Dirvožemio pH: kas tai ir kodėl tai svarbu?

Dirvožemio pH – vienas iš svarbiausių dirvožemio kokybės kriterijų. Dirva gali būti rūgšti, neutrali arba šarminga. Būtent nuo rūgštingumo priklauso tai, kokie augalai gerai augs dirvožemyje.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kas yra dirvos rūgštingumas ir kuo jis svarbus?

PH matmuo yra svarbus tuo, kad jis parodo kokia yra dirvos terpė – šarminga ar rūgštinga. Tai žinoti yra svarbu todėl, nes skirtingų rūšių augalai mėgsta nevienodo rūgštingumo dirvožemį. Dirvožemio rūgštingumo nustatymui yra naudojama skalė nuo 0 iki 14. Skaičius 7 šioje skalėje žymį neutralumą. Dirvožemis, kurio pH skaičius yra žemiau 7, yra laikomas rūgščiu, o dirvožemis, kurio pH skaitmuo yra aukščiau 7 – šarmingu. Paprastai dirvožemių rūgštingumas svyruoja tarp 4,5 – 7,5 pH.

Dirvožemio pH yra glaudžiai susijęs su įvairiais dirvoje vykstančiais cheminiais procesais. Nors rūgštingumas savaime nėra maistinė medžiaga, tačiau jis yra labai svarbus augalų maitinimuisi, nes jis įtakoja maistinių medžiagų prieinamumą augalams. Dauguma augalų mėgsta neutralų dirvožemį, nes kai jis yra pernelyg rūgštus arba per šarmingas, didžioji dalis maisto medžiagų tampa sunkiai prieinamos. Pavyzdžiui, rūgščioje žemėje augalai sunkiai pasisaviną kalcį bei magnį, o šarmingoje žemėje jie sunkiai pasisavina geležį, azotą bei cinką.

Kaip patikrinti koks yra dirvožemio pH?

Dirvožemio rūgštingumo lygį galima sužinoti keliais būdais. Pirmiausia apie jo rūgštingumą galima spręsti iš natūraliai jame augančių augalų. Pavyzdžiui, rūgščiame dirvožemyje auga tokie augalai, kaip: smulkiosios rūgštynės, spanguolės, dirviniai asiūkliai, samanos. Jei dirvožemis yra šarmingas, jame gerai auga dirvinės čiužutės, apyninės liucernos. Neutraliame – paprastosios jonažolės, šalpusniai.

Dirvožemio pH: kas tai ir kodėl tai svarbu?
© Shutterstock

Rūgštingumą galima išmatuoti specialiu matuokliu ar testu, kurį galima įsigyti specializuotoje sodo prekių parduotuvėje. Šie testai paprastai yra ganėtinai tikslūs, bet jei norite dar tikslesnių ir patikimesnių duomenų, galite nusiųsti dirvos mėginį į laboratoriją.

Kaip pakeisti dirvožemio pH?

Dauguma daržovių mėgsta derlingą, neutralų dirvožemį, todėl užsiimant daržininkyste, svarbu rūgštingą arba šarmingą dirvožemį neutralizuoti. Paprastai Lietuvoje dirvožemiai yra linkę rūgštėti. Kaip jau minėjome, rūgščiame dirvožemyje augalai negali tinkamai įsisavinti kalcio bei magnio, todėl jų šaknų sistema būna silpna. Taip pat tokioje terpėje blogėja dirvos struktūra, laidumas orui bei vandeniui. Rūgščiam dirvožemiui neutralizuoti yra naudojamos kalkinimas. Kalkinimui paprastai yra naudojamos tokios medžiagos, kaip: pelenai, klintmilčiai, gesintos kalkės, dolomitmilčiai, cemento dulkės, kreida ir panašiai.

Šarmingoje žemėje augalai sunkiai pasisavina azotą, geležį, todėl yra mažiau atsparūs ligoms. Tokį dirvožemį galima parūgštinti naudojant rūgštų mulčią, tai gali būti: durpės, spygliai. Taip pat tinka įvairios sodo prekių parduotuvėse pardavinėjamos rūgštinimo priemonės, rūgščios trąšos.

Dėmesio! Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir kovo mėnesio pabaigoje išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Įdomu: originali ukrainietiška pomidorų kolekcija

Kiekvieno daržininko šiltnamyje ar daržo lysvėje vasarą galima išvysti ryškiaspalvius pomidorus. Tad nepavėluokime jų pasisėti šildomame šiltnamyje arba šviesiame kambaryje, nes kovo vidurys – tai pats tinkamiausias laikas tai daryti. Šį kartą dalijamės dr. Janinos Čeplinskienės originalia ukrainietiška pomidorų kolekcija.

