Reklama

Pavasarinis augalų purškimas gali tapti iššūkiu – štai ką turite žinoti

 (42)
Dažnas sodininkas nori sulaukti gausaus ir sveiko vaismedžių ir vaiskrūmių derliaus, tačiau dėl kenkėjų ar ligų žalos to padaryti nepavyksta. Vienas iš būdų užauginti gausesnį derlių – purškimas augalų apsaugos priemonėmis. Augalus purkšti reiktų mažiausiai penkis kartus per metus.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pirmasis augalų purškimas nuo ligų - anksti pavasarį, kuomet vidutinė kelių parų iš eilės temperatūra siekia 5-10 laipsnių šilumos. Antras - prieš pat pumpurų sprogimą - taipogi nuo ligų. Pasirodžius kenkėjams ant obelų, kriaušių ir kitų vaismedžių bei vaiskrūmių, augalus reikia purkšti ir insektoakaricidas: prieš pumpurų brinkimą, po to - prieš žydėjimą ir po žydėjimo. Paskutinis medelių purkškimas - 15-20 dienų iki derliaus nuėmimo pradžios.

Tačiau pirmiausia reikia pažymėti, kad šiemet itin susiaurėjo pesticidų, skirtų neprofesionaliam naudojimui, bendroji pasiūla. Sumažėjus ar visai nelikus tam tikrų sąraše leidžiamų neprofesionaliems augintojams naudoti pesticidų, kyla opus klausimas – kaip visgi išauginti, ir apskritai ar įmanoma išauginti daržo ir sodo gėrybes be chemijos?

Ką galėsime naudoti?

Lietuvoje nebeliko cheminių insekticidų Mavrik 2F ir Decis®Mega, naudojamų prieš kenkėjus. Kenkėjams naikinti šiuo metu siūlomas tik vienas biologinės kilmės insektoakaricidas – NeemAzal T/S, skirtas daržovėms ir dekoratyviniams augalams apsaugoti. Deja, didelė naudojimo savikaina (50 ml/10 l vandens) ir iki galo nereglamentuota paskirtis, neleidžia šio preparato efektyviai ir tinkamai naudoti neprofesionaliai lauko daržovių ir vaismedžių apsaugai.

Kalbant apie fungicidus, kurie naudojami apsaugoti augalus nuo ligų, vis dar galima naudoti vaismedžiams - Score 250 EC, Topas 100 EC, daržovėms - Previcur Energy, Topas 100 EC, Infinito, Revus 250 SC, įskaitant bulvėms - Infinito, Gloria, Revus 250 SC.

Vejinių herbicidų spektras taip pat susiaurėjo, tačiau vis dar yra galimybė vejose plačialapes piktžoles naikinti su Banvel 4S ir Nufarm MCPA. Lietuvoje ko gero išliks ir glifosatiniai visuotinio veikimo herbicidai (Taifun B, Roundup). Kovai su sraigėmis ir šliužais bus galima pasitelkti efektyvius moliuskocidus (Ferramol, Gusto).

Kokios galimos alternatyvos?

Ryškėjant cheminių medžiagų naudojimo sodininkystėje ar daržininkystėje problematikai ir siaurėjant naudotinių medžiagų spektrui, ko gero lieka dvi išeitys: integruoto augalų apsaugos metodo taikymas ir alternatyvų naudojimas augalų apsaugoje.

Kitaip tariant, turite būti suinteresuoti ne tik žaladarių visuotiniu naikinimu, bet ir „protinga“ kova su kenksmingais organizmais. Alternatyvų naudojimas apima ir „liaudies išmintį“ ir „naudotojišką praktiką“. Kitaip tariant, augalų apsaugai pasitelkiamos alternatyvios medžiagos turinčios pesticidinių ypatybių: trąšos, tręšiamieji produktai, biocidai, pramoninė ar buitinė chemija, maisto ir farmacijos pramonės produktai, veterinariniai preparatai.

Tiesa, alternatyvų naudojimas yra susijęs su tam tikra rizika, todėl naudotojui ypatingai svarbu yra atlikti „namų darbus“. Būtina išsiaiškinti visą alternatyvaus produkto naudojimo specifiką, pasikonsultuoti su produkto tiekėju į rinką ar pardavėjo atstovu. Pačiam susirasti alternatyvios informacijos šaltinius ir juos išstudijuoti. Alternatyvias medžiaga naudoti rezervuotai – prieš tai išbandyti nedidelius tirpalo kiekius nedideliame plote.

