Reklama

Pavasarinis augalų purškimas gali tapti iššūkiu – štai ką turite žinoti

 (42)
Dažnas sodininkas nori sulaukti gausaus ir sveiko vaismedžių ir vaiskrūmių derliaus, tačiau dėl kenkėjų ar ligų žalos to padaryti nepavyksta. Vienas iš būdų užauginti gausesnį derlių – purškimas augalų apsaugos priemonėmis. Augalus purkšti reiktų mažiausiai penkis kartus per metus.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pirmasis augalų purškimas nuo ligų - anksti pavasarį, kuomet vidutinė kelių parų iš eilės temperatūra siekia 5-10 laipsnių šilumos. Antras - prieš pat pumpurų sprogimą - taipogi nuo ligų. Pasirodžius kenkėjams ant obelų, kriaušių ir kitų vaismedžių bei vaiskrūmių, augalus reikia purkšti ir insektoakaricidas: prieš pumpurų brinkimą, po to - prieš žydėjimą ir po žydėjimo. Paskutinis medelių purkškimas - 15-20 dienų iki derliaus nuėmimo pradžios.

Tačiau pirmiausia reikia pažymėti, kad šiemet itin susiaurėjo pesticidų, skirtų neprofesionaliam naudojimui, bendroji pasiūla. Sumažėjus ar visai nelikus tam tikrų sąraše leidžiamų neprofesionaliems augintojams naudoti pesticidų, kyla opus klausimas – kaip visgi išauginti, ir apskritai ar įmanoma išauginti daržo ir sodo gėrybes be chemijos?

Ką galėsime naudoti?

Lietuvoje nebeliko cheminių insekticidų Mavrik 2F ir Decis®Mega, naudojamų prieš kenkėjus. Kenkėjams naikinti šiuo metu siūlomas tik vienas biologinės kilmės insektoakaricidas – NeemAzal T/S, skirtas daržovėms ir dekoratyviniams augalams apsaugoti. Deja, didelė naudojimo savikaina (50 ml/10 l vandens) ir iki galo nereglamentuota paskirtis, neleidžia šio preparato efektyviai ir tinkamai naudoti neprofesionaliai lauko daržovių ir vaismedžių apsaugai.

Kalbant apie fungicidus, kurie naudojami apsaugoti augalus nuo ligų, vis dar galima naudoti vaismedžiams - Score 250 EC, Topas 100 EC, daržovėms - Previcur Energy, Topas 100 EC, Infinito, Revus 250 SC, įskaitant bulvėms - Infinito, Gloria, Revus 250 SC.

Vejinių herbicidų spektras taip pat susiaurėjo, tačiau vis dar yra galimybė vejose plačialapes piktžoles naikinti su Banvel 4S ir Nufarm MCPA. Lietuvoje ko gero išliks ir glifosatiniai visuotinio veikimo herbicidai (Taifun B, Roundup). Kovai su sraigėmis ir šliužais bus galima pasitelkti efektyvius moliuskocidus (Ferramol, Gusto).

Kokios galimos alternatyvos?

Ryškėjant cheminių medžiagų naudojimo sodininkystėje ar daržininkystėje problematikai ir siaurėjant naudotinių medžiagų spektrui, ko gero lieka dvi išeitys: integruoto augalų apsaugos metodo taikymas ir alternatyvų naudojimas augalų apsaugoje.

Kitaip tariant, turite būti suinteresuoti ne tik žaladarių visuotiniu naikinimu, bet ir „protinga“ kova su kenksmingais organizmais. Alternatyvų naudojimas apima ir „liaudies išmintį“ ir „naudotojišką praktiką“. Kitaip tariant, augalų apsaugai pasitelkiamos alternatyvios medžiagos turinčios pesticidinių ypatybių: trąšos, tręšiamieji produktai, biocidai, pramoninė ar buitinė chemija, maisto ir farmacijos pramonės produktai, veterinariniai preparatai.

