3 kambarinės gėlės, kurių prigimtis – grobuoniška

 (1)
Pavasaris atėjo: jau žvalgomės į kambarines gėles ir galvojame, kokių dar nematytų augalėlių norėtųsi namuose. O vabzdžiaėdžiai ir dekoratyvūs, ir labai įdomūs – tik reikia juos pažinti...
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Rasos lašeliais spindinti saulašarė

Kuo įdomios saulašarės? Tai vienas dažniausiai namuose auginamų ir lengviausiai prižiūrimų vabzdžiaėdžių augalų. Saulašarės (Drosera) pavadinimas susijęs su dekoratyviausia savybe: ant jos lapų žiba lašeliai, labai panašūs į rasą. Tik skirti jie ne vien grožėtis, bet ir privilioti aukas, o paskui jas „suvirškinti“. (Vabzdžiaėdžiai tuo ir žavūs, kad labai įdomu stebėti jų medžiojimo ypatumus.)

Augdamos tinkamomis sąlygomis saulašarės pražysta simpatiškais žiedais, šie išsiskleidžia ant ilgų žiedynstiebių – saugiu atstumu nuo grobio tykančių lapų, kad žiedus apdulkinantys vabzdžiai netaptų aukomis.

Populiariausia yra vadinamoji Alisos saulašarė – jos lapams dekoratyvumo suteikia ne tik ant jų žvilgantys lašeliai, bet ir įspūdinga raudona plaukelių spalva.

Kaip gėlės medžioja? Švelnūs saulašarų lapeliai tankiai apaugę plaukeliais – jie išskiria lipnų skystį: troškulį norintys numalšinti vabzdžiai nutupia, prilimpa ir nebepakyla. Plaukeliai jį apsiveja, o lapas susisuka aplink grobį. Tada pradeda išsiskirti fermentai – „virškinimo“ procesas trunka keletą dienų, paskui lapas vėl išsitiesia. Taip augalas gauna azoto, magnio, fosforo ir kitų mineralinių medžiagų, būtinų išgyventi. Kai kurios saulašarės gaudo tik smulkius vabzdžius – uodus, vaisių museles – drozofilas, kitos įveikia ir drugelius ar žiogus. Beje, gėlė gali skirti valgomą ir nevalgomą grobį – koks nors šapelis neprivers jos reaguoti.

Kaip prižiūrėti? Saulašarės – atsparios gėlės. Puiku tai, kad jos ištveria žiemą namuose, nes ramybės periodas nebūtinas. Auginamos durpių ir smėlio (tinka ir kiminai arba perlitas) mišinyje. Substratas visada turi būti drėgnas (gamtoje saulašarės auga pelkėtose vietovėse). Laistyti galima tik minkštu vandeniu (geriausia – distiliuotu). Vasarą padėkliuke visada turėtų būti vandens, o žiemą pakaks, kad substratas būtų nuolat drėgnas. Šiaurinė palangė saulašarėms netinka, tačiau ir tiesioginių vasaros saulės spindulių geriau vengti, šviesa turėtų būti išsklaidyta. Geriausiai auga aukštame vazone, nes šaknys, nors silpnos, bet ilgos. Persodinus ant lapelių keletą dienų gali nebūti lašelių, o tada, gėlei prisitaikius, vėl viskas turėtų grįžti į vėžes.

Kokie išskirtiniai poreikiai? Drėgnas oras – būtina sąlyga, kad saulašarės gerai augtų. Kaip gėlė jaučiasi, susigaudyti nesunku: kai drėgmės pakanka, lašeliai būna stambūs, jei oras per sausas, jie tampa vos pastebimi. Augalą reikia dažnai – nors ir kelis kartus per dieną – nupurkšti minkštu kambario temperatūros vandeniu. Saulašarės gerai jaučiasi auginamos florariumuose – ten galima palaikyti didesnį oro drėgnumą.

3 kambarinės gėlės, kurių prigimtis – grobuoniška
© Fotolia nuotr.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Pavasarinis vejos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Sniegui nutirpus ir pagaliau atėjus pavasariui vis daugiau laiko praleidžiame lauke. Tam, kad nuosavo kiemo vaizdas keltų tik pozityvius jausmus, svarbu apsitvarkyti ir paruošti namo aplinką šiltajam sezonui. Kiemo veja po žiemos gali atrodyti šiek tiek „pavargusi“, todėl atėjo metas pasirūpinti jos gerove.

