„Garden style“: aplinkos kūrimo pamokos iš kaimynų latvių

 (1)
Pasaulinės apželdinimo tendencijos aktualios ne tik mums, bet ir kaimynams. Pakalbinome Ilzę Rukšanę, kraštovaizdžio architektę iš Latvijos, kuri yra sukūrusi daug įdomių kūrybiškų aplinkos projektų: nuo ligoninės kiemo su apsisprendimo suoliuku iki vaikų darželio su basų kojų takais. Paklausėme jos apie tai, kaip suvaldyti tuščią kiemo erdvę; kokie dekoratyviniai augalai tampa vis labiau populiarūs Latvijoje.
Projektas Venstpilyje - augalai susodinti taip, kad atkartoja senovinių papuošalų raštus
© Asm. albumo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

– Nuo ko pradėti kurti aplinką tuščiame sklype? Kaip suvaldyti erdvę, kaip nuspręsti, kiek palikti vejos, o kiek apauginti kitais augalais?

– Naujai kuriamas kiemas dažnai paliekamas per tuščias, erdvė nesuvaldoma – juk kiek naujų sodybų, kuriose tik namas ir tvora. Nuo ko pradėti? Nėra tuščios erdvės, visada yra kažkokie taškai, nuo kurių gali atsispirti. Ta vieta, kurioje tu stovi, jau yra tam tikra erdvė, o tu pats – tas taškas erdvėje. Nuo savęs ir reikia atsispirti.

Visų pirma nueikite į miegamąjį, atsigulkite lovoje ir pasižiūrėkite, ką matote pro langą. Pabandykite įsivaizduoti, ką norite pro jį matyti – juk tai tik vaizduotės klausimas. Turime suprasti, kad mūsų klimato sąlygomis 6-8 mėnesius per metus mes realiai praleidžiame viduje, o ne lauke. O kasdien dar apie 8 valandas – lovoje. Todėl jei kasdien prabudęs gali pasižiūrėti pro langą ir pamatyti vaizdą, kuris yra mielas, kuris keičiasi su sezono kaita, tai yra nuostabu. Tada prieš miegą gali palinkėti labos nakties namiškiams ir labos nakties savo sodui. Tau nebūtina būti lauke ir sodas nereikalauja to, tai labai svarbu.

Gėlynas prie Rundalės pilies su daugiamečiais augalais
Gėlynas prie Rundalės pilies su daugiamečiais augalais
© Asm. albumo nuotr.

– Kokie dar kambariai diktuoja aplinką lauke?

– Kitas kambarys, į kurį būtina atsižvelgti – tai net ne svetainė, o virtuvė. Darant rytinę kavą ar vakarienę, akys nejučia klysta žiūrėti pro langą. Turintiems mažų vaikų, rekomenduoju vaikų žaidimo vietą sukurti po virtuvės langu – matysite juos žaidžiančius ir tada, kai ruošite vakarienę.

O reprezentacinė zona skirta parodyti, kas tu esi. Net jeigu namas yra paslėptas už mūro sienos ar augalų, tai irgi parodo, kad nenori viešinti savo privatumo. Tikriausiai visas grožis bus kiemo gilumoje, ir tai nėra blogai – tai tiesiog parodo šeimininkų požiūrį, asmenybę. Reikia gerbti jų privatumo norą ir tokiu atveju reprezentacinę zoną kurti ramią ir išlaikytą.

Nuo šeimininkų charakterio savybių priklauso daug, todėl neteisinga duoti specialistui užduotį sukurti aplinką ir nebesikišti į procesą. Tada specialistas sukurs sau gražią aplinką, kuri nebūtinai patiks jums. Reikia gerai pagalvoti, pasvajoti, įsivaizduoti, kokią aplinką mylėtumėt jūs. Ir būtinai – pasitarti su visais šeimos nariais, nes visų nuomonė šiuo atveju yra svarbi.

Gėlynas Rygoje su melsve centre
Gėlynas Rygoje su melsve centre
© Asm. albumo nuotr.

– Anksčiau buvo mokoma, kad veja turi užimti du trečdalius sklypo, o gal ir daugiau. Šiuolaikiniai dizaineriai stengiasi vejos palikti sklype kuo mažiau. Kaip šios tendencijos atsiskleidžia Latvijoje?

– Klasikinėje kompozicijoje visada reikia tuštumos, kaip vieno iš elementų. Jei sklype bus vien tik dideli augalai, gali atsirasti jausmas, kad jau perkrauta. O veja yra viena iš tuštumos formų. Žinoma, anksčiau ir Latvijoje mokėmės, kad vejos turi būti dideli plotai, dabar tai keičiasi. Svarbu ne procentai, o tai, kam veja yra skirta.

