Prieskoniai, kuriuos naudinga auginti ant palangės
Zolininkas.lt /
Nuotrauka: Fotolia nuotr.
2013 m. lapkričio 05 d. 11:02

Prieskoniai, kuriuos naudinga auginti ant palangės

Nors rudens sezonu tenka pamiršti malonius darbus soduose ir daržuose, tačiau galima susikurti praktišką prieskoninių augalų oazę ant palangės.

Pipirnė (Sėjamoji pipirnė) - be konkurentų mažiausiai priežiūros reikalaujantis ir greičiausiai išauginamas augalas namų sąlygomis. Pakanka ant lėkštelės patiesti popierinę servetėlę, ją sušlapinti ir vienos sėklos storio sluoksniu paberti pipirnės sėklas. Svarbu periodiškai drėkinti servetėlę ir jau po kelių dienų matysis augimo rezultatas. Dar po kelių dienų galima imti derlių – skabyti pipirnės daigus ir juos valgyti. Puikus pasirinkimas pradedantiems palangės daržininkams. Pipirnės skonis yra aštrokas ir toli gražu patinka ne visiems. Naudojamos sumuštiniams paskaninti, padažams. Maistui vartojama pipirnės stiebeliai su lapeliais.

Petražolė - dvimetis augalas, vieną kartą išauginę turėsite šviežių petražolės šakelių porą metų. Priežiūra paprasta, augalas nėra lepus, tačiau norėdami gausaus derliaus reikia pakankamai laistyti ir tręšti (jokiu būdu ne trąšomis iš parduotuvės). Galima naudoti natūralias trąšas, labai veiksmingas laistymas čiobrelių, jonažolių arbata. Petražolė naudojama salotoms, sriuboms, mėsiškiems patiekalams paskaninti, patiekalų papuošimui. Dera su jūros gėrybėmis. Maistui vartojami petražolės lapeliai. Būna ir šakninių petražolių, tačiau tai nelabai tinkamas augalas palanginei augalininkystei.

Čiobrelis (Čiobrelis paprastasis) - daugiametis, nelepus augalas. Sėkmingai buvo prikeltas po to kai atrodė nudžiuvęs. Naudojamas arbatoms gaminti, kaip prieskonis įvairiems mėsiškiems patiekalams, dažnai sutinkamas prancūzų, graikų bei italų virtuvės patiekaluose, nuostabiai tinka pagardinti orkaitėje apkepamam varškės sūriui su medumi ir čili. Prieskoniams ir arbatoms vartojamos čiobrelių šakelės su lapeliais.

Krapas (Krapas paprastasis) - vienmetis, greitai peraugantis augalas, nuskynus neatauga, todėl norėdami visada turėti šviežių krapų ant palangės turėsite periodiškai sėti. Pakankamai lepus, greitai vysta, todėl reikia dažnai laistyti, bet reikia stengtis neperlaistyti. Puikiai tinka salotoms, daržovių patiekalams paskaninti, dedamas į sriubas. Maistui vartojami krapų šakelės su lapeliais. Žiemą nerekomenduojama sėti krapų patalpoje, nes dėl saulės šviesos trūkumo jie greitai ištįsta ir tampa beverčiai maistiniu požiūriu.

Bazilikas - vienmetis, tačiau pakankamai ilgai derlių duodantis augalas. Praktiškai išbandėme auginti dviejų rūšių bazilikus: žaliais ir tamsiai alyviniais lapais. Šie augalai turėtų būti laistomi dažnai, nes per stambius plačius lapus greitai išgarina drėgmę. Bazilikas puikiai tinka patiekalams į kurių sudėtį įeina pomidorai, salotoms, dažnai naudojamas gaminant italų virtuvės patiekalus, dera su česnakais ir petražolėmis. Maistui vartojami bazilikų lapai. Gali būti išauginami iš sėklų, arba iš vandenin pamerktos ir taip sudaigintos šakelės, kuri vėliau perkeliama į indą su žemėmis.

Be aukščiau paminėtų prieskoninių augalų ir vaistažolių, ant palangės ar balkone galima auginti:

Pomidorai – subrandino vaisius. Auginami ir mažieji vyšniniai pomidorai. Beje, ant palangės puikiai gali ir peržiemoti, žydi ir vasario mėnesį.

Aitriosios paprikos – sėkmingai išaugina pipiriukus.