Užmiršti vėlyvo pavasario žiedai, kurie gali nuspalvinti bet kurį sodą

Pavasariniai žiedai yra tikra atgaiva akims po atrodytų niekada nesibaigiančios žiemos. Jie taip pat yra ženklas, kad atėjo metas pradėti tvarkytis sode ir užsiimti sodinimo darbais. Šiame straipsnyje pristatysime kelis šiek tiek primirštus žiedus, kurie gėlyne padės gražiai pereiti iš pavasario į vasaros sezoną.

Naujausios šio pavasario kraštovaizdžio tendencijos

Vos prasidėjus metams, dizaineriai ir kiti specialistai skuba pranešti, kokios spalvos, mados bei tendencijos dabar yra aktualiausios. Ne išimtis ir jau daugelio atrastos bei pamėgtos aplinkos, sodo dizaino tendencijos. Vilniaus universiteto botanikos sodo vyriausioji specialistė, augalų žinovė bei kolekcionierė Edita Jakubauskaitė padėjo atrinkti ryškiausias jų, kurios, kaip prognozuojama, šiemet įkvėps ir patyrusius sodininkus, ir naujokus, kaip Aistė Jasaitytė.

Kada ir kodėl pavasarį reikia genėti rožes?

Visoms rožėms kiekvieną pavasarį reikalingas krūmo atnaujinimas – tai daroma pavasarį, prasidėjus augalo vegetacijai. Rožių genėjimą galime pradėti, kai pašalas jau pilnai išėjęs, ir pumpurai ima brinkti.

Raudona spalva jūsų gėlyne – kokia galia joje slypi?

Gėlių spalvos gali būti strategiškai naudojamos siekiant formuoti kraštovaizdžio suvokimą. Raudonos spalvos gėlės – šiltos ir dėmesį koncentruojančios puošmenos. Tad norėdami patraukti svečių akį į konkrečią sklypo vietą arba atvirkščiai – norėdami ją atitraukti, puoškite sklypą raudonais žiedais.

Patarimai, kaip išsirinkti šiltnamį

Šiltnamio pasirinkimas - vienas iš svarbiausių pavasario sprendimų.

Akis džiuginančios scylės: kokie jų auginimo ypatumai?

Yra keletas gerai atpažįstamų gėlių, be kurių sunku įsivaizduoti pavasario pradžią. Scylės – svogūniniai augalai, kurių melsvais žiedais nuspalvintus sodus matome itin dažnai.

Kambarinės gėlės pavasarį: pagrindiniai darbai

Jau greitu metu sodininkų ir daržininkų visas dėmesys nukryps į lauko augalus, tad kol dar neprasidėjo lauko darbai, neužmirškite kambarinių gėlių, visą žiemą savo žaluma puošusių namus. Jeigu jomis pasirūpinsite dabar, ankstyvą pavasarį, tai vėliau jos jums atsidėkos gražiais žiedais ir vešliu augimu. Pirmiausiai atidžiai ir su meile apžiūrėkite kiekvieną savo kambarinį augalą ir pamatykite bei pajuskite, kaip jis jaučiasi, kaip praleido žiemą, ar nesusirgo, ar neužpuolė kenkėjai, gal jam trūksta maisto medžiagų, o gal netinkamoje vietoje jis laikomas.

Esminiai aspektai, kaip prižiūrėti orchidėjas

Visos (beveik) orchidėjos mėgsta šviesą, tačiau negalime jų auginti vien tik ant rytinės ar vakarinės palangės: gal netelpa, gal kitur gražiau dera... Parinkti savo augintinėms tinkamai apšviestą vietą – svarbi, bet, laimei, ne pati sudėtingiausia užduotis.

Specialiai iš Lenkijos: įspūdžiai iš sodų ir želdynų parodos „Gardenia 2018“

Tradiciškai, metų pradžioje, kol dar neprasidėję sodo ir kiemo darbai, Lenkijos mieste Poznanėje vyksta viena iš didžiausių Europoje sodininkystės ir kraštotvarkos paroda „Gardenia“. Joje dalyvauja ne tik Lenkijos, bet ir Lietuvos, Vokietijos, Olandijos, Prancūzijos, Rusijos, Kinijos bei kitų šalių dalyviai, pristato savo produkciją bei įvairias naujoves sodininkystės srityje.