Dirvožemio pH: kas tai ir kodėl tai svarbu?

Dirvožemio pH – vienas iš svarbiausių dirvožemio kokybės kriterijų. Dirva gali būti rūgšti, neutrali arba šarminga. Būtent nuo rūgštingumo priklauso tai, kokie augalai gerai augs dirvožemyje.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kas yra dirvos rūgštingumas ir kuo jis svarbus?

PH matmuo yra svarbus tuo, kad jis parodo kokia yra dirvos terpė – šarminga ar rūgštinga. Tai žinoti yra svarbu todėl, nes skirtingų rūšių augalai mėgsta nevienodo rūgštingumo dirvožemį. Dirvožemio rūgštingumo nustatymui yra naudojama skalė nuo 0 iki 14. Skaičius 7 šioje skalėje žymį neutralumą. Dirvožemis, kurio pH skaičius yra žemiau 7, yra laikomas rūgščiu, o dirvožemis, kurio pH skaitmuo yra aukščiau 7 – šarmingu. Paprastai dirvožemių rūgštingumas svyruoja tarp 4,5 – 7,5 pH.

Dirvožemio pH yra glaudžiai susijęs su įvairiais dirvoje vykstančiais cheminiais procesais. Nors rūgštingumas savaime nėra maistinė medžiaga, tačiau jis yra labai svarbus augalų maitinimuisi, nes jis įtakoja maistinių medžiagų prieinamumą augalams. Dauguma augalų mėgsta neutralų dirvožemį, nes kai jis yra pernelyg rūgštus arba per šarmingas, didžioji dalis maisto medžiagų tampa sunkiai prieinamos. Pavyzdžiui, rūgščioje žemėje augalai sunkiai pasisaviną kalcį bei magnį, o šarmingoje žemėje jie sunkiai pasisavina geležį, azotą bei cinką.

Kaip patikrinti koks yra dirvožemio pH?

Dirvožemio rūgštingumo lygį galima sužinoti keliais būdais. Pirmiausia apie jo rūgštingumą galima spręsti iš natūraliai jame augančių augalų. Pavyzdžiui, rūgščiame dirvožemyje auga tokie augalai, kaip: smulkiosios rūgštynės, spanguolės, dirviniai asiūkliai, samanos. Jei dirvožemis yra šarmingas, jame gerai auga dirvinės čiužutės, apyninės liucernos. Neutraliame – paprastosios jonažolės, šalpusniai.

Dirvožemio pH: kas tai ir kodėl tai svarbu?
© Shutterstock

Rūgštingumą galima išmatuoti specialiu matuokliu ar testu, kurį galima įsigyti specializuotoje sodo prekių parduotuvėje. Šie testai paprastai yra ganėtinai tikslūs, bet jei norite dar tikslesnių ir patikimesnių duomenų, galite nusiųsti dirvos mėginį į laboratoriją.

Kaip pakeisti dirvožemio pH?

Dauguma daržovių mėgsta derlingą, neutralų dirvožemį, todėl užsiimant daržininkyste, svarbu rūgštingą arba šarmingą dirvožemį neutralizuoti. Paprastai Lietuvoje dirvožemiai yra linkę rūgštėti. Kaip jau minėjome, rūgščiame dirvožemyje augalai negali tinkamai įsisavinti kalcio bei magnio, todėl jų šaknų sistema būna silpna. Taip pat tokioje terpėje blogėja dirvos struktūra, laidumas orui bei vandeniui. Rūgščiam dirvožemiui neutralizuoti yra naudojamos kalkinimas. Kalkinimui paprastai yra naudojamos tokios medžiagos, kaip: pelenai, klintmilčiai, gesintos kalkės, dolomitmilčiai, cemento dulkės, kreida ir panašiai.

Šarmingoje žemėje augalai sunkiai pasisavina azotą, geležį, todėl yra mažiau atsparūs ligoms. Tokį dirvožemį galima parūgštinti naudojant rūgštų mulčią, tai gali būti: durpės, spygliai. Taip pat tinka įvairios sodo prekių parduotuvėse pardavinėjamos rūgštinimo priemonės, rūgščios trąšos.

