Prieskoniai, kuriuos naudinga auginti ant palangės

Nors rudens sezonu tenka pamiršti malonius darbus soduose ir daržuose, tačiau galima susikurti praktišką prieskoninių augalų oazę ant palangės.
Prieskoniai, kuriuos naudinga auginti ant palangės
© Fotolia nuotr.

Pipirnė (Sėjamoji pipirnė) - be konkurentų mažiausiai priežiūros reikalaujantis ir greičiausiai išauginamas augalas namų sąlygomis. Pakanka ant lėkštelės patiesti popierinę servetėlę, ją sušlapinti ir vienos sėklos storio sluoksniu paberti pipirnės sėklas. Svarbu periodiškai drėkinti servetėlę ir jau po kelių dienų matysis augimo rezultatas. Dar po kelių dienų galima imti derlių – skabyti pipirnės daigus ir juos valgyti. Puikus pasirinkimas pradedantiems palangės daržininkams. Pipirnės skonis yra aštrokas ir toli gražu patinka ne visiems. Naudojamos sumuštiniams paskaninti, padažams. Maistui vartojama pipirnės stiebeliai su lapeliais.

Petražolė - dvimetis augalas, vieną kartą išauginę turėsite šviežių petražolės šakelių porą metų. Priežiūra paprasta, augalas nėra lepus, tačiau norėdami gausaus derliaus reikia pakankamai laistyti ir tręšti (jokiu būdu ne trąšomis iš parduotuvės). Galima naudoti natūralias trąšas, labai veiksmingas laistymas čiobrelių, jonažolių arbata. Petražolė naudojama salotoms, sriuboms, mėsiškiems patiekalams paskaninti, patiekalų papuošimui. Dera su jūros gėrybėmis. Maistui vartojami petražolės lapeliai. Būna ir šakninių petražolių, tačiau tai nelabai tinkamas augalas palanginei augalininkystei.

Čiobrelis (Čiobrelis paprastasis) - daugiametis, nelepus augalas. Sėkmingai buvo prikeltas po to kai atrodė nudžiuvęs. Naudojamas arbatoms gaminti, kaip prieskonis įvairiems mėsiškiems patiekalams, dažnai sutinkamas prancūzų, graikų bei italų virtuvės patiekaluose, nuostabiai tinka pagardinti orkaitėje apkepamam varškės sūriui su medumi ir čili. Prieskoniams ir arbatoms vartojamos čiobrelių šakelės su lapeliais.

Krapas (Krapas paprastasis) - vienmetis, greitai peraugantis augalas, nuskynus neatauga, todėl norėdami visada turėti šviežių krapų ant palangės turėsite periodiškai sėti. Pakankamai lepus, greitai vysta, todėl reikia dažnai laistyti, bet reikia stengtis neperlaistyti. Puikiai tinka salotoms, daržovių patiekalams paskaninti, dedamas į sriubas. Maistui vartojami krapų šakelės su lapeliais. Žiemą nerekomenduojama sėti krapų patalpoje, nes dėl saulės šviesos trūkumo jie greitai ištįsta ir tampa beverčiai maistiniu požiūriu.

Bazilikas - vienmetis, tačiau pakankamai ilgai derlių duodantis augalas. Praktiškai išbandėme auginti dviejų rūšių bazilikus: žaliais ir tamsiai alyviniais lapais. Šie augalai turėtų būti laistomi dažnai, nes per stambius plačius lapus greitai išgarina drėgmę. Bazilikas puikiai tinka patiekalams į kurių sudėtį įeina pomidorai, salotoms, dažnai naudojamas gaminant italų virtuvės patiekalus, dera su česnakais ir petražolėmis. Maistui vartojami bazilikų lapai. Gali būti išauginami iš sėklų, arba iš vandenin pamerktos ir taip sudaigintos šakelės, kuri vėliau perkeliama į indą su žemėmis.

Be aukščiau paminėtų prieskoninių augalų ir vaistažolių, ant palangės ar balkone galima auginti:

Pomidorai – subrandino vaisius. Auginami ir mažieji vyšniniai pomidorai. Beje, ant palangės puikiai gali ir peržiemoti, žydi ir vasario mėnesį.

Aitriosios paprikos – sėkmingai išaugina pipiriukus.

Zolininkas.lt
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Daržas

Ką būtina žinoti apie agurkų priežiūrą ir ligas

Kuo vertingi agurkai ir kaip juos reikia prižiūrėti vegetacijos metu sutiko patirtimi pasidalinti LAMMC SDI Augalų apsaugos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Elena Surilienė – Radzevičė.

Kaip tręšti agurkus, kad derliaus ir kaimynas pavydėtų (53)

Turbūt nėra daržininko, kuris neaugintų agurkų, taigi jų tręšimo tema svarbi ir aktuali.

