Reklama

Fanera – elegantiška medienos konkurentė

 (1)
Ar žinojote, kad daugelio interjero dizainerių mėgstamos faneros pirmtakai – klijuoti medienos lukšto gaminiai – buvo naudojami dar Senovės Egipte? Dėl savo išskirtinių savybių ši medžiaga šiandien vis labiau užkariauja interjerų erdves, o jos gamybos technologijos sparčiai tobulėja.
© Asmeninio albumo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kinai jau prieš tūkstantį metų gana plačiai naudojo drožto ir klijuoto lukšto technologiją baldų gamyboje. Europoje pirmieji tokios technologijos pavyzdžiai randami Anglijoje ir Prancūzijoje - XVII amžiuje, siekiant sukurti prabangos įspūdį, tačiau išlaikant pigią gamybą, baldų paviršius buvo dengiamas brangiu egzotinių medienos rūšių lukštu. XIX a. viduryje švedų architektas Immanuelis Nobelis sukūrė pirmąją medžio lukšto drožimo mašiną.

Fanerą kaip puikią medžiagą baldams dar labiau išgarsino dizaineriai Charles ir Ray Eames‘ai, Alvar Aalto, sukūrę ikoninėmis tapusias kėdes.

Fanera – elegantiška medienos konkurentė
© Shutterstock

Kuo gi ypatinga fanera kaip medžiaga?

Fanera gaminama iš drožto beržo, buko, alksnio, pušies, eglės, tuopos ar kito medžio lukšto, kurio sluoksniai yra klijuojami priešinga tekstūros kryptimi vienas ant kito. Taip suklijuota fanera yra labai tvirta, o kad laikui bėgant neišsigaubtų, sluoksnių skaičius visada yra daromas nelyginis. Norint išgauti lenktas formas, faneros sluoksniai yra klijuojami viena kryptimi.

„Toks išdėstymas, lyginant tokio pat storio fanerą su masyvo mediena, fanerą daro atsparesnę laužimui ir kitiems mechaniniams poveikiams. Lakštai tarpusavyje klijuojami skirtingais klijais, kurie suteikia gaminiams hidroizoliacinių, atsparumo drėgmei“,- faneros privalumus vardija architektė ir interjero dizainerė Justė Žibūdienė.

Faneros yra daugybė rūšių, ją lengva apdirbti, bet kartu ji yra labai tvirta medžiaga, tad jos panaudojimas labai platus. Dėl jos ypač palankių techninių savybių - lengvumo ir tvirtumo, fanera II pasaulinio karo metu buvo naudojama karo aviacijoje naikintuvų gamybai. Ir iki šiol be faneros neapsieinama ultralengvų lėktuvų ir burlaivių gamyboje, transporto pramonėje, baldų pramonėje, statant karkasinius ir skydinius namus, statybos pramonėje formuojant gelžbetonio liejinius.

Fanera – elegantiška medienos konkurentė
© Shutterstock

Stebina neribotomis galimybėmis

J. Žibūdienės teigimu, fanera ir spalviškai, ir tekstūriškai yra gera alternatyva medžio masyvui. „Tai natūrali medžiaga, bet jos vartojimo galimybės platesnės - ji gali būti naudojama didesniems paviršiams dengti, mažiau pasiduoda vidiniams įtempimams, lyginant su medžio masyvu. Gal tik tokio plataus medžio raštų pasirinkimo nėra, bet spalviškai fanerą galima dengti labai įvairiai. Fanera turi įdomią briauną, kuri gali būti akcentu. Taip pat fanera labai patogi pjaustymui, frezavimui – tai medžiaga, su kuria įmanomi įvairūs technologiniai sprendimai“,- vardijo pašnekovė. Be to, ne paslaptis, kad faneros kaina yra gana patraukli.

„Šiandien daugelis interjero dizainerių renkasi fanerą dėl jos patvarumo, lengvos priežiūros bei praktiškumo. Išskirtinė faneros savybė – dekoratyvios atviros natūralaus lukšto klijuotos briaunos, kokių nerasime nei vienoje kitoje medžiagoje. Iš faneros gaminami baldai, laiptai, ji naudojama fasado, vidaus sienų, lubų apdailai, o iš išfrezuotų detalių gaminami įvairūs dekoro elementai“,- dizainerei antrino UAB „Trukmė“ pirkimų projektų vadovas Gerardas Kazakevičius.

Nors faneros gamybos principai per daugelį metų nepasikeitė, aukštosios technologijos atveria naujas neribotas šios universalios medžiagos galimybes. Išgaunant lenktas formas iš faneros gaminami įvairių konstrukcijų baldų moduliai, lazeriu ar specialiomis frezavimo staklėmis graviruojami ornamentai, išpjaustomi kiauraraščiai.