Fitocidiniai preparatai

Taikant integruotą augalų apsaugos metodą kaip pesticidų alternatyvą, rekomenduojama naudoti fitocidinius preparatus. Fitocidai – tai augalo sukuriamos biologiškai aktyvios medžiagos, užmušančios ar gerokai sumažinančios bakterijų, grybų ar pirmuonių augimą bei vystymąsi.

Moksliškai įrodyta, kad beveik visi augalai gamina ir išskiria specifines biologiškai aktyvias medžiagas, kurios padeda išlikti, būti atspariems nepalankiems aplinkos veiksniams: kenkėjams, ligoms. Taigi, fitocidiniai produktai yra teisingas ir geras pasirinkimas augalų apsaugos priemonių rinkinyje.

Taip, greito rezultato nesulauksite, tačiau, įprastai juos naudojant, augaluose sustiprės natūralus atsparumas ligų sukėlėjams. Fitocidinių produktų privalumų yra ne vienas. Visų pirma, jie nekenkia aplinkai, nepalieka nepageidaujamų likučių, daržoves, uogas ar vaisius galima valgyti kone iš karto po apdorojimo. Taip pat jie gali būti naudojami visos augalo vegetacijos metu, net prieš pat derliaus nuėmimą.

Laiku ir tinkamai naudojant fitocidinius preparatus – galima apsieiti ir be cheminių pesticidų. Be prevencinio poveikio nuo žaladarių, fitocodiniuose preparatų kompleksuose esančios trąšų mitybinės medžiagos teigiamai veikia bendrą augalų augimą, vystymąsi ir derlingumą.

Be to, augindami augalus be cheminių, galimai žmonėms ir aplinkai kenksmingų pesticidų, valgysite sveiką maistą – natūraliai užaugintas daržoves ir vaisius, bei gyvensite sveikoje aplinkoje.

Patarimai purškimui

Fitocidinius preparatus galima gamintis pačiams iš fitocidinių augalų (svogūnų, česnakų, pelyno, ramunėlių, čiobrelių, serenčių ir kt.) darant ištraukas, fermentuotus tirpalus, nuovirus, užpilus arba naudoti jau pagamintus trąšų kompleksus su botaniniais–fitocidiniais ekstraktais.

Pavasarį šios priemonės naudojamos sistemingai ir profilaktiniai visų augalų priežiūrai, šiltnamių konstrukcijų, dirvos ir grunto paviršių dezinfekcijai. Šias priemones reiktų naudoti 4 kartus: anksti pavasarį, prieš pumpurų sprogimą, prieš žydėjimą ir po žydėjimo. Priemones galima maišyti tarpusavyje, apjungiant prieš ligas ir kenkėjus, tačiau būtina kaitalioti su vis kitu purškimu.

Pavyzdžiui:

Anksti pavasarį:

Flama 15 ml+ Konflic 20 ml/10 l vandens arba Copfort 30 ml + Matrinal B 30 ml/10 l vanens.

Prieš pumpurų sprogimą:

Funres 25 ml + Oleorgan 30 ml/10 l vandens arba Microfort 30 ml + Deffort 30 ml/10 l vandens.

Prieš žydėjimą:

Zytron 15 ml + Canelys 20 ml/10 l vandens arba Altosan B/Zn 30 ml + Matrinal B 30 ml/10 l vanens.

Po žydėjimo:

Mimoten 15 ml + Zicara 15 ml/10 l vandens arba Alsupre 15 ml + Matrifruit 30 ml/10 l vandens.

Kitos alternatyvos

Alternatyvos prieš kenkėjus (vabzdžius). Kalio muilas (500 g/10 l vandens), skysti peritroidiniai biocidiniai insekticidai (5 ml/10 l vandens), milteliniai veterinariniai insekticidai (10 g/10 l vandens). Šie preparatai naudojami vieni arba mišiniuose su fungicidais 2-3 kartus vegetacijos metu. Kalio muilas naudojamas kaip tirpalo lipiklis visuose agrocheminiuose tirpaluose (300 g/10 l vandens).

