Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?

Ši japonų koncepcija gali atskleisti paslaptį, kaip atrasti ilgaamžiškumą ir gyvenimo tikslą, rašo elledecor.com.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jūs jau greičiausiai pažįstami su populiariu terminu „hygge“. Tai daniška gyvenimo būdo tendencija, dėl kurios amerikiečiai pastaraisiais metais kraustosi iš proto.

Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?
© Shutterstock

Tačiau jeigu susisupę į storais virbalais megztą apklotą ir valgydami pyragaičius nesijaučiate savo rogėse, galbūt laimės paslaptį rasite japoniškoje „ikigai“ koncepcijoje?

Sujungus japoniškus žodžius iki, reiškiantį gyvenimas, ir gai, reiškiantį vertę ar vertybę, „ikigai“ iš esmės yra gyvenimo tikslo atradimas.

„Ikigai“ galima versti kaip „priežastis būti“ – tai yra tai, kas kiekvieną rytą jus pakelia iš lovos“, – leidinyje „The Guardian“ rašė knygos „Ikigai: The Japanese Secret to a Long and Happy Life“ (angl. Ikigai: japoniška ilgo ir laimingo gyvenimo paslaptis) bendraautorius Hectoras Garcia.

Turint omenyje tai, kad Japonija garsėja kaip ilgiausiai gyvenančių žmonių šalis – pasak šalies Sveikatos, darbo ir gerovės ministerijos, moterų amžiaus vidurkis siekia 87, vyrų – 81 metus – „ikigai“ taip pat gali būti ir ilgaamžiškumo paslaptis.

Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?
© Shutterstock

Kai atrasti savąjį „ikigai“

„Ikigai“ dažnai asocijuojama su Veno diagrama, kai iš dalies sutampa štai tokie elementai:
ką jūs labai mėgstate;
kame jums sekasi;
ko reikia pasauliui;
už ką jums gali būti mokama.

Tai, kur randate šių keturių punktų susikirtimą, ir yra jūsų „ikigai“. Jeigu jūs jau išėjote į pensiją, galite atmesti punktą „už ką jums gali būti mokama“ ir iš likusių trijų atrasti savo „ikigai“.

Tiesą sakant, apmokamas darbas gali neturėti nieko bendro su „ikigai“. Centrinės mokslinių tyrimų tarnybos 2010 metais vykdytame tyrime dalyvavo du tūkstančiai Japonijos vyrų ir moterų, ir tik 31 procentas respondentų savo darbą įvardijo kaip savo „ikigai“. Daug Japonijos pensininkų, palikę darbą daug daugiau prasmės atranda savo pomėgiuose, kurie ne tik palaiko jų aktyvumą, bet ir suteikia jų gyvenimams prasmės pojūtį pabaigus karjerą.

Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“?
© Shutterstock

Pagalvokite apie savo „tėkmę“

Galite sudarinėti aukščiau išvardintų keturių elementų sąrašus ir aiškintis, kas yra visų jų susikirtimo taške, tačiau „ikigai“ galima aptikti ir daug paprasčiau – tiesiog sustabdykite save dienos eigoje ir paklauskite: kodėl tai darau?

„Kai įžengiame į „tėkmės“ būseną, prarandame einančio laiko nuovoką, – leidiniui „The Independent“ aiškino iš Barselonos kilęs H. Garcia, Tokijuje pragyvenęs trylika metų. – Ar jus kada nors taip įtraukė užduotis, kad pamiršote gerti ir valgyti? Kokia tai užduotis buvo? Atkreipkite dėmesį į tas akimirkas, kai pasiduodate tėkmei – jose gali slypėti jūsų „ikigai“.“

Kai pastebėsite, kokias užduotis atliekate „tėkmės“ būsenoje, stenkitės pakeisti savo gyvenimą taip, kad susitelktumėte į jums reikšmingesnius dalykus.

„Pavyzdžiui, sustiprėjau savo kasdieniame darbe, kai pasakiau „ne“ dalykams, kurie man nepatinka ir kurie man nesiseka, ir siekiau situacijų, kai darau dalykus, kurie man labai patinka ir kurie sekasi, – toliau aiškina H. Garcia. – Taip pat skyriau daugiau laiko ir labiau atsidaviau savo pomėgiams: jogai ir fotografijai, tad mėgaujuosi jais labiau nei bet kada.“

O juo nuo to, kaip jausitės, priklauso ir jūsų namų atmosfera.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dizaino ABC

Interjero dizaino instagramo profiliai, kurių verta nepraleisti pro akis

Tęsiame naują straipsnių seriją, kuria dalinsimės kiekvieną mėnesį. Instagramo platforma jau seniai įtraukusi įvairaus amžiaus ir specialybių auditoriją, tad pats metas iš jos pasisemti idėjų ir dizaino srityje.

