Reklama

Pavasarinis augalų purškimas gali tapti iššūkiu – štai ką turite žinoti

 (37)
Dažnas sodininkas nori sulaukti gausaus ir sveiko vaismedžių ir vaiskrūmių derliaus, tačiau dėl kenkėjų ar ligų žalos to padaryti nepavyksta. Vienas iš būdų užauginti gausesnį derlių – purškimas augalų apsaugos priemonėmis. Augalus purkšti reiktų mažiausiai penkis kartus per metus.
© Shutterstock

Pirmasis augalų purškimas nuo ligų - anksti pavasarį, kuomet vidutinė kelių parų iš eilės temperatūra siekia 5-10 laipsnių šilumos. Antras - prieš pat pumpurų sprogimą - taipogi nuo ligų. Pasirodžius kenkėjams ant obelų, kriaušių ir kitų vaismedžių bei vaiskrūmių, augalus reikia purkšti ir insektoakaricidas: prieš pumpurų brinkimą, po to - prieš žydėjimą ir po žydėjimo. Paskutinis medelių purkškimas - 15-20 dienų iki derliaus nuėmimo pradžios.

Tačiau pirmiausia reikia pažymėti, kad šiemet itin susiaurėjo pesticidų, skirtų neprofesionaliam naudojimui, bendroji pasiūla. Sumažėjus ar visai nelikus tam tikrų sąraše leidžiamų neprofesionaliems augintojams naudoti pesticidų, kyla opus klausimas – kaip visgi išauginti, ir apskritai ar įmanoma išauginti daržo ir sodo gėrybes be chemijos?

Ką galėsime naudoti?

Lietuvoje nebeliko cheminių insekticidų Mavrik 2F ir Decis®Mega, naudojamų prieš kenkėjus. Kenkėjams naikinti šiuo metu siūlomas tik vienas biologinės kilmės insektoakaricidas – NeemAzal T/S, skirtas daržovėms ir dekoratyviniams augalams apsaugoti. Deja, didelė naudojimo savikaina (50 ml/10 l vandens) ir iki galo nereglamentuota paskirtis, neleidžia šio preparato efektyviai ir tinkamai naudoti neprofesionaliai lauko daržovių ir vaismedžių apsaugai.

Kalbant apie fungicidus, kurie naudojami apsaugoti augalus nuo ligų, vis dar galima naudoti vaismedžiams - Score 250 EC, Topas 100 EC, daržovėms - Previcur Energy, Topas 100 EC, Infinito, Revus 250 SC, įskaitant bulvėms - Infinito, Gloria, Revus 250 SC.

Vejinių herbicidų spektras taip pat susiaurėjo, tačiau vis dar yra galimybė vejose plačialapes piktžoles naikinti su Banvel 4S ir Nufarm MCPA. Lietuvoje ko gero išliks ir glifosatiniai visuotinio veikimo herbicidai (Taifun B, Roundup). Kovai su sraigėmis ir šliužais bus galima pasitelkti efektyvius moliuskocidus (Ferramol, Gusto).

Kokios galimos alternatyvos?

Ryškėjant cheminių medžiagų naudojimo sodininkystėje ar daržininkystėje problematikai ir siaurėjant naudotinių medžiagų spektrui, ko gero lieka dvi išeitys: integruoto augalų apsaugos metodo taikymas ir alternatyvų naudojimas augalų apsaugoje.

Kitaip tariant, turite būti suinteresuoti ne tik žaladarių visuotiniu naikinimu, bet ir „protinga“ kova su kenksmingais organizmais. Alternatyvų naudojimas apima ir „liaudies išmintį“ ir „naudotojišką praktiką“. Kitaip tariant, augalų apsaugai pasitelkiamos alternatyvios medžiagos turinčios pesticidinių ypatybių: trąšos, tręšiamieji produktai, biocidai, pramoninė ar buitinė chemija, maisto ir farmacijos pramonės produktai, veterinariniai preparatai.

Tiesa, alternatyvų naudojimas yra susijęs su tam tikra rizika, todėl naudotojui ypatingai svarbu yra atlikti „namų darbus“. Būtina išsiaiškinti visą alternatyvaus produkto naudojimo specifiką, pasikonsultuoti su produkto tiekėju į rinką ar pardavėjo atstovu. Pačiam susirasti alternatyvios informacijos šaltinius ir juos išstudijuoti. Alternatyvias medžiaga naudoti rezervuotai – prieš tai išbandyti nedidelius tirpalo kiekius nedideliame plote.

