Emaliuoti aksesuarai: anksčiau ir dabar

Šių dienų virtuvės reikmenų kūrėjai ir gamintojai siūlo keisti požiūrį į „kaimiškus“ emaliuotus indus bei kitus rykus, kuriuos daugelis prisimename iš kaime pas močiutę praleistų vasarų. Šie aksesuarai vis atsiduria dizainerių dėmesio centre ir, nors išsaugojo vintažines formas, puikiai pritampa modernioje erdvėje.
© Unsplash

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dailinimo sprendimai

Dengti emaliu įvairius metalo dirbinius pradėta dar XVIII amžiuje Vokietijoje. Per kelis dešimtmečius šis nebrangus metalo apsaugos būdas taip išpopuliarėjo, kad imta jį naudoti visur – gaminant virtuvės reikmenis, kelio ženklus, medicinos priemones...

Emaliuoti indai ypač pamėgti dėl lengvumo, patvarumo ir paprastesnės priežiūros, palyginti su tuo metu populiariu kinišku porcelianu. Išpopuliarėjus emaliu dengtiems aksesuarams, netrukus pasirodė mėlynos, raudonos, purpurinės, rudos, žalios, rožinės, pilkos ir baltos spalvos indų. Gaminių raštai buvo tokie pat įvairūs kaip ir spalvos. Kai kurie indai puošti įvairių spalvų deriniu, kuriamu iš glazūros likučių, todėl vėliau pavadintu „dienos pabaiga“.

Šiandien dizaineriai šią paletę dar labiau praplėtė – tradicinių formų emaliuotiems gaminiams dekoruoti naudojami šiuolaikiški atspalviai ir raštai, suteikiantys galimybę jiems atgimti iš naujo ne tik kaimo ar sodybos, bet ir industrinėse miesto erdvėse, įpučiant joms vintažinio, šiek tiek nostalgiško jaukumo.

Emaliuoti aksesuarai: anksčiau ir dabar
© Unsplash

Įdomu žinoti

Daug emaliuotų indų buvo sunaikinta per Antrąjį pasaulinį karą, todėl originalių, anuomet itin populiarių virtuvės įrankių šiais laikais vis sunkiau rasti. Be abejonės, tai lemia ir jų vertę. Nuostabu, kad palyginti pigūs senovinės buities rakandai, pavyzdžiui, keksiuko formelė, pagaminta maždaug prieš šimtą metų, šiandien gali kainuoti daugiau nei 1000 eurų, ypač jei išsaugota jos etiketė arba formelė yra originalios formos ar spalvos.

Ne tokie reti senoviniai arbatinukai ar dubenys gali kainuoti nuo 30 iki 300 eurų. Purpuriniai, raudoni, mėlynais piešiniais dekoruoti indai – patys brangiausi, nes buvo gaminami daug rečiau. Originalaus antikvarinio indo dugne ant glazūros yra išdegintas gamintojo vardas, ant kai kurių pažymėta ir gamybos data.

Emaliuoti aksesuarai: anksčiau ir dabar
© Unsplash

Priežiūros patarimai

x Emaliuotus indus reikia prižiūrėti kruopščiau nei kitus: patartina juos plauti rankomis karštu, muilinu vandeniu ir naudoti minkštą pašluostę.

X Netrinkite jų gremžtuku ar šiurkščiąja kempinės puse, nes galite subraižyti paviršių.

X Jei emaliuotas puodas netyčia prisvilo, negramdykite dugno peiliu, geriau užmerkite per naktį. Įpilkite į vandenį šiek tiek acto ar sodos ir švelniai patrinkite šluoste.

X Jei emaliuotus indus norite plauti indaplovėje, juos sudėkite taip, kad nesiliestų prie kitų indų, kitaip galite pažeisti emalį. Išplautus kruopščiai nusausinkite, nes nuo drėgmės gali atsirasti rūdžių.

Svarbu! Apgadintų ir pažeistų emaliuotų indų geriau nebenaudoti – įtrūkusiose vietose atsiranda rūdžių, o veikiamos termiškai jos sudaro kenksmingus junginius. Tokius maistui nebetinkamus indus galite puikiai pritaikyti interjere, pavyzdžiui, kaip dekoratyvius vintažinius vazonus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aksesuarai

6 dizaino idėjos, kurios padės į namus prisikviesti pavasarį

Namų idėjų centras NIC dalijasi dizaino sprendimais, kurie šį pavasarį ir ne tik, gali į jūsų namus įnešti naujų vėjų.

