Spalio darbai sode ir darže

Spalis – rudens darbų pabaigos ir intensyvaus pasiruošimo žiemai mėnuo.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Darbai darže

Atvėsus orams imkite lapinių kopūstų, burokėlių, porų, morkų, salierų, petražolių, gelteklių ir pastarnokų derlių. Nuėmę vėlyvųjų daržovių derlių, surinkite augalines atliekas, jas sukraukite į komposto krūvas, o dirvožemį perkaskite. Jei pasisėjote garstyčių ar kitų sideratinių augalų žaliajai trąšai – spalio antra pusė puikiai tinka jiems perkasti.

Vis dar tinkamas laikas žieminiams česnakams sodinti. Kol užšals, jie turi gerai įsišaknyti – tam reikia iki 50 dienų. Pavėlavus sodini, skiltelės lėčiau šaknijasi ir suželia. Tam, kad česnakai augtų gerai, į dirvą įterpkite kompostuoto arklių mėšlo.

Jei norite pavasarį anksčiau imti ankstyvųjų daržovių derlių, galite jas pasėti prieš pat užšąlant dirvai. Taip galite užsiauginti šių daržovių: petražolių, krapų, salotų, morkų, kalendrų, špinatų. Sėjai lysves paruoškite iš anksto: išrėžkite griovelius ir sėkite tik tada, kai jau ims šalti žemė. Pasėtas sėklas grioveliuose užžerkite durpėmis arba lengvomis žemėmis.

Išvalykite ir pasiruoškite šiltnamį: išraukite likusius augalus ir piktžoles, perkaskite žemę. Taip pat atlikite šiltnamio dezinfekciją ir dezinsekciją. Populiariausi būdai tai padaryti – fumigacija (nuodingų dūmų paskleidimas) ir plovimas (purškimas) augalų apsaugos priemonėmis, mikroelementinėmis trąšomis, botaniniais ekstraktais ir augalų ištraukomis (ekologinis būdas).

Darbai sode

Spalio mėnesį vienas pagrindinių darbų sode – lapų grėbimas. Sugrėbę ir pašalinę lapus, sumažinsite grybinių ligų ir kenkėjų plitimą sode, išsaugosite sveiką ir dekoratyvią veją.

Baigiamas rinkti ir doroti vaismedžių derlius. Skinkite tik sausomis dienomis ir nepalikite kyboti pavienių supuvusių vaisių, nes jie – ligų šaltinis. Nuskynę derlių, sutvarkykite pomedžius ir išpjaukite išlūžusias bei nudžiūvusias šakas, taip pat rekomenduojama nubalinti kamienus ir storąsias šakas – taip apsaugosite vaismedžių žievę nuo kenkėjų ir temperatūrinių svyravimų paskatintų žievės plyšimų.

Rudenį pasodinti vaismedžių sodinukai geriau prigyja ir pavasarį greičiau išsprogsta. Iš duobės iškastą žemę papildykite organiniu kompostu. Augalus sodinkite tokiame pačiame gylyje, kaip augo ir medelyne – iki šaknų kaklelio, išskyrus vyšnias, trešnes ir slyvas, skiepytas į kaukazines slyvas. Pasodinus giliau – išleis mažiau šakninių atžalų.

Kad žolė gerai žiemotų, apie spalio vidurį paskutinį kartą ją nupjauname. Kartu išrauname išdygusias piktžoles.

Darbai gėlyne

Spalį baigiamos sodinti tulpės, narcizai, hiacintai ir kitos svogūninės gėlės. Auksinė svogūninių gėlių sodinimo taisyklė: jei sodinama lengvoje dirvoje, sodinti reikia trijų svogūnėlių aukščio gylyje, jei sunkesnėje – dviejų. Neužmirškite patikrinti, ar netrūksta drėgmės. Spalį kasami kardeliai, galtonijos, montbretės. Ruošiamos pražydinti svogūninės gėlės, jas sodinant į vazonėlius ir kitas dekoratyvias talpas.

Iki pat mėnesio vidurio tinkamas metas sodinti rožes. Jas sodinkite taip, kad skiepijimo vieta (vieta, iš kur išauga pirmosios šakos) būtų apie 5 cm po žeme. Rožės šaknis leidžia giliai, todėl duobė turi būti ne mažiau 60 cm gylio. Pasodinę gerai paliekite ir jokiu būdu netręškite.

Per žiemą nepalikite rožių krūmų su lapais ir žiedų pumpurais, būtinai juos pašalinkite. Uždengus tokias šakas, jos pašąla ir pradeda pūti. Nupjaukite senus nužydėjusių gėlių stiebus ir lapus, sutvarkykite ir paruoškite žiemoti gėlynus. Juos nupjaukite, nes nudžiūvusiose antžeminėse augalų dalyse kaupiasi ligų sukėlėjai, kenkėjai, o šaltesniu metų laiku suaktyvėja grybinės ligos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Pomidorų kolekcininkė pataria: pomidorų sėjos ir daigų auginimo paslaptys

Šį kartą patarimus dalija dr. Janina Čeplinskienė, kuri gali didžiuotis originalia ukrainietiška pomidorų kolekcija. Apie kolekciją daugiau papasakosime jau kitą savaitę, o šįkart pateikiame jos patikrintas pomidorų auginimo gudrybes.

