Dizaino klasika: drąsus protestas

Gėlėtą raštą įsileisti į namus nedrąsu ne tik mums, net ir gamintojai kartais būna įtariai nusiteikę jų atžvilgiu. Vieno žinomiausių raštų pasaulyje – „Unikko“ – istorija (o gal legenda) išskirtinė, nes atsirado jis todėl, kad tekstilę gaminančios kompanijos savininkė liepė dizaineriams nekurti gėlėtų raštų. Bet gerai, kad ne visi kūrėjai nori paklusti nurodymams...
© Gamintojo archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Taip atsirado „Unikko“

1951 metais Suomijoje įsigijusi tekstilės kompaniją (dabartinę „Marimekko“) Armi Ratia siekė, kad tekstilės raštai būtų ryškūs ir išskirtinai modernūs. Ji viešai ir kategoriškai pareiškė, kad gėlėtų audinių niekada negamins ir uždraudė kompanijos dizaineriams naudoti floristinius motyvus. Pasak vienos versijos, taip nusprendė, nes laikė juos pernelyg senamadiškais ir labai moteriškais, pasak kitos, dėl to, jog tikros gėlės tokios nuostabios, kad negali būti naudojamos kaip motyvas. Šiam reikalavimui pasipriešino viena ryškiausių kompanijai dirbusių dizainerių Maija Isola, pasiryžusi įrodyti, kad bosė neteisi, ir 1964 metais sukūrė aštuonių gėlėtų raštų („Unikko“ buvo vienas jų) seriją. Raštai pasirodė tokie išskirtiniai, kad Armi Ratia pamiršo savo nuostatą, įvertino dizaino grafiškumą bei novatoriškumą ir iš karto įtraukė juos į „Marimekko“ kolekciją. Taip atsirado „Unikko“ (suomių kalba pavadinimas reiškia „aguona“).

Sukurtas pačiu laiku

Kartą pamačius šį raštą sunku pamiršti – tokia žavi yra minimalistinė jo geometrija, apskaičiuotas natūralumas ir spalvų sprogimas. Netaisyklingos formos aguonų žiedlapiai, sodri rožinė, skaisčiai raudona ir juoda spalvos baltame fone tiksliai atspindėjo radikalią to laikmečio – XX amžiaus septintojo dešimtmečio – nuotaiką: didėjantį optimizmą Europai atsigavus po pokario vargų, įsibėgėjantį hipių – gėlių vaikų – judėjimą ir pagreitį įgaunančią vadinamąją „flower power“ erą.

Dizaino klasika: drąsus protestas
© Gamintojo archyvas

Vizitinė kortelė

Maija Isola (1927–2001) – žymi Suomijos tekstilės raštų dizainerė. Jos kūriniai eksponuoti garsiausiuose pasaulio muziejuose. Dizainerė kompanijai „Marimekko“ kasmet sukurdavo 8–10 raštų dizainus (iš viso apie 500) ir geriausiai žinomas yra „Unikko“. Beje, menininkės duktė ir anūkė taip pat dirba dizainerėmis toje pačioje kompanijoje.

Kaip išgarsėjama...

Nors „Unikko“ raštas buvo populiarus, tačiau sėkmingai parduoti tekstilės nesisekė, nes niekas nežinojo, kaip tokias drąsias gėles derinti... Tik kai iš audinio pasiūtos paprastučio dizaino suknelės buvo pademonstruotos madų šou, minia jas išgraibstė tiesiog nuvilkusi nuo manekenių. O kai Jackie Kennedy nusipirko septynias „aguonines“ sukneles ir su viena jų pozavo žurnalo viršeliui, prasidėjo tikras bumas...

Vis dar žaismingas ir jaunatviškas

Nesenstantys raštai nėra itin dažnas reiškinys, tačiau „Unikko“ – išimtis, atšventusi pusšimčio metų jubiliejų. Radikaliai paprastos, dramatiškai išdidintos asimetriškos Maijso Isolos aguonos buvo tik raudonos ir mėlynos, dabar kuriamos kolekcijos papildomos naujomis spalvomis. Ir atrodo vis taip pat efektingai – tiek „rūgščiai“ žalios ir skaisčiai raudonos, tiek juodos ir baltos spalvų.

Iš pradžių tai buvo tik tekstilės raštas, dabar jis puošia ne tik sukneles, skėčius, rankines, bet ir patalynę, pagalvėles, indus, padėklus. Ir netgi tramvajaus vagoną ar „Finnair“ lėktuvo fiuzeliažą.
Dizaineriai kartais juokauja, kad iki skausmo pažįstamos aguonos jau turėjo pabosti, kai kasdien matomos ant lietaus batų ir „iPhone“ dėklų, krepšių ir puodelių, bet taip nenutiko. „Unikko“ turi kažką nepakartojamai patrauklaus – ir visai nebūtina įvardyti tai žodžiais...

