Spalio darbai sode ir darže

Spalis – rudens darbų pabaigos ir intensyvaus pasiruošimo žiemai mėnuo.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Darbai darže

Atvėsus orams imkite lapinių kopūstų, burokėlių, porų, morkų, salierų, petražolių, gelteklių ir pastarnokų derlių. Nuėmę vėlyvųjų daržovių derlių, surinkite augalines atliekas, jas sukraukite į komposto krūvas, o dirvožemį perkaskite. Jei pasisėjote garstyčių ar kitų sideratinių augalų žaliajai trąšai – spalio antra pusė puikiai tinka jiems perkasti.

Vis dar tinkamas laikas žieminiams česnakams sodinti. Kol užšals, jie turi gerai įsišaknyti – tam reikia iki 50 dienų. Pavėlavus sodini, skiltelės lėčiau šaknijasi ir suželia. Tam, kad česnakai augtų gerai, į dirvą įterpkite kompostuoto arklių mėšlo.

Jei norite pavasarį anksčiau imti ankstyvųjų daržovių derlių, galite jas pasėti prieš pat užšąlant dirvai. Taip galite užsiauginti šių daržovių: petražolių, krapų, salotų, morkų, kalendrų, špinatų. Sėjai lysves paruoškite iš anksto: išrėžkite griovelius ir sėkite tik tada, kai jau ims šalti žemė. Pasėtas sėklas grioveliuose užžerkite durpėmis arba lengvomis žemėmis.

Išvalykite ir pasiruoškite šiltnamį: išraukite likusius augalus ir piktžoles, perkaskite žemę. Taip pat atlikite šiltnamio dezinfekciją ir dezinsekciją. Populiariausi būdai tai padaryti – fumigacija (nuodingų dūmų paskleidimas) ir plovimas (purškimas) augalų apsaugos priemonėmis, mikroelementinėmis trąšomis, botaniniais ekstraktais ir augalų ištraukomis (ekologinis būdas).

Darbai sode

Spalio mėnesį vienas pagrindinių darbų sode – lapų grėbimas. Sugrėbę ir pašalinę lapus, sumažinsite grybinių ligų ir kenkėjų plitimą sode, išsaugosite sveiką ir dekoratyvią veją.

Baigiamas rinkti ir doroti vaismedžių derlius. Skinkite tik sausomis dienomis ir nepalikite kyboti pavienių supuvusių vaisių, nes jie – ligų šaltinis. Nuskynę derlių, sutvarkykite pomedžius ir išpjaukite išlūžusias bei nudžiūvusias šakas, taip pat rekomenduojama nubalinti kamienus ir storąsias šakas – taip apsaugosite vaismedžių žievę nuo kenkėjų ir temperatūrinių svyravimų paskatintų žievės plyšimų.

Rudenį pasodinti vaismedžių sodinukai geriau prigyja ir pavasarį greičiau išsprogsta. Iš duobės iškastą žemę papildykite organiniu kompostu. Augalus sodinkite tokiame pačiame gylyje, kaip augo ir medelyne – iki šaknų kaklelio, išskyrus vyšnias, trešnes ir slyvas, skiepytas į kaukazines slyvas. Pasodinus giliau – išleis mažiau šakninių atžalų.

Kad žolė gerai žiemotų, apie spalio vidurį paskutinį kartą ją nupjauname. Kartu išrauname išdygusias piktžoles.

Darbai gėlyne

Spalį baigiamos sodinti tulpės, narcizai, hiacintai ir kitos svogūninės gėlės. Auksinė svogūninių gėlių sodinimo taisyklė: jei sodinama lengvoje dirvoje, sodinti reikia trijų svogūnėlių aukščio gylyje, jei sunkesnėje – dviejų. Neužmirškite patikrinti, ar netrūksta drėgmės. Spalį kasami kardeliai, galtonijos, montbretės. Ruošiamos pražydinti svogūninės gėlės, jas sodinant į vazonėlius ir kitas dekoratyvias talpas.

