Emaliuoti aksesuarai: anksčiau ir dabar

Šių dienų virtuvės reikmenų kūrėjai ir gamintojai siūlo keisti požiūrį į „kaimiškus“ emaliuotus indus bei kitus rykus, kuriuos daugelis prisimename iš kaime pas močiutę praleistų vasarų. Šie aksesuarai vis atsiduria dizainerių dėmesio centre ir, nors išsaugojo vintažines formas, puikiai pritampa modernioje erdvėje.
© Unsplash

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dailinimo sprendimai

Dengti emaliu įvairius metalo dirbinius pradėta dar XVIII amžiuje Vokietijoje. Per kelis dešimtmečius šis nebrangus metalo apsaugos būdas taip išpopuliarėjo, kad imta jį naudoti visur – gaminant virtuvės reikmenis, kelio ženklus, medicinos priemones...

Emaliuoti indai ypač pamėgti dėl lengvumo, patvarumo ir paprastesnės priežiūros, palyginti su tuo metu populiariu kinišku porcelianu. Išpopuliarėjus emaliu dengtiems aksesuarams, netrukus pasirodė mėlynos, raudonos, purpurinės, rudos, žalios, rožinės, pilkos ir baltos spalvos indų. Gaminių raštai buvo tokie pat įvairūs kaip ir spalvos. Kai kurie indai puošti įvairių spalvų deriniu, kuriamu iš glazūros likučių, todėl vėliau pavadintu „dienos pabaiga“.

Šiandien dizaineriai šią paletę dar labiau praplėtė – tradicinių formų emaliuotiems gaminiams dekoruoti naudojami šiuolaikiški atspalviai ir raštai, suteikiantys galimybę jiems atgimti iš naujo ne tik kaimo ar sodybos, bet ir industrinėse miesto erdvėse, įpučiant joms vintažinio, šiek tiek nostalgiško jaukumo.

Emaliuoti aksesuarai: anksčiau ir dabar
© Unsplash

Įdomu žinoti

Daug emaliuotų indų buvo sunaikinta per Antrąjį pasaulinį karą, todėl originalių, anuomet itin populiarių virtuvės įrankių šiais laikais vis sunkiau rasti. Be abejonės, tai lemia ir jų vertę. Nuostabu, kad palyginti pigūs senovinės buities rakandai, pavyzdžiui, keksiuko formelė, pagaminta maždaug prieš šimtą metų, šiandien gali kainuoti daugiau nei 1000 eurų, ypač jei išsaugota jos etiketė arba formelė yra originalios formos ar spalvos.

Ne tokie reti senoviniai arbatinukai ar dubenys gali kainuoti nuo 30 iki 300 eurų. Purpuriniai, raudoni, mėlynais piešiniais dekoruoti indai – patys brangiausi, nes buvo gaminami daug rečiau. Originalaus antikvarinio indo dugne ant glazūros yra išdegintas gamintojo vardas, ant kai kurių pažymėta ir gamybos data.

Emaliuoti aksesuarai: anksčiau ir dabar
© Unsplash

Priežiūros patarimai

x Emaliuotus indus reikia prižiūrėti kruopščiau nei kitus: patartina juos plauti rankomis karštu, muilinu vandeniu ir naudoti minkštą pašluostę.

X Netrinkite jų gremžtuku ar šiurkščiąja kempinės puse, nes galite subraižyti paviršių.

X Jei emaliuotas puodas netyčia prisvilo, negramdykite dugno peiliu, geriau užmerkite per naktį. Įpilkite į vandenį šiek tiek acto ar sodos ir švelniai patrinkite šluoste.

X Jei emaliuotus indus norite plauti indaplovėje, juos sudėkite taip, kad nesiliestų prie kitų indų, kitaip galite pažeisti emalį. Išplautus kruopščiai nusausinkite, nes nuo drėgmės gali atsirasti rūdžių.

Svarbu! Apgadintų ir pažeistų emaliuotų indų geriau nebenaudoti – įtrūkusiose vietose atsiranda rūdžių, o veikiamos termiškai jos sudaro kenksmingus junginius. Tokius maistui nebetinkamus indus galite puikiai pritaikyti interjere, pavyzdžiui, kaip dekoratyvius vintažinius vazonus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aksesuarai

Specialiai iš Čekijos: kokie stiklo dirbiniai madingi 2018 metais

Greičiausiai kiekvienuose namuose rastume nors vieną stiklinį objektą, jei ne interjero puošmeną, bent indą ar šviestuvą.