Kaip laistyti ir tręšti pomidorus (13)

Turbūt sunku rasti mūsų krašte labiau mėgstamas daržoves už pomidorus ir agurkus. Jiems nėra lygių nei žiemą, nei vasarą – nei lysvėse, nei stiklainiuose.Kasmet vasaros sezono įkarštį kyla klausimai, kiek kartų laistyti, ar dažnai tręšti, kad derlius būtų gausus.

Kaip tinkamai paruošti kompostą (3)

Daugeliui atrodo, kad pagaminti kompostą paprasta – sudėjai į dėžę ar sukrovei į krūvą šakeles, lapus ir kitas organines atliekas, uždengei ir lauk. Paprasta, bet ne visai.

Kopūstai vėlyvajam derliui – kaip sodinti

Įvairius kopūstus galima sodinti keletą kartų per sezoną. Liepos pradžioje dar galima sodinti daigais žiedinius ir ropinius kopūstus bei brokolius vėlyvam vasaros ir rudens derliui. Kiek vėliau patartina sodinti kininius bastučius. Vėlyvajam derliui gauti svarbu pasirinkti tinkamą kopūstų veislę ar hibridą. Kaip juos sodinti, skaitykite šiame straipsnyje.

Valgomosios rūgštynės, špinatai ir špinatinės rūgštynės – kaip auginti

Rūgštynės ir špinatinės rūgštynės yra lapinės daržovės, daug kuo jos panašios, bet turi ir skirtumų. Sužinokite, kokių.

Prasideda salotų sezonas: kaip sulaukti gausaus derliaus (13)

Seniau mūsų salotinėse puikavosi tik žaliosios lapinės salotos, o dabar yra jau didžiulis pasirinkimas skirtingų tipų, spalvų, formų, skonių salotų. O dar jas paskaninus prieskoninėmis žalumyninėmis daržovėmis, galime sukurti maistingus salotų derinius. Beje, visi šie augalai yra ir dekoratyvūs – tad tai dar atgaiva ir akims sode, darže bei balkone.

Kokias ir kaip agurkines daržoves auginti lysvėje ir šiltnamyje?

Tam, kad būtų patogiau orientuotis, siūlome daržoves pagal biologines savybes sugrupuoti į grupes, kaip ir stengsimės darže auginti, nes jos reikalauja tų pačių auginimo sąlygų. Šį kartą apie agurkinių daržovių sėją, daigų auginimą ir jų veisles, kurios tinkamos auginti Lietuvoje.

Laikas uogas ne tik valgyti: kaip vasarą puoselėti uogakrūmius (1)

Uogakrūmių daržas... Retai išgirsi tokią frazę. Daržas mums paprastai asocijuojasi su lygiomis lysvėmis, kur estetikos – nedaug. O uogakrūmiai veši soduose, ten, kur žydi gėlynai, dekoratyviniai krūmai ir vaismedžiai. Uogakrūmių derlius – tai ne tik gardumynas, bet ir dalis sodo estetikos.

Gegužė – daržovių sodinimo mėnuo

Gegužę paprastai jau būna šilta, tačiau šalnų galimybė – didelė, ypač sodams žydint. Tad saugokite jau pasodintus daigelius, o kai kuriuos jų patartina sodinti tik mėnesio pabaigoje.

Galvos skausmas – kokias sėklas rinktis?

Kiekvienam daržininkui be išimties svarbus rezultatas, kurio sėkmė dažnai priklauso nuo sėklų. Kokias sėklas rinktis, kas gali užtikrinti, kad sėklos atneš išsvajotą derlių – tai klausimai, neduodantys ramybės prieš sėją. Patyrę daržininkai jau žino, kur ir kokias sėklas pirkti, o ką daryti to nežinantiems?

Kavos tirščiai – daržo kompostui (5)

Jei mėgstate gerti kavą namuose, tirščius patariame naudoti kompostui. Įsibėgėjant sodinimo metui, pats laikas praturtinti dirvą kavos tirščiais.

Pagrindiniai pavasario darbai augalų augintojams

Kovo mėnuo reikšmingas ne tik kaip pavasario pradžia. Tiek daržininkams, tiek sodininkams šiuo laiku gausu darbų. O ir auginantiems kabarinius augalus reikėtų nepamiršti, kad dabar – tinkamiausias laikas jais pasirūpinti.

Agurkų daigų auginimo gudrybės (15)

Agurkai dėl vertingos maistinės ir gydomosios vertės vieni populiariausių, labiausiai paplitusių šiltnaminių ir lauko daržovių. Jų vaisiai malonaus aromato, švelnaus skonio, valgomi švieži, skanūs rauginti ir marinuoti.

Daugiamečių česnakų auginimo vadovas (10)

Pavasarį atželiantys daugiamečiai laiškiniai, tuščialaiškiai, lenktagalviai, kampuotieji ir meškiniai česnakai yra nepakeičiamos žalumyninės daržovės, vienas pirmųjų vitaminų šaltinių. Tai šviesiamėgiai, šilumai nereiklūs, dekoratyvūs, gausiai bičių lankomi, maistiniai ir vaistiniai augalai, priklausantys česnakinių (Alliaceae) šeimai.