Fitocidiniai preparatai

Taikant integruotą augalų apsaugos metodą kaip pesticidų alternatyvą, rekomenduojama naudoti fitocidinius preparatus. Fitocidai – tai augalo sukuriamos biologiškai aktyvios medžiagos, užmušančios ar gerokai sumažinančios bakterijų, grybų ar pirmuonių augimą bei vystymąsi.

Moksliškai įrodyta, kad beveik visi augalai gamina ir išskiria specifines biologiškai aktyvias medžiagas, kurios padeda išlikti, būti atspariems nepalankiems aplinkos veiksniams: kenkėjams, ligoms. Taigi, fitocidiniai produktai yra teisingas ir geras pasirinkimas augalų apsaugos priemonių rinkinyje.

Taip, greito rezultato nesulauksite, tačiau, įprastai juos naudojant, augaluose sustiprės natūralus atsparumas ligų sukėlėjams. Fitocidinių produktų privalumų yra ne vienas. Visų pirma, jie nekenkia aplinkai, nepalieka nepageidaujamų likučių, daržoves, uogas ar vaisius galima valgyti kone iš karto po apdorojimo. Taip pat jie gali būti naudojami visos augalo vegetacijos metu, net prieš pat derliaus nuėmimą.

Laiku ir tinkamai naudojant fitocidinius preparatus – galima apsieiti ir be cheminių pesticidų. Be prevencinio poveikio nuo žaladarių, fitocodiniuose preparatų kompleksuose esančios trąšų mitybinės medžiagos teigiamai veikia bendrą augalų augimą, vystymąsi ir derlingumą.

Be to, augindami augalus be cheminių, galimai žmonėms ir aplinkai kenksmingų pesticidų, valgysite sveiką maistą – natūraliai užaugintas daržoves ir vaisius, bei gyvensite sveikoje aplinkoje.

Patarimai purškimui

Fitocidinius preparatus galima gamintis pačiams iš fitocidinių augalų (svogūnų, česnakų, pelyno, ramunėlių, čiobrelių, serenčių ir kt.) darant ištraukas, fermentuotus tirpalus, nuovirus, užpilus arba naudoti jau pagamintus trąšų kompleksus su botaniniais–fitocidiniais ekstraktais.

Pavasarį šios priemonės naudojamos sistemingai ir profilaktiniai visų augalų priežiūrai, šiltnamių konstrukcijų, dirvos ir grunto paviršių dezinfekcijai. Šias priemones reiktų naudoti 4 kartus: anksti pavasarį, prieš pumpurų sprogimą, prieš žydėjimą ir po žydėjimo. Priemones galima maišyti tarpusavyje, apjungiant prieš ligas ir kenkėjus, tačiau būtina kaitalioti su vis kitu purškimu.

Pavyzdžiui:

Anksti pavasarį:

Flama 15 ml+ Konflic 20 ml/10 l vandens arba Copfort 30 ml + Matrinal B 30 ml/10 l vanens.

Prieš pumpurų sprogimą:

Funres 25 ml + Oleorgan 30 ml/10 l vandens arba Microfort 30 ml + Deffort 30 ml/10 l vandens.

Prieš žydėjimą:

Zytron 15 ml + Canelys 20 ml/10 l vandens arba Altosan B/Zn 30 ml + Matrinal B 30 ml/10 l vanens.

Po žydėjimo:

Mimoten 15 ml + Zicara 15 ml/10 l vandens arba Alsupre 15 ml + Matrifruit 30 ml/10 l vandens.

Kitos alternatyvos

Alternatyvos prieš kenkėjus (vabzdžius). Kalio muilas (500 g/10 l vandens), skysti peritroidiniai biocidiniai insekticidai (5 ml/10 l vandens), milteliniai veterinariniai insekticidai (10 g/10 l vandens). Šie preparatai naudojami vieni arba mišiniuose su fungicidais 2-3 kartus vegetacijos metu. Kalio muilas naudojamas kaip tirpalo lipiklis visuose agrocheminiuose tirpaluose (300 g/10 l vandens).