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dizaino ABC

Interjero dizaino instagramo profiliai, kurių verta nepraleisti pro akis

Tęsiame naują straipsnių seriją, kuria dalinsimės kiekvieną mėnesį. Instagramo platforma jau seniai įtraukusi įvairaus amžiaus ir specialybių auditoriją, tad pats metas iš jos pasisemti idėjų ir dizaino srityje.

5 dizaino pamokos, kurių galite pasimokyti iš industrinio interjero stiliaus

Nors industrinis interjero stilius paprastai yra siejamas su lofto tipo būstais, šiandien šį stilių pamėgo ir kiti miestų gyventojai: individualių namų bei daugiabučių savininkai. Šio interjero stiliaus išpopuliarėjimą galima sieti su žmonių noru perkelti dalį miesto aplinkos į namų vidų ir taip sukurti vizualinę harmoniją tarp vidaus ir išorės. Nors industrinio dizaino estetika gali patikti ne visiems, tačiau yra keletas pamokų, kurių tikrai verta pasimokyti iš šio stiliaus.

Ar žinote, kokia IKEA parduotuvė pripažinta geriausia pasaulyje?

Šiemet IKEA Vilnius buvo pripažinta geriausia 2017 metų IKEA parduotuve pasaulyje. Anksčiau Vilniuje esanti IKEA parduotuvė dvejus metus iš eilės buvo nominuota į geriausių IKEA parduotuvių pasaulyje penketuką (TOP 5).

Septynios 2018 metų namų dekoro tendencijos

Interjero dekoro tendencijos yra labai nepastovios: vieną dieną visur matome prancūziškos eglutės raštus ir dekoracijas su flamingais, o kitą dieną visa tai jau būna įtraukta į nusibodusių dalykų sąrašą. Jei nenorite, kad jūsų butas atrodytų kaip „Instagram“ svetainės klišė, labai svarbu domėtis, kurie dizaino elementai aktualūs, o kurie jau pasenę. Paprasčiausias būdas tai padaryti – pasidomėti tuo, kas populiaru „Pinterest“ svetainėje.

Specialiai iš Frankfurto: interjero tendencijos 2018 m. – kokie pokyčiai laukia

Praėjusiais metais namus puošėme naujais kambariniais augalais, netikėtais spalvų deriniais ir kūrėme gamtos atmosferą viduje, o šiais metais bus aktualios kitokios patalpų dizaino tendencijos. Iš vasario 9-13 d. vykusioje parodoje Frankfurte (Vokietijoje) „Ambiente“ atvežėme naujų impulsų.

Dizaino klasika: žaismingas aksesuaras vaikams ir vaikystės nepamiršusiems

Ir „Eames Elephant“, ir „Puppy“ vieni garsiausių pasaulyje dizainerių kūrė galvodami apie vaikus ir įsivaizduodami, kad šiems bus smagu su jais žaisti. Bet tai, ką sugalvoja genialūs menininkai, niekada netelpa į siaurus rėmus. Nes ir suaugusiesiems reikia žaislų.

Kas žinoma apie garsųjį architektą, suprojektavusį Vilniaus katedrą ir rotušę?

Daugiausiai istoriografijoje minimas visų laikų Lietuvos architektas - tai Laurynas Gucevičius (1753–1798). Tačiau kodėl būtent jis sulaukė tiek dėmesio ir tapo žymiausiu architektu, nors iki šių dienų išliko nepakitę tik du neabejotinai jo autorystės objektai – Vilniaus katedra ir Rotušė?

Interjero dizaino instagramo profiliai, kuriuos įdomu sekti

Tęsiame naują straipsnių seriją, kuria dalinsimės kiekvieną mėnesį. Instagramo platforma jau seniai įtraukusi įvairaus amžiaus ir specialybių auditoriją, tad pats metas iš jos pasisemti idėjų ir dizaino srityje.

Sienų dekoravimo būdai, į kuriuos verta pažvelgti iš naujo

Šis straipsnis aktualus visiems, kurie turi susikūrę savo namus, bet vis tiek galvoja, kad jiems kažko dar trūksta. Namų interjero tinklaraščio „Homy Ideas“ autorė Jūratė Gulko dalinasi savo praktiškomis įžvalgomis.

10 idėjų, kaip dekoruoti namus žiemą

Šventėms pasibaigus, žiema tęsiasi dar beveik tris mėnesius. Nukabinus kalėdinius papuošimus namai gali atrodyti nykokai. Pateikiame dešimt idėjų, kaip namus papuošti po švenčių, kad juose būtų jauku, šviesu ir malonu.