„Garden Style“: kaip sodą paversti dar įspūdingesniu

 (4)
Vien tik augalų nepakanka, kad kiemas būtų jaukus ir gražus. Tą jausmą lemia ir kiti dalykai, kurie ne tokie akivaizdūs – tai kvapai, garsai, skoniai, asociacijos, detalių žaismas. Štai keletas gudrybių, kaip pakutenti pojūčius savo kieme.
<span style="color: #ff0000;">„Garden Style“:</span> kaip sodą paversti dar įspūdingesniu
© L. Liubertaitės nuotr.

Auginkite skirtingus kvepiančius augalus

Tik įėjus į kiemą, mus veikia ne tik vaizdas, kurį matome, bet ir kiti pojūčiai: kvapas, garsas, skonis. Todėl natūralu, kad vaizdas nuotraukoje skiriasi nuo jausmo, kurį patiriame toje aplinkoje būdami. Be to, jau įrodyta, kad kvapas veikia mūsų pasąmonę, todėl pasigilinę jo net nesuvokiame. Tačiau jei atkreipsime į kvapą dėmesį, šitą pojūtį jau galime pakreipti norima vaga.

Kraštovaizdžio architektė Ilzė Rukšanė iš Latvijos sako, kad kvapais mes net galime suvokti erdvę. Pasodinkite alyvą vienoje vejos pusėje, o bijūną kitoje. Atsistokite per vidurį ir užsimerkite, leiskite sau pajusti aplink esančią erdvę per kvapus. Kvapo pobūdis ir stiprumas šiek tiek keičia erdvę, leidžia kitaip mums ją suprasti ir pajausti, tarsi ji būtų didesnė ar mažesnė, atviresnė arba jaukesnė, ir pan. Tačiau stiprių kvapų nepadauginkite, kiekvienam ryškų kvapą turinčiam augalui palikite pakankamai daug draugijos, kuri neturi tokio toli sklindančio aromato.

<span style="color: #ff0000;">„Garden Style“:</span> kaip sodą paversti dar įspūdingesniu
© L. Liubertaitės nuotr.

Jei kiemas kuriamas vyresniems žmonėms, sergantiems, prastai matantiems, Ilzė Rukšanė sako, kad toks kvepiantis sodas pojūčius veikia dar labiau.

Kvapas be vaizdo

Silpnaregiai ir neregiai yra įpratę jausti aplinką per kitus pojūčius, o visiems kitiems atskirti vaizdą nuo kvapo yra sudėtinga. Aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“ darysime eksperimentą, bandysime atspėti gerai žinomų augalų kvapus. Iki rugpjūčio 27 d. dar yra šiek tiek laiko, tad galima pasitreniruoti savo kieme ir bandyti užuosti skirtingus kvapus. O kvepiančių tikrai surasite.

Jau vien tik rožės turi tokią begalę aromatų, kad į vieną paletę jų nesudėtum. Yra ir tokių kvapų, kurie tipiški ir labai atpažįstami: tai alyvos, jazminai, mėtos, krapai, čiobreliai... Jau įsivaizduojate?
Etnologė Gražina Žumbakienė, Lietuvos liaudies buities muziejaus Rumšiškėse vyresnioji muziejininkė, konferencijoje pristatys daug etnografinių gėlių, kurios turi ryškų kvapą. Pasodinkite keletą savo kieme ar sodyboje, ir pajusite, kad sugrįžo lietuviška dvasia, vaikystės prisiminimas ir kažkoks sunkiai nusakomas šiltas jaukumas, kurio jokioje nuotraukoje negalėtum užfiksuoti.

Vaizdas tinkamoje vietoje

Žinoma, sodinti augalus reikia ne bet kur, mes rekomenduojame juos sodinti pasikliaujant ne tik grožio kriterijais, bet ir pojūčiais, kuriuos galima sukurti. Mėtos prie takelio – praeinant užkliudysite ir jos paskleis savo aromatą. Suoliukas už aukšto gėlyno – pasislėpsite tarp žiedų ir turėsite gražiausią vietą pasaulyje tik sau. Vaikų žaidimų aikštelė po virtuvės langu – ruošdami vakarienę, matysite savo vaikus. Baseinas po plačiu medžiu – turėsite į ką žvalgytis besimaudydami.

