Baklažanų daiginimo atmintinė: svarbiausi aspektai

Baklažanai – bulvinių (Solanaceae) šeimos augalas, kaip ir bulvės, pomidorai, paprikos. Paprastai esame linkę šią daržovę įsivaizduoti kaip didelį, ovalų, purpurinės spalvos augalą, tačiau iš tiesų jų gali būti baltų, žalių, geltonų ir net dryžuotų. Kviečiame plačiau susipažinti su šia daržove ir jos daigų auginimo subtilybėmis.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Trumpai apie baklažanus

Daržininkai kartais vengia sodinti šias daržoves savo šiltnamyje, dėl jų kartumo. Tačiau karčios būna tik kai kurios rūšys ir paprastai tik tuomet, jei derlius nuimamas per vėlai. Kartumo skonis baklažanuose gali būti juntamas dėl to, nes šie augalai yra susiję su tabaku (juose yra nikotinoidų, kurių kiekis skiriasi skirtinguose baklažanuose). Tad tikrai verta išbandykite keletą veislių, prieš visiškai atsisakant baklažanų sodinimo idėjos.

Apskritai yra nemažai skirtingų baklažanų veislių ir hibridų. Lietuvoje rekomenduojama auginti ankstyvas bei vidutinio ankstyvumo baklažanų veisles, kad iki rudens pirmųjų šalnų vaisiai pasiektų techninę brandą. Keli populiarūs hibridai: purpurinės spalvos Madonna F1, Black Beauty F1, Robin Gud F1, Violette F1; baltos spalvos Gretel F1, Snowy F1, White Star F1; geltonos spalvos Golden Eggs F1.

Baklažanų daiginimo atmintinė: svarbiausi aspektai
© Shutterstock

Baklažanų sėklų daiginimas

Pasirinkus sėklas, jas pirmiausia galima dezinfekuoti naudojant vandenilio peroksido tirpalą (į 100 g vandens reikia įpilti 3 ml peroksido, tada pakaitinti tirpalą iki 40 laipsnių ir pamerkti į jį sėklas dešimčiai minučių). Daigams daiginti paprastai yra rekomenduojama naudoti specialų žemių mišinį įsigytą sodo prekių parduotuvėje (žinoma, sodinimo mišinį galima pasigaminti ir patiems). Svarbu, kad žemė baklažanų sėkloms sėti būtų derlinga, biri bei drėgna. Sėklas sėti reikia į nedilius durpinius arba plastikinius indelius, po vieną sėklą į vieną indelį, vėliau daigus reikia perkelti į didesnius indus.

Subėrus sodinimo mišinį į indelius, jį reikia palaistyti, tam rekomenduojama naudoti užšaldytą ir atitirpintą vandenį. Įdėjus sėklą į indelį, ją reikia užberti 0,5 cm žemių, kurias irgi prieš beriant reikia sudrėkinti. Pasėjus indelius reikia uždengti plėvele (kol sėklos nesudygo, šviesos ir deguonies nereikia). Vos pasirodžius daigams, plėvelę reikia nuimti.

Baklažanų daiginimo atmintinė: svarbiausi aspektai
© Shutterstock

Baklažanų daigų priežiūra

Prižiūrint augančius daigus, svarbi yra temperatūra, drėgmė ir šviesa. Rekomenduotina skirtinga temperatūra esant skirtingom sąlygoms: optimali temperatūra saulėtą dieną – 20–24 laipsnių, apsiniaukusią dieną – 18–20 laipsnių, naktį – 14–16 laipsnių. Substrato temperatūra – 16–18 laipsnių. Baklažanai nuo kitų daigų skiriasi tuo, kad jiems reikia daug drėgmės. Patariama juos laistyti 20–24 laipsnių vandeniu pirmoje dienos pusėje. Auginant šiuos daigus taip pat yra rekomenduojama naudoti papildomą apšvietimą (tam tinka įprastinės liuminescencinės lempos). Papildomą apšvietimą reikėtų laikyti 12 val. per parą (nuo 7 iki 19 val.).

