Ekspertė atsako į dažnai kylančius pomidorų auginimo klausimus

Pomidorų kolekcininkė Ina Lenkaitienė iš Kazlų Rūdos, kuri paprastai kasmet augina net apie pusšimtį skirtingų pomidorų veislių bei hibridų, pateikia atsakymus į kelis dažnai kylančius jų sodinimo ir auginimo klausimus.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Svarbiausios sąlygos pomidorų augimui

Kaip ir auginant bet kokius augalus, taip ir pomidorus, geram jų augimui pirmiausia yra svarbios tinkamos aplinkos sąlygos. Kalbant apie pomidorus, jų vegetacijos metu yra svarbūs visi veiksniai: šviesa, temperatūra, drėgmė bei dirvos sudėtis (maistinės medžiagos esančios joje).

Pirmiausia reikia pradėti nuo to, kad pomidorai yra ilgadieniai augalai, tai reiškia, kad auginant šiuos augalus mūsų krašte (tiek šiltnamiuose, tiek lauke) dienos ilgumas turi būti optimalus. Taip pat svarbu pabrėžti ir tai, kad jie yra šilumamėgiai augalai. Dienos metu optimali temperatūra pomidorams normaliai augti ir vystytis yra 23-25 laipsniai, o vidutinė paros temperatūra 17-19 laipsniai. Tiek per aukšta, tiek per žema temperatūra lėtina pomidorų augimą, o pasiekusi kritinę ribą (nukritusi žemiau 10–12, arba pakilusi aukščiau 28–35 laipsnių) gali ir visai jį sustabdyti.

Ekspertė atsako į dažnai kylančius pomidorų auginimo klausimus
© Shutterstock

Pomidorai išsiskiria tuo, kad jie yra ganėtinai pakantūs sausroms. Jie labai nemėgsta per didelio oro drėgnumo. Kolekcininkė pataria juos laistyti vieną kartą į savaitę, tai darant gausiai.

Paskutinė ir bene svarbiausia šių augalų augimui reikalinga sąlyga – tinkama dirva. Pasak kolekcininkės, pomidorai mėgsta laidžią ir trąšią dirvą (tik ne gryną mėšlą). Joje turi būti pakankamai organinių ir mineralinių maisto medžiagų. Taipogi gruntas geram pomidorų auginimui turi būti pakankamai šiltas (sėklos dygsta, kai jo temperatūra būna nuo 8 iki 30 laipsnių šilumos).

Pomidorų daigų atranka ir sodinimas

Esant tinkamoms pomidorų augimui sąlygoms, ateina metas atrinkti sodinimui skirtus daigus. Tokia atranka yra paprastai reikalinga dėl to, kad dažnai yra užsiauginama per daug daigų, o vietos kiekis šiltnamyje yra ribotas. Sodinimui tinkamiausi yra 20-30 centimetrų aukščio daigai, kurių lapai yra tamsiai žalios spalvos, nepažeisti, o stiebai kompaktiški ir neištįsę. Reikėtų rinktis tik tuos daigus, kurie dar nepradėjo žydėti.

Ekspertė atsako į dažnai kylančius pomidorų auginimo klausimus
© Shutterstock

Kai daigams yra maždaug 8 savaitės, juos galima persodinti į nuolatinę augimo vietą. Sodinant juos į nešildomą šiltnamį, labai svarbu tai daryti praėjus šalnų pavojui, tai yra maždaug dvi savaitės po paskutinės prognozuotos šalnos. Prieš sodinant, daigus būtinai reikia užgrūdinti. Grūdinimas vyksta labai paprastai: iš pradžių daigus reikia kelias valandas palaikyti lauke pavėsyje, po to po truputį pratinti prie saulės, palikti vis ilgiau (tai reikia daryti nuo 4 iki 7 dienų).

Pomidorų atramos

Pomidorus, nors tai ir nėra populiaru, galima auginti ir jų nerišant (tada jie šakojasi tiesiog palei žemę). Tačiau tiems, kurie pomidorus, dėl patogumo ar estetikos, nori rišti, kolekcininkė pataria nelabai aukštus pomidorus rišti prie kuoliukų, o aukštus vynioti aplink špagatą.

Kalbant apie rišimą prie kuoliukų, reikia paminėti, kad nors tai yra itin elementarus rišimo būdas, netinkamas kuoliukų kalimas gali sukelti nemažai problemų. Pomidorus rišant prie kuoliukų, labai svarbu juos į žemę įkalti kuo anksčiau. Geriausia tai daryti netrukus po daigų sodinimo, nes vėliau šaknys išsikeros ir kalant kuoliukus bus pažeistos.

Ekspertė atsako į dažnai kylančius pomidorų auginimo klausimus
© Shutterstock

Keli papildomi pomidorų auginimo triukai

Kolekcininkė pataria, norint išvengti pomidorų ligų, po pasodinimo praėjus 2–3 savaitėms juos nupurkšti preparatu nuo maro. Purkšti reikia 3 kartus, kas 10 dienų (toks preparatas greitai pasišalina, maždaug per savaitę).