Iki pat mėnesio vidurio tinkamas metas sodinti rožes. Jas sodinkite taip, kad skiepijimo vieta (vieta, iš kur išauga pirmosios šakos) būtų apie 5 cm po žeme. Rožės šaknis leidžia giliai, todėl duobė turi būti ne mažiau 60 cm gylio. Pasodinę gerai paliekite ir jokiu būdu netręškite.

Per žiemą nepalikite rožių krūmų su lapais ir žiedų pumpurais, būtinai juos pašalinkite. Uždengus tokias šakas, jos pašąla ir pradeda pūti. Nupjaukite senus nužydėjusių gėlių stiebus ir lapus, sutvarkykite ir paruoškite žiemoti gėlynus. Juos nupjaukite, nes nudžiūvusiose antžeminėse augalų dalyse kaupiasi ligų sukėlėjai, kenkėjai, o šaltesniu metų laiku suaktyvėja grybinės ligos.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Patarimai, kaip panaudoti nukritusius lapus

Komposto paruošimas yra geriausias lapų panaudojimo būdas, bet reikia žinoti įvairias pagrindines taisykles, kad kompostas būtų kokybiškas. Pavyzdžiui, negalima lapų tiesiog supilti į komposto krūvą storu sluoksniu ir tikėtis, kad jis jau kitąmet virs geromis organinėmis trąšomis.

Spalio darbai sode ir darže

Spalis – rudens darbų pabaigos ir intensyvaus pasiruošimo žiemai mėnuo.

Kam labiausiai tinka grikių lukštų mulčias?

Saulius Jasionis paaiškina, kuo skiriasi grikių lukštų mulčias nuo įprastinio, kokios yra jo savybės ir kam labiausiai tinka.

3 požymiai, pagal kuriuos atskirsite šviežius agurkus

Netiesa, kad beprasidedant rudeniui agurkų derlius jau eina į pabaigą – didieji daržovių augintojai tik pradeda tiekti šviežius naujojo derliaus trumpavaisius agurkus į prekybos tinklus. Tačiau, kaip atskirti šviežias daržoves, į ką vertėtų atkreipti dėmesį jas renkantis ir kodėl supakuoti agurkai pranoksta sveriamus – atsako agronomas.

Kaip iki pavasario išlaikyti šviežius kopūstus

Dažniausiai iš visų kopūstų veislių – žiedinis kopūstas, Briuselio kopūstas, ropinis kopūstas, garbanotasis kopūstas ir kiti – mūsų lysvėse ir ant stalų galima išvysti įprastą baltąjį gūžinį kopūstą. Kaip jį išsaugoti šviežią iki pavasario, kokios jo veislės geriausiai tam tinka ir į ką atkreipti dėmesį.

Pomidorų gidas – kokie jūsų mėgstamiausi?

Kol vasara dar nepraėjo, kai yra galimybė – pats metas paragauti retesnių rūšių pomidorų ir atrasti gaminamam valgiui tinkamiausią.

Kaip ilgai išlaikyti šviežius agurkus (4)

Šiais laikais net ir žiemą be vargo galima nusipirkti šviežių agurkų. Tiesa, ne sezono metu jų kainos nemažos, o skonis toli gražu ne toks, kaip šviežiai iš šiltnamio nuskintų agurkų. Turbūt todėl baigiantis sezonui imame svarstyti, kaip maksimaliai pailginti agurkų laikymo laiką? Kokios rūšys tam geriausiai tinka ir į ką atkreipti dėmesį, renkantis agurkus? O svarbiausias klausimas – kur agurkus laikyti?

3 pagrindinės priežastys, kodėl pūva cukinijų žiedai (3)

Cukinijos – neįnoringos, skanios daržovės, jos dera iki pat šalčių. Ar ne visada?Iš tiesų, būna taip, kad vos pražydusios cukinijos ima pūti. Pasiaiškinkime, dėl kokių priežasčių taip nutinka.

Ką būtina nuveikti darže liepos mėnesį

Liepos mėnesį laukia ne vienas svarbus darbas. Metas pasiraitoti rankoves!

Birželio darbai darže

Birželio pradžioje sėkime burokėlius, morkas ir kitas daržoves, kurias laikysime per žiemą.