Alternatyvos prieš patogenus (ligų sukelėjus). Per ilgą žemdirbystės gyvavimo laikotarpį yra pastebėta, kad tam tikri mikroelementai veikia ne tik kaip trąša bet ir kaip patogenų vystymąsi slopinančios medžiagos. Pavasarį šios medžiagos (varis, manganas, cinkas, geležis ir kt.) gali būti naudojamos purkšti uogienojus, vaismedžius, vaiskrūmius, dekoratyvinius augalus, vejas, šiltnamių konstrukcijas, šiltnamio grunto paviršių prieš perkasimą. Pirmas purškimas atliekamas anksti pavasarį, kai lauke oras įšyla iki +10o C. Antras – prieš pat pumpurų sprogimą. Purškimui naudojamas vario sulfatas (100 g/10 l vandens), Bordo rinkinys – (vario sulfatas + kalkės 100 g+50 g/10 l vandens) arba Burgundijos rinkinys (vario sulfatas + kalcinuota soda 100 g+125 g/10 l vandens). Trečias – po žydėjimo (tik Bordo ar Burgundijos rinkiniu). Samanoms vejose, samanoms ir kerpėms medžiuose ir vaiskrūmiuose naikinti pasitelkiamas geležies sulfatas (100 g/5 l vandens). Visos šios medžiagos purškiamos nemaišant su kitomis medžiagomis ir preparatais.

Bendrai kenkėjų ir ligų poveikio prevencijai ankstyvą pavasarį iki pumpurų sprogimo naudotinas specialus rinkinys (800 g/10 l vandens). Šiltnamio konstrukciju dezinfekcijai puikiausiai tinka biocidiniai universalūs dezinfekantai.

Žinoma reikia nepamiršti ir „tikrų“ pesticidų. Jų savalaikis ir tinkamas naudojimas užtikrina efektyvią augalų apsaugą, ypatingai augalų vegetacijos pradžioje kai sunaikinam iki 70 % žaladarių. Pavasarį pesticidai naudojami purkšti daigus, uogienojus, vaismedžius, vaiskrūmius, dekoratyvinius augalus, vejas, šiltnamių konstrukcijas, šiltnamio grunto paviršių. Ilgas ir drėgnas ruduo, šilta žiemos pradžia sudaro palankias sąlygas ligoms plisti, todėl anksti pavasarį, oro temperatūrai sušilus iki +10o C, tikslinga vaismedžius ir vaiskrūmius, dekoratyvinius augalus nupurkšti vario kilmės fungicidu. Kadangi tokio nėra (fungicido Champion 50 WP panaikinta registracija) reikia naudoti alternatyvius produktus (vario sulfatą, Bordo ir Burgundijos mišinius). Optimalus šiltnamio konstrukcijų ir dirvos paviršiaus dezinfekcijos fungicidas Previcur Energy (15 ml/10 l vandens). Ši priemonė prieš ligas taip pat naudojama profilaktikai nuo pavasarinio pelėsio ar daržovių apsaugai. Antras purškimas pesticidais turi būti atliekamas prieš pumpurų sprogimą. Vaismedžius ir vaiskrūmius, uogienojus reikia purkšti fungicidų Score 250 EC, ir Topas 100 EC mišiniu (2 ml+5 ml/10 l vandens). Trečias purškimas pesticidais turi būti tliekamas prieš žydėjimą purškiant vaismedžius ir vaiskrūmius insektoakaricidu NeemAzal T/S (50 ml/10 l vandens). Purškimą pakartojant iškarto po žydėjimo. Nepageidaujama augalija naikinama glifosatiniu herbicidu Taifun B (200 ml/10 l vandens). Ketvirtas purškimas pesticidais atliekamas po žydėjimo purškiant vaismedžius ir vaiskrūmius fungicidais Score 250 EC (2 ml/10 l vandens) arba Topas 100 EC (5 ml/10 l vandens). Plačialapės piktžolės vejose naikinamos herbicidais Nufarm MCPA (70 ml/10 l vandens) arba Banvel 4S (30 ml/10 l vandens).

Kadangi Lietuvoje dažnai lyja, tai pesticidų naudojimo efektyvumui padidinti reikia naudoti nejoninės paviršinio aktyvumo medžiagos Lip Top (4 ml/10 l vandens) arba Bona Superb (10 ml/10 l vandens). Jos sumažina lašelių paviršiaus tempimą, todėl pagerina augalų padengimą ir saugo nuo nulašėjimo. Pesticidų darbinio tirpalo lipnumą didina, o tuo pačiu kaip papildoma priemonė nuo kenkėjų, kalio muilas (300 g/10 l vandens).

Pasiruošimo darbai ir purškimas

Augalų purškimui reikia tinkamai pasiruošti. Būtina turėti apsaugines priemones: pirštines, antveidį, akinius, specialius rūbus, guminius batus, vienkartinį švirkštą priemonėms dozuoti. Pačiam darbui atlikti reikalingas ir tinkamas purkštuvas.