Dar vienas pomidorų auginimo triukas – augalų apipurškimas silpnu boro rūgšties tirpalu. Tai reikia daryti žydint antroms ir trečioms kekėms. Tai naudinga yra todėl, nes boras skatina vaisių mezgimąsi bei augimą, stimuliuoja naujų augimo taškų formavimąsi, didina cukraus kiekį pomidoruose.

Tam, kad būtų galima sulaukti gausaus ir kokybiško derliaus, kolekcininkė taip pat pataria skabyti pomidorų lapus. Tai reikia daryti, kai užsimezga pirmoji kekė. Po keke reikia palikti vieną artimiausią lapą ir taip iki pat viršaus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Eksperto atsakymai, kaip rūpintis neseniai persodintais pomidorais (1)

Kai pomidorų daigai sulaukia 8 savaičių, juos jau galima persodinti į nuolatinę auginimo vietą. Persodinimu reikia užsiimti tada, kai praėjo šalnų pavojus ir dirvožemio temperatūra yra nežemesnė negu 10 laipsnių. Kaip rūpintis neseniai persodintais daigais, paklausėme LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto atstovo dr. Audriaus Radzevičiaus.

Ekspertė atsako į dažnai kylančius pomidorų auginimo klausimus

Pomidorų kolekcininkė Ina Lenkaitienė iš Kazlų Rūdos, kuri paprastai kasmet augina net apie pusšimtį skirtingų pomidorų veislių bei hibridų, pateikia atsakymus į kelis dažnai kylančius jų sodinimo ir auginimo klausimus.

Lysvių įrengimas šiltnamyje: 5 svarbiausi žingsniai

Dėl riboto ploto šiltnamyje yra labai svarbus racionalus lysvių formavimas. Tinkamas lysvių įrengimas – sėkmingo derliaus žingsnis. Taigi pristatome 5 svarbiausius lysvių įrengimo šiltnamyje aspektus.

Ekspertų patarimai, ką vertėtų žinoti apie pomidorų krūmo formavimą

Pomidoro krūmas skabomas dėl paprastos priežasties – vietoje to, kad augintų papildomas dalis, augalas koncentruoja energiją į vaisių auginimą. Tuo pačiu pagerėja oro cirkuliacija, patenka daugiau šviesos. Skabymo strategija pasirenkama remiantis dviem faktoriais – pomidoro krūmo tipu ir jo parišimo/parėmimo būdu.

Priežastys, kodėl sėjomainą verta taikyti kiekviename darže

Jeigu kiekvienais metais norite sulaukti gausaus derliaus ir kartu nenualinti dirvožemio, sėjomaina yra būtina. Sėjomaina, paprastais žodžiais tariant, yra augalų grupavimas, kurio esmė — keisti jų auginimo vietą.

4 vertingi patarimai prieš kimbant į darbus daržuose

Nors pavasaris spyriojasi ir daržuose tokiu oru dar nelabai ką nudirbsime, vis tik šiltnamiuose jau galima kibti į darbus, ką praėjus pavasario šventėms, daugelis daržovių augintojų ir darys. Tad, kaip paruošti dirvą sėjai, kada sodinti derlių ir kaip apskaičiuoti jo kiekį, pataria didžiausio „Kietaviškių gausos“ – vyriausiasis agronomas Nerijus Rakickas.

Agronomė dalijasi, kaip išsirinkti ir auginti prieskoninių daržovių daigus

Mėgstame gaminti įvairius patiekalus, o, kad jie būtų aromatingesni ir skanesni, pagardiname prieskoniais augalais. Tad susipažinkime su naujomis, o taip pat ir laiko patikrintomis, tinkamomis auginti Lietuvoje, prieskoninių daržovių veislėmis. Šiltnamyje sėjame rozmarinus, citrinžoles, salierus, porus, ropinius svogūnus, o laiškinius česnakus – tiesiai į dirvą.

Dažnai pasitaikančios klaidos, kurios yra daromos auginant pomidorus

Nuosavame šiltnamyje užaugintų pomidorų neįmanoma pakeisti parduotuvėje pirktais. Pomidorų auginimas yra darbas, kuris reikalauja nemažai žinių, tad šį kartą siūlome pasimokyti iš dažnai šiame procese pasitaikančių klaidų.

Kada ir kaip pomidorus persodinti į nuolatinę augimo vietą?

Orams palaipsniui gerėjant, laukiame tinkamo laiko, kada galima bus persodinti ant palangės augančius daigus nešildomuose šiltnamiuose bei lauke. Artėja metas persodinti pomidorus, tad šįkart aptarsime kada ir kaip tai padaryti.

Kokoso plaušo daiginimo tabletės: kuo jos naudingos?

Daiginimo tabletės – praktiškas sprendimas, kuris palengvina sėklų daiginimo namuose procesą. Tokia tabletė yra naudinga tuo, kad ji atlieka tiek vazonėlio, tiek žemių funkciją. Rinkoje sodo ir daržo entuziastai paprastai gali rinktis iš dviejų šių tablečių rūšių: durpinių bei kokoso plaušo daiginimo tablečių. Šiame tekste plačiau aptarsime būtent kokoso plaušo ypatybes.