Specialiai iš Čekijos: šeichai ir sultonai prabangius stiklo gaminius atranda visai netoli Lietuvos

Greičiausiai ne vienam Arabijos pusiasalis asocijuojasi su neregėtais turtais, prabanga, auksu ir išskirtiniais valdovų norais, kurie bet kokia kaina yra išpildomi. Ne veltui turtingiausių pasaulio monarchų gretose dominuoja būtent Arabijos šeichai, karaliai ir kiti valdytojai. Jie demonstruoja savo turtus ne tik viešoje erdvėje, bet ir asmeninėje. Rūmų, kuriuose gyvena šeichai ir karaliai, interjeras tviskėte tviska prabanga.
© Asmeninis archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tokiame interjere būtinai pamatysite auksą, brangiausius audinius, arabeskas, solidžias spalvas ir gausybę puošybos elementų, pagamintų rankomis. Amatininkus ir jų unikalius dirbinius arabai labai vertina, kuo daugiau meistro darbo įdėta, tuo daugiau atseikėjama ir interjero puošmenai: tūkstančiai, dešimtys tūkstančių ar net šimtai.

Arabų estetikai pritaikyti stiklo dirbiniai, ištapyti aukso spalvos arabeskomis
Arabų estetikai pritaikyti stiklo dirbiniai, ištapyti aukso spalvos arabeskomis
© Gamintojo archyvas

Viena interjero detalių, kuriai neabejinga veikiausiai dauguma Arabijos pusiasalio galingųjų – prabangūs, auksu dengti stiklo ir krištolo dirbiniai, nuo įvairiausių vazų, taurių iki indų rinkinių.

Vazos, išformuotos stiklo pūtiku, spalvų kombinacijos išgautos gamybos proceso metu lipdant skirtingų spalvų stiklo mases
Vazos, išformuotos stiklo pūtiku, spalvų kombinacijos išgautos gamybos proceso metu lipdant skirtingų spalvų stiklo mases
© Gamintojo archyvas

Išskirtinius stiklo gaminius šeichai randa ne taip ir toli Lietuvos – Čekijoje, čia stiklo tradicijos siekia net XIII a., dirbinių gamybos paslaptys šimtmečiais perduodamos iš kartos į kartą.

Čekų gaminami stikliniai indai ir interjero detalės – unikalūs, kiekvienas fabrikas bėgant metams sukūrė naujas gamybos ir dekoravimo technikas, išskirtinius marginimus ir spalvų variacijas. Prieš 500 metų, Čekiją valdant imperatoriui Rudolfui II, stiklo dirbinių puošybai pritaikyta graviravimo technika – įvairiausių ornamentų ir piešinių raižymas ant stiklo ir krištolo. Beje, čekiškas krištolas pradėtas gaminti prieš keturis šimtmečius, neilgai trukus jis populiarumu nustelbė garsųjį Venencijos krištolą.

Krištolo graviravimas reikalauja ypatingos amatininko atidos, kruopštumo ir kantrybės, rankomis nepriekaištingai išraižyti smulkiausias detales gali retas meistras. Šie krištoliniai rankų darbo stebuklai itin masina arabų valdovus. Sakoma, kad Čekijoje šeichų favoritai – graviruoti stiklo dirbiniai, dengti auksu arba gaminti iš ypač sunkiai išgaunamų stiklo spalvų, pavyzdžiui, rubino raudonos. Stiklo pasaulyje spalvos kuriamos cheminių elementų receptūromis, kai sumaišomi tam tikri elementų kiekiai – vos kurio per daug arba per mažai ir spalva sugadinta. Kad stiklas įgytų rubino raudonį, vienas iš spalvos mišinio ingredientų yra 24 karatų auksas, tad dirbinio vertė pakyla dar jo nė neišpuošus.

Rankomis ištapyta taurė, fabrikas - Egermann
Rankomis ištapyta taurė, fabrikas - Egermann
© Gamintojo archyvas

Ypatinga graviravimo technika garsėja stiklo fabrikas „Egermann“ Novy Boro mieste Čekijoje. Jį įkūrė stiklo ekspertas, verslininkas ir išradėjas Friedrichas Egermannas.

