Prieskoniai, kuriuos naudinga auginti ant palangės
Zolininkas.lt /
Nuotrauka: Fotolia nuotr.
2013 m. lapkričio 05 d. 11:02

Prieskoniai, kuriuos naudinga auginti ant palangės

Nors rudens sezonu tenka pamiršti malonius darbus soduose ir daržuose, tačiau galima susikurti praktišką prieskoninių augalų oazę ant palangės.

Pipirnė (Sėjamoji pipirnė) - be konkurentų mažiausiai priežiūros reikalaujantis ir greičiausiai išauginamas augalas namų sąlygomis. Pakanka ant lėkštelės patiesti popierinę servetėlę, ją sušlapinti ir vienos sėklos storio sluoksniu paberti pipirnės sėklas. Svarbu periodiškai drėkinti servetėlę ir jau po kelių dienų matysis augimo rezultatas. Dar po kelių dienų galima imti derlių – skabyti pipirnės daigus ir juos valgyti. Puikus pasirinkimas pradedantiems palangės daržininkams. Pipirnės skonis yra aštrokas ir toli gražu patinka ne visiems. Naudojamos sumuštiniams paskaninti, padažams. Maistui vartojama pipirnės stiebeliai su lapeliais.

Petražolė - dvimetis augalas, vieną kartą išauginę turėsite šviežių petražolės šakelių porą metų. Priežiūra paprasta, augalas nėra lepus, tačiau norėdami gausaus derliaus reikia pakankamai laistyti ir tręšti (jokiu būdu ne trąšomis iš parduotuvės). Galima naudoti natūralias trąšas, labai veiksmingas laistymas čiobrelių, jonažolių arbata. Petražolė naudojama salotoms, sriuboms, mėsiškiems patiekalams paskaninti, patiekalų papuošimui. Dera su jūros gėrybėmis. Maistui vartojami petražolės lapeliai. Būna ir šakninių petražolių, tačiau tai nelabai tinkamas augalas palanginei augalininkystei.

Čiobrelis (Čiobrelis paprastasis) - daugiametis, nelepus augalas. Sėkmingai buvo prikeltas po to kai atrodė nudžiuvęs. Naudojamas arbatoms gaminti, kaip prieskonis įvairiems mėsiškiems patiekalams, dažnai sutinkamas prancūzų, graikų bei italų virtuvės patiekaluose, nuostabiai tinka pagardinti orkaitėje apkepamam varškės sūriui su medumi ir čili. Prieskoniams ir arbatoms vartojamos čiobrelių šakelės su lapeliais.

Krapas (Krapas paprastasis) - vienmetis, greitai peraugantis augalas, nuskynus neatauga, todėl norėdami visada turėti šviežių krapų ant palangės turėsite periodiškai sėti. Pakankamai lepus, greitai vysta, todėl reikia dažnai laistyti, bet reikia stengtis neperlaistyti. Puikiai tinka salotoms, daržovių patiekalams paskaninti, dedamas į sriubas. Maistui vartojami krapų šakelės su lapeliais. Žiemą nerekomenduojama sėti krapų patalpoje, nes dėl saulės šviesos trūkumo jie greitai ištįsta ir tampa beverčiai maistiniu požiūriu.

Bazilikas - vienmetis, tačiau pakankamai ilgai derlių duodantis augalas. Praktiškai išbandėme auginti dviejų rūšių bazilikus: žaliais ir tamsiai alyviniais lapais. Šie augalai turėtų būti laistomi dažnai, nes per stambius plačius lapus greitai išgarina drėgmę. Bazilikas puikiai tinka patiekalams į kurių sudėtį įeina pomidorai, salotoms, dažnai naudojamas gaminant italų virtuvės patiekalus, dera su česnakais ir petražolėmis. Maistui vartojami bazilikų lapai. Gali būti išauginami iš sėklų, arba iš vandenin pamerktos ir taip sudaigintos šakelės, kuri vėliau perkeliama į indą su žemėmis.

Be aukščiau paminėtų prieskoninių augalų ir vaistažolių, ant palangės ar balkone galima auginti:

Pomidorai – subrandino vaisius. Auginami ir mažieji vyšniniai pomidorai. Beje, ant palangės puikiai gali ir peržiemoti, žydi ir vasario mėnesį.

Aitriosios paprikos – sėkmingai išaugina pipiriukus.