Fanera – elegantiška medienos konkurentė
© Asmeninio albumo nuotr.

Faneros pritaikymas šiuolaikiniame interjere

Šiandien dizaineriai fanerą naudoja kurdami namų interjerus, modeliuoja baldus ir įvairius dekoro elementus. Lietuvoje šis medienos produktas labai daug naudojamas minkštų baldų gamyboje ir kėdžių gamyboje. Kietųjų baldų gamyboje fanera ypač populiari dėl savo dekoratyvios briaunos. Dizainerių teigimu, fanera vizualiai sušildo šaltą aplinką, jos elementai gali būti sėkmingai derinami ir gerai atrodo su daugeliu medžiagų.

Tačiau dizainerė J. Žibūdienė pabrėžia, kad fanera tinka ne kiekvienai erdvei. „Geriausia ji žiūrisi moderniame kontekste. Man asmeniškai labai patinka fanera, aš labai vertinu jos platų panaudojimą ir tai, kad su šia medžiaga galima sukurti įvairių sprendimų“,- prisipažįsta pašnekovė. Lietuviai, anot jos, fanerą savo namuose renkasi atsargiai, tačiau visuomeninėse erdvėse ši medžiaga naudojama tikrai plačiau. Patogu tai, kad faneros nereikia kažkaip sudėtingai apdirbti – gruntuoti, dažyti keliais sluoksniais, užtenka apsaugoti jos paviršių lakuojant ar alyvuojant.

„Kalbant apie interjero stilius, fanera labiau būdinga šiauriniams - skandinaviškiems regionams, kurių specifika - natūralumas, grynumas ir mažiau prabangos. Todėl šiuolaikiniuose būtent šių kraštų interjeruose faneros rastume nemažai“,- reziumuoja dizainerė, išskirdama dar ir japonus, kurie dažnai renkasi šią medžiagą interjero sprendiniams. Faneros lakoniškumas, paprastumas ir natūralumas, anot specialistės, labai dera prie modernaus, minimalistinio stiliaus.

Fanera – elegantiška medienos konkurentė
© Asmeninio albumo nuotr.

Kodėl verta rinktis fanerą

Pagamintas baldas iš faneros visada yra tvirtesnis, jį galima išmontuoti ir surinkti keletą kartų, paviršius visada galima atnaujinti lakais, dažais, ko negalima būtų pasakyti apie MDP.

Faneros gamybai naudojama ekologiška mediena yra ekologiškas ir atsinaujinantis išteklius, nes miškai atsodinami. Kita faneros sudėtinė dalis – klijai – yra nuolat tobulinami ir tiriami, kad atitiktų visus privalomus reikalavimus. Atsakingų gamintojų fanera jau žymima specialiais simboliais, reiškiančiais, kad ji neišskiria formaldehido ir kitų kenksmingų medžiagų.

Faneros pjūvio vietoje matomi faneros sluoksniai atrodo labai dekoratyviai, todėl briaunos dažnai paliekamos atviros kaip dekoro elementas. Gražiausiai medienos struktūra atsiskleidžia faneroje iš beržo lukšto.

Vienas iš svarbių faneros patrauklumo aspektų – jos kaina. Tai kokybiška ir gana nebrangi medžiaga.

Vieną iš plačiausių faneros asortimentų galite rasti UAB „Trukmė“, kur specialistai jums suteiks naudingą bei kvalifikuotą konsultaciją.

Daugiau informacijos:

Tel. +370 37 393322,
el.paštas: info@trukme.lt
www.trukme.lt ir www.etrukme.lt

Užsakymo nr.: PT_74179530

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apdaila

PRIEŠ ir PO: prieškambario pokyčiai

Niekas kitas taip nepasveikina į namus užėjusio svečio ar grįžusio šeimininko, kaip stilingas ir patogus prieškambaris. Ką galima padaryti, kad pirmasis įspūdis būtų kuo geresnis?

Butai plikomis sienomis – erdvės lietuvių individualizmui išreikšti?

Nuosavas būstas daugeliui pirmiausia reiškia galimybę realizuoti save ir gerai jaustis asmeninėje erdvėje. Be to, lietuviams būdingas individualumas lemia norą turėti kuo unikalesnį ir originalesnį savųjų namų interjerą. Šios priežastys, anot interjero dizainerės Loretos Piščikienės, yra pagrindinės, lemiančios butų su daline apdaila populiarumą mūsų šalyje.

Sužinokite, koks interjero stilius artimiausias lietuvio širdžiai (3)

Praktiškumas, jaukumas, natūralios vietinės medžiagos, prabangos atsisakymas, daug natūralios šviesos. Tai vieni pagrindinių lietuvių pamėgto skandinaviško stiliaus interjero elementų. Taip pat šalyje sparčiai populiarėja ir skandinaviškas gyvenimo būdas, o visi šie pokyčiai jau pradeda atsispindėti ir pastatų architektūroje.