Pokyčiai per savaitgalį: purpurinis terasos įvaizdis

Vasarą progų susiburti artimiesiems ir draugams uždera kaip niekuomet daug, o galimybė švęsti gamtoje įkvepia išlaisvinti rutinos įkalintą vaizduotę. Ir nereikia nei didelių investicijų, nei ypatingo darbo – žydinčių augalų parūpina gamta, ryškiaspalvės staltiesės tik ir laukia, kada bus ištrauktos iš komodos stalčiaus ir pravėdintos gaivaus vėjo gūsių, o galimybė nupinti gėlių girliandų suteikia nesumeluoto vaikiško džiaugsmo.

Dizaino klasika: nevaržomas ir neįpareigojantis denimas

Kone prieš pusantro šimto metų denimas pradėjo savo unikalią kelionę į mados pasaulį. Laikui bėgant užkariavo drabužių spintas. Ir nieko keista, kad džinsiniam audiniui čia tapo šiek tiek ankšta ir jis įkėlė koją į gretimą – interjero – teritoriją.

Paprastos fengšui gudrybės, kurias galite pritaikyti iškart

Nebūtina „pradėti naujo gyvenimo nuo pirmadienio“ arba „nuo sausio 1“ – šiandien pat galite skirti kelias minutes paprastoms fengšui gudrybėms, kurios paskatins pokyčius jūsų gyvenime.

Marmuras – iš kur kilęs ir kokia jo populiarumo paslaptis?

Marmuras – paskutiniu metu pasaulyje ir Lietuvoje itin išpopuliarėjusi medžiaga skirta interjero apdailai. Marmuriniai paviršiai buvo plačiai naudojami prabangiuose interjeruose gan seniai, bet dabar ši medžiaga tarsi išgyvena savo renesansą. Sumodernėjęs ir patobulinęs savo išvaizdą marmuras veržiasi į įvairios stilistikos namus tapdamas juose pagrindiniu akcentu. Tekste žemiau interjero tinklaraštis „Homy Ideas“ dalijasi savo atradimais.

Kaip išsirinkti patalynę, kurioje gera miegoti?

Poilsio ir ramybės oazė namuose dažniausiai kiekvienam mūsų yra viena – miegamasis. Tai kambarys, kuriame visos detalės svarbios, nes jos arba padeda mums ilsėtis, arba... trukdo. Viena iš jų, palydinti į sapnų karalystę ir pasitinkanti ryte glausdamasi prie kūno, – patalynė. Jos savybes mes jaučiame prieš pat užmigdami ir tik pabudę, todėl renkantis patalynę neverta taupyti ir pirmenybę geriausia teikti kokybiškiems audiniams. Be to, keičiant patalynę labai nesunkiai kinta ir viso miegamojo kambario nuotaika bei interjeras.

Miegamojo interjero pavyzdys: tegyvuoja šviesios spalvos!

Vasaros metu visur norisi lengvumo. Galbūt būtent šis miegamojo interjero pavyzdys jus įkvėps bent minimaliems pokyčiams. Šviesios spalvos, lengvos tekstūros ir ilgai trukantys savaitgalio pusryčiai - kartais daugiau nieko ir nereikia.

3 idėjos, kurios padės lauke jaustis kaip namie

Sezonas prasideda ir gyvenimas persikelia į lauką – balkoną, terasą ar lauko pavėsinę. Artimiausius keletą mėnesių šios erdvės pakeis namų svetainę – čia ilsėsimės, leisime laiką su smagia kompanija, skaitysime, mėgausimės kavos puodeliu ar kartu su šeima vakarieniausime. Tad ir aplinka čia turi būti tokia, kaip namie – stilinga, jauki ir patogi.

Sužinokite, kaip komplimentai ir patyčios veikia kambarinius augalus

Švedų baldų gigantė IKEA atliko eksperimentą „Tyčiokis iš augalo“, siekdama skleisti žinią apie gegužės 4-ąją Artimuosiuose Rytuose minėtą Kovos su patyčiomis dieną.

NAUJIENA: pirmoji šviesos modeliavimo programėlė

Naujoji VELUX programėlė leidžia susikurti būsimo kambario modelį ir pamatyti tikrus dienos šviesos efektus 360 laipsnių kampu arba virtualioje realybėje.