Alternatyvos prieš patogenus (ligų sukelėjus). Per ilgą žemdirbystės gyvavimo laikotarpį yra pastebėta, kad tam tikri mikroelementai veikia ne tik kaip trąša bet ir kaip patogenų vystymąsi slopinančios medžiagos. Pavasarį šios medžiagos (varis, manganas, cinkas, geležis ir kt.) gali būti naudojamos purkšti uogienojus, vaismedžius, vaiskrūmius, dekoratyvinius augalus, vejas, šiltnamių konstrukcijas, šiltnamio grunto paviršių prieš perkasimą. Pirmas purškimas atliekamas anksti pavasarį, kai lauke oras įšyla iki +10o C. Antras – prieš pat pumpurų sprogimą. Purškimui naudojamas vario sulfatas (100 g/10 l vandens), Bordo rinkinys – (vario sulfatas + kalkės 100 g+50 g/10 l vandens) arba Burgundijos rinkinys (vario sulfatas + kalcinuota soda 100 g+125 g/10 l vandens). Trečias – po žydėjimo (tik Bordo ar Burgundijos rinkiniu). Samanoms vejose, samanoms ir kerpėms medžiuose ir vaiskrūmiuose naikinti pasitelkiamas geležies sulfatas (100 g/5 l vandens). Visos šios medžiagos purškiamos nemaišant su kitomis medžiagomis ir preparatais.

Bendrai kenkėjų ir ligų poveikio prevencijai ankstyvą pavasarį iki pumpurų sprogimo naudotinas specialus rinkinys (800 g/10 l vandens). Šiltnamio konstrukciju dezinfekcijai puikiausiai tinka biocidiniai universalūs dezinfekantai.

Žinoma reikia nepamiršti ir „tikrų“ pesticidų. Jų savalaikis ir tinkamas naudojimas užtikrina efektyvią augalų apsaugą, ypatingai augalų vegetacijos pradžioje kai sunaikinam iki 70 % žaladarių. Pavasarį pesticidai naudojami purkšti daigus, uogienojus, vaismedžius, vaiskrūmius, dekoratyvinius augalus, vejas, šiltnamių konstrukcijas, šiltnamio grunto paviršių. Ilgas ir drėgnas ruduo, šilta žiemos pradžia sudaro palankias sąlygas ligoms plisti, todėl anksti pavasarį, oro temperatūrai sušilus iki +10o C, tikslinga vaismedžius ir vaiskrūmius, dekoratyvinius augalus nupurkšti vario kilmės fungicidu. Kadangi tokio nėra (fungicido Champion 50 WP panaikinta registracija) reikia naudoti alternatyvius produktus (vario sulfatą, Bordo ir Burgundijos mišinius). Optimalus šiltnamio konstrukcijų ir dirvos paviršiaus dezinfekcijos fungicidas Previcur Energy (15 ml/10 l vandens). Ši priemonė prieš ligas taip pat naudojama profilaktikai nuo pavasarinio pelėsio ar daržovių apsaugai. Antras purškimas pesticidais turi būti atliekamas prieš pumpurų sprogimą. Vaismedžius ir vaiskrūmius, uogienojus reikia purkšti fungicidų Score 250 EC, ir Topas 100 EC mišiniu (2 ml+5 ml/10 l vandens). Trečias purškimas pesticidais turi būti tliekamas prieš žydėjimą purškiant vaismedžius ir vaiskrūmius insektoakaricidu NeemAzal T/S (50 ml/10 l vandens). Purškimą pakartojant iškarto po žydėjimo. Nepageidaujama augalija naikinama glifosatiniu herbicidu Taifun B (200 ml/10 l vandens). Ketvirtas purškimas pesticidais atliekamas po žydėjimo purškiant vaismedžius ir vaiskrūmius fungicidais Score 250 EC (2 ml/10 l vandens) arba Topas 100 EC (5 ml/10 l vandens). Plačialapės piktžolės vejose naikinamos herbicidais Nufarm MCPA (70 ml/10 l vandens) arba Banvel 4S (30 ml/10 l vandens).

Kadangi Lietuvoje dažnai lyja, tai pesticidų naudojimo efektyvumui padidinti reikia naudoti nejoninės paviršinio aktyvumo medžiagos Lip Top (4 ml/10 l vandens) arba Bona Superb (10 ml/10 l vandens). Jos sumažina lašelių paviršiaus tempimą, todėl pagerina augalų padengimą ir saugo nuo nulašėjimo. Pesticidų darbinio tirpalo lipnumą didina, o tuo pačiu kaip papildoma priemonė nuo kenkėjų, kalio muilas (300 g/10 l vandens).

