PRIEŠ ir PO: autentikos ir modernumo žaismas 47 kv.m bute Vilniuje

 (37)
Statybos ekspertai dažnai sako, jog pastatyti iš naujo yra kur kas paprasčiau nei restauruoti seną būstą. Jauna šeima, nusipirkusi apleistą butą XX a. pr. statybos name, sugebėjo iš pagrindų atnaujinti savo namus, bet išsaugoti senumo dvelksmą ir suderinti autentiką su madingu modernumu. Kaip jiems taip pavyko? Į pagalbą suskubo interjero architektas Lukas Gadeikis.
© Luko Gadeikio nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Projektuodamas vos 47 kvadratinių metrų butą Vilniaus Žvėryno mikrorajone architektas pirmiausia išklausė pirmąjį būstą įsigijusios poros pageidavimus. Interjeras privalėjo turėti visus šiuolaikiškam gyvenimui reikalingus patogumus: erdvią virtuvę su valgomojo zona, vonią, daug vietos spintoje, jaukų knygų skaitymo kampą prie židinio. Be to, bent vieną normalią kūrybinio darbo vietą ir kampą antrai darbo vietai, mat abu buto šeimininkai daug laiko praleidžia namie dirbdami prie kompiuterių. Svarbi detalė, jog vienas iš jų vyturys, o kitas – pelėda. Ne mažiau svarbu buvo tai, kad naujasis buto interjeras remtųsi tvaraus dizaino ideologija.

Detalių rebusas

Kadangi butas buvo apleistas, norint įgyvendinti poros norus reikėjo atlikti kapitalinį remontą ir erdvių perplanavimą. Prieš remontą bute buvo atskira, tik maisto gamybai tinkanti maža virtuvė bei vonios kambarys, kuriame tilpo standartinė vonia ir klozetas. Palei sienas buvo įrengtos nestandartinės ir nepatogios sieninės spintos.

L. Gadeikiui projekto vizija gimė labai greitai, tad pats projektavimo procesas taip pat praėjo sklandžiai: „Norėjau išlaikyti kuo daugiau pastato autentikos bei stilistiką, kas iš principo nulėmė apdailos medžiagų pasirinkimą, jų spalvas ir faktūras.“

Bute panaudotos tvaraus dizaino detalės. Luko Gadeikio nuotr.

Sunkiausia dalis architektui pasirodė projekto įgyvendinimas, nes paliekant autentiškus, nelygius paviršius remontu metu daug detalių teko derinti tarpusavyje: nuo to, kaip klijuojamos plytelės ar statomi baldai, iki namo padiktuoto sienų kreivumo, kuris privalėjo atrodyti lyg dizaino sprendimas, bet ne klaida.

Esminiai pokyčiai

Perplanuojant butą, nuspręsta išgriauti virtuvės sieną. Visų pirma, šiuolaikinei virtuvei reikia daugiau įrangos nei anksčiau, šeimininkė taip pat norėjo valgomojo zonos, ankštoje senoje patalpoje ji paprasčiausiai būtų netilpusi. Antra, virtuvę sujungus su svetaine, taip ne tik padidinta gyvenamoji erdvė, bet ir per visą naujai suformuotą koridoriaus sieną suprojektuota ypač talpi sieninė spinta. Taigi, prieš kapitalinį remontą buvusi uždara virtuvė (6,8 kv. m.) buvo sujungta į vieną bendrą erdvę su valgomuoju ir svetainės zona, kuri išsiplėtė iki 26,5 kv. m.

„Šeimininkė labai norėjo turėti apvalų išplečiamą valgomąjį stalą, už kurio galėtų susėsti svečiai. Sujungus virtuvės ir svetainės erdves atsirado vietos valgomojo zonai ir apvaliam stalui, vizualiai atskiriančiam virtuvės ir svetainės erdves“, – praktišku sprendimu dalijosi L. Gadeikis.

Buto virtuvė prieš ir po kapitalinio remonto. Luko Gadeikio nuotr.

Šildymo pasirinkimas ir autentikos išsaugojimas

Kadangi name nėra centrinio šildymo, buto savininkai galėjo laisvai rinktis šildymo sistemą. Buvo pasirinkta vietoje radiatorių įrengti grindinį šildymą. Taip ne tik padidintas komfortas, sumažintos šildymo sąskaitos, bet ir pašalinti interjerą darkę radiatoriai. Be to, iš senosios namo istorijos likusi kamino anga leido be didelių papildomų pertvarkymų pastatyti juodo ketaus krosnelę: „Ir jaukumas niūriais rudens vakarais, ir papildomas interjero akcentas. Iš senų, remonto metu po grindimis rastų plytų sumūryta apsauginė krosnelės siena kartu yra ir atitvara vienai darbo vietai.“

