30 arų sklypas: sodas, iš kurio yra ko pasimokyti

 (4)
Sodo erdvių, kaip atskirų lauko „kambarių“, kūrimas yra vienas iš būdų suteikti aplinkai įdomumo, funkcionalumo ir stilingai ją sutvarkyti. Pasižvalgykime, kaip šį dizaino principą taiko Latvijoje gyvenantis sodo dizaineris Ansis Birznieks, jau daugiau kaip dešimtmetį vadovaujantis savo įkurtai apželdinimo įmonei „Galantus“, tad šiuos dalykus išmanantis ir savo 30 arų kiemą dažnai pristatantis kaip parodomąjį sklypą studentams.
© L.Liubertaitės nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš pirmo žvilgsnio neįtartum, kad sklype yra dar keletas paslėptų erdvių, kurios turi savo funkcijas ir savo reikšmę. Keliaudamas gilyn į kiemą netikėtai pamatai, kad atsiveria vaizdas į terasą, o pro augmenijos tarpą švysteli laukinių gėlių pieva. Tada supranti, kad, būdamas sklype be šeimininko, apie kai kurias įdomias erdves net nesužinotum.

30 arų sklypas: sodas, iš kurio yra ko pasimokyti
© L.Liubertaitės nuotr.

Įėjimas skirtas įspūdžiui padaryti

Vos patekus pro vartus į kiemą matome vaizdą, kuris pasitinka grįžtantį namo šeimininką ar užsukusius svečius – tai reprezentacinis „kambarys“. Šioje zonoje išryškėja klasikinio stiliaus principai: vyrauja aiškios geometrinės formos (modernus kubo formos pastatas, taisyklingos stačiakampės formos gėlynas), išpuoselėta veja. Šiuolaikiškumo suteikia daugiamečių augalų gėlynas. Ansis pasakoja, kad anksčiau šiame gėlyne karaliavo rožės, tačiau joms nelabai patiko augti milžiniškų pušų pavėsyje. Be to, keitėsi apželdinimo mados, keitėsi ir paties šeimininko skonis, todėl laikui bėgant gėlyne rožės užleido vietą hortenzijoms, daugiametėms gėlėms ir dekoratyvinėms žolėms. Jos sušvelnina aštrias geometrines formas ir suteikia vaizdui laisvumo bei polėkio. Žaidžiant šešėliams, gėlyne sušvinta astilbės, katžolės, astrancijos, rasakilos, snapučiai. Natūralistinis stilius ryškiai kontrastuoja su išpuoselėta veja ir geometrinėmis formomis, todėl čia jis atrodo labai įspūdingai.

30 arų sklypas: sodas, iš kurio yra ko pasimokyti
© L.Liubertaitės nuotr.

Slaptas „kambarėlis“

Kaip geometrinių formų atsvarą Ansis Birznieks kuria pavėsio kambarį. Jis suformuotas priešais gėlyną, siekiant išryškinti kontrastą šio „kambario“ takai yra vingiuoti ir plastiški. Nors ši erdvė dar kuriama, jau matyti būsimas slaptas takas tarp rododendrų. Ten bus galima įeiti, saugiai pasislėpti, prisėsti ant suoliuko, pailsėti, pasvajoti.

30 arų sklypas: sodas, iš kurio yra ko pasimokyti
© L.Liubertaitės nuotr.

Kūrybiškas sprendimas

Jeigu turite pakankamai erdvės, bet nepakankamai idėjų, ką su ja veikti, nepalikite tuščios vejos. Labirintai tarp augalų suteikia sklypui intrigos ir įdomumo. Kuo daugiau uždarų erdvių, suolelių už kampo, takelių už gyvatvorių, tuo paslaptingesnis yra kiemas, tuo labiau kviečia užeiti, tyrinėti, tuo įdomiau jame leisti laiką. Argi norėsis eiti į lauką, jei visą sklypą galima vienu žvilgsniu aprėpti, – ką naujo ten pamatysi? O į kiemą su paslaptingais „kambariais“ bus įdomu užeiti ir patirti jame netikėtumo įspūdį.