5 gudrybės, kaip įsirengti namus pagal fengšui principus

Fengšui yra senovės Kinijos menas, atsiradęs daugiau nei prieš 3 tūkst. metų. Šia praktika, pasitelkiant sudėtingą, tūkstančius metų naudojamą žinių sistemą, siekiama subalansuoti energiją erdvėje, kad jos gyventojai būtų sveiki, juos lydėtų sėkmė. Nors kai kas mano, kad tai kvaila teorija, vis dėlto fengšui principai atitinka dizaino taisykles, todėl pakoreguoti savo namų dekorą ar būsto išplanavimą pagal fengšui galbūt nėra bloga idėja.

Dizaino klasika: kėdė „Ku-dir-ka“

Šis dizaino objektas sukurtas Lietuvoje, žinomas bei vertinamas ir už mūsų šalies ribų, o kada nors jis (ir ne tik) bus pavadintas tikra dizaino klasika... Tai spėlionė, bet mes ja tikime!

2018 metų namų interjero tendencija – kelionės

Pasaulis yra mūsų namai. Parsivežtos mūsų kelionių patirtys namų interjere nuolat primena atostogų jausmą. Padidėjus avialinijų siūlomų kelionės tikslų skaičiui, vis dažniau jų kryptys suka į egzotiškiausius tolimuosius ar artimuosius rytus, afrikos ir pietų amerikos žemynus. Natūralu, kad interjeruose atsiranda rečiau girdimi medžiagų pavadinimai, baltas ir juodas spalvas keičia kur kas šiltesni akiai atspalviai, plastiką pavaduoja mediena, apdirbta įvairiais būdais. Suvokimas, kas kitąmet turėtų priminti atostogas jūsų namuose, aplankė paskutinės Bali Wood interjero namų kelionės metu, kurios ašis tapo Maison & Objet paroda.

Tam, kad kiekviena diena būtų ypatinga: lovos dekoras pledais

Žinote, tą nuostabų vaizdą iš interjero žurnalų, kuriame puikuojasi stilingai paklotos miegamojo lovos? Puri patalynė ir tarsi atsainiai užmesti pledai sukuria lengvai nerūpestingą miegamojo nuotaiką. Namų interjero tinklaraščio „Homy Ideas“ autorė Jūratė Gulko pristato keletą sumanių idėjų.

Lengvai įgyvendinamos idėjos, kaip į namus įnešti Valentino dienos nuotaiką

Švęsti šią šventę ar ne - tai kiekvieno pasirinkimas. Tačiau kodėl gi kiek nepaįvairinus savo interjero bent kelioms dienoms?

Prenumeruok žurnalą MANO NAMAI šiandien ir gauk dovanų! (1)

Visi iki vasario 28 d. užsiprenumeravę žurnalą MANO NAMAI dalyvauja žaidime – laimėtojui DOVANOSIME 1000 € vertės „Villeroy&Boch“ keraminę virtuvinę plautuvę iš „Subway“ kolekcijos. Plautuvę laimėtojas išsirinks iš katalogo.

Biuro interjeras: ką vertėtų apgalvoti iš anksto

Daugelis dirbančių žmonių didžiąją savo gyvenimo dalį praleidžia biure. Todėl ypač svarbu, jog darbuotojai biure jaustųsi gerai, aplinka būtų jauki ir maloni, o svarbiausia, kad dizainas atliktų visus reikalavimus: būtų patogus, praktiškas, o aplinka nekenktų darbuotojams.

Greitai įgyvedinamas „pasidaryk pats“ projektas: dekoras „Instagram“ akimirkomis

Namų interjero tinklaraščio „Homy Ideas“ autorė Jūratė Gulko dalinasi lengvu ir daug nekainuojančiu „pasidaryk pats“ darbeliu. Jo rezultatas – namų dekoras „Instagram“ akimirkų nuotraukomis.

Belaukiant pavasario – kaip puošti namus žiemą po švenčių

Dauguma mūsų namuose jau nusiėmė šventinius papuošimus ir padėjo į sandėliuką ar spintą kitiems metams, eglutės taip pat jau pradėjo byrėti ir buvo išneštos sudeginti arba laikyti iki pavasario, kai bus pasodintos. Namai po švenčių dabar atrodo kiek tuštoki, kažko trūksta jaukumui. Pasidalinsime idėjomis, kaip papuošti namus šiuo laikotarpiu, kai iki pavasario reikia laukti dar kelis mėnesius.