Graviruoti tamsiai žalio stiklo indai - Egermann pagrindinis fabrikas pasaulyje naudojantis stiklo puošybai žalią spalvą
Graviruoti tamsiai žalio stiklo indai - Egermann pagrindinis fabrikas pasaulyje naudojantis stiklo puošybai žalią spalvą
© Gamintojo archyvas

1832 m. F. Egermannas išrado techniką, kaip stiklui suteikti sodrią raudoną spalvą, laimėjo galybę apdovanojimų ir išgarsino Bohemijos regiono stiklo gamintojus. Dar ir šiandien kompanija „Egermann“ paslaptyje saugo technologiją, pagal kurią gaminami jų išskirtinio raudonio krištoliniai dirbiniai.

Išskirtiniai Egermann gaminiai, puošti aukso ir sidabro kombinacija, ištapyti rankomis
Išskirtiniai Egermann gaminiai, puošti aukso ir sidabro kombinacija, ištapyti rankomis
© Gamintojo archyvas

„Egermanno“ fabriką dažnai pasiekia Arabijos valdovų užgaidos. Specialiai Omano sultonui šis fabrikas pagamino vienetines daugiau nei metro aukščio vazas, ištapytas rankomis arabiško stiliaus ornamentais ir dengtas auksu.

<span style="color: #ff0000;">Specialiai iš Čekijos:</span> šeichai ir sultonai prabangius stiklo gaminius atranda visai netoli Lietuvos
© Asmeninis archyvas

Kiek galėtų kainuoti tokia vaza, „Egermanno“ atstovai nutyli, tačiau parodo panašią raudono krištolo, nuo-iki raižytą sudėtingais piešiniais. Pastarosios kaina – 8 tūkst. eurų, o sultonui sukurtos vazos dėl savo unikalumo bent kelis kartus brangesnės. Į Omaną iškeliavusių vazų kainą kilstelėjo ne tik daugybė darbo valandų, bet ir pagal specialų užsakymą sukurti raštai, kuriais papuoštos tik šios vazos. Daugiau tokių raštų nepamatysite nė ant vieno gaminio.

Klasikinės Egermann vazos, tapytos rankomis
Klasikinės Egermann vazos, tapytos rankomis
© Gamintojo archyvas

Vienas klientas iš Indonezijos kartą išpirko daugiau nei pusę krištolo dirbinių, esančių „Egermanno“ fabrike. Parduotuvėje beliko vos keli indų rinkiniai ir interjero puošmenos, visa kita kartu su naujuoju šeimininku iškeliavo už vandenyno. Tiesa, verslininkas iš Indonezijos gaminius pirko ne savo namų interjerui, o viešbučiams ir jam priklausančioms parduotuvėms.

Vieni brangiausių Egermann gaminių pagaminti iš kelių specialiai išpjaustytų stiklo sluoksnių, rankomis dekoruoti tikru auksu
Vieni brangiausių Egermann gaminių pagaminti iš kelių specialiai išpjaustytų stiklo sluoksnių, rankomis dekoruoti tikru auksu
© Gamintojo archyvas

Tai jau ne pirmas prekeivio apsilankymas šiame stiklo fabrike – čia jis apsiperka nuolat. Pasirodo, istorinę vertę turinčių krištolo dirbinių paklausa Indonezijoje, kaip ir arabų kraštuose, itin didelė.

Krištolo gaminiai, dengti emale ir auksu
Krištolo gaminiai, dengti emale ir auksu
© Gamintojo archyvas

Daugiau išskirtinių dirbinių - šioje galerijoje:

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dizaino ABC

5 įkvepiantys instagramo interjero dizaino puslapiai

Ieškoti idėjų savo namų interjerui galima įvairiausiose vietose. Įkvėpimo šaltiniu gali tapti gamta, menas, mada ir pan. Visgi dažniausiai dizaino sprendimų ieškome interneto platybėse. Siūlome susipažinti su 5 įkvepiančiomis instagramo paskyromis.

