Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?

Ši japonų koncepcija gali atskleisti paslaptį, kaip atrasti ilgaamžiškumą ir gyvenimo tikslą, rašo elledecor.com.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jūs jau greičiausiai pažįstami su populiariu terminu „hygge“. Tai daniška gyvenimo būdo tendencija, dėl kurios amerikiečiai pastaraisiais metais kraustosi iš proto.

Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?
© Shutterstock

Tačiau jeigu susisupę į storais virbalais megztą apklotą ir valgydami pyragaičius nesijaučiate savo rogėse, galbūt laimės paslaptį rasite japoniškoje „ikigai“ koncepcijoje?

Sujungus japoniškus žodžius iki, reiškiantį gyvenimas, ir gai, reiškiantį vertę ar vertybę, „ikigai“ iš esmės yra gyvenimo tikslo atradimas.

„Ikigai“ galima versti kaip „priežastis būti“ – tai yra tai, kas kiekvieną rytą jus pakelia iš lovos“, – leidinyje „The Guardian“ rašė knygos „Ikigai: The Japanese Secret to a Long and Happy Life“ (angl. Ikigai: japoniška ilgo ir laimingo gyvenimo paslaptis) bendraautorius Hectoras Garcia.

Turint omenyje tai, kad Japonija garsėja kaip ilgiausiai gyvenančių žmonių šalis – pasak šalies Sveikatos, darbo ir gerovės ministerijos, moterų amžiaus vidurkis siekia 87, vyrų – 81 metus – „ikigai“ taip pat gali būti ir ilgaamžiškumo paslaptis.

Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?
© Shutterstock

Kai atrasti savąjį „ikigai“

„Ikigai“ dažnai asocijuojama su Veno diagrama, kai iš dalies sutampa štai tokie elementai:
ką jūs labai mėgstate;
kame jums sekasi;
ko reikia pasauliui;
už ką jums gali būti mokama.

Tai, kur randate šių keturių punktų susikirtimą, ir yra jūsų „ikigai“. Jeigu jūs jau išėjote į pensiją, galite atmesti punktą „už ką jums gali būti mokama“ ir iš likusių trijų atrasti savo „ikigai“.

Tiesą sakant, apmokamas darbas gali neturėti nieko bendro su „ikigai“. Centrinės mokslinių tyrimų tarnybos 2010 metais vykdytame tyrime dalyvavo du tūkstančiai Japonijos vyrų ir moterų, ir tik 31 procentas respondentų savo darbą įvardijo kaip savo „ikigai“. Daug Japonijos pensininkų, palikę darbą daug daugiau prasmės atranda savo pomėgiuose, kurie ne tik palaiko jų aktyvumą, bet ir suteikia jų gyvenimams prasmės pojūtį pabaigus karjerą.

Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?
© Shutterstock

Pagalvokite apie savo „tėkmę“

Galite sudarinėti aukščiau išvardintų keturių elementų sąrašus ir aiškintis, kas yra visų jų susikirtimo taške, tačiau „ikigai“ galima aptikti ir daug paprasčiau – tiesiog sustabdykite save dienos eigoje ir paklauskite: kodėl tai darau?

„Kai įžengiame į „tėkmės“ būseną, prarandame einančio laiko nuovoką, – leidiniui „The Independent“ aiškino iš Barselonos kilęs H. Garcia, Tokijuje pragyvenęs trylika metų. – Ar jus kada nors taip įtraukė užduotis, kad pamiršote gerti ir valgyti? Kokia tai užduotis buvo? Atkreipkite dėmesį į tas akimirkas, kai pasiduodate tėkmei – jose gali slypėti jūsų „ikigai“.“

Kai pastebėsite, kokias užduotis atliekate „tėkmės“ būsenoje, stenkitės pakeisti savo gyvenimą taip, kad susitelktumėte į jums reikšmingesnius dalykus.

„Pavyzdžiui, sustiprėjau savo kasdieniame darbe, kai pasakiau „ne“ dalykams, kurie man nepatinka ir kurie man nesiseka, ir siekiau situacijų, kai darau dalykus, kurie man labai patinka ir kurie sekasi, – toliau aiškina H. Garcia. – Taip pat skyriau daugiau laiko ir labiau atsidaviau savo pomėgiams: jogai ir fotografijai, tad mėgaujuosi jais labiau nei bet kada.“

O juo nuo to, kaip jausitės, priklauso ir jūsų namų atmosfera.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dizaino ABC

Būdai, kurie padės sukurti amžinai vasarišką interjerą

Keli taikliai parinkti spalviniai akcentai, gyvi augalai ir natūraliai šiltos tekstūros gali jūsų namus papildyti vasarišku charakteriu, kuris neišblės ištisus metus. Kadangi mūsų krašte saulėtų ir šiltų dienų būna visai nedaug, pristatome keletą būdų, kurie padės įsileisti tropikų dvasios į savo būstą.