Purkštuvų pasirinkimas yra itin platus, tačiau kambario ar balkono augalams užteks ir 0,3-1 l; terasų, oranžerijų ar šiltnamio augalams rinkitės 1-4 l pompinius arba pompinius-štanginius purkštuvus. Jei turite sodą, tai priklausomai nuo augalų kiekio ir dydžio naudojami 5-18 l pompiniai-štanginiai purkštuvai. Augalams purkšti naudokite švarų, šiltą ir minkštą augalą.

Nepamirškite prieš naudojant augalų apsaugos priemonės perskaityti instrukciją ar papildomai pasikonsultuoti. Nepurkškite žydinčių ir šlapių augalų.

Purškimas turi būti atliekamas, kai vidutinė kelių parų iš eilės temperatūra siekia 5-10 laipsnių šilumos. Šaltesniu oru tai daryti nepatartina, nes purškimai būna neefektyvūs ir neduoda laukiamos naudos. Tinkama temperatūra lauko augalams purkšti mūsų klimato sąlygomis dažniausiai susiformuoja kovo pabaigoje. Reikia atminti, kad optimali purškimo temperatūra yra nuo +5 iki +20 laipsnių.

Purkšti reikia stengtis ankstį ryte arba vakarę, debesuotą ir nevėjuotą dieną. Purškimo laiką reikia parinkti taip, kad po purškimo nelytų bent 6 valandas.

Nepurkškite pesticidais augalų žydėjimo metu arba aktyviai maitinantis bitėms.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kaip sudaiginti baklažanų sėklas

Sudaiginti baklažanus nėra labai sudėtinga.

Agronomas pataria: pirmieji pavasario darbai – nuo ko pradėti? (7)

Patyrę daržovių augintojai jau žino, kad kovo mėnesio pabaiga yra pats tinkamiausias laikas planuoti derlių ir imtis paruošiamųjų darbų. Kaip viską apgalvoti taip, kad derliaus nebūtų per daug, bet ir nepritrūktų, šviežios daržovės džiugintų ilgiau ir nuo ko apskritai reikėtų pradėti pirmuosius darbus šiltnamyje, pataria didžiausio Baltijos šalyse šiltnamių komplekso „Kietaviškių gausa“ vyriausiasis agronomas Nerijus Rakickas.

Vieni naudingausių augalų bujos jūsų darže, jei žinosite pagrindines taisykles (11)

Ankštiniai augalai yra viena seniausių rūšių, kuriuos žmonija vartoja maistui. Žirniai, pupelės, pupos, sojos, lęšiai gausūs baltymų, juose apstu B grupės vitaminų, magnio, kalcio, fosforo, kalio ir geležies. Ankštiniai augalai ypač naudingi vaikams, tiems, kurie dėl tam tikrų aplinkybių iš savo raciono išbraukė gyvūninė kilmės baltymų šaltinius. Šių augalų pakankamai paprasta užsiauginti ir savo darže. Tereikia žinoti kelias esmines taisykles.

Kaip sulaukti gausaus pomidorų derliaus? (18)

Kaip sulaukti puikaus pomidorų derliaus? Kokios turi būti optimalios aplinkos sąlygos pomidorų augimui? Kokie faktoriai kenkia normaliam pomidorų augimui? Apie tai pasakoja LAMMC SDI Daržininkystės technologijų sektoriaus mokslo darbuotoja dr. Julė Jankauskienė ir UAB „Kietaviškių gausa“ vyriausias agronomas Nerijus Rakickas.

Pavasarinis augalų purškimas gali tapti iššūkiu – štai ką turite žinoti (37)

Dažnas sodininkas nori sulaukti gausaus ir sveiko vaismedžių ir vaiskrūmių derliaus, tačiau dėl kenkėjų ar ligų žalos to padaryti nepavyksta. Vienas iš būdų užauginti gausesnį derlių – purškimas augalų apsaugos priemonėmis. Augalus purkšti reiktų mažiausiai penkis kartus per metus.

Daržas ant palangės: saulėgrąžų daigai (22)

Ankstyvą pavasarį paprastai žmogaus organizmui trūksta vitaminų, o ir šiaip norisi gaivios žalumos virtuvėje, tad kodėl gi nepasisodinus daržo ant palangės? Apie pipirnę, kurią itin lengva auginti, jau esame rašę, bet šį kartą prisiminkime saulėgrąžas, kurios į mūsų virtuvę atkeliavo ne taip jau seniai. Taip taip, tas pačias saulėgrąžas, kurios vasarą stambiais ir geltonais žiedais puošia mūsų gėlynus bei daržus. Kad saulėgrąžų sėklos yra sveikas maistas, tą daugelis žinome, bet ar žinote, kad ir jų daigai irgi yra sveiki ir skanūs? Tad verta pabandyti, tai tikrai nesudėtinga.

