Spalio darbai sode ir darže

Spalis – rudens darbų pabaigos ir intensyvaus pasiruošimo žiemai mėnuo.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Darbai darže

Atvėsus orams imkite lapinių kopūstų, burokėlių, porų, morkų, salierų, petražolių, gelteklių ir pastarnokų derlių. Nuėmę vėlyvųjų daržovių derlių, surinkite augalines atliekas, jas sukraukite į komposto krūvas, o dirvožemį perkaskite. Jei pasisėjote garstyčių ar kitų sideratinių augalų žaliajai trąšai – spalio antra pusė puikiai tinka jiems perkasti.

Vis dar tinkamas laikas žieminiams česnakams sodinti. Kol užšals, jie turi gerai įsišaknyti – tam reikia iki 50 dienų. Pavėlavus sodini, skiltelės lėčiau šaknijasi ir suželia. Tam, kad česnakai augtų gerai, į dirvą įterpkite kompostuoto arklių mėšlo.

Jei norite pavasarį anksčiau imti ankstyvųjų daržovių derlių, galite jas pasėti prieš pat užšąlant dirvai. Taip galite užsiauginti šių daržovių: petražolių, krapų, salotų, morkų, kalendrų, špinatų. Sėjai lysves paruoškite iš anksto: išrėžkite griovelius ir sėkite tik tada, kai jau ims šalti žemė. Pasėtas sėklas grioveliuose užžerkite durpėmis arba lengvomis žemėmis.

Išvalykite ir pasiruoškite šiltnamį: išraukite likusius augalus ir piktžoles, perkaskite žemę. Taip pat atlikite šiltnamio dezinfekciją ir dezinsekciją. Populiariausi būdai tai padaryti – fumigacija (nuodingų dūmų paskleidimas) ir plovimas (purškimas) augalų apsaugos priemonėmis, mikroelementinėmis trąšomis, botaniniais ekstraktais ir augalų ištraukomis (ekologinis būdas).

Darbai sode

Spalio mėnesį vienas pagrindinių darbų sode – lapų grėbimas. Sugrėbę ir pašalinę lapus, sumažinsite grybinių ligų ir kenkėjų plitimą sode, išsaugosite sveiką ir dekoratyvią veją.

Baigiamas rinkti ir doroti vaismedžių derlius. Skinkite tik sausomis dienomis ir nepalikite kyboti pavienių supuvusių vaisių, nes jie – ligų šaltinis. Nuskynę derlių, sutvarkykite pomedžius ir išpjaukite išlūžusias bei nudžiūvusias šakas, taip pat rekomenduojama nubalinti kamienus ir storąsias šakas – taip apsaugosite vaismedžių žievę nuo kenkėjų ir temperatūrinių svyravimų paskatintų žievės plyšimų.

Rudenį pasodinti vaismedžių sodinukai geriau prigyja ir pavasarį greičiau išsprogsta. Iš duobės iškastą žemę papildykite organiniu kompostu. Augalus sodinkite tokiame pačiame gylyje, kaip augo ir medelyne – iki šaknų kaklelio, išskyrus vyšnias, trešnes ir slyvas, skiepytas į kaukazines slyvas. Pasodinus giliau – išleis mažiau šakninių atžalų.

Kad žolė gerai žiemotų, apie spalio vidurį paskutinį kartą ją nupjauname. Kartu išrauname išdygusias piktžoles.

Darbai gėlyne

Spalį baigiamos sodinti tulpės, narcizai, hiacintai ir kitos svogūninės gėlės. Auksinė svogūninių gėlių sodinimo taisyklė: jei sodinama lengvoje dirvoje, sodinti reikia trijų svogūnėlių aukščio gylyje, jei sunkesnėje – dviejų. Neužmirškite patikrinti, ar netrūksta drėgmės. Spalį kasami kardeliai, galtonijos, montbretės. Ruošiamos pražydinti svogūninės gėlės, jas sodinant į vazonėlius ir kitas dekoratyvias talpas.

Iki pat mėnesio vidurio tinkamas metas sodinti rožes. Jas sodinkite taip, kad skiepijimo vieta (vieta, iš kur išauga pirmosios šakos) būtų apie 5 cm po žeme. Rožės šaknis leidžia giliai, todėl duobė turi būti ne mažiau 60 cm gylio. Pasodinę gerai paliekite ir jokiu būdu netręškite.