Dėmesio! Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir kovo mėnesio pabaigoje išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Ekspertai pataria: 5 daugiausiai ramybės neduodantys sodo ir daržo kenkėjai

Vasarą sode bei darže intensyviai darbuojasi ne tik jų savininkai, bet ir nelaukti įsibrovėliai – kenkėjai. Paklausėme ekspertų, kaip kovoti su daugiausiai rūpesčių keliančiais sklypo įnamiais.

Vyšninis amaras – kaip jį išnaikinti natūraliomis priemonėmis

Jei ant jaunų vaismedžių pastebėjote mažus juodus vabalėlius, primenančius museles ar skruzdėles, greičiausiai, jūsų medžius užpuolė vyšniniai amarai. Papasakosime, kaip jie kenkia vaismedžiams, ir kaip su jais kovoti natūraliomis priemonėmis.

Patisonai: auginimo ir priežiūros ypatybės

Patisonai – viena iš moliūgo atmainų, kuri išsiskiria savo vaisių forma. Priklausomai nuo veislės, jie gali būti lėkštės arba varpo formos. Ši daržovė yra vertinama dėl savo dietinių savybių. Patisonai yra nesudėtingai virškinami, o juose esančios medžiagos skatina vandens išsiskyrimą.

Kenkėjų suaktyvėjimas birželio mėnesį: kaip to išvengti

Birželis – mėnuo, kai darže aktyviai darbuojasi ne tik daržininkai, bet ir kenkėjai. Norint susidoroti su kenkėjų problema, svarbus yra atitinkamų veiksmų (prevencijos, stebėjimo, įvertinimo ir kovos) derinys. Tad kaipgi apsaugoti daržą nuo kenkėjų įsiviešpatavimo?

Smidrų populiarumo paslaptys: kaip auginti bei gardžiai pagaminti šias daržoves

Jau ketvirtą kartą Žalgirių kaime (Ukmergės rajone) ekologinio ūkio šeimininkė Genovaitė Sakalauskienė kartu su doc. Audrone Žebrauskiene surengė smidrų (šparagų) festivalį.

Kad galėtumėte džiaugtis gausiu pomidorų derliumi, pravartu žinoti

Niekas nenuginčys, kad savame darže užauginti pomidorai yra kur kas geresnio skonio bei kvapo nei parduotuvėje pirkti, tačiau reikia pabrėžti, kad šie augalai reikalauja nemažai dėmesio. Tam, kad galėtumėte džiaugtis gausiu pomidorų derliumi, pravartu žinoti kokiomis ligomis šie augalai dažniausiai serga ir kaip jų išvengti.

Išbandyti kavos tirščių panaudojimo būdai sode (1)

Jeigu kiekvieną rytą geriate kavą, jums yra prieinamas nuostabus organinių medžiagų šaltinis. Kavos tirščiai turi nemažai azoto, kuris yra itin reikalingas tinkamam augalų augimui. Juose taip pat yra magnio, kalcio, kalio ir kitų mikroelementų.

Įdomūs faktai apie bulvinių šeimos augalus

Jeigu galvojate, kad bulvinių šeimai (Solanaceae) priklauso tiktai bulvės, tai tikrai klystate, nes šioje gausioje augalų šeimoje yra daug įdomių augalų: dekoratyvinės gėlės, valgomi, nuodingi ir vaistiniai augalai. Lietuvoje savaime auga tik trys bulvinių šeimos atstovai, o visi kiti – atvežtiniai. Dauguma iš jų yra nuodingi, tame tarpe ir bulvės.

Kaip teisingai laistyti pomidorus?

Pomidoras ne veltui yra užsitarnavęs daržo karaliaus vardą, juk šiais gardėsiais mėgaujamės tiek vasaros, tiek žiemos metu. Tam, kad būtų galima džiaugtis gausiu ir kokybišku derliumi, laistymas yra be galo svarbus.

5 vabzdžiai, kurie yra nepamainomi pagalbininkai sode ir darže

Ne visi sode ar darže randami vabzdžiai – kenkėjai. Kai kurie iš jų yra tikri sodininkų pagalbininkai, padedantys kovoti su įvairiais augalams ramybės neduodančiais kenkėjais. Kviečiame plačiau susipažinti su 5 entomofagais (vabzdžiais, kurie minta kitais vabzdžiais), kurių viešnagė sode ir darže yra itin laukiama.