Baklažanų daiginimo atmintinė: svarbiausi aspektai

Baklažanai – bulvinių (Solanaceae) šeimos augalas, kaip ir bulvės, pomidorai, paprikos. Paprastai esame linkę šią daržovę įsivaizduoti kaip didelį, ovalų, purpurinės spalvos augalą, tačiau iš tiesų jų gali būti baltų, žalių, geltonų ir net dryžuotų. Kviečiame plačiau susipažinti su šia daržove ir jos daigų auginimo subtilybėmis.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Trumpai apie baklažanus

Daržininkai kartais vengia sodinti šias daržoves savo šiltnamyje, dėl jų kartumo. Tačiau karčios būna tik kai kurios rūšys ir paprastai tik tuomet, jei derlius nuimamas per vėlai. Kartumo skonis baklažanuose gali būti juntamas dėl to, nes šie augalai yra susiję su tabaku (juose yra nikotinoidų, kurių kiekis skiriasi skirtinguose baklažanuose). Tad tikrai verta išbandykite keletą veislių, prieš visiškai atsisakant baklažanų sodinimo idėjos.

Apskritai yra nemažai skirtingų baklažanų veislių ir hibridų. Lietuvoje rekomenduojama auginti ankstyvas bei vidutinio ankstyvumo baklažanų veisles, kad iki rudens pirmųjų šalnų vaisiai pasiektų techninę brandą. Keli populiarūs hibridai: purpurinės spalvos Madonna F1, Black Beauty F1, Robin Gud F1, Violette F1; baltos spalvos Gretel F1, Snowy F1, White Star F1; geltonos spalvos Golden Eggs F1.

Baklažanų daiginimo atmintinė: svarbiausi aspektai
© Shutterstock

Baklažanų sėklų daiginimas

Pasirinkus sėklas, jas pirmiausia galima dezinfekuoti naudojant vandenilio peroksido tirpalą (į 100 g vandens reikia įpilti 3 ml peroksido, tada pakaitinti tirpalą iki 40 laipsnių ir pamerkti į jį sėklas dešimčiai minučių). Daigams daiginti paprastai yra rekomenduojama naudoti specialų žemių mišinį įsigytą sodo prekių parduotuvėje (žinoma, sodinimo mišinį galima pasigaminti ir patiems). Svarbu, kad žemė baklažanų sėkloms sėti būtų derlinga, biri bei drėgna. Sėklas sėti reikia į nedilius durpinius arba plastikinius indelius, po vieną sėklą į vieną indelį, vėliau daigus reikia perkelti į didesnius indus.

Subėrus sodinimo mišinį į indelius, jį reikia palaistyti, tam rekomenduojama naudoti užšaldytą ir atitirpintą vandenį. Įdėjus sėklą į indelį, ją reikia užberti 0,5 cm žemių, kurias irgi prieš beriant reikia sudrėkinti. Pasėjus indelius reikia uždengti plėvele (kol sėklos nesudygo, šviesos ir deguonies nereikia). Vos pasirodžius daigams, plėvelę reikia nuimti.

Baklažanų daiginimo atmintinė: svarbiausi aspektai
© Shutterstock

Baklažanų daigų priežiūra

Prižiūrint augančius daigus, svarbi yra temperatūra, drėgmė ir šviesa. Rekomenduotina skirtinga temperatūra esant skirtingom sąlygoms: optimali temperatūra saulėtą dieną – 20–24 laipsnių, apsiniaukusią dieną – 18–20 laipsnių, naktį – 14–16 laipsnių. Substrato temperatūra – 16–18 laipsnių. Baklažanai nuo kitų daigų skiriasi tuo, kad jiems reikia daug drėgmės. Patariama juos laistyti 20–24 laipsnių vandeniu pirmoje dienos pusėje. Auginant šiuos daigus taip pat yra rekomenduojama naudoti papildomą apšvietimą (tam tinka įprastinės liuminescencinės lempos). Papildomą apšvietimą reikėtų laikyti 12 val. per parą (nuo 7 iki 19 val.).

Dėmesio! Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir kovo mėnesio pabaigoje išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Įdomu: originali ukrainietiška pomidorų kolekcija

Kiekvieno daržininko šiltnamyje ar daržo lysvėje vasarą galima išvysti ryškiaspalvius pomidorus. Tad nepavėluokime jų pasisėti šildomame šiltnamyje arba šviesiame kambaryje, nes kovo vidurys – tai pats tinkamiausias laikas tai daryti. Šį kartą dalijamės dr. Janinos Čeplinskienės originalia ukrainietiška pomidorų kolekcija.