Pasak architekto, visame bute buvo stengiamasi išsaugoti kiek įmanoma daugiau unikalių detalių: išlaikyti, vietomis ir atkurti, užapvalinti lubų bei sienų kampai, nesistengta išlyginti kreivų sienų, o norint pabrėžti jų išskirtinumą pastarosios padengtos faktūriniais dažais, restauruoti turimi seni baldai, parinktos šimtmečio stilistiką atitinkančios plytelės: „Renovuojant naudotos natūralios medžiagos: natūralios šakoto ąžuolo grindys, ąžuoliniai virtuvės stalviršiai, net ir šviestuvams panaudoti vyno buteliai, stiklinės ar elementarūs keraminiai lempučių lizdai. Interjere stengiausi sujungti originalias modernias detales su senesnės stilistikos baldais. Šeimininkė labai mėgsta spalvas, turi daug paveikslų, tad specialiai jos pageidavimu viena svetainės siena buvo išlyginta ir nudažyta tos pačios spalvos dažais, kaip ir virtuvės komplektas. Šeimininkės spalvų pomėgį atspindi ir parinkti svetainės baldai.“

Svetainė prieš ir po kapitalinio remonto. Luko Gadeikio nuotr.

Vonios ir miegamojo sprendimai

Miegamasis pagal sovietinio planavimo standartus buvo siauras ir ilgas, su nepatogiomis sieninėmis spintomis prie galinės sienos. Vietoje šių spintų buvo suprojektuota moderni „walk-in“ 4 kv. m. drabužinė. Tokiu būdu pasiekti iškart du tikslai: įrengta šiuolaikiška erdvi drabužinė, kurios kita pusė tarnauja kaip lovos galvūgalio lentynos pasidėti knygą ar stiklinę vandens, o prie jos pastačius lovą, prie lango atsirado erdvės darbo stalui. Įrengtame bute miegamojo plotas su drabužine padidėjo iki 13,5 kv. m.

Kadangi šeimininkai pageidavo vonios, erdvės trūkumą architektas išsprendė gale pastačius trumpesnę nei įprasta, 1,4 m. vonią: „Taip vonioje atsirado vietos kriauklei ir skalbimo mašinai. Erdvę vizualiai praplečia šviesios plytelės ir matinio stiklo durys.“

Buto vonios kambarys prieš ir po kapitalinio remonto. Luko Gadeikio nuotr.

Architektas netiki, jog egzistuoja vienas tobulas interjeras, o jo kokybę atspindi visiškas kliento poreikių išpildymas: „Pirmiausia, norisi aiškiai suprasti kliento norus tam, kad mano sukurtas interjeras labiausiai atitiktų jo poreikius. Netikiu, jog yra tobulas namų interjeras, yra tik tobulai šeimininko poreikius atitinkantis interjeras. O toliau svarbu estetikos ir stiliaus suvaldymas, vientisumo judant per erdves palaikymas.“

Keičiant savo interjero veidą L. Gadeikis pataria aiškiai įsivardinti savo poreikius, bandyti įsivaizduoti sukurtą interjerą ateityje, o tada pasinerti į „Pinterest“ pasaulį, susirinkti pavyzdžius, kurie įkvėptų kurti: „Kuo daugiau apgalvosite projektavimo stadijoje, tuo sklandžiau vėliau eisis kiti darbai.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Interjero stiliai

Minimalistinis interjero stilius: kokios gyvenimiškos pamokos jame slypi?

Nėra kitos tokios vietos kaip namai – tai asmeninė šventovė, kurioje neturėtų likti vietos triukšmui bei stresui. Namų išvaizda daro tiesioginę įtaką žmogaus nuotaikai. Netvarkinga, nereikalingais daiktais perkrauta erdvė kuria įtampos jausmą. Tam, kad namuose galima būtų sukurti ramybės aurą, pristatome kelias pamokas, kurių vertėtų pasimokyti iš minimalistinio interjero stiliaus.

2018-ųjų namų interjero tendencija – tobulai netobula Vabi Sabi

Jei vien mintis apie visiškai baltą virtuvę verčia pasijausti prastai, minimalistinio interjero idėja kelia juoką, nes prisimenate apie daugybę turimų daiktų, ateinantys metai jums bus sėkmingi. Laikas suvokti, kad nesate viską tobulai atliekantis robotas, esate paprastas žmogus, ruošdamasis ryte į darbą po savęs namuose paliekantis betvarkę, kaupiantis krūvas senų žurnalų, tikėdamasis, kad vieną dieną jų būtinai prireiks. Visa tai yra normalu! Ar namai visada turi atrodyti tobulai? Tikrai ne, nes juose gyvena žmonės, todėl jie turi atrodyti atitinkamai.