5 dizaino pamokos, kurių galite pasimokyti iš industrinio interjero stiliaus

Nors industrinis interjero stilius paprastai yra siejamas su lofto tipo būstais, šiandien šį stilių pamėgo ir kiti miestų gyventojai: individualių namų bei daugiabučių savininkai. Šio interjero stiliaus išpopuliarėjimą galima sieti su žmonių noru perkelti dalį miesto aplinkos į namų vidų ir taip sukurti vizualinę harmoniją tarp vidaus ir išorės. Nors industrinio dizaino estetika gali patikti ne visiems, tačiau yra keletas pamokų, kurių tikrai verta pasimokyti iš šio stiliaus.

Ar žinote, kokia IKEA parduotuvė pripažinta geriausia pasaulyje?

Šiemet IKEA Vilnius buvo pripažinta geriausia 2017 metų IKEA parduotuve pasaulyje. Anksčiau Vilniuje esanti IKEA parduotuvė dvejus metus iš eilės buvo nominuota į geriausių IKEA parduotuvių pasaulyje penketuką (TOP 5).

Septynios 2018 metų namų dekoro tendencijos

Interjero dekoro tendencijos yra labai nepastovios: vieną dieną visur matome prancūziškos eglutės raštus ir dekoracijas su flamingais, o kitą dieną visa tai jau būna įtraukta į nusibodusių dalykų sąrašą. Jei nenorite, kad jūsų butas atrodytų kaip „Instagram“ svetainės klišė, labai svarbu domėtis, kurie dizaino elementai aktualūs, o kurie jau pasenę. Paprasčiausias būdas tai padaryti – pasidomėti tuo, kas populiaru „Pinterest“ svetainėje.

Specialiai iš Frankfurto: interjero tendencijos 2018 m. – kokie pokyčiai laukia

Praėjusiais metais namus puošėme naujais kambariniais augalais, netikėtais spalvų deriniais ir kūrėme gamtos atmosferą viduje, o šiais metais bus aktualios kitokios patalpų dizaino tendencijos. Iš vasario 9-13 d. vykusioje parodoje Frankfurte (Vokietijoje) „Ambiente“ atvežėme naujų impulsų.

Dizaino klasika: žaismingas aksesuaras vaikams ir vaikystės nepamiršusiems

Ir „Eames Elephant“, ir „Puppy“ vieni garsiausių pasaulyje dizainerių kūrė galvodami apie vaikus ir įsivaizduodami, kad šiems bus smagu su jais žaisti. Bet tai, ką sugalvoja genialūs menininkai, niekada netelpa į siaurus rėmus. Nes ir suaugusiesiems reikia žaislų.

Kas žinoma apie garsųjį architektą, suprojektavusį Vilniaus katedrą ir rotušę?

Daugiausiai istoriografijoje minimas visų laikų Lietuvos architektas - tai Laurynas Gucevičius (1753–1798). Tačiau kodėl būtent jis sulaukė tiek dėmesio ir tapo žymiausiu architektu, nors iki šių dienų išliko nepakitę tik du neabejotinai jo autorystės objektai – Vilniaus katedra ir Rotušė?

Interjero dizaino instagramo profiliai, kuriuos įdomu sekti

Tęsiame naują straipsnių seriją, kuria dalinsimės kiekvieną mėnesį. Instagramo platforma jau seniai įtraukusi įvairaus amžiaus ir specialybių auditoriją, tad pats metas iš jos pasisemti idėjų ir dizaino srityje.

Sienų dekoravimo būdai, į kuriuos verta pažvelgti iš naujo

Šis straipsnis aktualus visiems, kurie turi susikūrę savo namus, bet vis tiek galvoja, kad jiems kažko dar trūksta. Namų interjero tinklaraščio „Homy Ideas“ autorė Jūratė Gulko dalinasi savo praktiškomis įžvalgomis.

10 idėjų, kaip dekoruoti namus žiemą

Šventėms pasibaigus, žiema tęsiasi dar beveik tris mėnesius. Nukabinus kalėdinius papuošimus namai gali atrodyti nykokai. Pateikiame dešimt idėjų, kaip namus papuošti po švenčių, kad juose būtų jauku, šviesu ir malonu.