„Skaliko dantys“: dinamiškas ir kontrastingas ornamentas

Žaismingas „skaliko dantų“ ornamentas dosniai mirga ant podiumų ir interjeruose, jau keleri metai jis vėl mėgstamas ne tik mados namų dizainerių, bet ir baldų, apdailos medžiagų ir aksesuarų gamintojų. Žiemą dar dažniau pastebime šį raštą – gal todėl, kad asocijuojasi su šiltu vilnoniu audiniu (išaustas jis ir pradėjo savo kelią – vingiuotą, bet vis sugrąžinantį į populiarumo aukštumas).
„Skaliko dantys“: dinamiškas ir kontrastingas ornamentas
© Gamintojo nuotr.

Kas paliko pėdsaką?

Dvispalvis geometrinis ornamentas turi daugybę pavadinimų. Anglakalbės šalys jį vadina „houndstooth“ („skaliko dantys“), prancūzams tai – „pied-de-poule“, vokiečiams „hahnentritt“ („vištos kojelė“ arba „gaidžio pėda“). Raštas iš tiesų panašus į šuns iltis arba paukščio pėdos atspaudą, o nesiremiant vizualine asociacija galėtume jį apibūdinti kaip laužytą kvadratą. Piešinys sudėliotas iš sukryžiuotų kontrastingų juodų ir baltų siūlų, besikartojančių blokais.

„Skaliko dantys“: dinamiškas ir kontrastingas ornamentas
© Gamintojo nuotr.

Nuo piemens iki princo

Kaip ir daugelis languotų ornamentų, „skaliko dantų“ raštas greičiausiai buvo sukurtas Škotijoje. Vilnoniais drabužiais, margintais šiuo ornamentu, vilkėjo piemenys, nepriklausantys nė vienam iš konfliktuojančių klanų ir siekiantys išlikti neutralūs. Tikrojo populiarumo „skaliko dantys“ sulaukė ketvirtajame XX amžiaus dešimtmetyje (tada atsirado ir pavadinimas „hounstooth“), kai tapo gerovės simboliu, mat Velso princo, vėliau tapusio Jungtinės Karalystės karaliumi Edvardu VIII, kasdienė apranga buvo dekoruota šiuo raštu. Kad įtiktų jo skoniui, vis daugiau gamintojų naudojo „skaliko dantų“ motyvą, vis daugiau pirkėjų juo domėjosi.

Kai ornamentas atsidūrė mados kūrėjų akiratyje ir lengvos jų rankos pastūmėtas pasirodė kolekcijų pristatymuose, sulaukė ne tik dėmesio, bet ir pasaulinės šlovės. „Christian Dior“ raštą pavertė savo prekių ženklo simboliu, iš pradžių „sklaliko dantimis“ papuošęs sukneles ir švarkus, o vėliau – 1947 metais – ir kvepalų „Miss Dior“ flakoną. (Nuo to laiko daugelis „Miss Dior“ variacijų paženklintos šiuo ornamentu.)

Tuo pat metu „skaliko dantys“ sušmėžavo ir kino filmuose, o, kai Audrey Hepburn pasirodė šiuo raštu margintu švarkeliu kultinėje kino juostoje „Pusryčiai pas Tiffany“ (1961 m.), jis tapo grožio ir elegancijos simboliu.

Nuo to laiko ornamentas pasirodo garsių mados dizainerių kolekcijose kone kasmet – kas porą dešimtmečių pasiekia neįtikėtinų aukštumų ir interpretuojamas vis kitaip, vis naujai.

„Skaliko dantys“: dinamiškas ir kontrastingas ornamentas
© Gamintojo nuotr.

Retro šleifas, modernumo prieskonis

Dėsninga, kad kultinis ornamentas, nužengęs nuo podiumo, savo vietą rado interjere. Raštas puikus ir universalus: jis nekelia griežtų reikalavimų interjero spalvinei gamai, tačiau kartu yra „pavojingas“, nes sunkiai suvokiamas ir sudėtingas.

