Emaliuoti aksesuarai: anksčiau ir dabar

Šių dienų virtuvės reikmenų kūrėjai ir gamintojai siūlo keisti požiūrį į „kaimiškus“ emaliuotus indus bei kitus rykus, kuriuos daugelis prisimename iš kaime pas močiutę praleistų vasarų. Šie aksesuarai vis atsiduria dizainerių dėmesio centre ir, nors išsaugojo vintažines formas, puikiai pritampa modernioje erdvėje.
© Unsplash

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dailinimo sprendimai

Dengti emaliu įvairius metalo dirbinius pradėta dar XVIII amžiuje Vokietijoje. Per kelis dešimtmečius šis nebrangus metalo apsaugos būdas taip išpopuliarėjo, kad imta jį naudoti visur – gaminant virtuvės reikmenis, kelio ženklus, medicinos priemones...

Emaliuoti indai ypač pamėgti dėl lengvumo, patvarumo ir paprastesnės priežiūros, palyginti su tuo metu populiariu kinišku porcelianu. Išpopuliarėjus emaliu dengtiems aksesuarams, netrukus pasirodė mėlynos, raudonos, purpurinės, rudos, žalios, rožinės, pilkos ir baltos spalvos indų. Gaminių raštai buvo tokie pat įvairūs kaip ir spalvos. Kai kurie indai puošti įvairių spalvų deriniu, kuriamu iš glazūros likučių, todėl vėliau pavadintu „dienos pabaiga“.

Šiandien dizaineriai šią paletę dar labiau praplėtė – tradicinių formų emaliuotiems gaminiams dekoruoti naudojami šiuolaikiški atspalviai ir raštai, suteikiantys galimybę jiems atgimti iš naujo ne tik kaimo ar sodybos, bet ir industrinėse miesto erdvėse, įpučiant joms vintažinio, šiek tiek nostalgiško jaukumo.

Emaliuoti aksesuarai: anksčiau ir dabar
© Unsplash

Įdomu žinoti

Daug emaliuotų indų buvo sunaikinta per Antrąjį pasaulinį karą, todėl originalių, anuomet itin populiarių virtuvės įrankių šiais laikais vis sunkiau rasti. Be abejonės, tai lemia ir jų vertę. Nuostabu, kad palyginti pigūs senovinės buities rakandai, pavyzdžiui, keksiuko formelė, pagaminta maždaug prieš šimtą metų, šiandien gali kainuoti daugiau nei 1000 eurų, ypač jei išsaugota jos etiketė arba formelė yra originalios formos ar spalvos.

Ne tokie reti senoviniai arbatinukai ar dubenys gali kainuoti nuo 30 iki 300 eurų. Purpuriniai, raudoni, mėlynais piešiniais dekoruoti indai – patys brangiausi, nes buvo gaminami daug rečiau. Originalaus antikvarinio indo dugne ant glazūros yra išdegintas gamintojo vardas, ant kai kurių pažymėta ir gamybos data.

Emaliuoti aksesuarai: anksčiau ir dabar
© Unsplash

Priežiūros patarimai

x Emaliuotus indus reikia prižiūrėti kruopščiau nei kitus: patartina juos plauti rankomis karštu, muilinu vandeniu ir naudoti minkštą pašluostę.

X Netrinkite jų gremžtuku ar šiurkščiąja kempinės puse, nes galite subraižyti paviršių.

X Jei emaliuotas puodas netyčia prisvilo, negramdykite dugno peiliu, geriau užmerkite per naktį. Įpilkite į vandenį šiek tiek acto ar sodos ir švelniai patrinkite šluoste.

X Jei emaliuotus indus norite plauti indaplovėje, juos sudėkite taip, kad nesiliestų prie kitų indų, kitaip galite pažeisti emalį. Išplautus kruopščiai nusausinkite, nes nuo drėgmės gali atsirasti rūdžių.

Svarbu! Apgadintų ir pažeistų emaliuotų indų geriau nebenaudoti – įtrūkusiose vietose atsiranda rūdžių, o veikiamos termiškai jos sudaro kenksmingus junginius. Tokius maistui nebetinkamus indus galite puikiai pritaikyti interjere, pavyzdžiui, kaip dekoratyvius vintažinius vazonus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aksesuarai

Greitai įgyvedinamas „pasidaryk pats“ projektas: dekoras „Instagram“ akimirkomis

Namų interjero tinklaraščio „Homy Ideas“ autorė Jūratė Gulko dalinasi lengvu ir daug nekainuojančiu „pasidaryk pats“ darbeliu. Jo rezultatas – namų dekoras „Instagram“ akimirkų nuotraukomis.