Zolininkas.lt
Registruoti (0) Anonimiški (0)
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus
Kiekvienam daržininkui be išimties svarbus rezultatas, kurio sėkmė dažnai priklauso nuo sėklų. Kokias sėklas rinktis, kas gali užtikrinti, kad sėklos atneš išsvajotą derlių – tai klausimai, neduodantys ramybės prieš sėją. Patyrę daržininkai jau žino, kur ir kokias sėklas pirkti, o ką daryti to nežinantiems?
Česnakas yra priskiriamas senovėje auginamų svogūnų rūšiai. Šios rūšies augalus ypač lengva auginti ir jie neužima didelio žemės ploto. Česnakai auga iš savo subrandintų vaisių. Kiekviena pasodinta galvutė žemėje dauginasi ir formuoja kitus gabalėlius. Šio augalo subrandintų vaisių skonis ypač puikus tuomet, kai jie yra pakepinti. Taip pat, jie yra naudojami daugelyje receptų kaip kvapioji medžiaga.
Česnakai – viena iš vertingiausių daržovių. Juose susikaupę palyginti daug eterinių aliejų (0,2-0,4 proc.), kurie suteikia būdingą skonį, kvapą. Dėl to jie dažniausiai vartojami kaip prieskoniai kulinarijoje ir maisto pramonėje. O ką daryti, jog sulauktumėte didelio derliaus ir kaip juos laikyti, sužinosite šiame straipsnyje.
Daržo augalų sėjos bei sodinimo laikas nustatomas pagal daržovių atsparumą šalnoms. Todėl šalnoms atsparūs daržo augalai sėjami ir sodinami anksti pavasarį, o šilumos reikalaujantys – tik pavasario pabaigoje ar net vasaros pradžioje. Pastariesiems reikia parinkti šaltesnes, į pietų pusę nuolaidžias ir nuo vėjų apsaugotas vietas. Daržovių augintojai visada turi atsiminti pavasarinių šalnų pavojų ir būti pasiruošę nuo jų apsisaugoti.
Visi tie, kurie savo daržą kuria tik balkone arba ant palangės, kovo mėnesį jau turėtų susirūpinti ir suskubti imtis darbų. Dabar tinkamiausias laikas norintiems auginti ilgesnės vegetacijos daržoves. Tiesa, renkantis veisles šioms erdvėms, svarbu nepamiršti jų dekoratyvumo. Kaip auginti namuose baziliką, baklažanus pasakoja UAB agrofirmos „Sėklos“ produkto vadovė Gražina Anusevičienė.
Ketinate šiemet auginti baklažanus? Šiai daržovei reikia ypač daug drėgmės – šaltas vandentiekio vanduo veikia kaip nuodas. Daugiau subtilybių apie baklažanų auginimą – šiame straipsnyje.
Dar nevėlu pasodinti žieminius česnakus. Ką apie tai reikėtų žinoti, pataria Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro (LAMMC), Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslo darbuotoja, biomedicinos mokslų daktarė Danguolė Juškevičienė.
Atsiradus daržo ar bent darželio poreikiui, ši idėja dažnai palaidojama, nes manoma, jog tam būtinai reikia turėti sodą ar kaimą už miesto. Vytauto Didžiojo universiteto studentų ir darbuotojų iniciatyva įrodė, jog tai netiesa. Universiteto kiemelyje įkurtas darželis, kuriame bendruomenė kviečiama auginti įvairius augalus, daržoves ir taip palaikyti ekologiškos gyvensenos idėjas.
Sėja, sėklos paskleidimas ir įterpimas į dirvą tam tikru gyliu, dažnai kartu beriant ir mineralines trąšas turi daug įtakos būsimam derliui. Kaip ir sėjos laikas, gylis, sėklos norma priklauso nuo augalo rūšies, sėklos kokybės, sėjimo būdo, pasėlio paskirties, vietos ir dirvos sąlygų.
Kompostavimas – tai organinių atliekų pavertimas vėl naudingomis medžiagomis. Nors užsienio šalyse, pavyzdžiui, Australijoje, Ispanijoje, Portugalijoje kompostuojama daug, pasak ekspertų, lietuviai į tai vis dar žvelgia patempę lūpą.

Pomidorų derlius priklauso nuo daigų kaip sėkmingai užauginti?

Pomidorų derlius daug priklauso nuo daigų. Jie neturi būti labai vešlūs, bet tvirtų, tankių šaknų. Kad šaknys gerai vystytųsi, daigai auginami puriuose, vandeniui laidžiuose, ligomis ir kenkėjais neužkrėstuose žemių mišiniuose. K1 dar vertėtų žinoti?