Prieskoniai, kuriuos naudinga auginti ant palangės
Zolininkas.lt /
Nuotrauka: Fotolia nuotr.
2013 m. lapkričio 05 d. 11:02

Prieskoniai, kuriuos naudinga auginti ant palangės

Nors rudens sezonu tenka pamiršti malonius darbus soduose ir daržuose, tačiau galima susikurti praktišką prieskoninių augalų oazę ant palangės.

Pipirnė (Sėjamoji pipirnė) - be konkurentų mažiausiai priežiūros reikalaujantis ir greičiausiai išauginamas augalas namų sąlygomis. Pakanka ant lėkštelės patiesti popierinę servetėlę, ją sušlapinti ir vienos sėklos storio sluoksniu paberti pipirnės sėklas. Svarbu periodiškai drėkinti servetėlę ir jau po kelių dienų matysis augimo rezultatas. Dar po kelių dienų galima imti derlių – skabyti pipirnės daigus ir juos valgyti. Puikus pasirinkimas pradedantiems palangės daržininkams. Pipirnės skonis yra aštrokas ir toli gražu patinka ne visiems. Naudojamos sumuštiniams paskaninti, padažams. Maistui vartojama pipirnės stiebeliai su lapeliais.

Petražolė - dvimetis augalas, vieną kartą išauginę turėsite šviežių petražolės šakelių porą metų. Priežiūra paprasta, augalas nėra lepus, tačiau norėdami gausaus derliaus reikia pakankamai laistyti ir tręšti (jokiu būdu ne trąšomis iš parduotuvės). Galima naudoti natūralias trąšas, labai veiksmingas laistymas čiobrelių, jonažolių arbata. Petražolė naudojama salotoms, sriuboms, mėsiškiems patiekalams paskaninti, patiekalų papuošimui. Dera su jūros gėrybėmis. Maistui vartojami petražolės lapeliai. Būna ir šakninių petražolių, tačiau tai nelabai tinkamas augalas palanginei augalininkystei.

Čiobrelis (Čiobrelis paprastasis) - daugiametis, nelepus augalas. Sėkmingai buvo prikeltas po to kai atrodė nudžiuvęs. Naudojamas arbatoms gaminti, kaip prieskonis įvairiems mėsiškiems patiekalams, dažnai sutinkamas prancūzų, graikų bei italų virtuvės patiekaluose, nuostabiai tinka pagardinti orkaitėje apkepamam varškės sūriui su medumi ir čili. Prieskoniams ir arbatoms vartojamos čiobrelių šakelės su lapeliais.

Krapas (Krapas paprastasis) - vienmetis, greitai peraugantis augalas, nuskynus neatauga, todėl norėdami visada turėti šviežių krapų ant palangės turėsite periodiškai sėti. Pakankamai lepus, greitai vysta, todėl reikia dažnai laistyti, bet reikia stengtis neperlaistyti. Puikiai tinka salotoms, daržovių patiekalams paskaninti, dedamas į sriubas. Maistui vartojami krapų šakelės su lapeliais. Žiemą nerekomenduojama sėti krapų patalpoje, nes dėl saulės šviesos trūkumo jie greitai ištįsta ir tampa beverčiai maistiniu požiūriu.

Bazilikas - vienmetis, tačiau pakankamai ilgai derlių duodantis augalas. Praktiškai išbandėme auginti dviejų rūšių bazilikus: žaliais ir tamsiai alyviniais lapais. Šie augalai turėtų būti laistomi dažnai, nes per stambius plačius lapus greitai išgarina drėgmę. Bazilikas puikiai tinka patiekalams į kurių sudėtį įeina pomidorai, salotoms, dažnai naudojamas gaminant italų virtuvės patiekalus, dera su česnakais ir petražolėmis. Maistui vartojami bazilikų lapai. Gali būti išauginami iš sėklų, arba iš vandenin pamerktos ir taip sudaigintos šakelės, kuri vėliau perkeliama į indą su žemėmis.

Be aukščiau paminėtų prieskoninių augalų ir vaistažolių, ant palangės ar balkone galima auginti:

Pomidorai – subrandino vaisius. Auginami ir mažieji vyšniniai pomidorai. Beje, ant palangės puikiai gali ir peržiemoti, žydi ir vasario mėnesį.

Aitriosios paprikos – sėkmingai išaugina pipiriukus.