Kaip paruošti lauko baldus kitam sezonui?

Su vėstančiais orais susijusios oro sąlygos (prasidėję dažni lietūs, artėjančios šlapdribos bei sniegas, stiprūs vėjo šuorai) nėra palankios net ir dideliu atsparumu pasižymintiems lauko baldams. Tad artėjant lapkričiui, verta pradėti galvoti apie jų parengimą žiemai. Kad lauko baldai tarnautų ilgiau, juos reikia tinkamai paruošti kitam sezonui, pateikiame kelis praktiškus patarimus, kaip tai padaryti.

Ekspertai pataria: kaip nesuklysti renkantis unitazą?

Dėliojant tobulo vonios kambario paveikslą unitazas, greičiausiai, nėra pirmasis į galvą šaunantis interjero elementas. Tačiau nuvertinti jo nereikėtų – tinkamai išsirinkus apie tokį pirkinį galėsite negalvoti visą dešimtmetį, o sutaupytą laiką, skirtą vonios kambariui tvarkyti, panaudosite kur kas prasmingiau. Pasak ekspertų, renkantis unitazą dėmesį svarbiausia atkreipti į du aspektus: vandens sąnaudas ir lengvą, daug pastangų nereikalaujančią priežiūrą.

PRIEŠ ir PO: kaip atnaujinti virtuvės ir vonios plyteles? (3)

Pasirodo, kad jaukų ir stilingą interjerą gali turėti kiekvienas. Tam nereikia daug pinigų, o pakanka tik trupučio žinių ir uolaus darbo. Senus daugiabučius „persekiojančios“ senovinės plytelės gali būti lengvai atnaujinamos, tiesiog jas nudažius. Tai puikiai įrodė dizainerė Gitana Valavičiūtė nudažiusi savo paveldėto Justiniškių buto virtuvės ir vonios plyteles.

Naujoviška tapetų kolekcija: gražu tai, kas paprasta

Prekės ženklo „Flamant“ diktuojamo stiliaus idėja – nauja seno interpretacija – pasirodė patraukli sienų dangos mados diktatoriumi laikomam Belgijos gamintojui „Arte“. Tad prieš dešimtmetį abi kompanijos suvienijo jėgas ir pasaulį išvydo pirmoji drauge sukurta tapetų kolekcija „Flamant“, sulaukusi neįtikėtinos sėkmės visame pasaulyje. Tai paskatino sėkmingai bendradarbiauti toliau.

Kaip namuose susikurti poilsio oazę

„Vilmers“ daugiau nei dešimtmetį užsienio ir Lietuvos rinkoms sėkmingai pristato naujas rankų darbo baldų kolekcijas, atitinkančias aukščiausius kokybės standartus ir naujausias Skandinavijoje bei Vakarų Europoje vyraujančias dizaino tendencijas. Skandinaviško kapitalo įmonė, plėtojanti veiklą Šiaurės ir Vakarų Europos šalyse, praėjusiais metais užsibrėžė tikslą įgyta patirtimi pasidalyti ir Lietuvos rinkoje – pakvietė apsilankyti naujai duris atvėrusiuose baldų salonuose. Šiais metais gamintojas žada itin daug naujovių ir kviečia apsilankyti parodoje „Baldai“, kur patys galėsite įsitikinti, kad tai – ne tik stilingi baldai, bet ir šis tas daugiau: puikus aptarnavimas, aukšta kokybė ir jaukumas Jūsų namams.

Inžinerinės įrangos ekspozicijos atidarymas priminė meninį performansą

Pasaulyje Inovacijomis ir atradimais vandens inžinerinių sistemų srityje garsėjanti vokiečių kompanija TECE Vilniuje atidarė ekspozicinį centrą, skirtą visam Baltijos regionui. Atidarymo iškilmės prasidėjo meniniu performansu – svečių ir šeimininkų akyse ledo stulpas su jame įšaldytomis detalėmis pamažu tirpo po šilta dušo srove. Vanduo nepastebimai subėgo į dušo lataką. Šiam reginiui buvo pritaikyti moderniausi bendrovės inžineriniai sprendimai.

Iššūkis priimtas: tatuiruotė ant sienos

Nuolatos populiarėjant tatuiruočių menui vis dažniau išraiškingos tatuiruotės matomos ant įvairių žmogaus kūno vietų. Šis menas įgauna daugiau drąsos ir keičiasi – kūno puošyboje naudojami ne tik įvairūs ornamentai, ženklai, bet ir žinomi paveikslai, miesto vaizdai ar filmo scenos.