Vilniuje kviečia pirmą kartą rengiamas nemokamas dizaino ir meno renginys „Lokacija“

Liepos 14 dieną į Vilniaus Rotušės aikštę atėję miesto gyventojai ir svečiai pateks į unikalaus formato dizaino ir meno įvykį „Lokacija“.

Vasaros dekoro sprendimai: subtilumo ir praktiškumo dialogas

Vonios kambariuose šiemet vyrauja ergonomiški sprendimai ir kuo labiau stimuliuojami pojūčiai. Tai atsipalaidavimo ir sveikatingumo zona, kurioje akcentuojamas formų lengvumas ir gamtos motyvai.

5 dizaino programėlės, kurios įkvėps pokyčiams namuose

Interjero dizaino pokyčiai nuosavuose namuose paprastai yra itin geidžiami, tačiau nemažai investicijų reikalaujantys. Tad prieš priimant bet kokius svarbius dekoro sprendimus, visada norisi jaustis užtikrintai. Pristatome 5 mobilias programėles, kurios padės apsispręsti renkantis interjero spalvų paletę, erdvės išplanavimą, baldus ir pan.

Balkonai iš sandėliukų virsta poilsio oazėmis: 3 patarimai, kaip susikurti jaukią aplinką

Interjero specialistai pastebi, kad šiandien balkonai, į kuriuos anksčiau keliaudavo namų spintose nebetelpantys daiktai ar dviračiai, vis dažniau tampa poilsio oazėmis. Interjero ir baldų prekybos centro „Domus galerija“ ambasadoriai – „IDAS“ interjero dizainerės Vaida Kandratavičiūtė ir Kristina Balaišytė pateikia rekomendacijas, kaip susikurti jaukią poilsio erdvę net ir mažiausiame balkone.

Būdai, kurie padės sukurti amžinai vasarišką interjerą

Keli taikliai parinkti spalviniai akcentai, gyvi augalai ir natūraliai šiltos tekstūros gali jūsų namus papildyti vasarišku charakteriu, kuris neišblės ištisus metus. Kadangi mūsų krašte saulėtų ir šiltų dienų būna visai nedaug, pristatome keletą būdų, kurie padės įsileisti tropikų dvasios į savo būstą.

Interjero dekoratorės patarimai, kaip praplėsti namų erdvę (1)

Turbūt dauguma naujakurių patvirtintų, kad būsimuose svajonių namuose svarbus kiekvienas kvadratinis metras. Jei būstas erdvus, problemų įsirenginėjant galima išvengti, tačiau ypač maži verčia pasukti galvas. Todėl interjero specialistai itin dažnai sulaukia klientų klausimo: kaip sukurti įvaizdį, kad vietos namuose atrodytų daugiau nei yra iš tikrųjų?

Dizaino klasika: sėdmaišis, kuris sužavėjo hipius

Tai buvo 1968-aisiais: hipių judėjimas įsisiūbavęs visu pajėgumu, siekis laužyti nusistovėjusias taisykles tiesiog sklandė ore. Trys jauni dizaineriai iš Turino Piero Gatti, Cesare Paolini ir Franco Teodoro pasibeldė į nekonformistinį dizainą vertinančio ir Italijos baldų gamybos kompanijai vadovaujančio Aurelio Zanottos duris.

Betono plokštė vietoj stalo: idėjos industrinio stiliaus gerbėjams

Baltai dažytų plytų sienos, matomos ventiliacijos angos, nebaigtos įrengti patalpos jausmas – tai tik keli pramoninio interjero požymiai. Toks stilius labiausiai tinka lofto tipo būstuose, įrengtuose buvusios gamyklos patalpose, garaže, senoje užmiesčio namo dalyje. Tačiau, net jei jūsų būsto interjeras klasikinis, niekas nedraudžia jame pritaikyti pramoninio stiliaus elementų.

Baldas, kuris iš namų išstumia kėdes: kodėl jį vis labiau mėgstame

Sėdmaišis – toks paprastas baldas, jame patogu išsidrėbti ir pajusti visišką atsipalaidavimo laisvę. Tobulo komforto idėja paperka labiausiai. Bet ir radikalus dizainas vertas aplodismentų – juk sėdmaišio konstrukcija ignoruoja taisykles ir tradicijas.