Tiesa, alternatyvų naudojimas yra susijęs su tam tikra rizika, todėl naudotojui ypatingai svarbu yra atlikti „namų darbus“. Būtina išsiaiškinti visą alternatyvaus produkto naudojimo specifiką, pasikonsultuoti su produkto tiekėju į rinką ar pardavėjo atstovu. Pačiam susirasti alternatyvios informacijos šaltinius ir juos išstudijuoti. Alternatyvias medžiaga naudoti rezervuotai – prieš tai išbandyti nedidelius tirpalo kiekius nedideliame plote.

Fitocidiniai preparatai

Taikant integruotą augalų apsaugos metodą kaip pesticidų alternatyvą, rekomenduojama naudoti fitocidinius preparatus. Fitocidai – tai augalo sukuriamos biologiškai aktyvios medžiagos, užmušančios ar gerokai sumažinančios bakterijų, grybų ar pirmuonių augimą bei vystymąsi.

Moksliškai įrodyta, kad beveik visi augalai gamina ir išskiria specifines biologiškai aktyvias medžiagas, kurios padeda išlikti, būti atspariems nepalankiems aplinkos veiksniams: kenkėjams, ligoms. Taigi, fitocidiniai produktai yra teisingas ir geras pasirinkimas augalų apsaugos priemonių rinkinyje.

Taip, greito rezultato nesulauksite, tačiau, įprastai juos naudojant, augaluose sustiprės natūralus atsparumas ligų sukėlėjams. Fitocidinių produktų privalumų yra ne vienas. Visų pirma, jie nekenkia aplinkai, nepalieka nepageidaujamų likučių, daržoves, uogas ar vaisius galima valgyti kone iš karto po apdorojimo. Taip pat jie gali būti naudojami visos augalo vegetacijos metu, net prieš pat derliaus nuėmimą.

Laiku ir tinkamai naudojant fitocidinius preparatus – galima apsieiti ir be cheminių pesticidų. Be prevencinio poveikio nuo žaladarių, fitocodiniuose preparatų kompleksuose esančios trąšų mitybinės medžiagos teigiamai veikia bendrą augalų augimą, vystymąsi ir derlingumą.

Be to, augindami augalus be cheminių, galimai žmonėms ir aplinkai kenksmingų pesticidų, valgysite sveiką maistą – natūraliai užaugintas daržoves ir vaisius, bei gyvensite sveikoje aplinkoje.

Patarimai purškimui

Fitocidinius preparatus galima gamintis pačiams iš fitocidinių augalų (svogūnų, česnakų, pelyno, ramunėlių, čiobrelių, serenčių ir kt.) darant ištraukas, fermentuotus tirpalus, nuovirus, užpilus arba naudoti jau pagamintus trąšų kompleksus su botaniniais–fitocidiniais ekstraktais.

Pavasarį šios priemonės naudojamos sistemingai ir profilaktiniai visų augalų priežiūrai, šiltnamių konstrukcijų, dirvos ir grunto paviršių dezinfekcijai. Šias priemones reiktų naudoti 4 kartus: anksti pavasarį, prieš pumpurų sprogimą, prieš žydėjimą ir po žydėjimo. Priemones galima maišyti tarpusavyje, apjungiant prieš ligas ir kenkėjus, tačiau būtina kaitalioti su vis kitu purškimu.

Pavyzdžiui:

Anksti pavasarį:

Flama 15 ml+ Konflic 20 ml/10 l vandens arba Copfort 30 ml + Matrinal B 30 ml/10 l vanens.

Prieš pumpurų sprogimą:

Funres 25 ml + Oleorgan 30 ml/10 l vandens arba Microfort 30 ml + Deffort 30 ml/10 l vandens.

Prieš žydėjimą:

Zytron 15 ml + Canelys 20 ml/10 l vandens arba Altosan B/Zn 30 ml + Matrinal B 30 ml/10 l vanens.