Turite nepamiršti ir tai, kad ją reikės prižiūrėti. Šiandien visas pasaulis kalba apie tai, kad veja nėra tvarus ir tausojantis sprendimas, ji reikalauja daug išteklių, daug priežiūros. Net Didžiojoje Britanijoje, kurios sodai visada garsėjo dėl aksominės vejos, dabar jau atsirado apribojimų dėl laistymo. Naujai statomuose kvartaluose nebegalima laistyti vandeniu iš vandentiekio, reikalaujama nelaistyti visai arba laistyti tik lietaus surinktu vandeniu. Tačiau žmonės dėl to nesipiktina, nes supranta, kaip svarbu tausoti gamtinius resursus. Taigi vėl grįžtame prie to, kad kurti aplinką reikia pagal tai, kas yra svarbu šeimininkui.

O jei jau nusprendėte, kad norite tobulos vejos, nusiteikite, kad darbo bus daug. Ypač svarbu gerai paruošti pagrindą. O toliau – pjauti, laistyti, tręšti, pjauti, laistyti...

Projektas Rygoje
Projektas Rygoje
© Asm. albumo nuotr.

– Kaip keičiasi požiūris į dekoratyvinius augalus Latvijoje?

– Augalams suteikiama vis daugiau reikšmės. Žmonės renkasi juos ne tik pagal grožį, bet ir pagal jų prasmę, simboliką. Tautinio identiteto klausimas, kuris buvo analizuojamas jūsų praėjusių metų konferencijoje „Garden Style“, aktualus ir čia, Latvijoje.

Pastebėjau, kad pastaruosius 5-7 metus žmonės vis daugiau ieško „močiutės augalų“, kad pasisodintų juos savo kieme. Tokie paprastai ir lengvai auginami augalai kaip bijūnai, melsvės, hortenzijos, ežiuolės, medetkos vėl grįžta į madą. Manau, kad atkūrus nepriklausomybę, puolėme į pasaulį, norėjome visko, ir galėjome gauti visko. Atrodė, kad žolė ten kitur yra žalesnė.

Dabar jau pradedame suprasti, kad ta žalia žolė yra čia. Viešose vietose ir privačiuose sklypuose auginami vietiniai augalai, kartais net ne naujos jų formos, o senos įprastos veislės. Žinoma, visada yra selekcininkų, kurie kuria naujas veisles, visada yra žmonių, kurie ieško naujovių ir eksperimentuoja. Tačiau žmonės, kurie nesidomi augalais taip giliai, nori auginti tokius augalus, kokius prisimena iš vaikystės pas močiutę. Jie sako, kad tas gėlynas buvo gražiausias pasaulyje ir norisi tokį turėti savo kieme.

– Ačiū už pokalbį.


Su Ilze Rukšane, kraštovaizdžio architekte iš Latvijos, susitiksime aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“ rugpjūčio 27 d. Trakuose, kur ji papasakos apie 9 principus, kaip susikurti gyvą, gydantį ir mylimą sodą.

L. Liubertaitės; studijos ALPS nuotraukos.

Išsamiau apie konferenciją „Garden Style“: gardenstyle.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Garden Style

Pasaulinio garso kraštovaizdžio dizainerė: Lietuvoje bunda naujas dizaino judėjimas

Vasaros pabaigoje Lietuvoje svečiavosi kraštovaizdžio dizainerė Carolyn Mullet (JAV). Sodo dizaino srityje ji tikra įžymybė – ne tiek dėl savo kuriamų sodų, kiek dėl geros akies, kuri sugeba pastebėti talentingus aplinkos kūrėjus visame pasaulyje. Jos Facebook paskyrą seka beveik pusantro milijono žmonių iš viso pasaulio, todėl jos atvykimas į Lietuvą tikrai suintrigavo. Susitikome dizainerės ir augintojos Rasos Laurinavičienės kieme ir pasikalbėjome apie gražiausių pasaulio sodų žemėlapį ir apie Lietuvos potencialą jame.

Įspūdžiai iš „Garden Style“ konferencijos

Paskutinį rugpjūčio šeštadienį jau treti metai iš eilės Lietuvos želdynų specialistai renkasi į aplinkos dizaino konferenciją „Garden Style“. Kiekvienais metais šis renginys tampa vis labiau žinomesnis, įdomesnis ir laukiamas visų augalų mylėtojų. O kaip gi kitaip, nes pranešimus skaito ne tik garsūs Lietuvos, bet ir kitų šalių mokslininkai, profesionalūs želdynų specialistai, selekcininkai bei botanikai. Renginio metu taip pat vyksta įvairių praktinių užsiėmimų ir edukacijų, dalinamasi patirtimi tarp kolegų, sudaromi verslo sandoriai, smagiose loterijose laimimi naudingi prizai. Šių metų konferencijos tema: „Įkvėpta Gamtos. Natūralistinis dizainas“. Tikrai įkvepiančius ir stebinančius pranešimus skaitė bei patirtimi apie aplinkos kūrimą dalinosi Lietuvos, Jungtinės Karalystės bei Latvijos pranešėjai.

„Garden Style“: ar būtina derlinga žemė, jei norime turėti gražų kiemą?

