Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?

Ši japonų koncepcija gali atskleisti paslaptį, kaip atrasti ilgaamžiškumą ir gyvenimo tikslą, rašo elledecor.com.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jūs jau greičiausiai pažįstami su populiariu terminu „hygge“. Tai daniška gyvenimo būdo tendencija, dėl kurios amerikiečiai pastaraisiais metais kraustosi iš proto.

Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?
© Shutterstock

Tačiau jeigu susisupę į storais virbalais megztą apklotą ir valgydami pyragaičius nesijaučiate savo rogėse, galbūt laimės paslaptį rasite japoniškoje „ikigai“ koncepcijoje?

Sujungus japoniškus žodžius iki, reiškiantį gyvenimas, ir gai, reiškiantį vertę ar vertybę, „ikigai“ iš esmės yra gyvenimo tikslo atradimas.

„Ikigai“ galima versti kaip „priežastis būti“ – tai yra tai, kas kiekvieną rytą jus pakelia iš lovos“, – leidinyje „The Guardian“ rašė knygos „Ikigai: The Japanese Secret to a Long and Happy Life“ (angl. Ikigai: japoniška ilgo ir laimingo gyvenimo paslaptis) bendraautorius Hectoras Garcia.

Turint omenyje tai, kad Japonija garsėja kaip ilgiausiai gyvenančių žmonių šalis – pasak šalies Sveikatos, darbo ir gerovės ministerijos, moterų amžiaus vidurkis siekia 87, vyrų – 81 metus – „ikigai“ taip pat gali būti ir ilgaamžiškumo paslaptis.

Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?
© Shutterstock

Kai atrasti savąjį „ikigai“

„Ikigai“ dažnai asocijuojama su Veno diagrama, kai iš dalies sutampa štai tokie elementai:
ką jūs labai mėgstate;
kame jums sekasi;
ko reikia pasauliui;
už ką jums gali būti mokama.

Tai, kur randate šių keturių punktų susikirtimą, ir yra jūsų „ikigai“. Jeigu jūs jau išėjote į pensiją, galite atmesti punktą „už ką jums gali būti mokama“ ir iš likusių trijų atrasti savo „ikigai“.

Tiesą sakant, apmokamas darbas gali neturėti nieko bendro su „ikigai“. Centrinės mokslinių tyrimų tarnybos 2010 metais vykdytame tyrime dalyvavo du tūkstančiai Japonijos vyrų ir moterų, ir tik 31 procentas respondentų savo darbą įvardijo kaip savo „ikigai“. Daug Japonijos pensininkų, palikę darbą daug daugiau prasmės atranda savo pomėgiuose, kurie ne tik palaiko jų aktyvumą, bet ir suteikia jų gyvenimams prasmės pojūtį pabaigus karjerą.

Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?
© Shutterstock

Pagalvokite apie savo „tėkmę“

Galite sudarinėti aukščiau išvardintų keturių elementų sąrašus ir aiškintis, kas yra visų jų susikirtimo taške, tačiau „ikigai“ galima aptikti ir daug paprasčiau – tiesiog sustabdykite save dienos eigoje ir paklauskite: kodėl tai darau?

„Kai įžengiame į „tėkmės“ būseną, prarandame einančio laiko nuovoką, – leidiniui „The Independent“ aiškino iš Barselonos kilęs H. Garcia, Tokijuje pragyvenęs trylika metų. – Ar jus kada nors taip įtraukė užduotis, kad pamiršote gerti ir valgyti? Kokia tai užduotis buvo? Atkreipkite dėmesį į tas akimirkas, kai pasiduodate tėkmei – jose gali slypėti jūsų „ikigai“.“

Kai pastebėsite, kokias užduotis atliekate „tėkmės“ būsenoje, stenkitės pakeisti savo gyvenimą taip, kad susitelktumėte į jums reikšmingesnius dalykus.

„Pavyzdžiui, sustiprėjau savo kasdieniame darbe, kai pasakiau „ne“ dalykams, kurie man nepatinka ir kurie man nesiseka, ir siekiau situacijų, kai darau dalykus, kurie man labai patinka ir kurie sekasi, – toliau aiškina H. Garcia. – Taip pat skyriau daugiau laiko ir labiau atsidaviau savo pomėgiams: jogai ir fotografijai, tad mėgaujuosi jais labiau nei bet kada.“

O juo nuo to, kaip jausitės, priklauso ir jūsų namų atmosfera.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dizaino ABC

Dizaino klasika: kaip plytelės gali pakeisti bet kuriuos namus

Kai 1904 metais Niujorke buvo atidarytas metro, vargu ar kas galvojo, kad jis visame pasaulyje išgarsins keramines plyteles. Taip, jei sienos fragmentas virtuvėje virš darbastalio ar dušo zona vonios kambaryje dekoruota pailgomis baltomis keraminėmis plytelėmis, kurių ilgio ir aukščio santykis 2:1, tai ne tik gražu bei madinga, bet ir yra tiesioginė nuoroda į XX amžiaus pradžios istoriją – ne bet kokią, o Amerikos metro.