Kartais tereikia sujungti kelis dalykus į vieną, kad pavyktų pasiekti efektą. Sodo dizaineris James McGrath, į konferenciją atvykstantis iš JAV, pasakojo, kad viename sklype buvo medis, kuriame nuolat čirškė papūgos (akivaizdu, kad klimatas ten ne toks, kaip mūsiškis). Jis priėmė sprendimą, kad lauko baseiną reikia įrengti ne kažkur viduryje sklypo, o būtent po tuo medžiu. Galiausiai tas sklypas visiems šeimos draugams įsiminė būtent dėl to, kad maudantis galėjai užversti galvą ir virš savęs matyti bečirškančias papūgas. Tiesiog gyvas paveikslas, tikra gamtos muzika, kuri tapo to sodo išskirtinumu. Ar kas nors prisimins piktžoles ar nesutvarkytą namo kampą? Tikrai ne.

<span style="color: #ff0000;">„Garden Style“:</span> kaip sodą paversti dar įspūdingesniu
© Asmeninio albumo nuotr.

Dar daugiau konkrečių pavyzdžių, lengvai pritaikomų Lietuvoje, James McGrath pristatys savo pranešime „Emocinis poveikis: vieta, kurios niekada nepamiršite“. James pasidalins savo patirtimi tiek kuriant nedidelius privačius sodus, tiek didelius istorinius parkus Europoje, ir papasakos, kokios reikšmingos detalės gali lemti, kad jūsų sodas būtų įspūdingas.

Svarbiausias taškas esi pats

Viename interviu kraštovaizdžio architektė Ilzė Rukšanė pasakojo, kad kai nežinai, nuo ko pradėti kuriant savo aplinką, pradėk nuo savęs, nes pats esi tas pirmasis taškas erdvėje. Todėl apie visus jausmus reikia kalbėti iš to taško pozicijos. Jei kalbame apie spalvų derinimą, tai reikia kurti vaizdą, koks yra matomas iš kažkurios konkrečios vietos. Jei kalbame apie kvapus, tai reikia būti konkrečioje vietoje ir pajusti, kokie aromatai supa. Jei kalbame apie garsus, reikia sustoti atidžiai paklausyti, kokių garsų prisirpusi aplinka

<span style="color: #ff0000;">„Garden Style“:</span> kaip sodą paversti dar įspūdingesniu
© Asmeninio albumo nuotr.

Dažniausiai tokia stabtelėjimo vieta – įėjimo į kiemą varteliai, vaizdas pro virtuvės langą, pro svetainės langus, vaizdas, kuris matomas sėdint terasoje ar pavėsinėje. Nueikite į tą vietą, pabūkite joje, nufotografuokite ką matote, pajauskite, išgirskite.

<span style="color: #ff0000;">„Garden Style“:</span> kaip sodą paversti dar įspūdingesniu
© L. Liubertaitės nuotr.

O jei norite atsinaujinti savo kieme, sukurkite naują buvimo tašką! Tokiais atvejais suoliukas daro stebuklus. Nors lietuviams tai tikrai neįprastas sprendimas, tačiau tikrai vertas dėmesio. Pastatykite suoliuką naujoje vietoje. Kraštovaizdžio architektė Dovilė Ivanauskienė, kuri konferencijoje pasakos apie penkis pojūčius kuriant aplinką, ir Lietuvoje yra sukūrusi gražių projektų. Viename iš jų takas veda per vešlų spalvingą daugiametį gėlyną, kol galiausiai nuveda prie išraityto suoliuko tarp gėlių.

Tobula vieta sau

Pabandykite suoliuką pastatyti ten, kur jo niekada nebuvo, arba tiesiog esamą apsukite į kitą pusę. Pakeitus matymo kampą, kiemas atsiveria visai kitaip. Be to, atsiranda nauja kryptis, naujas tikslas, kur galima nueiti. Tai tipiškas dizaino triukas mažam sklypui – kuo daugiau tokių lauko kambarių ir netikėtų posūkių, tuo labiau kiemas darosi neišmatuojamas.

<span style="color: #ff0000;">„Garden Style“:</span> kaip sodą paversti dar įspūdingesniu
© Asmeninio albumo nuotr.

Daugiau praktiškų patarimų su pavyzdžiais – įkvepiančioje konferencijoje „Garden Style“, kuri įvyks rugpjūčio 27 d. Trakuose.