Kai tokia apželdinimo srities žvaigždė atvyksta į Lietuvą, belieka mesti į šoną mobiliuosius, išjungti cepelinų puodą, sustabdyti vejapjovę ir tada paklausyti, ką gi jis pasakys. Ne todėl, kad Noel Kingsbury yra visažinis ir tik jo viena tiesa. O todėl, kad šis charizmatiškas ir patyręs žmogus yra matęs ir išanalizavęs begalę dizaino projektų, todėl, kad jis kasdien bendrauja su apdovanojimus pelniusiais dizaineriais, todėl, kad jis yra ilgametis žymiojo olandų kūrėjo Piet Oudolf bendražygis, ir todėl, kad jis turi dovaną apie savo patirtį papasakoti paprastai ir suprantamai.

„Garden Style“: garsus latvių selekcininkas atskleidė gudrybę, kaip auginti tulpes be persodinimų (3)

Tulpės, narcizai ir kitos svogūninės gėlės yra gražiausia, kas gali nutikti pavasarį. Kraštovaizdžio dizaineriai sako, kad didžiausias efektas būna tada, jei svogūninių gėlių yra ne viena kita, o didelė masė vienoje vietoje. Tačiau daug ką sustabdo dvejonės dėl didelės svogūnėlių kainos ir dėl kasmetinio darbo. Jeigu neiškasite svogūnėlių po žydėjimo, kitais metais jie susmulkėja ir nunyksta. Todėl norint turėti įspūdingą gėlyną kiekvieną pavasarį, tenka arba nuolat pirkti naujus svogūnėlius, arba kiekvienais metais juos iškasti, išdžiovinti, ir vėl susodinti. Bet yra viena gudrybė, kuri išsprendžia šį klausimą. Negalėtum patikėti, jeigu jos nebūtų pasakęs pats svogūninių gėlių ekspertas, garsus latvių selekcininkas, dr. Janis Rukšanis. Skaitykite pokalbį arba žiūrėkite jį nufilmuotą žemiau esančiame video reportaže. Janį Rukšanį pakalbinau jo sodyboje Latvijoje, Cėsyje.

Augalai kaip loterija: selekcininkas E. Misiukevičius pasakoja apie šiuolaikinius augalus (3)

Gražūs gėlynų paveikslėliai, kuriuos matome žurnaluose ar internete, dažnam iš mūsų atrodo realiai neįgyvendinami Lietuvoje. Neretai girdžiu sakant: „Tokie augalai pas mus neauga“, bet ar tikrai? Būtent apie augalus šiandien ir kalbamės su selekcininku Edvinu Misiukevičiumi.

„Garden Style“: kraštovaizdžio architektė sako „ne“ levandoms ir siūlo alternatyvas (9)

Daugelis po atostogų Ispanijoje, Italijoje ar Prancūzijoje, pamatę žydinčius ir kvepiančius laukus Provanse, „užsikrečia“ levandomis. Grįžę namo, sako: „Noriu savo kieme levandų!“. Tačiau ar viskas taip paprasta, ar tikrai levandos gali augti bet kuriame kieme?

„Garden Style“: 9 principai, kaip sukurti gydomąjį sodą (3)

Rugpjūčio 27 d. kraštovaizdžio architektai, dizaineriai ir augalų augintojai rinkosi į konferenciją „Garden Style 2016“. Tai jau antroji aplinkos dizaino konferencija Lietuvoje, skirta visiems, besidomintiems naujausiomis sodo kūrimo tendencijomis. Šiųmetės konferencijos tema buvo 5 pojūčiai – aplinką suvokiame ne vien akimis, bet ir uosle, lytėjimu, klausa. Kaip sukurti aplinką, kuri sukeltų jausmus? Kokias funkcijas ir kokią reikšmę turi sodas?

„Garden Style“: kelios gudrybės, kad kiemas atrodytų prabangus ir estetiškas (8)

Šis straipsnis ne arogantiškiems snobams, kuriems norisi pasirodyti – jie tegul nusiperka brangių bonsų ir išsigrindžia kiemą raudonomis trinkelėmis. O jei jums rūpi, kaip sukurti prabangos įspūdį savame kieme, tačiau nepažeidžiant stilistikos ir estetikos, skaitykite toliau.

„Garden Style“: kaip sodą paversti dar įspūdingesniu (4)

Vien tik augalų nepakanka, kad kiemas būtų jaukus ir gražus. Tą jausmą lemia ir kiti dalykai, kurie ne tokie akivaizdūs – tai kvapai, garsai, skoniai, asociacijos, detalių žaismas. Štai keletas gudrybių, kaip pakutenti pojūčius savo kieme.

„Garden style“: aplinkos kūrimo pamokos iš kaimynų latvių (1)

Pasaulinės apželdinimo tendencijos aktualios ne tik mums, bet ir kaimynams. Pakalbinome Ilzę Rukšanę, kraštovaizdžio architektę iš Latvijos, kuri yra sukūrusi daug įdomių kūrybiškų aplinkos projektų: nuo ligoninės kiemo su apsisprendimo suoliuku iki vaikų darželio su basų kojų takais. Paklausėme jos apie tai, kaip suvaldyti tuščią kiemo erdvę; kokie dekoratyviniai augalai tampa vis labiau populiarūs Latvijoje.