Išbandyti kavos tirščių panaudojimo būdai sode

 (1)
Jeigu kiekvieną rytą geriate kavą, jums yra prieinamas nuostabus organinių medžiagų šaltinis. Kavos tirščiai turi nemažai azoto, kuris yra itin reikalingas tinkamam augalų augimui. Juose taip pat yra magnio, kalcio, kalio ir kitų mikroelementų.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ar saugu naudoti kavos tirščius sode?

Paskutiniu metu yra daug kalbama apie kavos tirščių naudą lauke bei vazonuose augantiems augalams. Teigiama, kad šios organinės atliekos gali pasitarnauti kovojant su kenkėjais, skatinant augalų augimą, gerinant dirvožemio struktūra.

Dažna sodininkų baimė, susijusi su kavos tirščiais, yra ta, kad yra nerimaujama, jog jie gali sumažinti dirvožemio pH. Tačiau ekspertai teigia, kad kavos tirščiai reikšmingo pokyčio dirvožemio pH nepadaro. Tirščiams yrant jų pH neutralizuojasi.

Išbandyti kavos tirščių panaudojimo būdai sode
© Shutterstock

Kaip panaudoti kavos tirščius sodininkystėje?

Kavos tirščių maišymas į kompostą. Reikia pradėti nuo to, kad kompostas paprastai yra dviejų rūšių: žalias bei rudas. Žaliame komposte yra daug azoto, o rudame – anglies. Kavos tirščiai, nors ir yra rudos spalvos, yra priskiriami prie žalio komposto, kadangi juose yra nemažai azoto.

Specialistai sako, kad geriausias organinių atliekų santykis komposto dėžėje yra 1 dalis žalio komposto ir 2 dalys rudo komposto. Kavos tirščiai neturėtų sudaryti daugiau nei 20 proc. komposto.

Kavos tirščiai
Kavos tirščiai
© Shutterstock

Mulčiavimas kavos tirščiais. Kavos tirščiai yra tinkama medžiaga mulčiavimui. Mulčias augalams yra naudingas dėl kelių priežasčių: suteikia maistinių medžiagų, apsaugo nuo temperatūros svyravimų, kovoja su piktžolėmis, palaiko dirvožemio drėgmės lygį. Irdami kavos tirščiai dirvožemį papildo azotu ir pagerina jo struktūrą.

Išbandyti kavos tirščių panaudojimo būdai sode
© Shutterstock

Kova su šliužais. Paberti aplink augalus kavos tirščiai gali pasitarnauti kaip barjeras šliužams sulaikyti, nes jie yra gan aštrūs. Taip pat kai kurie tyrėjai teigia, kad kofeinas yra nuodingas šiems kenkėjams.

Skystos trąšos iš kavos tirščių. Iš kavos tirščių galima pasigaminti kavos „arbatą“, kuria tinka laistyti augalus. 2 puodelius kavos tirščių reikia sumaišyti su 20 litrų vandens ir palaukti 6–12 valandų. Tokiomis skystomis trąšomis galima laistyti augalus bei maitinti jų lapus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Patisonai: auginimo ir priežiūros ypatybės

Patisonai – viena iš moliūgo atmainų, kuri išsiskiria savo vaisių forma. Priklausomai nuo veislės, jie gali būti lėkštės arba varpo formos. Ši daržovė yra vertinama dėl savo dietinių savybių. Patisonai yra nesudėtingai virškinami, o juose esančios medžiagos skatina vandens išsiskyrimą.

Kenkėjų suaktyvėjimas birželio mėnesį: kaip to išvengti

Birželis – mėnuo, kai darže aktyviai darbuojasi ne tik daržininkai, bet ir kenkėjai. Norint susidoroti su kenkėjų problema, svarbus yra atitinkamų veiksmų (prevencijos, stebėjimo, įvertinimo ir kovos) derinys. Tad kaipgi apsaugoti daržą nuo kenkėjų įsiviešpatavimo?

Smidrų populiarumo paslaptys: kaip auginti bei gardžiai pagaminti šias daržoves

Jau ketvirtą kartą Žalgirių kaime (Ukmergės rajone) ekologinio ūkio šeimininkė Genovaitė Sakalauskienė kartu su doc. Audrone Žebrauskiene surengė smidrų (šparagų) festivalį.

Kad galėtumėte džiaugtis gausiu pomidorų derliumi, pravartu žinoti

Niekas nenuginčys, kad savame darže užauginti pomidorai yra kur kas geresnio skonio bei kvapo nei parduotuvėje pirkti, tačiau reikia pabrėžti, kad šie augalai reikalauja nemažai dėmesio. Tam, kad galėtumėte džiaugtis gausiu pomidorų derliumi, pravartu žinoti kokiomis ligomis šie augalai dažniausiai serga ir kaip jų išvengti.

Išbandyti kavos tirščių panaudojimo būdai sode (1)

Jeigu kiekvieną rytą geriate kavą, jums yra prieinamas nuostabus organinių medžiagų šaltinis. Kavos tirščiai turi nemažai azoto, kuris yra itin reikalingas tinkamam augalų augimui. Juose taip pat yra magnio, kalcio, kalio ir kitų mikroelementų.

Įdomūs faktai apie bulvinių šeimos augalus

Jeigu galvojate, kad bulvinių šeimai (Solanaceae) priklauso tiktai bulvės, tai tikrai klystate, nes šioje gausioje augalų šeimoje yra daug įdomių augalų: dekoratyvinės gėlės, valgomi, nuodingi ir vaistiniai augalai. Lietuvoje savaime auga tik trys bulvinių šeimos atstovai, o visi kiti – atvežtiniai. Dauguma iš jų yra nuodingi, tame tarpe ir bulvės.

Kaip teisingai laistyti pomidorus?

Pomidoras ne veltui yra užsitarnavęs daržo karaliaus vardą, juk šiais gardėsiais mėgaujamės tiek vasaros, tiek žiemos metu. Tam, kad būtų galima džiaugtis gausiu ir kokybišku derliumi, laistymas yra be galo svarbus.

5 vabzdžiai, kurie yra nepamainomi pagalbininkai sode ir darže

Ne visi sode ar darže randami vabzdžiai – kenkėjai. Kai kurie iš jų yra tikri sodininkų pagalbininkai, padedantys kovoti su įvairiais augalams ramybės neduodančiais kenkėjais. Kviečiame plačiau susipažinti su 5 entomofagais (vabzdžiais, kurie minta kitais vabzdžiais), kurių viešnagė sode ir darže yra itin laukiama.

Priežastys, kodėl kompostas skleidžia negerą kvapą

Geras kompostas paprastai kvepia paprasčiausia žeme, tad jei komposto krūva ėmė dvokti – tai ženklas, kad kažką darote netinkamai. Paprastai blogas komposto kvapas yra susijęs su anaerobinėmis sąlygomis krūvoje. Tad siūlome plačiau pasigilinti į priežastis, kurios sukelia nemalonų kvapą, ir pasidomėti, kaip su jomis susidoroti.

10 augalų, kurie padės atbaidyti kenkėjus sode ir darže

Planuojant savo daržą bei sodą, verta pasidomėti, kokius augalus geriausia auginti šalia vienas kito. Tinkamai parinkti „kaimynai“ gali padėti apsaugoti jautresnius ir labiau įvairių kenkėjų puolamus augalus. Augalai su aitriu kvapu, labiausiai tinka atlikti šį vaidmenį.