Išsami informacija: gardenstyle.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Garden Style

„Garden Style“: 9 principai, kaip sukurti gydomąjį sodą (3)

Rugpjūčio 27 d. kraštovaizdžio architektai, dizaineriai ir augalų augintojai rinkosi į konferenciją „Garden Style 2016“. Tai jau antroji aplinkos dizaino konferencija Lietuvoje, skirta visiems, besidomintiems naujausiomis sodo kūrimo tendencijomis. Šiųmetės konferencijos tema buvo 5 pojūčiai – aplinką suvokiame ne vien akimis, bet ir uosle, lytėjimu, klausa. Kaip sukurti aplinką, kuri sukeltų jausmus? Kokias funkcijas ir kokią reikšmę turi sodas?

„Garden Style“: kelios gudrybės, kad kiemas atrodytų prabangus ir estetiškas (8)

Šis straipsnis ne arogantiškiems snobams, kuriems norisi pasirodyti – jie tegul nusiperka brangių bonsų ir išsigrindžia kiemą raudonomis trinkelėmis. O jei jums rūpi, kaip sukurti prabangos įspūdį savame kieme, tačiau nepažeidžiant stilistikos ir estetikos, skaitykite toliau.

„Garden Style“: kaip sodą paversti dar įspūdingesniu (4)

Vien tik augalų nepakanka, kad kiemas būtų jaukus ir gražus. Tą jausmą lemia ir kiti dalykai, kurie ne tokie akivaizdūs – tai kvapai, garsai, skoniai, asociacijos, detalių žaismas. Štai keletas gudrybių, kaip pakutenti pojūčius savo kieme.

„Garden style“: aplinkos kūrimo pamokos iš kaimynų latvių (1)

Pasaulinės apželdinimo tendencijos aktualios ne tik mums, bet ir kaimynams. Pakalbinome Ilzę Rukšanę, kraštovaizdžio architektę iš Latvijos, kuri yra sukūrusi daug įdomių kūrybiškų aplinkos projektų: nuo ligoninės kiemo su apsisprendimo suoliuku iki vaikų darželio su basų kojų takais. Paklausėme jos apie tai, kaip suvaldyti tuščią kiemo erdvę; kokie dekoratyviniai augalai tampa vis labiau populiarūs Latvijoje.

„Garden Style“: kaip paslėpti sklypo trūkumus

Jūsų sklype matosi komposto dėžė ar šiukšlių konteineris? Visai ne vietoje kanalizacijos šulinio dangtis? Prieš akis gelsva dujų spintelė arba net transformatorinė? O gal akis bado stulpas arba kaimynų šabakštynas? Jei svarstote, kaip užmaskuoti neestetiškas kiemo vieteles, esate ne pirmas, susidūręs su šia problema. Štai keletas strategijų, kurios pasiteisina.

„Garden Style“: ką daryti, jei gėlyno spalvos nedera tarpusavyje (1)

Iš gėlyno visada tikimės spalvų. Tačiau kai viskas pražysta, kartais tenka pripažinti, kad iš gerų norų teliko margumynas. Vieni augalai sužydėjo anksčiau, kitų žiedų atspalvis ne toks, kaip buvo nupiešta ant pakuotės, o dar vieni tarsi iškrenta iš bendro gėlyno konteksto. Dabar žydinčių gal nepersodinsite, tačiau kitą kartą atkreipkite dėmesį į keletą svarbių dalykų, kad jūsų gėlynas būtų harmoningas.

„Garden style“: patarimai, kaip sukurti gražų sodą (3)

Ne tik drabužiai, papuošalai, interjeras, bet ir augalų pasaulis turi savo madas ir tendencijas. Lietuvoje ilgą laiką aplinkos grožis buvo vertinamas sodininkystės aspektu (gerai patręšė, gerai užaugo, vadinasi, gražu), o prie užsienio dizainerių sukurtų kiemelių nuotraukų telikdavo dūsauti ir galvoti, kad Lietuvoje tiesiog taip neužaugtų. Todėl dabar visiems, ištroškusiems aplinkos dizaino, tendencijų ir žinių, artėjanti konferencija „Garden style“ bus tarsi gaivaus oro gurkšnis.

„Garden Style“: kaip sklype išnaudoti pavėsį

Pavėsinga vieta sklype dažnai laikoma trūkumu: ten neįrengsi nei daržo lysvių, nei šiltnamio, nei ryškaus gėlyno. Bet nenurašykite pavėsio – ir tokią vietą galima paversti jaukia, ypatinga, pilna paslapčių ir atradimų. „Garden Style“ konferencijos lektoriai pataria keletą būdų ypatingam kampeliui sukurti ir keletą augalų, kuriuos galite tam panaudoti.