Japoniškas tvarkos palaikymo menas, kuris palengvins jūsų kasdienybę

Ar esate pastebėję, kaip gera leisti laiką tvarkinguose, nereikalingais daiktais neapkrautuose namuose? Kur papuola išmėtyti naudojami daiktai erzina ir kelia papildomą stresą, kurio namų erdvėje turėtų būti kuo mažiau. Kviečiame susipažinti su japonišku tvarkymosi menu, kuris gali palengvinti jūsų kasdienybę.
© Unsplash

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Marie Kondo yra tvarkos palaikymo konsultantė, kuri savo knygos „Tvarkingų namų stebuklas: japonų menas tvarkytis“ pagalba palytėjo milijonų žmonių gyvenimus. Šioje knygoje M. Kondo atskleidžia paslaptis, kaip švarinti namus ir kurti tvarką ne tik savo namuose, bet ir gyvenimuose.

Knygoje pateikiamas radikalus, dviejų dalių tvarkos namuose palaikymo procesas. Pirmas etapas – apsisprendimas, kurie namų objektai yra tikrai reikalingi ir teikiantys džiaugsmą. Nereikalingus daiktus, jiems padėkojus, reikia paleisti (išmesti, atiduoti arba parduoti). Antrasis etapas – namuose likusius, džiaugsmą teikiančius daiktus erdvėje išdėlioti reikia taip, kad jie visada būtų lengvai pasiekiami ir gerai matomi. Tik tokiu būdu, pasak M. Kondo, bus galima pasiekti namų buities nirvaną ir pamiršti ilgą ir nuobodų tvarkymąsi savaitgaliais.

Nuo ko pradėti?

Atsikratyti senais nereikalingais daiktais nėra lengva užduotis – procesas ilgas ir reikalaujantis pastangų. Taip pat šio proceso metu visada susiduriame su nostalgišku prisirišimu prie daiktų, kuris pasunkina šį ir taip nelengvą darbą.

M. Kondo pirmasis patarimas yra imti rūšiuoti ir švarinti namus ne pagal kambarius, o pagal kategorijas. Ji pataria pradėti nuo drabužių, nes prie jų esame mažiausiai prisirišę, tada keliauti prie knygų, vėliau prie fotografijų ir t.t.

Paėmus daiktą į rankas, reikia užduoti vieną vienintelį klausimą – „ar šis daiktas man teikia džiaugsmą?“. Namuose reikia palikti tik tuos objektus, kurie iš tiesų yra reikalingi ir skleidžia teigiamas emocijas.

Tvarkos palaikymas spintoje

Drabužiai dažnai būna sugrūsti į spintą taip, kad apie kai kuriuos iš jų tiesiog užmirštame. M. Kondo siūlo į stalčius drabužius sulanksčius dėti vertikaliu būdu. Taip sudėti rūbai visada bus matomi ir neužmiršti. Beje, taip sulankstyti drabužiai geriau ir ilgiau išlaiko savo formą.

"One of the best things I did for myself last year was get organized. I’m not talking about going to Target in January and buying all the bins and organizing totes. Last year I read The Life Changing Magic of Tidying Up and implemented the KonMari organizing method throughout my entire house. ⠀ ⠀ I can honestly say that getting my house in order was one of the best uses of my time last year. This January I do not feel the need to declutter or organize- because it’s already been done!"⠀ ⠀ Thank you for sharing, @britcrawl! ⠀ ⠀ What was one thing you did last year that made a difference, and what is one thing you will do in 2018 to make an even better difference? ⠀ ⠀ #konmari #konmarimethod #sparkjoy #organized #declutter #declutteryourlife #tidy #organizetheworld

A post shared by Marie "KonMari" Kondo (@mariekondo) on Jan 2, 2018 at 9:17pm PST

Drabužiai spintoje turėtų būti sudėti taip, kad visas tam sezonui skirtas garderobas būtų gerai matomas. Juos rūšiuoti reikėtu pagal rūšį bei spalvą. Ant pakabų laikomis drabužiai turėtų būti sukabinti nuo ilgiausio iki trumpiausio drabužio (iš kairės į dešinę).

Tvarkos palaikymas virtuvėje

Maisto produktai paprastai yra parduodami ryškiose pakuotėse, kurios sukrautos į lentynas pripildo namus nereikalingo chaotiškumo.

M. Kondo sako, kad tokios pakuotės kuria informacijos triukšmą, kurio galima atsikratyti perpilus produktus į neutralius, vienodus indelius, kurie sudėti į lentynas suteikia tvarkos ir harmonijos jausmą.

Tvarkos palaikymas darbo kambaryje

Darbo kambario erdvė turėtų įkvėpti darbams ir padėti juos nudirbti, tad ji turi būti tvarkinga ir kartu turėti visus darbui reikalingus įrankius.