Zolininkas.lt
PARAŠYKITE SAVO KOMENTARĄ
Yra 0 komentarų
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė
Ką veikti su šiuo milžinu: pusšimtį kilogramų sveriančio moliūgo likimas dar neaiškus
Visada smagu, kai iš nei gramo nesveriančios sėklos išauga didelė daržovė. O jei ta daržovė sveria virš 50 kilogramų, ji tampa ne tik šeimininkų džiaugsmu, tačiau ir objektu, kurį verta pamatyti. Būtent taip ir nutiko poniai Alei iš Ąžuolų Būdos, kurios darže užaugo 52 kg svorio moliūgas.
Specialistų patarimai, kaip pasidaryti kompostinę
Ar būtina komposto dėžė šiuolaikiškame sklype? Tikrai taip – apie komposto privalumus, naudojimą ir jam skiriamą vietą sklype pasakoja modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės Ingė Auželienė ir Vaida Vaitkutė-Eidimtienė.
Mėnulio įtaka daržovių auginimui <span style="color: #ff0000;"><sup>specialisto nuomonė</sup></span>
Tvarkant savo daržą pagal biodinaminio ūkininkavimo idėjas arba mėnulio kalendorių, pagrindinė taisyklė – sudaryti darže kuo natūralesnes daržovėms augti sąlygas. Pirmiausiai augalai yra sėjami, paskui pikuojami ir tik paaugę tvirti sėjinukai sodinami į pastovią vietą. Mėnulio ritmų laikymąsis daržininkystėje padeda išauginti gausesnį ir geresnės kokybės daržovių derlių. Apie mėnulio įtaką daržovių sėjai ir jų auginimui į ManoNamai.lt klausimus sutiko atsakyti ASU Agronomijos fakulteto Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto prof. dr. Honorata Danilčenko.
Pomidorų daigų persodinimas <span style="color: #ff4040;">VIDEO</span>
UAB agrofirmos „Sėklos“ produkto vadovė Gražina Anusevičienė pasakoja, kaip persodinti pomidorų daigus. Pomidorų daigai persodinami jau tada, kai išleidžia tikrąjį lapelį. Tam, kad sėkmingai persodintumėte daigus, reikalingi vazonėliai, patartina naudoti jau paruoštą substratą, kuris nukenksmintas nuo kenkėjų, taip išvengsite ligų. Kokiu kampu ir kokiame gylyje sodinti daigus, kad derlius būtų kuo geresnis bei dar daugiau subtilybių – video reportaže.
Ką verta žinoti apie daigų paruošimą sodinimui
Daugelis augalų auginami iš daigų. Tarp jų ir mūsų plačiai vartojamos daržovės: salierai, kartais agurkai, arbūzai, melionai, patisonai, aguročiai, moliūgai, baklažanai, paprikos, pomidorai, griežčiai ir net kopūstai. Itin svarbu persodinant nepažeisti šaknų arba stengtis, kad jos kuo mažiau nukentėtų. Tad patartina daržovių daigus geriau auginti durpėse, turinčiose pačių įvairiausių priemaišų, tokių kaip celiuliozė, puvenos ar net medžio puvenos.
Burokėlių laikymas per žiemą
Raudonieji burokėliai raunami rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje, tad jei to nepadarėte – jau pats metas. Pateikiame patarimus, kaip juos išsaugoti per žiemą ir vieną marinavimo receptą.
Hidroponika. Kas tai?
Ne per seniausiai sodininkų ir daržininkų terminologijoje atsirado neįprastas žodis „hidroponika“. Daugelis specialistų ją vadina revoliucine technologija, leidžiančia pašalinti iš kai kurių augalų auginimo proceso pašalinti tokį būtiną elementą kaip žemė.
Daržovių derliaus didinimui: sėklų šildymas ir mirkymas
Daržovių derlius labai nukenčia dėl įvairių ligų ir kenkėjų. Nuo šių bėdų yra daug cheminių apsaugos priemonių, bet šeimai skirtame darželyje geriau jų naudoti mažiau. Ligų sukėlėjus naikina ir natūraliai dezinfekuoja aukšta temperatūra bei kai kurių vaistinių augalų vandeninės ištraukos. Ant sėklų luobelės gyvena įvairūs ligų sukėlėjai. Jų ypač daug, jeigu oras vasarą buvo prastas, o sėklai skirti augalai nuolat sirgo.
Patarimai, kaip išvengti piktžolių sode ir darže
Jeigu jums pabodo ravėti piktžoles savo darže ar sode, vertėtų pirmiausia pasistengti, kad jos ten nepatektų. Suprantama, neuždrausite virš jūsų žemės lopinėlio skraidantiems paukščiams šen ar ten numesti piktžolės sėklą, vis dėlto yra keletas dalykų, kuriuos padarę išvengsite nesibaigiančio ravėjimo.

Kaip išsirinkti sėklas ir neapsigauti? 2 ką auginti ant palangės, o ką lysvėje?

Kaip išsirinkti sėklas ir neapsigauti?
Prasidėjus kalendoriniam pavasariui, norisi kuo daugiau žalumos. Dauguma ima sukti galvas, ką galima būtų užsiauginti čia pat – ant palangės, ir kokie augalai tiktų lysvei ar šiltnamiui. GRYNAS.lt kalbina Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) botanikę Teresę Jokšienę, kuri pataria, kaip nepasiklysti sėklų pasaulyje.