30 arų sklypas: sodas, iš kurio yra ko pasimokyti
© L.Liubertaitės nuotr.

Laukinis įspūdis

Dar viena idėja lauko „kambariui“ – tiesiog palikti gamtą tokią, kokia ji yra. Ansis Birznieks vieną erdvę paliko būtent tokią – su laukinėmis pamiškės žolėmis. Tik viduryje nupjauna tako žolę, kad būtų galima nueiti iki sūpynių. Keisčiausia tai, kad ši vieta neatrodo kaip šabakštynas. Kodėl? Nes ji turi atsvarą: prie pat jos yra išpuoselėta veja, modernus kubo formos namas, tikslios geometrinės formos, o pats laukinis želdynas turi aiškią ribą, kurią dar labiau pabrėžia arka. Visa tai net ir neišmanančiam stebėtojui sufleruoja, kad laukiniai augalai čia ne atsitiktiniai, o sąmoningai palikti. Klasikinio, sukultūrinto ir laukinio sodo dizaino kontrastas puikiai dera – tarsi taip ir turėtų būti.

30 arų sklypas: sodas, iš kurio yra ko pasimokyti
© L.Liubertaitės nuotr.


Vertingas patarimas

„Jei norite laisvos laukinės erdvės, sukurkite jai kontrastingą foną, kuris būtų griežtas, geometrinis, „kietas“, sunkus. Atkreipkite dėmesį, kad „kambarys“, kurį pavadinau laukiniu, nėra betikslis – jame stovi sūpynės, tad erdvė skirta ne tik apžiūrinėti, ji turi savo funkciją. Ten galima užsukti, prisėsti suptis ir pamatyti visą sklypą iš kitos perspektyvos, kitu kampu. Taip erdvė apgyvendinama, ji tampa ne dekoracija, o „kambariu“. Sode lankomės dažniau, jei yra ką jame veikti. Pagalvokite, gal ir savo kieme rastumėte naują netikėtą vietą suoleliui.“

30 arų sklypas: sodas, iš kurio yra ko pasimokyti
© L.Liubertaitės nuotr.


Terasos privatumas

Terasa – tarsi svetainė arba valgomasis. Arba abu kartu. Ansis Birznieks įrengė savo terasą šiaurės vakarų pusėje: dieną saulė nespigina, o vakare maloniai šildo. Kad terasa taptų atskira erdve, ją įrėmino: pastatė kelis skirtingo aukščio masyvius vazonus. Augalus vazonuose keičia keletą kartų per metus: pavasarį sužydi iš rudens paruoštos svogūninių gėlių kompozicijos, vasarą ir rudenį – suderintų spalvų gėlės, o žiemai kuriamos kalėdinės kompozicijos.

30 arų sklypas: sodas, iš kurio yra ko pasimokyti
© L.Liubertaitės nuotr.

Jei terasa būtų be vazonų ar kitų vizualių „sienų“, ji vis tiek būtų atskirta, nes turi kitokią dangą nei veja arba grįstas takas šalia. Tačiau vertikalūs elementai suteikia aiškumo, kad ši erdvė skiriasi nuo kitų. Ji turi įėjimą (šiuo atveju – keletą), yra baldų, apšvietimas – kuo ne kambarys? Stogas dar labiau sustiprintų įspūdį, tačiau šiuo atveju pakanka nutiestų girliandų su lemputėmis.

30 arų sklypas: sodas, iš kurio yra ko pasimokyti
© L.Liubertaitės nuotr.


Kaip atskirti daržą

Daržas – tai dar viena proga sukurti „kambarį“ sode. Jis gali būti atviras ir gražiai susilieti su sklypo visuma. Tačiau „kambarių“ kūrimas kieme ypatingas tuo, kad tarpusavyje jie nebūtinai turi tobulai derėti.