Pradedančiojo daržininko atmintinė: dažnai pasitaikančios klaidos

Pavasariui prasidėjus, nuosavų sklypų savininkai skuba kuo greičiau atidaryti daržininkystės sezoną. Tačiau, kad galima būtų džiaugtis kokybišku derliumi, reikia stengtis išvengti per skubėjimą ir nežinojimą daromų klaidų. Pristatome 7 dažnai pasitaikančias daržininkystės klaidas iš kurių vertėtų pasimokyti.

Pomidorų mylėtojos patarimai, kaip nepasiklysti renkantis pomidorų hibridus ir veisles

Šiltnamio ​„​karalius​“​ pomidoras-augalas, kuris paprastai kelia stiprų pasididžiavimo jausmą bet kurio daržininko širdyje. ​Kadangi kiekvienais metais sėklomis prekiaujančios firmos siūlo vis daugiau naujų pomidorų veislių ir hibridų, jų pasirinkimas tampa vis sunkesne užduotimi. Paklausėme ekspertės, kuri pomidorais domisi daugiau nei 10 metų, kaip nepasiklysti tokioje gausoje.

Baklažanų daiginimo atmintinė: svarbiausi aspektai

Baklažanai – bulvinių (Solanaceae) šeimos augalas, kaip ir bulvės, pomidorai, paprikos. Paprastai esame linkę šią daržovę įsivaizduoti kaip didelį, ovalų, purpurinės spalvos augalą, tačiau iš tiesų jų gali būti baltų, žalių, geltonų ir net dryžuotų. Kviečiame plačiau susipažinti su šia daržove ir jos daigų auginimo subtilybėmis.

Dirvožemio pH: kas tai ir kodėl tai svarbu?

Dirvožemio pH – vienas iš svarbiausių dirvožemio kokybės kriterijų. Dirva gali būti rūgšti, neutrali arba šarminga. Būtent nuo rūgštingumo priklauso tai, kokie augalai gerai augs dirvožemyje.

Agronomo patarimai, kaip išsirinkti pomidorų sėklas ir jas daiginti namuose

Niekas negali nuginčyti, kad nuosavame šiltnamyje užauginti pomidorai yra patys gardžiausi. Vienas geriausių dalykų, pomidorus nuo sėklos auginant patiems, yra galimybė išsirinkti iš įvairiausių jų veislių. Paklausėme agronomo, kaip nepasiklysti pomidorų sėklų pasirinkimo gausoje ir kaip išsirinkus jas pasėti.

10 svarbių patarimų, norintiems auginti saldžiąsias paprikas

Saldžiosios paprikos – populiari daržovių rūšis, kurią augina didžioji dalis daržininkų. Šios daržovės yra ne tik skanios, bet ir labai sveikos – jose susikaupia žymiai daugiau vitamino C nei kitose daržovėse. Kadangi paprikų vegetacijos trukmė yra ilga, kovo pradžia – tinkamas metas imtis veiksmų, kad vasarą būtų galima džiaugtis jų derliumi. Pateikiame 10 svarbių patarimų, kurie pagelbės pradedantiesiems.

Šiltlysvės – būdas džiaugtis ankstyvu žalumynų derliumi

Šiltlysvės – daržininkystės būdas, kuris leidžia jau ankstyvą pavasarį džiaugtis ridikėliais, salotomis, krapais, petražolėmis ir kitais žalumynais. Taip pat tai yra tinkama vieta daržovių daigų auginimui, nes šiltlysvėje jie auga greičiau. Tad ką reikėtų žinoti apie šią daržininkystės techniką?

Kovo mėnesio darbai darže bei sode – sezonas prasideda!

Štai ir pagaliau sulaukėme kalendorinio pavasario. Apie artėjančius darbus darže ir sode mums primena ilgėjančios dienos ir garsiau girdimos paukščių giesmės. Tad kokie darbai mūsų laukia darže bei sode kovo mėnesį.

Patarimai, kaip sėkmingai pradėti daiginti sėklas namuose

Vasario mėnesį ateina metas ruoštis pavasarinei sėjai: suplanuoti būsimą daržą, pradėti pirkti sėklas, patikrinti inventorių ir t.t. Sėklų daiginimas namuose – nebrangus būdas užsiauginti tokius daržovių sodinukus (pomidorų, agurkų, paprikų), kurie atitiktų jūsų lūkesčius ir persodinus taptų stipriais augalais. Dalinamės keliais patarimais, kaip pradėti daiginti sėklas namuose.