Zolininkas.lt
Registruoti (0) Anonimiški (0)
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus
Turbūt sunku rasti mūsų krašte labiau mėgstamas daržoves už pomidorus ir agurkus. Jiems nėra lygių nei žiemą, nei vasarą – nei lysvėse, nei stiklainiuose.
Kasmet vasaros sezono įkarštį kyla klausimai, kiek kartų laistyti, ar dažnai tręšti, kad derlius būtų gausus.
Uogakrūmių daržas... Retai išgirsi tokią frazę. Daržas mums paprastai asocijuojasi su lygiomis lysvėmis, kur estetikos – nedaug. O uogakrūmiai veši soduose, ten, kur žydi gėlynai, dekoratyviniai krūmai ir vaismedžiai. Uogakrūmių derlius – tai ne tik gardumynas, bet ir dalis sodo estetikos.
Pavasarį atželiantys daugiamečiai laiškiniai, tuščialaiškiai, lenktagalviai, kampuotieji ir meškiniai česnakai yra nepakeičiamos žalumyninės daržovės, vienas pirmųjų vitaminų šaltinių. Tai šviesiamėgiai, šilumai nereiklūs, dekoratyvūs, gausiai bičių lankomi, maistiniai ir vaistiniai augalai, priklausantys česnakinių (Alliaceae) šeimai.
Rugsėjis – paskutinis mėnuo, kuomet darbų sode ir darže dar netrūksta. Be to, tai itin svarbus metas rūpinantis vaismedžių ir uogakrūmių žiemojimu. O kol orai dar džiugina saulėtomis ir gana šiltomis dienomis, šie darbai gali būti išties malonūs.
Pasak LAMMC SDI Daržo augalų selekcijos sektoriaus vedėjos dr. Rasos Karklelienės ir jaunesniosios mokslo darbuotojos, prieskoninių augalų kolekcijos kuratorės Nijolės Maročkienės, norint visą vasarą mėgautis daržovių gausiu derliumi ir jų atsargų turėti per žiemą, dabar dar galime spėti savo daržuose pasėti daržovių sėklas ar pasodinti jų daigus.
Pomidorų veislių šiomis dienomis turbūt galima skaičiuoti tūkstančiais, tad išsirinkti kelias nedideliam šiltnamiui yra tikrai sunku. Skirtingos spalvos, skoniai, lepumas, derlingumas ir daugybė kitų parametrų kuriuos reikėtų apsvarstyti renkantis pomidorus.
Kaip žinia, jau metas pasirūpinti kopūstais. Jie gali pasitikti šalnas, tai jiems net prideda papildomo skonio. Kaip laikyti ir kokius kopūstus geriausia rauginti, sužinosite šiame straipsnyje.
Daugelis daržininkų mano, jog kuo daugiau ir dažniau laistysi daržo augalus, tuo bus geriau. Tačiau ši nuomonė nėra teisinga. Pirmiausia, skirtingiems augalams, reikalingas skirtingas laistymas. Taigi, kaip teisingai laistyti sodo ir daržo augalus?
Sodų ir daržų sezonas įsibėgėja, todėl šeimos gydytojai sako sulaukiantys vis daugiau pacientų besiskundžiančių osteochondroze, artroze ir kitomis mėgėjams pasikapstyti lysvėje būdingomis ligomis. Pasak specialistų, dirbant sode ar darže egzistuoja tam tikri rizikos faktoriai, kurie kenkia stuburui ir sąnariams. Pabandykite jų vengti.
Pirmoje šio straipsnio dalyje pristatėme pagal kokius kriterijus reikia įsirengti šiltnamį. Vieta, dydis, suma, kurią galite skirti - svarbūs aspektai. Šiame straipsnyje apžvelgsime kitas svarbias ypatybes, apie kurias derėtų pagalvoti renkantis šiltnamį: plėvelę, stiklą, šiltnamio formą, papildomą šiltnamio įrangą.
Plintant natūralumo madai, žmonės vis dažniau ieško ekologiškų daržovių, kurios būtų augintos be chemikalų. Lietuvoje jau ne vienerius metus gyvuoja dar vienas, tam tikra prasme revoliucinis ūkininkavimo būdas – gamtinė žemdirbystė. Ūkininkaujant šiuo būdu žemė nedirbama – neariama, nekasama, netręšiama ir netgi nelaistoma, tačiau taip išaugintos daržovės pasižymi ypatingu skoniu ir kvapu.
Nederlingos, „plikos“ teritorijos nebūtinai privalo tokiomis ir likti. Pasaulyje yra daugybė judėjimų, kurie pasisako už augalų platinimą pačiais netikėčiausiais būdais. Vienas jų – teritorijų „bombardavimas sėklomis“.
Ruduo - tai metas, kada skaičiuojame gamtos gėrybių derlių, kuris užderėjo mūsų soduose ir daržuose, kada gamta keičia savo rūbą ir džiugina mus gražiausiomis savo spalvomis. Tai taip pat metas, kada turime pagalvoti, kaip tinkamai pasirūpinti nukritusiais lapais, paskutine suvešėjusia žole, sodo, daržo ir kitomis žaliosiomis atliekomis. Pats naudingiausias ir tinkamiausias tam būdas - kompostavimas.