Visas sklypas yra 30 arų ploto, tačiau daržui skirtas tik nedidelis plotelis prie terasos. Kad atskirtų daržą nuo terasos, bet sienelė nemestų šešėlio ant daržovių, Ansis sumeistravo ažūrinį treliažą iš kelių metalinių stulpelių ir bambukinių kuoliukų. Ant jų paleido augti koloninės formos serbentų. Įdomus nestandartinis sprendimas! Didelio derliaus neturėsite, bet vieną kitą uogą nuo tokios sienelės nusiskinsite. Kita vertus, tokio gražaus daržo galima būtų ir neslėpti: takas išgrįstas, centre palikta vieta skulptūrai (jos dar nėra), daržiuko gale – suolelis. Darže auga salotos, prieskoninės žolelės, pupelės, avietės. Viena lysvė pripildyta ne žemių, o smėlio, dabar tai – vaiko žaidimų vieta. Kai tokio poreikio jau nebus, vietoj smėlio bus pripildyta žemių ir augs daržovės.

Atkreipkite dėmesį

Pridenkite daržą nuo poilsio zonos, ir piktžolės nebadys akių, kai vakare grįžę po darbo ištiesite kojas terasoje. Šiltnamis ne visada dera su namo dizainu, pašiūrė retai kada būna estetiška, o dar koks įrankis ne vietoje padėtas. Jei tik turite vietos, daržą atskirkite.

30 arų sklypas: sodas, iš kurio yra ko pasimokyti
© L.Liubertaitės nuotr.


„Kambarys“ sau

Eidama daržo takeliu pajuntu, kad atsidūriau kitame „kambaryje“. Pasikeičia tako danga, šonuose kukmedžių gyvatvorė brėžia naujas ribas. Štai apie šito kambario egzistavimą nė nenumanytum, kai įeini į kiemą pro vartus, apie jį nežinai net tada, kai sėdi terasoje. Tik einant taku galima suprasti, kad šiame sklypo kampe suformuotas atskiras kambarys. Jo gale – pintas suolelis. Ansis Birznieks sako, kad čia – jo mėgstamiausia vieta. Iš čia matyti beveik visas sklypas, smagu jaukiai pasėdėti po darbų.

30 arų sklypas: sodas, iš kurio yra ko pasimokyti
© L.Liubertaitės nuotr.

Idėjoms ribų nėra

Dar keleto „kambarių“ nepaminėjau – sode yra namelis medyje, kuriame būnant galima apžvelgti visą kiemą iš viršaus, prie terasos yra vieta dar vienai būsimai skulptūrai, o prie įėjimo – dar vienos sūpynės. Ir viskas telpa 30 arų sklype. Ar galima „kambarius“ kurti mažesniame kiemelyje? Taip! Dizaineris sako, kad, kuo daugiau „kambarių“ pavyks sukurti sklype, tuo jis atrodys įdomesnis ir didesnis.

30 arų sklypas: sodas, iš kurio yra ko pasimokyti
© L.Liubertaitės nuotr.


„Kiekvienas gali sukurti ypatingos atmosferos kiemą, jeigu turi daug noro ir užsidegimo, – sako Ansis Birznieks, – bet jei žinai keletą svarbių dėsnių, tai padaryti žymiai paprasčiau.“

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

PRIEŠ ir PO: kaip lauko terasą paversti jaukia ir kalėdiška

Kalėdinės dekoracijos kieme, turint nuosavą namą – būtinas reikalas! Pasižiūrėkite, kokius papuošimus mes panaudojom, kai kuriuos pirkom, o kai kuriuos pritaikėme iš to, ką radom namuose. Juk norėjosi paprastą, nesutvarkytą, nepabaigtą terasą paversti jaukia ir kalėdiška!