Tvarkos sukūrimui galima pasitelkti vertikalius, daiktų laikymui skirtus laikiklius prikabinamus prie sienos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dizaino ABC

5 patarimai, į ką atsižvelgti renkantis fotelį

Foteliai interjere paprastai atlieka du vaidmenis. Pirma, fotelis – tai funkcionalus baldas, kuris pasitarnauja kaip poilsio kampelis skirtas knygos skaitymui arba televizoriaus žiūrėjimui. Antra – tai akcentinis baldas, kuris savo forma, spalva bei tekstūra gali gražiai praturtinti interjerą. Šiame tekste pateikiame keletą patarimų, kaip išsirinkti patogų ir estetišką fotelį.

3 dizaino kritiko patarimai, ką būtina nuveikti parodoje Milane

Ir taip jau dešimt metų – balandžio viduryje atsakingai renkiesi patogią avalynę ir kelis kartus dažniau tikrini orų prognozes – Milane balandžio viduryje pavasaris jau siautėja lyg kokį birželio mėnesį Lietuvoje.

Interjero aksesuarai – paprastas būdas sukurti pasirinktą erdvės charakterį

Interjero aksesuarai – tai vienas paprasčiausių būdų suteikti namų erdvei charakterio bei užbaigtumo jausmo. Augalai, meno kūriniai, suvenyrai iš kelionių ir kitos panašios detalės pasakoja namų ir jų savininkų istoriją. Šiame tekste pristatysime pačius svarbiausius interjero akcentus bei aptarsime dekoravimo jais subtilybes.

Interjero dizaino instagramo profiliai, kurie įkvėps namuose susikurti pavasarišką nuotaiką

Tęsiame naują straipsnių seriją, kuria dalinsimės kiekvieną mėnesį. Instagramo platforma jau seniai įtraukusi įvairaus amžiaus ir specialybių auditoriją, tad pats metas iš jos pasisemti idėjų ir dizaino srityje.

Dekoratorės patarimai, kaip sukurti pozityvia energija trykštantį velykinį namų dekorą

Velykos – meilės ir vilties kupina šventė, kurios pozityvumu norisi nuspalvinti ir savo namų erdvę. Kadangi ši pavasariu dvelkianti šventė jau čia pat, pasiteiravome dekoratorės Elenos Survilienės (švenčių dekoravimo ir organizavimo studijos „ArtiŠokas“ įkūrėjos), kaip Velykoms paruošti savo namus.

Interjero dizainerės patarimai: ką reikia žinoti įsirengiant savo būstą

Būsto įrengimas yra įdomus, tačiau daug laiko atimantis užsiėmimas – prieš kuriant jaukius namus reikia ne tik išsiaiškinti savo poreikius bei galimybes, bet ir sužinoti, ką siūlo prekybininkai bei šios srities meistrai. Būtina pasidomėti viskuo: funkciniu patalpų planavimu, baldų projektais, medžiagų parinkimu, interjero apdailos detalėmis, spalvų derinimu, apšvietimo galimybėmis bei kitais būstą tobulinančiais sprendimais. Interjero dizainerė, architektė bei „Novarchis“ studijos įkūrėja Ona Januškevičiūtė pastebi, kad lietuviai vis daugiau dėmesio skiria savo namų jaukumui, tad investicijų į būsto apdailą negaili.

Klasikinis dizainas: pamatinės vertybės, kurios yra aktualios visiems

Klasikinis interjero dizainas, dar vadinamas tradiciniu interjero dizainu, dėl savo elegancijos bei patogumo turi nemažą ištikimų gerbėjų ratą. Tačiau šiuolaikiniam žmogui, kuris vertina minimalumą, šis stilius gali pasirodyti pernelyg prabangus arba nefunkcionalus. Pristatome keletą klasikinio interjero stiliaus pamatinių vertybių, kurios gali būti aktualios įvairios stilistikos namuose.

Svečiuose pas skandinavų dizaineres: ko galima pasimokyti iš jų kuriant interjerą?

Madingiausių metų spalvų kolekcijos įkvėptos interjero dizainerės Laura Raiha ir Susanna Vento dalinasi savo interjero pokyčiais.

Intuityvus blizgesio poreikis – iš kur jis?

„Namą stačiau atskiromis dalimis, vadovaudamasis tik esamais konkrečiais poreikiais. Tik vėliau pamačiau, kaip visos dalys susijungė į prasmingą pavidalą ir tapo psichinės visumos simboliu. Bolingene aš jaučiuosi gyvenąs patį tikriausią savo gyvenimą, kur viskas atitinka mano esmę.“ Ar esate girdėję šią Karlo Gustavo Jungo citatą?

PRIEŠ ir PO: prieškambario eksperimentai, kurie įrodo, kad verta rinktis ne vien baltą

Nina Bruun – garsi danų interjero dizaino tendencijų diktuotoja, ne vieną apdovanojimą pelniusi interjero spalvų ir tendencijų analitikė – tikina, kad spalvos ne tik suteikia namams išskirtinumo, bet ir atskleidžia šeimininkų individualumą, bei pataria, kaip jas pritaikyti savo namuose.