Kaip nepasiklysti: skirtumai tarp skandinaviško ir minimalistinio dizaino

Dizaino srities terminų reikšmės ir tinkamas jų vartojimas neretai tampa komplikuota užduotimi, sudėtingumu nė kiek nenusileidžiančia namų kino sistemos pajungimui savomis rankomis. Vis tik planuojant namų interjerą, kuris būtų jums idealiai tinkamas, atspindėtų jūsų skonį ir poreikius, būtinas specifinis žodynas, kuris padėtų kalbėti apie tam tikrų stilių niuansus.

52 kv.m butas Vilniuje: urbanistikos ir medžio dialogas (18)

Šiuo metu didmiesčiuose ypač populiariu butus įrengti šiuolaikišku-industriniu stiliumi, tačiau visi susiduria su problema: kaip namus paversti išskirtiniais, savais? Dizaineriai šio 52 kv.m. buto Vilniaus centre savininkams pasiūlė atšiaurią urbanistiką supiršti su jaukiu medžiu. Tik pažiūrėkite, kas iš to išėjo.

PRIEŠ ir PO: autentikos ir modernumo žaismas 47 kv.m bute Vilniuje (37)

Statybos ekspertai dažnai sako, jog pastatyti iš naujo yra kur kas paprasčiau nei restauruoti seną būstą. Jauna šeima, nusipirkusi apleistą butą XX a. pr. statybos name, sugebėjo iš pagrindų atnaujinti savo namus, bet išsaugoti senumo dvelksmą ir suderinti autentiką su madingu modernumu. Kaip jiems taip pavyko? Į pagalbą suskubo interjero architektas Lukas Gadeikis.

Ryškiausias 2017 m. interjero stilius (2)

Kiekvienais metais populiaresniais tampa vieni ar kiti interjero stiliai, neretai jų tendencijos net sutampa su mados. 2017 m. - ne išimtis, kartu su gėlių, augalų ir gyvūnijos motyvais tendencijose matome ir egzotikos kryptį, kuri aprėpia tiek mados, tiek interjero pasaulį.

Pirmieji sužinokite, kokia spalva bus madingiausia 2017 metais (9)

Architektūros, mados ir dizaino pasaulis 2017-uosius metus paskelbė mėlynos spalvos metais. Pasak Heleen Van Gent iš „AkzoNobel“ Pasaulinio estetikos centro, šiandien žmonės iš naujo įvertina tai, iš ko susideda kasdienis gyvenimas – šeimą ir draugus, ryšį su gamta ir aplinka, malonius patyrimus, o mėlyna spalva puikiai tai išreiškia. Garsi dažų kompanija „Sadolin“ skelbia, kad būtent ši – nutrinto džinso – spalva padės naujai pažvelgti į mus supančią aplinką ir kasdienes patirtis paversti dar svarbesnėmis.

Patarimai, kaip pagyvinti interjerą tamsesniais atspalviais

Nors dalis žmonių norėtų paeksperimentuoti dažydami kambarių sienas ryškiomis, tamsiomis spalvomis, retas kuris drįsta iš tiesų tai padaryti. Priežastis paprasta: mes nežinome, kaip panaudoti tamsias spalvas, kad nesugadintume vaizdo, manome, kad jos tinka tik dideliems kambariams arba laikomės tradicinio požiūrio, kad tik šviesios spalvos išplečia erdvę. Iš tiesų tamsesnės spalvų schemos yra greitas ir lengvas būdas suteikti interjerui gylio ir išraiškingumo, tik reikia žinoti keletą principų.

Kuriame sodybos interjerą: senėjimo estetika

Sendinimo efektas atsirado kaip priešybė moderniems, lygiems, blizgiems paviršiams, kuriantiems šaltą, sterilų namų įspūdį. Šiuolaikiškuose interjeruose stiklo ir betono gausa, chromuotos detalės, plastikas ir ryškios spalvos dažnai išstumia jaukias, gamtos sukurtas ir laiko paliestas, neapdailintas ir grubias faktūras. Kaip antikvarinių, senovinių objektų alternatyva pradėti kurti specialiai pasendinti daiktai, tinkami komponuoti net ir standartiniuose miestų butuose.

14 būdų, kaip sukurti klasikinį kaimišką stilių (+ INTERJERAS) (30)

Kaimiškas stilius pasižymi jaukumu, tačiau derėtų ypač atsakingai apgalvoti tokio interjero detales, kad namai netyčia taptų kičo karalija. Pateikiame penkiolika patarimų, kaip tai padaryti ir žavingą interjerą, kuris galbūt ir jus įkvėps pasirinkti šį interjero stilių.