Interjero dekoratorės patarimai, kaip praplėsti namų erdvę

Turbūt dauguma naujakurių patvirtintų, kad būsimuose svajonių namuose svarbus kiekvienas kvadratinis metras. Jei būstas erdvus, problemų įsirenginėjant galima išvengti, tačiau ypač maži verčia pasukti galvas. Todėl interjero specialistai itin dažnai sulaukia klientų klausimo: kaip sukurti įvaizdį, kad vietos namuose atrodytų daugiau nei yra iš tikrųjų?

Betono plokštė vietoj stalo: idėjos industrinio stiliaus gerbėjams

Baltai dažytų plytų sienos, matomos ventiliacijos angos, nebaigtos įrengti patalpos jausmas – tai tik keli pramoninio interjero požymiai. Toks stilius labiausiai tinka lofto tipo būstuose, įrengtuose buvusios gamyklos patalpose, garaže, senoje užmiesčio namo dalyje. Tačiau, net jei jūsų būsto interjeras klasikinis, niekas nedraudžia jame pritaikyti pramoninio stiliaus elementų.

Baldas, kuris iš namų išstumia kėdes: kodėl jį vis labiau mėgstame

Sėdmaišis – toks paprastas baldas, jame patogu išsidrėbti ir pajusti visišką atsipalaidavimo laisvę. Tobulo komforto idėja paperka labiausiai. Bet ir radikalus dizainas vertas aplodismentų – juk sėdmaišio konstrukcija ignoruoja taisykles ir tradicijas.

Paroda „Tendence 2018“: toliaregiškas žvilgsnis į ateities tendencijas

„Tendence“ paroda, kuri yra labai populiari tarp Vokietijos ir apskritai visos Europos mažmenininkų, šiemet vyks nuo birželio 30 iki liepos 3 d.

Danų laimės formulė, kurią namuose galima pritaikyti ir vasarą

Tikriausiai jau daugumai yra tekę susipažinti su daniška laimingo gyvenimo formule – „hygge“. Nors patį žodį yra gan sunku išversti į lietuvių kalbą, tačiau svarbiausia žinoti, kad į jį telpa šilumos, jaukumo ir saugumo sąvokos. Paprastai ši daniška gyvenimo koncepcija yra siejama su šaltuoju metų laikotarpiu, bet egzistuoja būdų, kaip „hygge“ principus pritaikyti namuose ir vasarą.

Interjero instagramo profiliai, kurie įkvėps įnešti į namus naujų spalvų

Tęsiame straipsnių ciklą, kuriame kiekvieną mėnesį atrandame įdomias dizaino paskyras instagramo platformoje.

Dizainerės idėjos, kaip į namus įsileisti pavasarį

Pavasarį esame natūraliai išsiilgę šviesos, šilumos, šviežumo ir gyvybės, todėl visa tai reikėtų drąsiai įsileisti į namus. Baldų ir interjero prekybos centro „Domus galerija“ ambasadorė interjero dizainerė bei architektė Rūta Jurevičienė dalijasi patarimais, kokiomis paprastomis ir nebrangiomis priemonėmis pavasarį skoningai atnaujinti interjerą.

Fengšui paslaptys: kaip į namus pritraukti laimę

Fengšui taisyklės taikomos ir architektūrai, ir interjerui, ir žmogaus gyvenimui. Senovės Kinijos išminčiai teigė, kad viskas tarpusavyje susiję nematomais siūlais, o jei norite kažką pakeisti gyvenime, pradėkite nuo permainų namuose.

7 būdai, kaip nuomojamam butui suteikti charakterio

Charakteringa, asmeniška ir stilingai dekoruota namų erdvė mus motyvuoja, stimuliuoja ir kelia geras emocijas. Būstą nuomojantis, deja, dažnai nutinka taip, kad nuomininkui nėra leidžiama daryti didesnių erdvės pokyčių. Tačiau yra keletas būdų, kaip tokiai erdvei suteikti papildomo charakterio, kuris subtiliai atspindėtų laikino gyventojo pomėgius bei skonį.