Po žydėjimo:

Mimoten 15 ml + Zicara 15 ml/10 l vandens arba Alsupre 15 ml + Matrifruit 30 ml/10 l vandens.

Kitos alternatyvos

Alternatyvos prieš kenkėjus (vabzdžius). Kalio muilas (500 g/10 l vandens), skysti peritroidiniai biocidiniai insekticidai (5 ml/10 l vandens), milteliniai veterinariniai insekticidai (10 g/10 l vandens). Šie preparatai naudojami vieni arba mišiniuose su fungicidais 2-3 kartus vegetacijos metu. Kalio muilas naudojamas kaip tirpalo lipiklis visuose agrocheminiuose tirpaluose (300 g/10 l vandens).

Alternatyvos prieš patogenus (ligų sukelėjus). Per ilgą žemdirbystės gyvavimo laikotarpį yra pastebėta, kad tam tikri mikroelementai veikia ne tik kaip trąša bet ir kaip patogenų vystymąsi slopinančios medžiagos. Pavasarį šios medžiagos (varis, manganas, cinkas, geležis ir kt.) gali būti naudojamos purkšti uogienojus, vaismedžius, vaiskrūmius, dekoratyvinius augalus, vejas, šiltnamių konstrukcijas, šiltnamio grunto paviršių prieš perkasimą. Pirmas purškimas atliekamas anksti pavasarį, kai lauke oras įšyla iki +10o C. Antras – prieš pat pumpurų sprogimą. Purškimui naudojamas vario sulfatas (100 g/10 l vandens), Bordo rinkinys – (vario sulfatas + kalkės 100 g+50 g/10 l vandens) arba Burgundijos rinkinys (vario sulfatas + kalcinuota soda 100 g+125 g/10 l vandens). Trečias – po žydėjimo (tik Bordo ar Burgundijos rinkiniu). Samanoms vejose, samanoms ir kerpėms medžiuose ir vaiskrūmiuose naikinti pasitelkiamas geležies sulfatas (100 g/5 l vandens). Visos šios medžiagos purškiamos nemaišant su kitomis medžiagomis ir preparatais.

Bendrai kenkėjų ir ligų poveikio prevencijai ankstyvą pavasarį iki pumpurų sprogimo naudotinas specialus rinkinys (800 g/10 l vandens). Šiltnamio konstrukciju dezinfekcijai puikiausiai tinka biocidiniai universalūs dezinfekantai.

Žinoma reikia nepamiršti ir „tikrų“ pesticidų. Jų savalaikis ir tinkamas naudojimas užtikrina efektyvią augalų apsaugą, ypatingai augalų vegetacijos pradžioje kai sunaikinam iki 70 % žaladarių. Pavasarį pesticidai naudojami purkšti daigus, uogienojus, vaismedžius, vaiskrūmius, dekoratyvinius augalus, vejas, šiltnamių konstrukcijas, šiltnamio grunto paviršių. Ilgas ir drėgnas ruduo, šilta žiemos pradžia sudaro palankias sąlygas ligoms plisti, todėl anksti pavasarį, oro temperatūrai sušilus iki +10o C, tikslinga vaismedžius ir vaiskrūmius, dekoratyvinius augalus nupurkšti vario kilmės fungicidu. Kadangi tokio nėra (fungicido Champion 50 WP panaikinta registracija) reikia naudoti alternatyvius produktus (vario sulfatą, Bordo ir Burgundijos mišinius). Optimalus šiltnamio konstrukcijų ir dirvos paviršiaus dezinfekcijos fungicidas Previcur Energy (15 ml/10 l vandens). Ši priemonė prieš ligas taip pat naudojama profilaktikai nuo pavasarinio pelėsio ar daržovių apsaugai. Antras purškimas pesticidais turi būti atliekamas prieš pumpurų sprogimą. Vaismedžius ir vaiskrūmius, uogienojus reikia purkšti fungicidų Score 250 EC, ir Topas 100 EC mišiniu (2 ml+5 ml/10 l vandens). Trečias purškimas pesticidais turi būti tliekamas prieš žydėjimą purškiant vaismedžius ir vaiskrūmius insektoakaricidu NeemAzal T/S (50 ml/10 l vandens). Purškimą pakartojant iškarto po žydėjimo. Nepageidaujama augalija naikinama glifosatiniu herbicidu Taifun B (200 ml/10 l vandens). Ketvirtas purškimas pesticidais atliekamas po žydėjimo purškiant vaismedžius ir vaiskrūmius fungicidais Score 250 EC (2 ml/10 l vandens) arba Topas 100 EC (5 ml/10 l vandens). Plačialapės piktžolės vejose naikinamos herbicidais Nufarm MCPA (70 ml/10 l vandens) arba Banvel 4S (30 ml/10 l vandens).