5 skandinaviško Kalėdų dekoravimo paslaptys (2)

Skandinaviškas stilius pasižymi įstabiais šventinio periodo atributais, pradedant Šiaurės pašvaiste ir baigiant snieguotomis žiemos scenomis. Taigi Šiaurės Europos šalių stilius – puikus įkvėpimo šaltinis kiekvieniems namams šiais metais. Jei jus žavi modernumas ir minimalizmas, jums būtinai patiks neįmantri spalvų paletė ir elegantiški siluetai. Vis tik skandinaviškos Kalėdos nėra vien tik grynos ir baltos. Modernus šių šalių šventinis dekoras papildomas natūraliais, visada žaliuojančiais augalais, ir prabangiomis detalėmis iš kailio. Kaip tai įgyvendinti praktiškai, pataria Justina Lazdauskaitė iš daniškų baldų salono „BoConcept“.

Interjero elementas, kuris namams suteikia jaukumo ir prabangos įspūdį (1)

Kažin ar kas drįstų ginčytis, kad dirbtinis kailis – mielo jaukumo suteikianti medžiaga, mūsų dienomis dar ir tampanti itin aktualia interjero dizaino tendencija.

Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?

Ši japonų koncepcija gali atskleisti paslaptį, kaip atrasti ilgaamžiškumą ir gyvenimo tikslą, rašo elledecor.com.

Laužome taisykles: kaip interjere derinti nesuderinamus elementus

Panašiai kaip renkantis drabužius, taip ir įsirengiant namus egzistuoja nerašytos taisyklės, kuriomis dauguma mūsų vadovaujasi. Vis dėlto dažniausiai originaliausi namai yra tokie, kuriuos įrengiant taisyklės buvo laužomos. Jei rezultatas džiugina akį, kodėl nepamėginus?

Interjeras, kuris sukurtas pagal danų laimės formulę (6)

„Hygge“ fenomenas mane užvaldė ne dėl to, kad dievinu pledukus ir arba tikiu magiška žvakių galia. Studijuodama skandinavų vikingų kultūrą ir lygindama juos su baltų, aš ir daugelis kitų autorių, pastebėjome kokio giminingo mentaliteto esame tautos. Taip buvo anksčiau, tačiau dabar atrodo, kad dizaino srityje skandinavai sugebėjo išlikti autentiškais, o mes praradome savo unikalumą. Svarstau, ar „hygge“ tinka Lietuvai ir dalinuosi savo namų interjeru, įrengtu pagal šią koncepciją.

Dizaino tendencija, kuri padės namuose susikurti ramybės oazę

2017 metai padovanojo mums visiškai naują namų interjero tendenciją. Jeigu ieškote teigiamų pokyčių savo namuose, tuomet „Lagom“ vadinamas gyvenimo būdas yra kaip tik tai, ko jums reikia. „Lagom“ yra skandinaviškas žodis, reiškiantis kaip tik reikiamą kiekį. Jeigu norite išpažinti „Lagom“ gyvenimo būdą, keliais žingsniais dalijamės šiame straipsnyje.

Keturios 2018 m. dizaino tendencijos: tradicijos susilieja su naujovėmis

Stiprėja prasmingų ir alternatyvių pasirinkimų poreikis. Pasak dizainerių, kitais metais bus koncentruojamasi į kasdienos atributus, rankų darbo daiktus, tvarumą ir nepavaldumą laikui.

Dizaino klasika: beveik nepastebimas aksesuaras

Tiesą sakant, tik atsitiktinis pastebėjimas, kad rimto Stephen‘o Bayley ir Terence Conran‘o enciklopedinio leidinio „Dizainas: matoma inteligencija“ pirmajame puslapyje šalia pavadinimo yra įdėta ne kokios nors kultinės kėdės, o paprasčiausios sąvaržėlės nuotrauka, paskatino pažvelgti į ją kitaip. Ne kaip į patogią naudoti sulankstytą vielutę, bet kaip į dizaino istorijoje garbinamą daiktą.

12 dekoravimo patarimų, kurie patobulins bet kurį kambarį

Nemanykite, kad dizaineriai turi kokią nors slaptą taisyklių knygą. Šioje srityje nėra griežtų taisyklių, ką turime daryti. Mes esame kūrybingos asmenybės, vadovaudamiesi savo intuicija, mėgstame įsivaizduoti, svajoti ir tyrinėti. Vis dėlto, egzistuoja keletas bendriausių principų, kuriais vadovaujantis visada garantuotai gausite puikų rezultatą, rašo houzz.com.