Priežastys, kodėl verta išbandyti daržininkystę pakeltose lysvėse

Pakeltos lysvės – tikras daržininkų, kurių prastas dirvožemis, „gelbėtojas“, nes įsirengus tokią lysvę yra galimybė pilnai kontroliuoti grunto tekstūrą bei sudėtį. Taipogi tai puikus sprendimas tiems, kuriuos kankina nugaros skausmai. Vienintelis pastebimas šių lysvių minusas – esant sausam ir karštam orui šios lysvės greičiau išdžiūva.

Pomidorų kolekcininkė pataria: pomidorų sėjos ir daigų auginimo paslaptys

Šį kartą patarimus dalija dr. Janina Čeplinskienė, kuri gali didžiuotis originalia ukrainietiška pomidorų kolekcija. Apie kolekciją daugiau papasakosime jau kitą savaitę, o šįkart pateikiame jos patikrintas pomidorų auginimo gudrybes.

Pradedančiojo daržininko atmintinė: dažnai pasitaikančios klaidos

Pavasariui prasidėjus, nuosavų sklypų savininkai skuba kuo greičiau atidaryti daržininkystės sezoną. Tačiau, kad galima būtų džiaugtis kokybišku derliumi, reikia stengtis išvengti per skubėjimą ir nežinojimą daromų klaidų. Pristatome 7 dažnai pasitaikančias daržininkystės klaidas iš kurių vertėtų pasimokyti.

Pomidorų mylėtojos patarimai, kaip nepasiklysti renkantis pomidorų hibridus ir veisles

Šiltnamio ​„​karalius​“​ pomidoras-augalas, kuris paprastai kelia stiprų pasididžiavimo jausmą bet kurio daržininko širdyje. ​Kadangi kiekvienais metais sėklomis prekiaujančios firmos siūlo vis daugiau naujų pomidorų veislių ir hibridų, jų pasirinkimas tampa vis sunkesne užduotimi. Paklausėme ekspertės, kuri pomidorais domisi daugiau nei 10 metų, kaip nepasiklysti tokioje gausoje.

Baklažanų daiginimo atmintinė: svarbiausi aspektai

Baklažanai – bulvinių (Solanaceae) šeimos augalas, kaip ir bulvės, pomidorai, paprikos. Paprastai esame linkę šią daržovę įsivaizduoti kaip didelį, ovalų, purpurinės spalvos augalą, tačiau iš tiesų jų gali būti baltų, žalių, geltonų ir net dryžuotų. Kviečiame plačiau susipažinti su šia daržove ir jos daigų auginimo subtilybėmis.

Dirvožemio pH: kas tai ir kodėl tai svarbu?

Dirvožemio pH – vienas iš svarbiausių dirvožemio kokybės kriterijų. Dirva gali būti rūgšti, neutrali arba šarminga. Būtent nuo rūgštingumo priklauso tai, kokie augalai gerai augs dirvožemyje.

Agronomo patarimai, kaip išsirinkti pomidorų sėklas ir jas daiginti namuose

Niekas negali nuginčyti, kad nuosavame šiltnamyje užauginti pomidorai yra patys gardžiausi. Vienas geriausių dalykų, pomidorus nuo sėklos auginant patiems, yra galimybė išsirinkti iš įvairiausių jų veislių. Paklausėme agronomo, kaip nepasiklysti pomidorų sėklų pasirinkimo gausoje ir kaip išsirinkus jas pasėti.

10 svarbių patarimų, norintiems auginti saldžiąsias paprikas

Saldžiosios paprikos – populiari daržovių rūšis, kurią augina didžioji dalis daržininkų. Šios daržovės yra ne tik skanios, bet ir labai sveikos – jose susikaupia žymiai daugiau vitamino C nei kitose daržovėse. Kadangi paprikų vegetacijos trukmė yra ilga, kovo pradžia – tinkamas metas imtis veiksmų, kad vasarą būtų galima džiaugtis jų derliumi. Pateikiame 10 svarbių patarimų, kurie pagelbės pradedantiesiems.

Šiltlysvės – būdas džiaugtis ankstyvu žalumynų derliumi

Šiltlysvės – daržininkystės būdas, kuris leidžia jau ankstyvą pavasarį džiaugtis ridikėliais, salotomis, krapais, petražolėmis ir kitais žalumynais. Taip pat tai yra tinkama vieta daržovių daigų auginimui, nes šiltlysvėje jie auga greičiau. Tad ką reikėtų žinoti apie šią daržininkystės techniką?