai pažymėti „draugiški mamoms“ ženklu, kur mamos galės ateiti ir su kūdikiais.

Aistė Jasaitytė-Čeburiak: ateina metas, kai gamta traukia vis labiau

Aistė Jasaitytė-Čeburiak kursų pristatyme apsilankė su mama ir dukra Elze. Ji pritarė minčiai, jog tuomet, kai žmogus sukuria šeimą, natūraliai vis daugiau laiko praleidžia namie ir rūpinasi juos supančia aplinka.

„Kai atsiranda vaikai imi galvoti, ką šeima galėtų nuveikti kartu. Aplinkos kūrimas labai suartina. Juk gamtoje tiesiog džiaugiesi, kad esi, gali daugiau dėmesio skirti artimiausiems žmonėms, draugams. Gyvenant tokiu tempu, būnant gamtoje apima pojūtis, kad kažkiek galime kontroliuoti laiką. Bent jau susikuria tokia iliuzija, nes galime stebėti, kaip pateka ar leidžiasi saulė“, – apie savo ryšį su gamta pasakojo būsima mama.

Ji yra susidomėjusi šiais kursų ciklais, nes kai gims vaikas, turės laiko išmokti kažko naujo. Kadangi neseniai paveldėjo žemės sklypą, tad bus galimybė žinias pritaikyti ir praktiškai.

Būdama maža su broliu ji ne vieną vasarą praleido kaime. Dėdė mokėdavo įtraukti, sudominti, tad nei serbentų auginimas, nei bičių auginimas neatbaidydavo.

„Ateina metas, kai atsiranda trauka gamtai. Jau seniai mąsčiau, kad norėčiau išmokti tvarkyti aplinką. Kaip sakoma, apie ką mąstai, tas ir įvyksta. Tad galbūt šie kursai bus pirmieji žingsniai kuriant savo rojaus sodą. Taip pat tai bus galimybė ir daugiau laiko praleisti su mama, nes ji taip mėgsta darbuotis gamtoje“, – džiaugėsi buvusi manekenė.

„Aistė niekada nebuvo baltarankė“, – pridūrė jos mama.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Šv. Valentino dienai artėjant: meilė tarp augalų – ir ji egzistuoja?

Kas yra meilė gamtoje tarp augalų? Leisime sau pajuokauti. Tai kryptingas siekimas daugintis bei pratęsti save palikuonyse. Tik neskamba romantiškai, ar ne? Romantikos nėra, bet už tai kaip praktiška, nes nėra sielos kančių nerandant „tinkamo mylimojo“.

Kuo tręšti orchidėjas, kad jos pražystų jau po mėnesio

Orchidėja – nuostabus tropinis augalas, kuris puošia daugumos mūsų namų palanges. Natūralioje gamtoje ši gėlė dažniausiai gyvena ant medžių, įsikibdama šaknimis į reljefinę žievę ir misdama joje esančiomis medžiagomis. Bet auginama namuose ši tropikų gražuolė neturi kur gauti maistinių medžiagų, nes medienos substratas, kuriame ji auga, ilgainiui jas praranda.

Augalai vampyrai: kurie kambariniai augalai siurbia energiją, o kurie ją spinduliuoja (3)

Mylėti augalą ne mažiau svarbu, nei pasodinti jį į kokybišką žemę ir laiku palaistyti. Augalai su kaupu atiduoda mums tą rūpestį, kuriuo mes kasdien juos apdovanojame. Augalai valo orą ir sugeria neigiamą energiją, kuri susikaupia patalpose per dieną.

Augalas, kuris papuoš ne tik kambarius, bet ir balkonus bei kiemus

Šis puošnus kambarinis augalas, kilęs iš Tolimųjų Rytų (Japonijos, Kinijos bei Korėjos), gali papuošti ne tik kambarius, bet ir balkonus ar įėjimus į namus bei įstaigas, nes yra atsparus žiemai ir lauke jį galima laikyti iki esant 10–15 laipsnių šalčio. Lietuvoje japoninė aukuba auginama kambariuose, bet vidurio ir pietų Europos šalyse – tai įprastas lauko augalas.

Apželdinimo tendencijos 2018-iesiems

Tik užsivėrus senųjų metų durims, įtakingi dizaino leidiniai bei portalai suskumba mums pranešti, kokios spalvos, mados bei tendencijos bus aktualiausios atėjusiais 2018-aisias metais. Tai vyksta ne tik interjero ar aprangos srityje, aplinkos tvarkymą bei dizainą tai taip pat paliečia. Taipogi metų pradžioje verta pasižvalgyti po Čelsio gėlių parodos programą – parodiniai sodai šiai augalų pasaulio olimpiadai yra kuriami dizainerių, laikančių ranką ant laikmečio pulso.

Sparnuočių priežiūra žiemą: svarbiausia lesyklos, bet nepamirškite ir inkilų

Pasirodžius tikrai žiemai ir ją lydinčiam šalčiui bei sniegui, atėjo ir metas pasirūpinti sparnuočiais. Kad žiemą kalbame apie lesyklas, tai lyg savaime suprantama, bet kodėl minime ir inkilus? Bet – apie viską iš eilės.

5 pojūčiai: kurkime savo aplinką kitaip

Net labiausiai išpuoselėta aplinka kartais neturi jaukumo ir šarmo, o kartais mažai prižiūrima sodyba gali būti pati mieliausia pasaulyje. Kas lemia, kad kiemas daro įspūdį? Kaip sukurti tokią aplinką, kad ji būtų jauki, kad norėtųsi ten leisti kuo daugiau laiko, kad ji paliktų įspūdį ir būtų neužmirštama? Dabar pats metas pradėti planuoti svajonių aplinką.

Tikra namų puošmena – fikusas: kaip išsirinkti ir tinkamai prižiūrėti (1)

Fikusai (lot. Ficus) yra vieni iš labiausiai paplitusių augalų, nes jų tiek daug, kad kiekvienas gali rasti fikusą pagal savo skonį ir interjerą. Fikusai gana plačiai paplitę ir gamtoje, ypač Azijos tropiniuose, ir subtropiniuose regionuose, Australijoje, Viduržemio jūros regione. Jų būna ir didelių medžių, ir vijoklinių augalų smulkiais lapeliais. Papasakosime apie kambaryje auginamus fikusus ir jų priežiūrą.

Oro augalai: be šaknų, bet dieviško grožio

Sunku patikėti, kad jie tikrai auga bet kur – galite tiesiog padėti ant knygos, pakabinti ant siūlo ar įdėti į stiklinį laikiklį. Kviečiame žiūrėti VIDEO reportažą, kuriame rasite visus atsakymus, kas tai yra, kaip atrodo, kaip laistyti, dauginti ir tręšti bei sužinosite kitus priežiūros niuansus.

Nereiklus ir lengvai auginamas – pinigų medis

Jeigu būtų renkamas nereiklių kambarinių augalų dešimtukas, tai šis augalas tikrai į jį patektų. Daug kas jį dar vadina „pinigų medžiu“ arba zamifolija. Tad jeigu ieškote namams arba darbo vietai lengvai auginamo kambarinio augalo, dar ir simbolizuojantį sėkmę piniguose – pabandykite auginti zamiokulką.