X Juodai balta aktualija. Visuotinė juodai baltų interjerų mada labai pasitarnavo „skaliko dantų“ populiarumui. Patyrę dizaineriai tvirtina, kad šis ornamentas interjere atrodo labai stilingai ir sukuria laikui nepavaldų dizainą, žavintį savita dinamika (jei tik mirgėjimas netampa pernelyg įkyrus).

X Varijuojantis dydis. „Skaliko dantys“ gali būti vos pastebimi, susiliejantys į pilkos spalvos mirgėjimą, o kartais pasiekia neįtikėtiną dydį. Nuo dydžio laibai priklauso ornamento suvokimas: smulkus praktiškai atrodo kaip vienspalvis, išdidintas – dinamiškas ir net akiplėšiškas, kontrastingas. Smulkų ir vidutinį raštą patariama naudoti gan saikingai – jis suteiks griežtumo ir lakoniškumo klasikiniam interjerui. Išdidinti „skaliko dantys“ malonesni akiai, ramesni, tad jais galima dekoruoti didesnes plokštumas ar daugiau elementų. Toks ornamentas labiau dera šiuolaikiškiems interjerams, juose atrodo natūraliau nei smulkus.

X Derinukai. Dabar madinga interjere komponuoti įvairius geometrinius raštus – tai galima išbandyti ir su „skaliko dantimis“, tačiau labai paprasta nebus. Juos tinka derinti su plokščiais langeliais, dryžiais ar augaliniais motyvais. Vis dėlto įspūdingiausiai atrodo drauge sukomponuoti skirtingo dydžio „skalikų dantų“ ornamentai.

X Ant visų plokštumų. Kontrastingų spalvų audinys – pats tradiciškiausias variantas: išradingi dizaineriai jį perkėlė ant įvairių faktūrų ir medžiagų. Ornamentas tapomas, siuvinėjamas, spausdinamas, juo dekoruojami porcelianas ir plastikas, oda ir medis. Atsirado tapetų, keraminių plytelių, kitų apdailos medžiagos su šiuo raštu, jį galima pamatyti ant patalynės, dekoratyvių pagalvėlių, užuolaidų, baldų, įvairiausių aksesuarų.

„Skaliko dantys“: dinamiškas ir kontrastingas ornamentas
© Gamintojo nuotr.

Spalvų revoliucija

Abstraktus „skaliko dantų“ raštas dažniausiai būna monochrominių spalvų – baltos ir juodos. Ornamentui populiarėjant vis dažniau pasitaiko ir kitokių, netradicinių spalvinių derinių – jie neatrodo taip kontrastingai. Ramesni pasteliniai atspalviai – išskirtinai šiuolaikinė tendencija. Prislopintos spalvinės gamos privalumas tas, kad „skaliko dantų“ ornamentas tampa ne toks dinamiškas ir juo galima dekoruoti didesnius paviršius. Stilingai atrodo baltos ir pilkos, baltos ir gelsvos, baltos ir raudonos, baltos ir žalios, raudonos ir mėlynos spalvų deriniai.

„Skaliko dantys“: dinamiškas ir kontrastingas ornamentas
© Gamintojo nuotr.

Galimybių ribos

Grindys. Smulkiems laužytiems „skaliko dantų“ kvadratėliams būdingas optinis efektas, sukuriantis gilumo iliuziją, todėl šiuo ornamentu dekoruotos grindų plytelės ir kilimai vizualiai praplečia erdvę (jei tik raštas nėra stambus).

Langų dekoras. Jei kambaryje vyrauja prislopintos spalvos, užuolaidos su šiuo raštu išsklaidys monotonišką nuotaiką. Tokiame interjere galėtų atsirasti dar keletas nedidelių „dėmių“ su išdidintu „skaliko dantų“ motyvu.