Kadangi Lietuvoje dažnai lyja, tai pesticidų naudojimo efektyvumui padidinti reikia naudoti nejoninės paviršinio aktyvumo medžiagos Lip Top (4 ml/10 l vandens) arba Bona Superb (10 ml/10 l vandens). Jos sumažina lašelių paviršiaus tempimą, todėl pagerina augalų padengimą ir saugo nuo nulašėjimo. Pesticidų darbinio tirpalo lipnumą didina, o tuo pačiu kaip papildoma priemonė nuo kenkėjų, kalio muilas (300 g/10 l vandens).

Pasiruošimo darbai ir purškimas

Augalų purškimui reikia tinkamai pasiruošti. Būtina turėti apsaugines priemones: pirštines, antveidį, akinius, specialius rūbus, guminius batus, vienkartinį švirkštą priemonėms dozuoti. Pačiam darbui atlikti reikalingas ir tinkamas purkštuvas.

Purkštuvų pasirinkimas yra itin platus, tačiau kambario ar balkono augalams užteks ir 0,3-1 l; terasų, oranžerijų ar šiltnamio augalams rinkitės 1-4 l pompinius arba pompinius-štanginius purkštuvus. Jei turite sodą, tai priklausomai nuo augalų kiekio ir dydžio naudojami 5-18 l pompiniai-štanginiai purkštuvai. Augalams purkšti naudokite švarų, šiltą ir minkštą augalą.

Nepamirškite prieš naudojant augalų apsaugos priemonės perskaityti instrukciją ar papildomai pasikonsultuoti. Nepurkškite žydinčių ir šlapių augalų.

Purškimas turi būti atliekamas, kai vidutinė kelių parų iš eilės temperatūra siekia 5-10 laipsnių šilumos. Šaltesniu oru tai daryti nepatartina, nes purškimai būna neefektyvūs ir neduoda laukiamos naudos. Tinkama temperatūra lauko augalams purkšti mūsų klimato sąlygomis dažniausiai susiformuoja kovo pabaigoje. Reikia atminti, kad optimali purškimo temperatūra yra nuo +5 iki +20 laipsnių.

Purkšti reikia stengtis ankstį ryte arba vakarę, debesuotą ir nevėjuotą dieną. Purškimo laiką reikia parinkti taip, kad po purškimo nelytų bent 6 valandas.

Nepurkškite pesticidais augalų žydėjimo metu arba aktyviai maitinantis bitėms.

Užsakymo nr.: PT_74040910

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Eksperto atsakymai, kaip rūpintis neseniai persodintais pomidorais (1)

Kai pomidorų daigai sulaukia 8 savaičių, juos jau galima persodinti į nuolatinę auginimo vietą. Persodinimu reikia užsiimti tada, kai praėjo šalnų pavojus ir dirvožemio temperatūra yra nežemesnė negu 10 laipsnių. Kaip rūpintis neseniai persodintais daigais, paklausėme LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto atstovo dr. Audriaus Radzevičiaus.

