Patyrę daržovių augintojai jau žino, kad kovo mėnesio pabaiga yra pats tinkamiausias laikas planuoti derlių ir imtis paruošiamųjų darbų. Kaip viską apgalvoti taip, kad derliaus nebūtų per daug, bet ir nepritrūktų, šviežios daržovės džiugintų ilgiau ir nuo ko apskritai reikėtų pradėti pirmuosius darbus šiltnamyje, pataria didžiausio Baltijos šalyse šiltnamių komplekso „Kietaviškių gausa“ vyriausiasis agronomas Nerijus Rakickas.
Rudenį apsigyvenome nuosavame name. Tvarkydami aplinką iš karto suplanavome vietą šiltnamiui. Domimės ekologišku maistu, tad nutarėme, kad būtinai užsiauginsime savų daržovių. Tik bėda ta, kad nežinau, nuo ko pradėti. Girdėjau, kad pirmiausia pomidorus arba paprikas reikia sudaiginti. Gal galite patarti kaip tai padaryti?
Praūžęs didžiųjų metų švenčių maratonas greitai skelbs sėjos pradžią. Ir nors pavasaris dar negreitai džiugins saulės spinduliais, tačiau jau dabar verta pamąstyti apie ankstyvųjų, ilgos vegetacijos daržovių sodinimą. Kada ir kaip sodinti skaniąsias paprikas ir populiariuosius pomidorus pataria UAB „Nojus“.
Šiltnamis yra naudingas tuo, kad suteikia galimybę daržovių derlių skinti kur kas ilgesnį laiką nei auginant juos paprastose lysvėse. Norint turėti gausų ir kokybišką derlių, labai svarbu daržoves tinkamai prižiūrėti ir laistyti, nes vasaros laikotarpiu galima susidurti su įvairiomis problemomis: permaininga oro drėgme bei temperatūra ar intensyviu kenkėjų ir ligų plitimu.
Pakeltos lysvės nėra naujovė Lietuvoje, jos vis labiau populiarėja. Pakeltose lysvėse galima auginti beveik visas daržoves, patogu jas prižiūrėti. Išimtys yra tik bulvės, kurių šaknims reikia daug vietos, ir kukurūzai, kurie užauga labai aukšti, todėl gali būti sudėtinga nuimti derlių. Pakeltos lysvės yra puikus būdas auginti daržoves, ypač jei vyrauja prastas dirvožemis arba silpna drenažo sistema.
Visada turėti ant stalo žalumynų – labai lengva. Daugelis augalų sudygsta vandenyje ir duoda naują derlių. Galite susikurti namuose mažą oranžeriją – vitaminai suteiks jėgų kiekvieną dieną. O šių daržovių Jums pakaks įsigyti vieną kartą.
Kas dieną šiltėjantis pavasario oras budina ne tik gamtą, bet ir sodininkus bei daržininkus. Šie pradeda galvoti, kokius augalus sodinti, kurias daržoves derėtų daiginti jau dabar, o kurios dar turi palaukti savo eilės ir, tik atėjus tinkamam laikui, įsitaisyti lysvėje. Tokie ir panašūs pavasario sėjos klausimai kankina ne vieną, o įvairių sėklų gausa apsisprendimo tikrai nepalengvina. Tad ką daryti? Kaip išsirinkti tinkamiausią variantą? Atsakymą į šį klausimą pateikia sėklų parduotuvė internetu „nojus.lt“.
Pekininiai kopūstai (pekininiai bastučiai) laikomi nelepiu augalu: tarpsta greitai, per sezoną galima sulaukti kelių derlių, gerai laikosi, yra gardūs ir naudingi. Šie kopūstai sudaro standžiai susuktas cilindro formas, tankias 1,2-1,5 kg svorio, gero skonio gūželes iš šviesiai žalių su beveik baltomis gyslomis lapų. Apie jų auginimą pasakoja LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržininkystės technologijų sektoriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja Roma Starkutė.
Moliūgai – žmogui naudingi augalai, iš kurių galima pagaminti daugybę įvairiausių patiekalų, o maistinėmis savybėmis šios auginimo sąlygoms nereiklios daržovės užima vieną aukščiausių dietinių daržovių sąrašo vietų. Apie moliūgų įvairovę, vertingąsias savybes, jų panaudojimo galimybes maistui bei auginimo subtilybes, patirtimi sutiko pasidalinti ASU Agronomijos fakulteto Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto prof. Honorata Danilčenko.
Gegužę paprastai jau būna šilta, tačiau šalnų galimybė – didelė, ypač sodams žydint. Tad saugokite jau pasodintus daigelius, o kai kuriuos jų patartina sodinti tik mėnesio pabaigoje.
Vienas seniausių kultūrinių augalų – moliūgas yra kilęs iš Vidurio Amerikos. Meksikoje jie auginti ir naudoti maistui, puošmenoms ar indams gaminti jau daugiau kaip prieš septynis tūkstančius metų. Į Europą atvežti Kristupo Kolumbo netrukus paplito šalyse, kuriose buvo palankios sąlygos jiems augti. Šešioliktame amžiuje moliūgai jau auginti ir Lietuvoje.
Pačių užaugintos daržovės yra skanesnės ir suteikia šeimininkams ypatingą pasitenkinimą. Tie, kas pabandė patys užauginti derlių nuo pačių surinktų sėklų, žino, koks tai malonus jausmas. Kaip taisyklingai paruošti agurkus, kad iš jų būtų galima gauti geros kokybės sėklas?
„Kai žmonės labai anksti pasėja pomidorus, jie tiesiog sugula ant palangės“, – pasakoja UAB agrofirmos „Sėklos“ produkto vadovė Gražina Anusevičienė. Kovo pradžia – tai optimaliausias laikas pomidorų sėjai. Kaip pasirinkti sėklas, ką daryti, jog jų daigumas būtų ilgesnis, o derlius – geresnis, žiūrėkite vizdo reportaže.