Pavasaris – tai toks laikas sode, kai norisi atnaujinti ne tik garderobą, bet ir sodą ar gėlyną, tad paprastai ieškome naujesnių ir įdomesnių augalų, įrankių ar sodo aksesuarų. Visa tai randame ne tik sodo ar daržo parduotuvėse, bet ir pavasarinėse sodinukų mugėse. Viena didžiausių tokių parodų-mugių Lietuvoje, pavadinimu „Ką pasėsi...“, tradiciškai vyksta Kauno pašonėje ankstyvą pavasarį. Tad šiemet, apsilankę šioje didžiulėje parodoje, skubame pasidalinti įspūdžiais ir nuotraukomis su savo skaitytojais.
Kaip sulaukti puikaus pomidorų derliaus? Kokios turi būti optimalios aplinkos sąlygos pomidorų augimui? Kokie faktoriai kenkia normaliam pomidorų augimui? Apie tai pasakoja LAMMC SDI Daržininkystės technologijų sektoriaus mokslo darbuotoja dr. Julė Jankauskienė ir UAB „Kietaviškių gausa“ vyriausias agronomas Nerijus Rakickas.
Ruduo jau įpusėjo ir daugelis daržovių augintojų savo užaugintas gėrybes panaudojo ruošiant atsargas žiemai. Apie jų paruošimą žinoma daug, tačiau dar nereikia užmiršti darbų šiltnamyje. Vienas iš jų – dirvos perkasimas, kurį geriausia atlikti lapkričio mėnesį ir jokių būdu nepalikti to pavasariui. Kaip ir kodėl tą padaryti reikia dabar, pasakoja agronomas.
Dirvos mulčiavimas – seniai daržininkystėje, bet kol kas mažai mūsų sodininkų naudojamas agrotechnikos būdas. Mulčio nauda labai didelė. Jis ne tik neleidžia veistis piktžolėms, skatina mikroorganizmų veiklą, privilioja sliekų, pagerina dirvos struktūrą, saugo ją nuo išdžiūvimo ir šalnų, neleidžia vėjui išpustyti vertingų maisto medžiagų, bet ir puošia kiemą, gėlyną, alpinariumą.
Sėklų sudaiginimas – atsakingas darbas. Vieni su didžiausiu noru ir mėgavimusi daigina, stebi visą procesą, kiti į tai žiūri kaip į būtinąjį darbą, tretieji to nemėgsta ir visaip kaip stengiasi išvengti. Tačiau, kokį požiūrį į tai beturėtumėte, sutikite, jog mūsų klimato sąlygomis vien iš sėklų, be sodinukų, išauginti daug stiprių ir gražių augalų tiesiog nelabai įmanoma.
Valgomosios morkos – viena iš plačiausiai ir seniausiai auginamų daržovių. Jos kilusios iš laukinių, kurios ir dabar auga Europoje ir Azijoje. Morkos labai vertingos: gausu karotino (provitamino A) ir kitų vitaminų bei mineralinių druskų. LAMMC SDI Daržo augalų selekcijos sektoriaus vedėja dr. Rasa Karklelienė supažindina su morkų biologinėmis ir ūkinėmis savybėmis bei jų veislėmis, tinkamomis auginti Lietuvoje.
Ridikėliai – šalčiui atspari vienmetė daržovė. Jo šakniavaisius mėgsta daugelis, nes jie pasižymi kiek pikantišku, tačiau maloniu skoniu. Išsamiai apie ridikėlių sėjimą ir jų priežiūrą pasakojame šiame straipsnyje.
Bulvių veislių pasiūla didžiulė, tačiau ne visos veislės tinkamos auginti Lietuvoje. Šį kartą paprašėme LAMMC Vokės filialo vyresniąją mokslo darbuotoją bulvių selekcininkę dr. Ritą Asakavičiūtę supažindinti skaitytojus su naujomis lietuviškos selekcijos bulvių veislėmis bei
pateikti bulvių sandėliavimo atmintinę.
Cukinija – vienmetė šilumamėgė daržovė, priskiriama moliūginių šeimos vaisinių daržovių grupei. Tai žoliniai augalai, auginami sodinant daigais arba sėjant tiesiai į dirvą. Jos nekaloringos, gerina medžiagų apykaitą ir kaupia mažai nitratų. Nuo ko priklauso jos derlius ir kaip jas auginti, kad kitais metais sulaukti dar didesnio derliaus, pataria LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslo darbuotoja Nijolė Maročkienė.
Jei mėgstate gerti kavą namuose, tirščius patariame naudoti kompostui. Įsibėgėjant sodinimo metui, pats laikas praturtinti dirvą kavos tirščiais.
Visada smagu, kai iš nei gramo nesveriančios sėklos išauga didelė daržovė. O jei ta daržovė sveria virš 50 kilogramų, ji tampa ne tik šeimininkų džiaugsmu, tačiau ir objektu, kurį verta pamatyti. Būtent taip ir nutiko poniai Alei iš Ąžuolų Būdos, kurios darže užaugo 52 kg svorio moliūgas.
Ar būtina komposto dėžė šiuolaikiškame sklype? Tikrai taip – apie komposto privalumus, naudojimą ir jam skiriamą vietą sklype pasakoja modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės Ingė Auželienė ir Vaida Vaitkutė-Eidimtienė.
Tvarkant savo daržą pagal biodinaminio ūkininkavimo idėjas arba mėnulio kalendorių, pagrindinė taisyklė – sudaryti darže kuo natūralesnes daržovėms augti sąlygas. Pirmiausiai augalai yra sėjami, paskui pikuojami ir tik paaugę tvirti sėjinukai sodinami į pastovią vietą. Mėnulio ritmų laikymąsis daržininkystėje padeda išauginti gausesnį ir geresnės kokybės daržovių derlių. Apie mėnulio įtaką daržovių sėjai ir jų auginimui į ManoNamai.lt klausimus sutiko atsakyti ASU Agronomijos fakulteto Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto prof. dr. Honorata Danilčenko.