Ekspertė atsako į dažnai kylančius pomidorų auginimo klausimus

Pomidorų kolekcininkė Ina Lenkaitienė iš Kazlų Rūdos, kuri paprastai kasmet augina net apie pusšimtį skirtingų pomidorų veislių bei hibridų, pateikia atsakymus į kelis dažnai kylančius jų sodinimo ir auginimo klausimus.

Lysvių įrengimas šiltnamyje: 5 svarbiausi žingsniai

Dėl riboto ploto šiltnamyje yra labai svarbus racionalus lysvių formavimas. Tinkamas lysvių įrengimas – sėkmingo derliaus žingsnis. Taigi pristatome 5 svarbiausius lysvių įrengimo šiltnamyje aspektus.

Ekspertų patarimai, ką vertėtų žinoti apie pomidorų krūmo formavimą

Pomidoro krūmas skabomas dėl paprastos priežasties – vietoje to, kad augintų papildomas dalis, augalas koncentruoja energiją į vaisių auginimą. Tuo pačiu pagerėja oro cirkuliacija, patenka daugiau šviesos. Skabymo strategija pasirenkama remiantis dviem faktoriais – pomidoro krūmo tipu ir jo parišimo/parėmimo būdu.

Priežastys, kodėl sėjomainą verta taikyti kiekviename darže

Jeigu kiekvienais metais norite sulaukti gausaus derliaus ir kartu nenualinti dirvožemio, sėjomaina yra būtina. Sėjomaina, paprastais žodžiais tariant, yra augalų grupavimas, kurio esmė — keisti jų auginimo vietą.

4 vertingi patarimai prieš kimbant į darbus daržuose

Nors pavasaris spyriojasi ir daržuose tokiu oru dar nelabai ką nudirbsime, vis tik šiltnamiuose jau galima kibti į darbus, ką praėjus pavasario šventėms, daugelis daržovių augintojų ir darys. Tad, kaip paruošti dirvą sėjai, kada sodinti derlių ir kaip apskaičiuoti jo kiekį, pataria didžiausio „Kietaviškių gausos“ – vyriausiasis agronomas Nerijus Rakickas.

Agronomė dalijasi, kaip išsirinkti ir auginti prieskoninių daržovių daigus

Mėgstame gaminti įvairius patiekalus, o, kad jie būtų aromatingesni ir skanesni, pagardiname prieskoniais augalais. Tad susipažinkime su naujomis, o taip pat ir laiko patikrintomis, tinkamomis auginti Lietuvoje, prieskoninių daržovių veislėmis. Šiltnamyje sėjame rozmarinus, citrinžoles, salierus, porus, ropinius svogūnus, o laiškinius česnakus – tiesiai į dirvą.

Dažnai pasitaikančios klaidos, kurios yra daromos auginant pomidorus

Nuosavame šiltnamyje užaugintų pomidorų neįmanoma pakeisti parduotuvėje pirktais. Pomidorų auginimas yra darbas, kuris reikalauja nemažai žinių, tad šį kartą siūlome pasimokyti iš dažnai šiame procese pasitaikančių klaidų.

Kada ir kaip pomidorus persodinti į nuolatinę augimo vietą?

Orams palaipsniui gerėjant, laukiame tinkamo laiko, kada galima bus persodinti ant palangės augančius daigus nešildomuose šiltnamiuose bei lauke. Artėja metas persodinti pomidorus, tad šįkart aptarsime kada ir kaip tai padaryti.

Kokoso plaušo daiginimo tabletės: kuo jos naudingos?

Daiginimo tabletės – praktiškas sprendimas, kuris palengvina sėklų daiginimo namuose procesą. Tokia tabletė yra naudinga tuo, kad ji atlieka tiek vazonėlio, tiek žemių funkciją. Rinkoje sodo ir daržo entuziastai paprastai gali rinktis iš dviejų šių tablečių rūšių: durpinių bei kokoso plaušo daiginimo tablečių. Šiame tekste plačiau aptarsime būtent kokoso plaušo ypatybes.