Puansetijos – Kalėdų simbolis ant palangės (1)

Puansetija, arba puošniausioji karpažolė, yra vienas gražiausių augalų, kurie džiugina mus žiemą. Puansetijų būna įvairių atspalvių – nuo sodriai raudono iki švelniai kreminio.

Ką reikia žinoti pradedantiems auginti bonsus (5)

Kai ateina kalendorinė žiema, kokia ji bebūtų – snieguota arba šlapia, vis daugiau veiksmo iš lauko persikelia į vidų. Šį kartą norime pristatyti kiek kitokius kambarinius augalus – tai bonsai medelius. Greičiausiai teko apie tokius girdėti ir matyti? O gal net ir turite? Nors vis tik daugelis žmonių nedrįsta auginti bonsai medelių, nes apie juos yra girdėję, kad tai sudėtingai auginami augalai, nors iš tiesų nėra taip jau ir sudėtinga. Daug kas priklauso nuo augalo rūšies ir tereikia žinoti kelis auginimo niuansus. Juk ir Lietuvoje ne taip jau ir mažai tokių mėgėjų, kurie namuose užsiaugina mandarinus ar bananus.

Ar kada teko girdėti apie augalą justiciją? Tai – teisingumo deivė, kuri papuoš jūsų palangę

Įdomus kambarinis augalas yra JUSTICIJA (Justicia). Vien ko vertas jo pavadinimas, kuris yra teisingumo deivės vardas, moters, su raiščiu ant akių ir laikančios svarstykles.

Sunku, patikėti, bet tai – tiesa: šios priemonės išgelbės kambarines gėles

Ar gali būti graži palangė, jei ant jos nėra kambarinių augalų? Vis tik norėdami užtikrinti jiems tinkamas sąlygas augti, žydėti, skleisti aromatą ir džiuginti puikiu vaizdu, būtinai turime tinkamai jais rūpintis.

Kaip greitai atgaivinti orchidėją (2)

Orchidėja – daugelio mėgstama gėlė. Kartais kyla pagunda ant svetainės palangės išrikiuoti visą šių gražuolių kolekciją. Ir nei jeigu kuri iš jų jau visai leisgyvė, ją galima reanimuoti.

Kapų puošimas per Vėlines: kada „mažiau yra daugiau“? (4)

Nepasiduokite pirkimo manijai. Daugiau gėlių, daugiau spalvų, daugiau žvakių, didesnių žvakidžių – ar tikrai šito reikia? Pagalvokime, kaip papuošti kapus natūraliai ir subtiliai.

Kapinaitės Anglijoje: plastikinės gėlės populiaresnės nei gyvos (12)

Artėjant Vėlinėms, tęsiame temą apie kitų šalių kapines. Juk kapinės – tai ne tik ta vieta, kur atgulama amžino poilsio, bet neatsiejamas kiekvienos šalies kultūros bei papročių atspindys, kur taip pat vyrauja mados – antkapių, želdinių bei kt. Šį kartą lankėmis Anglijoje, Birmingamo priemiestyje esančiose kapinėse. Šis miestas yra antras pagal dydį Jungtinėje Karalystėje, kuriame gyvena beveik 1 mln. gyventojų, tad palyginus su kitomis, šios kapinaitės yra nedidelės.

Kaip teisingai dengti rožes? (2)

Dengti ar nedengti? Tai klausimas, kuris spalio mėnesį iškyla visiems rožių augintojams. Jei dengti, tai kaip, kuo ir, svarbiausia, kada?

Ko galime pasimokyti iš kapinaičių Norvegijoje (63)

Visuomet įdomu pasidairyti kitoje šalyje ir pamatyti, kuo to krašto aplinka ir žmonės skiriasi nuo mūsų. Suprantama, norisi ne lyginti tai, kas pas juos arba pas mus yra geriau, o tiesiog – kas tenai kitaip. Juk kiekviena tauta ir yra įdomi savo unikalumu bei papročiais.