Siena. Sienų apdailai ornamentas naudojamas ne dažnai, bet kodėl nepabandžius... Dideliam plotui verčiau rinktis ramų spalvų derinį, kad siena nemirgėtų akiai nemaloniomis „žvaigždutėmis“. O labai išdidintas raštas gali slėgti, ypač, jei kambarys mažas.

„Skaliko dantys“: dinamiškas ir kontrastingas ornamentas
© Gamintojo nuotr.

Baldai. Saikingai naudojamas (geriau per mažai nei per daug) „skaliko dantų“ ornamentas padės sukurti intriguojamą ir drąsų interjerą. Kambaryje (jei tik jis nelabai didelis) visas dėmesys bus skirtas net ir vieninteliam baldui su tokiais apmušalais, todėl užtektų vienos kitos kėdės ar fotelio, o sofa jau turėtų būti „rami“, vienspalvė. Daug mirgančių baldų vizualiai užgriozdintų erdvę.

Tekstilė. Tradiciškiausia „skaliko dantų“ išraiškos forma – tekstilė. Neutralių spalvų solidūs baldai, dekoruoti pagalvėlėmis su šiuo ornamentu, tampa labiau „atsipalaidavę“, stalas, užtiestas tokia staltiese, – puošnus ir išskirtinis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Spalvos

Jaukesnė atmosfera namuose: pasitelkite įvairias spalvas virtuvėje

Dažnai mūsų emocijos lemia indų, serviravimo elementų, baldų, staltiesės spalvas ir apskritai visus spalvinius sprendimus. O kokiomis spalvomis save apsupti, norint kontroliuoti apetitą?

2017 metų spalva – iššūkis baltos spalvos mylėtojams

Garsių Skandinavijos dizainerių žiuri, atsižvelgdama į vyraujančias mados tendencijas, 2017 metų spalva išrinko elegantiškąją Angora H466.

2017 metų interjero spalva ir dizainerių patarimai, kaip ją pritaikyti interjere (1)

Interjero dizaineriai ir visi, artimi šiai sričiai, bando paaiškinti, kokia spalva vyraus interjere šiais metais, ir koks tonas bus aktualiausias. Atrodo, 2017 metais vyraus pavasario žaluma.

Dizainerė I. Prunskaitė: viena didžiausių lietuvių fobijų – ryškios spalvos interjere

Nors pagal naujausias pasaulines tendencijas interjeruose atsiranda vis daugiau spalvų ir akį traukiančių ekstravagantiškų detalių, lietuviai tebėra prisirišę prie nuosaikesnės mados. Su klientais nuolat dirbanti architektūros ir interjero studijos „Prusta“ architektė-dizainerė Ieva Prunskaitė pastebi, jog Lietuvoje kuriant namų interjerą pirmenybė teikiama kuo neutralesniems žemės spalvų atspalviams, o ryškių detalių apskritai vengiama.

Spalvos, kurios atneš į jūsų namus taiką ir ramybę

Įsivaizduokite, kad su parneriu kraustotės gyventi į nuosavą būstą. Planuojate įsirengti ir dekoruoti jį taip, kaip patiktų jums. Tik yra viena bėda: jūsų ir mylimo žmogaus skonis smarkiai skiriasi. Negalite sutarti, kokia spalva išdažyti kambarių sienas, todėl šį darbą atidėliojate iki begalybės arba įsiveliate į tuščius ir nereikalingus ginčus. Kaip to išvengti ir susikurti svajonių aplinką?

3 būdai, kaip namie jaustis laimingiems (3)

Rugpjūčio pabaiga – tai metas trumpam sustoti, prisiminti vasarą ir apgalvoti, kaip neišvaistyti sukauptos energijos. Dėl to pateikiame tris patarimus, kurie padės susikurti atpalaiduojančią oazę namuose.