Per žiemą nepalikite rožių krūmų su lapais ir žiedų pumpurais, būtinai juos pašalinkite. Uždengus tokias šakas, jos pašąla ir pradeda pūti. Nupjaukite senus nužydėjusių gėlių stiebus ir lapus, sutvarkykite ir paruoškite žiemoti gėlynus. Juos nupjaukite, nes nudžiūvusiose antžeminėse augalų dalyse kaupiasi ligų sukėlėjai, kenkėjai, o šaltesniu metų laiku suaktyvėja grybinės ligos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kaip pasirūpinti šiltnamio daržovėmis per karščius?

Lietuviška vasara yra sunkiai nuspėjama – sausus ir karštus orus staigiai gali pakeisti liūčių sezonas ir atvirkščiai. Šiltnamių savininkams šiuo metų laiku reikia būti budriems ir spėti prisitaikyti prie permainingų orų. Šiame tekste aptarsime, kaip pasirūpinti šiltnamiu, karščiams atėjus.

Pirmasis derlius – kaip juo rūpintis ir išlaikyti

Liepą jau galime džiaugtis savo darže užaugintų daržovių derliumi: salotomis, agurkais, morkomis, prieskoninėmis žolelėmis, kai kuriomis kopūstinėmis daržovėmis.

Kaip sukontroliuoti šliužų antplūdį?

Vyraujant šiltiems ir drėgniems orams, daržininkams bei sodininkams kasmet tenka kovoti su šliužų antplūdžiu. Nors šie kenkėjai daug laiko praleidžia po žeme, daugiausiai žalos jie pridaro jos paviršiuje, grauždami kopūstų, salotų, burokėlių bei kitų daržovių lapus. Didelis šliužų kiekis darže bei sode gali padaryti nemažai žalos, todėl juos kontroliuoti yra būtina.

6 gėlės, kurios padeda kovoti su kenkėjais

Kompanioninė sodininkystė – praktika naudojama ekologiškoje daržininkystėje, kai atitinkami augalai yra sodinami vienas šalia kito, taip apsaugant jautresnius augalus nuo kenkėjų. Yra keletas gėlių, kurias tinka auginti darže. Jos ne tik papuoš daržovių lysves savo ryškiais žiedais, bet ir padės jas apsaugoti nuo nekviestų įsibrovėlių.

Liepos mėnuo: kokie darbai laukia darže bei sode

Nors vidurvasaris kol kas nelepina šiltais orais, tačiau nuosavame darže bei sode jau pradedame džiaugtis pirmaisiais savo sunkaus darbo vaisiais. Liepos mėnuo, palyginus jį su geguže ir birželiu, yra ramesnis, visgi darbų yra nemažai. Tad kas sodininkų bei daržininkų laukia šį mėnesį?

Priemonės, kurios padės įveikti pomidorų marą

Pomidorų maras arba kitaip fitoftorozė – liga, kuria pomidorai dažniausiai suserga antroje vasaros pusėje. Tam, kad būtų galima tinkamai pasirengti, siūlome susipažinti su pagrindinėmis prevencinėmis ir kovos su pomidorų maru priemonėmis.

Agurkų auginimas: kokios yra pagrindinės jų ligos?

Agurkai – skanios ir sveikos daržovės, kurias augina dauguma daržininkų. Tam, kad galima būtų sulaukti maksimalaus jų derliaus, reikia ne tik tinkamai juos prižiūrėti, bet ir turėti pakankamai žinių apie pagrindines jų ligas ir tai, kaip jų išvengti.

Ekspertai pataria: 5 daugiausiai ramybės neduodantys sodo ir daržo kenkėjai

Vasarą sode bei darže intensyviai darbuojasi ne tik jų savininkai, bet ir nelaukti įsibrovėliai – kenkėjai. Paklausėme ekspertų, kaip kovoti su daugiausiai rūpesčių keliančiais sklypo įnamiais.

Vyšninis amaras – kaip jį išnaikinti natūraliomis priemonėmis

Jei ant jaunų vaismedžių pastebėjote mažus juodus vabalėlius, primenančius museles ar skruzdėles, greičiausiai, jūsų medžius užpuolė vyšniniai amarai. Papasakosime, kaip jie kenkia vaismedžiams, ir kaip su jais kovoti natūraliomis priemonėmis.

Patisonai: auginimo ir priežiūros ypatybės

Patisonai – viena iš moliūgo atmainų, kuri išsiskiria savo vaisių forma. Priklausomai nuo veislės, jie gali būti lėkštės arba varpo formos. Ši daržovė yra vertinama dėl savo dietinių savybių. Patisonai yra nesudėtingai virškinami, o juose esančios medžiagos skatina vandens išsiskyrimą.