Pasiruošimo darbai ir purškimas

Augalų purškimui reikia tinkamai pasiruošti. Būtina turėti apsaugines priemones: pirštines, antveidį, akinius, specialius rūbus, guminius batus, vienkartinį švirkštą priemonėms dozuoti. Pačiam darbui atlikti reikalingas ir tinkamas purkštuvas.

Purkštuvų pasirinkimas yra itin platus, tačiau kambario ar balkono augalams užteks ir 0,3-1 l; terasų, oranžerijų ar šiltnamio augalams rinkitės 1-4 l pompinius arba pompinius-štanginius purkštuvus. Jei turite sodą, tai priklausomai nuo augalų kiekio ir dydžio naudojami 5-18 l pompiniai-štanginiai purkštuvai. Augalams purkšti naudokite švarų, šiltą ir minkštą augalą.

Nepamirškite prieš naudojant augalų apsaugos priemonės perskaityti instrukciją ar papildomai pasikonsultuoti. Nepurkškite žydinčių ir šlapių augalų.

Purškimas turi būti atliekamas, kai vidutinė kelių parų iš eilės temperatūra siekia 5-10 laipsnių šilumos. Šaltesniu oru tai daryti nepatartina, nes purškimai būna neefektyvūs ir neduoda laukiamos naudos. Tinkama temperatūra lauko augalams purkšti mūsų klimato sąlygomis dažniausiai susiformuoja kovo pabaigoje. Reikia atminti, kad optimali purškimo temperatūra yra nuo +5 iki +20 laipsnių.

Purkšti reikia stengtis ankstį ryte arba vakarę, debesuotą ir nevėjuotą dieną. Purškimo laiką reikia parinkti taip, kad po purškimo nelytų bent 6 valandas.

Nepurkškite pesticidais augalų žydėjimo metu arba aktyviai maitinantis bitėms.

Užsakymo nr.: PT_74040910

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Ką būtina nuveikti darže liepos mėnesį

Liepos mėnesį laukia ne vienas svarbus darbas. Metas pasiraitoti rankoves!

Birželio darbai darže

Birželio pradžioje sėkime burokėlius, morkas ir kitas daržoves, kurias laikysime per žiemą.

Lapinių salotų konkurentės gražgarstės – kaip užauginti kvapniuosius lapelius (10)

Gražgarstės, kaip ir dauguma kitų lapinių salotų, sėjamos ankstyvą pavasarį, nes gali iškęsti šaltį, bet jei nespėjote jų pasėti iki šiol, nenusiminkite – sėti galima ir dabar. Gražgarstės auginamos ištisus metus. Kokių sėklų reikia ieškoti, kokią vietą darže skirti gražgarstėms ir kaip apskritai jas reikia auginti?

Augalai, kurie kvepia česnakais ir turi ne vieną naudingą savybę (3)

Smagus šiuo metu laikas atėjo – prasidėjo pirmieji vitaminingieji žalumynai, netrukus lauke sunoks ir pirmosios uogos – valgomieji sausmedžiai, braškės ar žemuogės. Bet ne visi turime daržą ar giminaičius kaime, o geriausiu atveju tik balkoną ar palangę, tad dažnai žoleles ar uogas tenka pirkti. Smagu bent tai, kad nemažai iš šių gėrybių galime rasti laukuose ar miškuose ir jos nieko nekainuoja, tik tereikia šiek tiek pasidomėti, kurias galima valgyti. Štai apie dilgėlių, garšvų ar kiaulpienių lapelių naudą esame daugelis girdėję, o juk kiek dar gamtoje gėrio auga – tiesiog imk ir valgyk. Gaila, kad kartais labiau reklamuojami ne mūsiški augalai, tokie kaip „super maistas“, goji uogos, chia sėklos ar kt. Neturiu nieko prieš šiuos augalus, jie irgi turi daug puikių savybių, tik dažnai pamirštame, kad šalia auganti kukli žolelė turi ne ką mažiau naudos nei „užjūrio gražuolė“. Tad šį kartą prisiminkime arba susipažinkime su dviem augalais, kurie savaime auga mūsų miškuose ir kvepia česnakais.

Birželio darbai sode ir darže: svarbiausi patarimai, kad derlius ir aplinka džiugintų

Birželis – pirmasis vasaros mėnuo, skelbiantis apie pavasario darbų pabaigą. Šiuo metu augalai intensyviai auga, o darbai darže ir sode lemia derliaus gausą ir kokybę.