Priežastys, kodėl verta išbandyti daržininkystę pakeltose lysvėse

Pakeltos lysvės – tikras daržininkų, kurių prastas dirvožemis, „gelbėtojas“, nes įsirengus tokią lysvę yra galimybė pilnai kontroliuoti grunto tekstūrą bei sudėtį. Taipogi tai puikus sprendimas tiems, kuriuos kankina nugaros skausmai. Vienintelis pastebimas šių lysvių minusas – esant sausam ir karštam orui šios lysvės greičiau išdžiūva.

Pomidorų kolekcininkė pataria: pomidorų sėjos ir daigų auginimo paslaptys

Šį kartą patarimus dalija dr. Janina Čeplinskienė, kuri gali didžiuotis originalia ukrainietiška pomidorų kolekcija. Apie kolekciją daugiau papasakosime jau kitą savaitę, o šįkart pateikiame jos patikrintas pomidorų auginimo gudrybes.

Pradedančiojo daržininko atmintinė: dažnai pasitaikančios klaidos

Pavasariui prasidėjus, nuosavų sklypų savininkai skuba kuo greičiau atidaryti daržininkystės sezoną. Tačiau, kad galima būtų džiaugtis kokybišku derliumi, reikia stengtis išvengti per skubėjimą ir nežinojimą daromų klaidų. Pristatome 7 dažnai pasitaikančias daržininkystės klaidas iš kurių vertėtų pasimokyti.

Pomidorų mylėtojos patarimai, kaip nepasiklysti renkantis pomidorų hibridus ir veisles

Šiltnamio ​„​karalius​“​ pomidoras-augalas, kuris paprastai kelia stiprų pasididžiavimo jausmą bet kurio daržininko širdyje. ​Kadangi kiekvienais metais sėklomis prekiaujančios firmos siūlo vis daugiau naujų pomidorų veislių ir hibridų, jų pasirinkimas tampa vis sunkesne užduotimi. Paklausėme ekspertės, kuri pomidorais domisi daugiau nei 10 metų, kaip nepasiklysti tokioje gausoje.

Baklažanų daiginimo atmintinė: svarbiausi aspektai

Baklažanai – bulvinių (Solanaceae) šeimos augalas, kaip ir bulvės, pomidorai, paprikos. Paprastai esame linkę šią daržovę įsivaizduoti kaip didelį, ovalų, purpurinės spalvos augalą, tačiau iš tiesų jų gali būti baltų, žalių, geltonų ir net dryžuotų. Kviečiame plačiau susipažinti su šia daržove ir jos daigų auginimo subtilybėmis.

Dirvožemio pH: kas tai ir kodėl tai svarbu?

Dirvožemio pH – vienas iš svarbiausių dirvožemio kokybės kriterijų. Dirva gali būti rūgšti, neutrali arba šarminga. Būtent nuo rūgštingumo priklauso tai, kokie augalai gerai augs dirvožemyje.

Agronomo patarimai, kaip išsirinkti pomidorų sėklas ir jas daiginti namuose

Niekas negali nuginčyti, kad nuosavame šiltnamyje užauginti pomidorai yra patys gardžiausi. Vienas geriausių dalykų, pomidorus nuo sėklos auginant patiems, yra galimybė išsirinkti iš įvairiausių jų veislių. Paklausėme agronomo, kaip nepasiklysti pomidorų sėklų pasirinkimo gausoje ir kaip išsirinkus jas pasėti.

10 svarbių patarimų, norintiems auginti saldžiąsias paprikas

Saldžiosios paprikos – populiari daržovių rūšis, kurią augina didžioji dalis daržininkų. Šios daržovės yra ne tik skanios, bet ir labai sveikos – jose susikaupia žymiai daugiau vitamino C nei kitose daržovėse. Kadangi paprikų vegetacijos trukmė yra ilga, kovo pradžia – tinkamas metas imtis veiksmų, kad vasarą būtų galima džiaugtis jų derliumi. Pateikiame 10 svarbių patarimų, kurie pagelbės pradedantiesiems.

Šiltlysvės – būdas džiaugtis ankstyvu žalumynų derliumi

Šiltlysvės – daržininkystės būdas, kuris leidžia jau ankstyvą pavasarį džiaugtis ridikėliais, salotomis, krapais, petražolėmis ir kitais žalumynais. Taip pat tai yra tinkama vieta daržovių daigų auginimui, nes šiltlysvėje jie auga greičiau. Tad ką reikėtų žinoti apie šią daržininkystės techniką?