Augalų kaimynystė: kurias daržoves auginti vieną šalia kitos?

Planuojant daržą, reikia atsiminti, kad svarbu yra ne tik kiek ir kokių daržovių auginsite, bet ir ką prie ko auginsite. Yra pastebėta, kad kaimynystėje augančios kultūros gali viena kitai padėti augti, apsaugoti nuo ligų bei atbaidyti kenkėjus, arba, atvirkščiai, gali apsunkinti viena kitos augimą. Tai vyksta dėl specifinių junginių – fitoncidų, kurie veikia šalia augantį augalą.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kokius augalus auginti šalia?

Ridikėliai ir ridikai. Ridikėliams ir ridikams tinka augti prie daugelio daržovių. Juos galima auginti salotų, špinatų, petražolių, krapų, žirnių, pomidorų, kopūstų, morkų, pastarnokų, braškių draugijoje. Tokie augalų deriniai veikia vienas kito palaikymo principu, pavyzdžiui, ridikėliai savo kvapu gali apsaugoti salotas ir špinatus nuo amarų, o šie – ridikėlius nuo spragių.

Pomidorai. Pomidorams augti tinka kartu su šiomis daržovėmis: bazilikais, salotomis, špinatais, svogūnais, česnakais, petražolėmis, morkomis, pastarnokais, šparagais, pupelėmis, ridikais, ridikėliais, salierais. Itin geras derinys – pomidorai, bazilikai ir kopūstai, kurie gerai apsaugo vienas kitą nuo kenkėjų.

Agurkai. Agurkai gerai auga šalia salotų, petražolių, pupelių, žirnių. Jie taip pat gali augti svogūnų, česnakų, kopūstų, pankolių draugijoje. Nebloga yra ir krapų draugija, nes krapai agurkus saugo nuo baltasparnių ir erkučių (tačiau jų turėtų būti nedaug).

Morkos. Morkos yra auginamos su žirniais, salotomis, pomidorais, pupelėmis, ridikėliais. Itin tinkama yra česnakų, porų, svogūnų draugija, nes porai ir svogūnai atbaido morkines muses, o morkos saugo svogūnus nuo svogūninių musių bei kandžių.

Bulvės. Bulvės gerai auga špinatų, kopūstų, pupų, pupelių, kukurūzų, burokėlių, česnakų, krienų kaimynystėje. Bulvėms krienai yra ypač pravartūs, nes šie jas saugo nuo tokių kenkėjų, kaip spragšių ir kolorado vabalų.

Kopūstai. Kopūstams yra tinkama špinatų, salotų, ridikėlių, krapų, salierų, bulvių, burokėlių, ropių, pupelių, žirnių, agurkų, porų draugija. Taip pat jie sutaria su bulvinių šeimos atstovais (baklažanais, saldžiosiomis paprikomis, pomidorais).

Svogūnai ir česnakai. Šalia svogūnų ir česnakų galima auginti moliūgus, porus, ropes, morkas, pastarnokus, agurkus, ridikus ir ridikėlius. Svogūnai augdami šalia ridikų ir ridikėlių sumažina netikrosios miltligės ir kekerinio puvinio grėsmę.

Žirniai. Žirniai draugauja su morkomis, ridikėliais, ridikais, ropėmis, agurkais, kukurūzais, burokais, kopūstais, garstyčiomis. Garstyčios skatina žirnių augimą ir apsaugo nuo žirninių vaisėdžių.

Augalų kaimynystė: kurias daržoves auginti vieną šalia kitos?
© Shutterstock

Kokių augalų geriau neauginti šalia vienas kito?

Ridikėliai ir ridikai. Jų geriau neauginti šalia agurkų, nes šie iš tokių kaimynystėje augančių augalų pasisavina maistines medžiagas. Taip pat jų geriau neauginti drauge su kitomis ridikėlių ir ridikų rūšimis.

Pomidorai. Pirmiausia pomidorų nedera auginti šalia giminingų daržovių: bulvių, paprikų, baklažanų. Taip pat ne itin tinka juos auginti su žirniais, pankoliais, agurkais (t.y. augalais, kuriems yra reikalingos kitokios augimo sąlygos).

Agurkai. Agurkai yra neauginami šalia ridikėlių ir ridikų. Be to, jiems netinkama yra baklažanų, bulvių, paprikų, pomidorų kaimynystė.

Morkos. Morkos turėtų augti toliau nuo bulvių ir burokėlių. Taip pat jų geriau neauginti šalia krapų, nes morkinės musės gali jiems pakenkti.

Bulvės. Bulvėms netinkama yra morkų, agurkų, moliūgų, pomidorų, žirnių draugija.