Dėmesio! Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir kovo mėnesio pabaigoje išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Patisonai: auginimo ir priežiūros ypatybės

Patisonai – viena iš moliūgo atmainų, kuri išsiskiria savo vaisių forma. Priklausomai nuo veislės, jie gali būti lėkštės arba varpo formos. Ši daržovė yra vertinama dėl savo dietinių savybių. Patisonai yra nesudėtingai virškinami, o juose esančios medžiagos skatina vandens išsiskyrimą.

Kenkėjų suaktyvėjimas birželio mėnesį: kaip to išvengti

Birželis – mėnuo, kai darže aktyviai darbuojasi ne tik daržininkai, bet ir kenkėjai. Norint susidoroti su kenkėjų problema, svarbus yra atitinkamų veiksmų (prevencijos, stebėjimo, įvertinimo ir kovos) derinys. Tad kaipgi apsaugoti daržą nuo kenkėjų įsiviešpatavimo?

Smidrų populiarumo paslaptys: kaip auginti bei gardžiai pagaminti šias daržoves

Jau ketvirtą kartą Žalgirių kaime (Ukmergės rajone) ekologinio ūkio šeimininkė Genovaitė Sakalauskienė kartu su doc. Audrone Žebrauskiene surengė smidrų (šparagų) festivalį.

Kad galėtumėte džiaugtis gausiu pomidorų derliumi, pravartu žinoti

Niekas nenuginčys, kad savame darže užauginti pomidorai yra kur kas geresnio skonio bei kvapo nei parduotuvėje pirkti, tačiau reikia pabrėžti, kad šie augalai reikalauja nemažai dėmesio. Tam, kad galėtumėte džiaugtis gausiu pomidorų derliumi, pravartu žinoti kokiomis ligomis šie augalai dažniausiai serga ir kaip jų išvengti.

Išbandyti kavos tirščių panaudojimo būdai sode (1)

Jeigu kiekvieną rytą geriate kavą, jums yra prieinamas nuostabus organinių medžiagų šaltinis. Kavos tirščiai turi nemažai azoto, kuris yra itin reikalingas tinkamam augalų augimui. Juose taip pat yra magnio, kalcio, kalio ir kitų mikroelementų.

Įdomūs faktai apie bulvinių šeimos augalus

Jeigu galvojate, kad bulvinių šeimai (Solanaceae) priklauso tiktai bulvės, tai tikrai klystate, nes šioje gausioje augalų šeimoje yra daug įdomių augalų: dekoratyvinės gėlės, valgomi, nuodingi ir vaistiniai augalai. Lietuvoje savaime auga tik trys bulvinių šeimos atstovai, o visi kiti – atvežtiniai. Dauguma iš jų yra nuodingi, tame tarpe ir bulvės.

Kaip teisingai laistyti pomidorus?

Pomidoras ne veltui yra užsitarnavęs daržo karaliaus vardą, juk šiais gardėsiais mėgaujamės tiek vasaros, tiek žiemos metu. Tam, kad būtų galima džiaugtis gausiu ir kokybišku derliumi, laistymas yra be galo svarbus.

5 vabzdžiai, kurie yra nepamainomi pagalbininkai sode ir darže

Ne visi sode ar darže randami vabzdžiai – kenkėjai. Kai kurie iš jų yra tikri sodininkų pagalbininkai, padedantys kovoti su įvairiais augalams ramybės neduodančiais kenkėjais. Kviečiame plačiau susipažinti su 5 entomofagais (vabzdžiais, kurie minta kitais vabzdžiais), kurių viešnagė sode ir darže yra itin laukiama.

Priežastys, kodėl kompostas skleidžia negerą kvapą

Geras kompostas paprastai kvepia paprasčiausia žeme, tad jei komposto krūva ėmė dvokti – tai ženklas, kad kažką darote netinkamai. Paprastai blogas komposto kvapas yra susijęs su anaerobinėmis sąlygomis krūvoje. Tad siūlome plačiau pasigilinti į priežastis, kurios sukelia nemalonų kvapą, ir pasidomėti, kaip su jomis susidoroti.

10 augalų, kurie padės atbaidyti kenkėjus sode ir darže

Planuojant savo daržą bei sodą, verta pasidomėti, kokius augalus geriausia auginti šalia vienas kito. Tinkamai parinkti „kaimynai“ gali padėti apsaugoti jautresnius ir labiau įvairių kenkėjų puolamus augalus. Augalai su aitriu kvapu, labiausiai tinka atlikti šį vaidmenį.