Belaukiant pavasario – kaip puošti namus žiemą po švenčių

Dauguma mūsų namuose jau nusiėmė šventinius papuošimus ir padėjo į sandėliuką ar spintą kitiems metams, eglutės taip pat jau pradėjo byrėti ir buvo išneštos sudeginti arba laikyti iki pavasario, kai bus pasodintos. Namai po švenčių dabar atrodo kiek tuštoki, kažko trūksta jaukumui. Pasidalinsime idėjomis, kaip papuošti namus šiuo laikotarpiu, kai iki pavasario reikia laukti dar kelis mėnesius.

Emaliuoti aksesuarai: anksčiau ir dabar

Šių dienų virtuvės reikmenų kūrėjai ir gamintojai siūlo keisti požiūrį į „kaimiškus“ emaliuotus indus bei kitus rykus, kuriuos daugelis prisimename iš kaime pas močiutę praleistų vasarų. Šie aksesuarai vis atsiduria dizainerių dėmesio centre ir, nors išsaugojo vintažines formas, puikiai pritampa modernioje erdvėje.

Originalios kalėdinės kompozicijos, kurias galite pasidaryti patys

Artėjant gražiausioms metų šventėms, ilgais advento vakarais savo namus puošiame įvairiomis kalėdinėmis kompozicijomis, norėdami sukurti jaukumo, šilumos ir laukimo nuotaiką. O kaip sukurti originalias kalėdines kompozicijas iš natūralių gamtinių medžiagų patars Kauno suaugusiųjų mokymo centro floristė Janina Stasiukynienė.

Dizaino klasika: nuo Edisono lemputės nepabėgsi

Tiek dešimtmečių Edisono lemputė buvo slepiama po gaubtu, o dabar pasaulis žavisi jos „nuogumu“, pabrėžiančiu kultinės formos paprastumą. Kad atvirai paprasta Edisono lemputė taip pamėgta šiuolaikiškuose namuose, lėmė ne nostalgija praeičiai, o tai, jog dizaineriai įžvelgė joje modernios estetikos principų išraišką ir galimybę vintažinį šviestuvą įkomponuoti minimalistinio ar industrinio stiliaus interjeruose.

Ką padovanoti Naujiesiems metams

Atrodo, kad jau viską dovanojote ir sugalvoti kažką naujo nebeįmanoma. Viską, tikrai viską žmogus turi. Su vaikais kažkaip paprasčiau. O štai suaugusieji… Kelias naujametinių dovanų idėjas, kurios gali praversti, rašoma supersadovnik.ru.

5 pavyzdžiai, kaip kilimas gali transformuoti erdvę

Kaip vizualiai praplėsti mažą kambarį? Kaip subtiliai įnešti ryškią spalvą į namus? Kaip sušvelninti šaltą ir griežtai atrodančią erdvę?

5 patarimai, kaip savo namus greitai paversti skoninga šventine oaze

Pateikiame penkis svarbiausius patarimus, kurie gali pagelbėti puošiantis Kalėdoms.

Netikėtas akcentas, kuris papuoš namus prieš Kalėdas

Vienas iš didžiausių žiemos džiaugsmų vaikams, ir ne tik jiems, yra sėsti ant rogučių ir leistis nuo kalno žemyn, ausyse švilpiant vėjui. Vis dėlto sniego šiais laikais būna nedažnai, tad rogutes pagal paskirtį naudojame vos kelis kartus per metus. Kad jos nedulkėtų kampe, siūlome panaudoti jas kaip namų dekoro elementą. Juk rogutės yra vienas iš švenčių atributų, tad kam jas slėpti?

Kitokiam namų veidui: įspūdinga kelionė į Tolimuosius Rytus

Jau daugelį metų kompanija „Eijffinger“, vedina smalsumo, kūrybingumo ir inovacijų troškimo, kuria spalvingo ir išraiškingo dizaino tapetus. kolekcijose visada atspindimos mados tendencijos, spalvų, dizaino ir medžiagų inovacijos, jaučiama besikeičiančio pasaulio įtaka, suvokimas, kad kuriame savo aplinką galvodami apie tai, kas mums svarbu, kas mus motyvuoja, kuo vadovaujamės ir kaip galime visa tai perkelti į mūsų namų interjerą.