Agronomas pataria: ką vertėtų atsiminti persodinant daigus į dirvą

Šis pavasaris mus stebino kaip reta permainingais orais. Daugelis daržininkų nesilaikė įprasto sodinimo ritmo ir darbus dėl netikėtų snygio ar šalčio protrūkių atidėliojo. Tačiau didžiausio Baltijos šalyse šiltnamių komplekso „Kietaviškių gausa“ vyriausiasis agronomas ragina nieko nelaukus persodinti iki šiol ant palangių laikytus daigelius į šiltnamius bei drąsiai sėti kitas daržoves!

10 principų, kurių laikydamiesi apsaugosite savo augalus, piniginę ir aplinką

Daržininkai ir sodininkai svajoja apie gražią aplinką ir gausų derlių. Tam būtinas integruotas įvairių tręšimo, apsaugos nuo žaladarių priemonių naudojimas. Suformavę šių priemonių krepšelį ir naudodami jį tinkamu laiku, užtikrinsite integruotą arba, kitaip tariant, visapusę augalų priežiūrą.

Šį augalą sode apgyvendinti kur kas paprasčiau nei manėte

Svajojantiems apie gražų gėlių sodą dideliu galvos skausmu tampa gėlių priežiūrą. Nenorintiems ilgų valandų praleisti priežiūrai, siūlome išeitį – auginkite viendienes! Dėl nereiklumo ir ištvermingumo viendienės net vadinamos „inteligentiškų tinginių gėlėmis“.

Pats metas pasiraitoti rankoves: gegužės mėnesio darbai sode ir darže

Gegužė – tikras pavasario mėnuo, kai sodai žydi ir žaliuoja, o visi sodininkai skuba atlikti darbus, padedančius sulaukti gausaus derliaus: naikina piktžoles, purena dirvą, laisto daržus.

3 idėjos, kad jūsų sodas šiemet būtų kitoks

Atėjus šiltesniems orams, dairomės idėjų ir svarstome, kaip papuošti savo sodą, terasą ar vidinį kiemą. Kartais pakanka vos keleto atnaujinimų ir sodo erdvė atrodo visiškai kitaip nei praėjusiais metais. Patarimais, kaip atnaujinti sodą, dalinasi „Fiskars“ apželdinimo ir sodo priežiūros specialistė Kati Jukarainen.

Kuo nustebino paroda „Ką pasėsi...2017“

Pavasaris – tai toks laikas sode, kai norisi atnaujinti ne tik garderobą, bet ir sodą ar gėlyną, tad paprastai ieškome naujesnių ir įdomesnių augalų, įrankių ar sodo aksesuarų. Visa tai randame ne tik sodo ar daržo parduotuvėse, bet ir pavasarinėse sodinukų mugėse. Viena didžiausių tokių parodų-mugių Lietuvoje, pavadinimu „Ką pasėsi...“, tradiciškai vyksta Kauno pašonėje ankstyvą pavasarį. Tad šiemet, apsilankę šioje didžiulėje parodoje, skubame pasidalinti įspūdžiais ir nuotraukomis su savo skaitytojais.

Sodinimo vietos paruošimas ir priežiūra – taisyklės, kurias turi išmokti visi daržininkai (7)

Tinkamai paruošta dirva – labai svarbi augalo augimui ir derėjimui. Sodinimo vieta turi būti vienodu gyliu tolygiai išpurenta, išlyginta, pagerinta ir praturtinta.

Balandžio darbai sode ir darže (1)

Balandis – ne tik didžiųjų darbų sode ir darže mėnuo, bet ir laikas, kai vis dažniau būname gryname ore.

Kaip sudaiginti baklažanų sėklas

Sudaiginti baklažanus nėra labai sudėtinga.

Agronomas pataria: pirmieji pavasario darbai – nuo ko pradėti? (7)

Patyrę daržovių augintojai jau žino, kad kovo mėnesio pabaiga yra pats tinkamiausias laikas planuoti derlių ir imtis paruošiamųjų darbų. Kaip viską apgalvoti taip, kad derliaus nebūtų per daug, bet ir nepritrūktų, šviežios daržovės džiugintų ilgiau ir nuo ko apskritai reikėtų pradėti pirmuosius darbus šiltnamyje, pataria didžiausio Baltijos šalyse šiltnamių komplekso „Kietaviškių gausa“ vyriausiasis agronomas Nerijus Rakickas.