Nesenstanti elegancija: kaip suderinti pilkus ir baltus atspalvius interjere

Mėgstate klasikos ir elegancijos persmelktą interjerą? Reiškia, jog nesiskiriate su baltais ir pilkais atspalviais interjere. Madingiausių šių metų spalvų derinių kataloge COLOR NOW 2016 šie atspalviai užima svarbią vietą ir neabejotinai yra vieni iš XXI amžiaus interjero dizaino lyderių!

MADINGIAUSI SPALVŲ DERINIAI SU "COLOR NOW 2016" (3)

Be spalvų nėra gyvybės. Įneškite į kasdienybę daugiau spalvų jau nuo šiandien! Spalvos interjere ne tik dailiai pakeis Jus supančią aplinką, bet ir taps puikiu įkvėpimo šaltiniu. Pasinerkite į interjero spalvų įvairovę ir raskite sau tinkamiausią spalvą kartu su COLOR NOW 2016.

Kaip tinkamai priderinti baldus prie kambario spalvos (1)

Spalvų derinimas dažnai būna traktuojamas kaip savotiška meno forma. Tačiau visa tai nėra taip sudėtinga. Šiame straipsnyje pateiksime patarimus, kurie padės jums pasiekti trokštamą spalvų harmoniją, kuomet baldus derinate su kambariu.

Specialistų gudrybės: kaip išsirinkti ir suderinti spalvas

Parinkti spalvą sienų dažymui yra vienas svarbiausių sprendimų remonto metu. Sumaniai priderintas atspalvis gali padidinti kambario erdvę, o neapgalvotas sprendimas – sumažinti ir sudarkyti interjerą. Taip pat svarbu parinkti spalvą pagal kambario paskirtį ir jame gyvenančio asmens charakterį, nes naujoji spalva lydės kiekvieną dieną. Patarimais dalinasi „Vivacolor“ dažų ekspertas Rokas Vičkus.

GALERIJA: modernus retro pavasaris

Kiekvieną pavasarį atgimstanti gamta įkvepia norą atsinaujinti. Namų tekstilė, sienų dekoro medžiagos yra tie interjero „drabužiai“, kuriais lengviausia keisti svetainės, miegamojo ar bet kurios kitos erdvės nuotaiką.

Ekscentriškos provokacijos sukūrimas namuose

Vieną dieną tiesiog paaiškėja, kad reikia dramatiško supurtymo (nesvarbu, asmeniniame gyvenime ar asmeninėje erdvėje). Išblukusios spalvos lauke ir namie varo nuobodulį (arba dar blogiau). Ar tik ne metas prisiminti poparto stiliaus dekorą, kupiną spalvingų kontrastų, nestandartinių formų ir kūrybiškų sprendimų?

9 faktai apie žalią spalvą, kurių galbūt nežinojote (3)

Žalia spalva yra viena populiariausių. Tačiau ji sunkiai prasiskynė kelią į tendencijų viršūnę.

„Skaliko dantys“: dinamiškas ir kontrastingas ornamentas

Žaismingas „skaliko dantų“ ornamentas dosniai mirga ant podiumų ir interjeruose, jau keleri metai jis vėl mėgstamas ne tik mados namų dizainerių, bet ir baldų, apdailos medžiagų ir aksesuarų gamintojų. Žiemą dar dažniau pastebime šį raštą – gal todėl, kad asocijuojasi su šiltu vilnoniu audiniu (išaustas jis ir pradėjo savo kelią – vingiuotą, bet vis sugrąžinantį į populiarumo aukštumas).

Sužinokite, kokia viena ryškiausių šių metų interjero mados krypčių

Viena ryškiausių šių metų interjero mados krypčių – naujasis paprastumas, apjungiantis industrinio dizaino ir ekologijos elementus. Gražu tai, kas iš pirmo žvilgsnio paprasta ir gruboka. Į pirmą planą iškyla ne spalvų ir formų dermė, bet emocija, kurią kuria visas interjeras.