Ką daryti, jei pasėta per anksti ir kitos klaidos (7)

Pagrindinės daigų augimo sutrikimo priežastys: šaltas laistomas vanduo, netinkamas durpių ar žemės rūgštumas, per žema substrato temperatūra ir per didelė jo drėgmė. Jei daigams augant bus pakankamai šviesos, tinkama temperatūra ir drėgmė, daigai užaugs gražūs ir sveiki. Daugiau apie tai pasakoja LAMMC SDI Daržo augalų selekcijos sektoriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja dr. Danguolė Juškevičienė.

Jau galite daiginti pomidorus ir paprikas (32)

Rudenį apsigyvenome nuosavame name. Tvarkydami aplinką iš karto suplanavome vietą šiltnamiui. Domimės ekologišku maistu, tad nutarėme, kad būtinai užsiauginsime savų daržovių. Tik bėda ta, kad nežinau, nuo ko pradėti. Girdėjau, kad pirmiausia pomidorus arba paprikas reikia sudaiginti. Gal galite patarti kaip tai padaryti?

Sėjame į durpines tabletes: kaip jas išsirinkti ir pasėti (8)

Tam, kad sodo entuziastams būtų lengviau pasiruošti pavasariui, sugalvojama vis naujų išradimų. Durpinės ar kokosinės tabletės yra vienas iš tokių gyvenimo palengvinimų. Pasižiūrėsime, kokie jų privalumai ar trūkumai, ir parodysime, kaip sėti.

Neatrastas šiltnamio „perlas“, kurį užauginti labai paprasta (31)

Baklažanai – Lietuvoje dar ne itin atrasta daržovė. Keista, kadangi ši daržovė gausi sveikatai naudingųjų medžiagų, be to, puikiai dera lietuviškuose šiltnamiuose. Tad galbūt laikas pakeisti savo požiūrį į baklažanus?

Planuojame daržą: ar verta pirkti ekologiškas sėklas (7)

Pavasaris artėja, rankos jau pačios tiesiasi į sėklų pakuotes parduotuvėje. Norisi užsiauginti sveiko maisto, tačiau ekologiškos sėklos brangesnės negu kitos. Panagrinėkime, kodėl skiriasi jų kaina ir ar verta įsigyti ekologiškas sėklas savo daržui.

Svarbiausi darbai ruošiant daržą: 5 svarbiausi žingsniai (15)

Turite galimybę suplanuoti daržą tokioje sodo projektavimo stadijoje, kol nėra pasodintų augalų ir pastatytų statinių? Jums labai pasisekė! Tereikės žengti penkis esminius žingsnius ir galėsite atverti kelius į tikrą kiekvieno daržininko svajonę – daržą, kuriame derlius džiugins tarsi iš gausybės rago.

Tik žinodami šias gudrybes sulauksite gausaus derliaus (1)

Lietuvių liaudies patarlė sako: „Ratus ruošk žiemą, o roges – vasarą“. Todėl kiekvienas geras daržininkas žino, kad ruoštis naujam sezonui pradėti reikia jau dabar. Štai dešimt taisyklių, kurias turėtų prisiminti visi, kurie nori sulaukti gausaus derliaus.

Pomidorų ir paprikų sodinimas — sezonui ruošiamės iš anksto (3)

Praūžęs didžiųjų metų švenčių maratonas greitai skelbs sėjos pradžią. Ir nors pavasaris dar negreitai džiugins saulės spinduliais, tačiau jau dabar verta pamąstyti apie ankstyvųjų, ilgos vegetacijos daržovių sodinimą. Kada ir kaip sodinti skaniąsias paprikas ir populiariuosius pomidorus pataria UAB „Nojus“.

Apsilankymas medelyne, kurį saugo žąsys

Viename didžiausiame Dzūkijos regiono šeimos medelyne auginama didžiulė įvairovė beveik 600 taksonų (skirtingų pavadinimų rūšių ir veislių) dekoratyvinių augalų: spygliuočių, lapuočių, vijoklinių ir daugiamečių gėlių, tinkamų auginti Lietuvos klimatinėmis sąlygomis. Apie medelyno naujoves – retus įdomius augalus bei žąsų panaudojimą augalų priežūrai pasakoja medelyno įkūrėjas Tomas Panka.