Kopūstai. Kopūstų nedera auginti šalia svogūnų, česnakų bei aviečių.

Svogūnai ir česnakai. Svogūnai ir česnakai nemėgsta pupelių ir žirnių kaimynystės.

Žirniai. Žirniai nemėgsta šių daržovių draugijos: bulvių, pomidorų, pupelių. Taip pat netinkama yra svogūnų ir česnakų draugija.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

10 augalų, kurie padės atbaidyti kenkėjus sode ir darže

Planuojant savo daržą bei sodą, verta pasidomėti, kokius augalus geriausia auginti šalia vienas kito. Tinkamai parinkti „kaimynai“ gali padėti apsaugoti jautresnius ir labiau įvairių kenkėjų puolamus augalus. Augalai su aitriu kvapu, labiausiai tinka atlikti šį vaidmenį.

Smidrai: kas tai per augalai?

Smidrai (kitaip šparagai) – gurmanų dievinamos daugiametės daržovės, kurios mūsų močiučių soduose buvo auginamos kaip dekoratyviniai krūmai. Turint kantrybės, šį augalą galima užsiauginti savo nuosavame darže ir džiaugtis tiek jo derliumi, tiek dekoratyvumu.

Augalų kaimynystė: kurias daržoves auginti vieną šalia kitos?

Planuojant daržą, reikia atsiminti, kad svarbu yra ne tik kiek ir kokių daržovių auginsite, bet ir ką prie ko auginsite. Yra pastebėta, kad kaimynystėje augančios kultūros gali viena kitai padėti augti, apsaugoti nuo ligų bei atbaidyti kenkėjus, arba, atvirkščiai, gali apsunkinti viena kitos augimą. Tai vyksta dėl specifinių junginių – fitoncidų, kurie veikia šalia augantį augalą.

Maži, bet pavojingi kenkėjai – amarai, kaip juos atbaidyti?

Amarai – daugumai sodininkų ir daržininkų puikiai pažįstami kenkėjai, kurie pasižymi nemažu apetitu. Šie kenkėjai greitai vystosi ir dauginasi, todėl laiku nesiėmus apsauginių priemonių, jie gali pridaryti nemažai žalos. Tad kokioms priemonėmis galima saugoti augalus nuo šių parazitų?

5 taisyklės, kurios palengvins pradedančiojo daržininko darbą

Gegužės mėnuo sodo ir daržo kalendoriuje yra sėjimo bei sodinimo metas. Kadangi darbų laukia iš tiesų nemažai, pradedančiajam daržininkui šis laikotarpis gali pasirodyti ganėtinai baugus. Tačiau turint noro ir pakankamai žinių, nedidelį daržą gali įsirengti kiekvienas. Tad kokios yra svarbiausios daržo taisyklės?

Svarbiausi gegužės mėnesio darbai darže ir sode

Gegužės mėnuo sodininko bei daržininko kalendoriuje paprastai užima itin svarbią vietą, nes tokiu metu darbai lauke įgauna pagreitį. Tad kokie darbai laukia šį mėnesį sode ir darže?

Mulčiavimas: pradedančiųjų atmintinė

Mulčiavimas – procesas, kurio metu dirvožemio paviršius yra padengiamas pasirinktomis organinėmis medžiagomis. Tai yra vienas paprasčiausių kovos su piktžolėmis būdų. Mulčias ne tik padeda kovoti su piktžolėmis, bet kartu jis gerina dirvos struktūrą, palaiko drėgmės lygį joje bei apsaugo ją nuo temperatūros svyravimų.

Eksperto atsakymai, kaip rūpintis neseniai persodintais pomidorais (1)

Kai pomidorų daigai sulaukia 8 savaičių, juos jau galima persodinti į nuolatinę auginimo vietą. Persodinimu reikia užsiimti tada, kai praėjo šalnų pavojus ir dirvožemio temperatūra yra nežemesnė negu 10 laipsnių. Kaip rūpintis neseniai persodintais daigais, paklausėme LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto atstovo dr. Audriaus Radzevičiaus.

Suskaičiavo, kiek daržovių daigų sodinti

Įsibėgėjęs pavasaris – pats darbymetis sodininkams ir daržininkams. Net ir tiems, kurie daržoves, vaisius ar uogas augina tik savo šeimos poreikiams tenkinti.

Ekspertė atsako į dažnai kylančius pomidorų auginimo klausimus

Pomidorų kolekcininkė Ina Lenkaitienė iš Kazlų Rūdos, kuri paprastai kasmet augina net apie pusšimtį skirtingų pomidorų veislių bei hibridų, pateikia atsakymus į kelis dažnai kylančius jų sodinimo ir auginimo klausimus.