Tai svarbu: kamino priežiūros patarimai

Suodinas kaminas gali kelti didelį pavojų, tad jį reikia reguliariai valyti. Kaip tinkamai prižiūrėti kaminą, pasakoja ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.
Tai svarbu: kamino priežiūros patarimai
© Shutterstock nuotr.

Valymo svarba ir dažnumas. Seniai valytuose kaminuose sumažėja trauka ir krosnis ar katilas įsikuria sunkiau, o kartais dėl šios priežasties jų įkurti apskritai neįmanoma – tada tenka kviesti kaminkrėčius. Valyti kaminą standartiškai rekomenduojama bent 2-3 kartus per metus. Vis dėlto reikėtų atsižvelgti į konkretaus kamino būklę. „Dūmtraukio apsinešimą suodžiais lemia labai daug veiksnių – jo diametras, aukštis, medžiagos, iš kurių pagamintas dūmtraukis, kokį šildimo įrenginį eksplotuojame – kieto kuro katilą, židinį ar židinį-pečių, kokį kurą kūrename ir dar daug įvairių smulkmenų. Nevalytame dūmtraukyje kilus suodžių gaisrui, gali užsidegti aplink dūmtraukį esančios medinės konstrukcijos ar kitos lengvai užsidegančios medžiagos. Užsidegus suodžiams, pasiekiama labai aukšta temperatūra – apie 1000°C, kyla pavojus, kad dūmtraukis nuo aukštos temperatūros ir didžiulio slėgio gali sutrūkti bei sugriūti. Todėl rekomenduojame dūmtraukį reguliariai apžiūrėti, vizualiai patikrinti, kad jis nebūtų sutrūkinėjes“, – pavojus įvardina UAB „Kad nebūtų šalta“ vadovas Artūras Tamašauskas.

Prevencija. Geriausia apskritai neleisti kaminui užsiteršti ar pasirūpinti, kad jis užsiterštų kuo mažiau. Kūrenantys malkomis turėtų prisiminti, kad labai svarbu jas gerai išdžiovinti, kadangi kūrenant drėgnu kuru, greičiau formuojasi suodžių sluoksnis kamine. Kūrenant lapuočių malkomis dūmtraukiai apsineša kur kas mažiau nei kūrenant spygliuočių malkomis. Labiausiai kaminas užsiteršia, jei kūrenama akmens anglimi, o mažiausiai vargo šiuo atveju turėsite pasirinkę dujas.

Palengvinti kamino valymą galima įsirengiant įdėklą, kadangi suodžiai nusėda ant lygių jo sienelių – juos valyti yra šiek tiek lengviau, be to, kaminas ilgiau išlieka švarus. Kamine be įdėklo suodžiai kaupiasi jo kampuose, plyšeliuose, todėl juos pasiekti yra sudėtingiau.

Valymas. Kaminą galima valyti iš viršaus, lipant ant stogo, arba iš apačios, per pravalą. „Pagrindinis valymo iš viršaus ir iš apačios skirtumas yra tame, kad pirmu atveju reikia lipti ant stogo, kuris dažniausiai būna nepritaikytas kaminkrėčio darbui, o esant blogam orui dar ir slidus, šlapias, apledėjęs, apsnigtas. Taigi, dažnai valymas iš viršaus būna neįmanomas. Tačiau naudojant lanksčias lazdeles, kuriomis galima pasiekti visus išlenkimus, iš apačios kaminą galima išvalyti ne blogiau nei iš viršaus“, – pataria kaminų valymo paslaugas atliekančios įmonės „Tantalus“ vadovas Egidijus Kurlianskas.

Šiuo atveju, svarbūs du dalykai – įgūdžiai ir tinkamas įrankis. Geriausia, jei šepečiai, kuriais valomas kaminas, yra skirti būtent tam tikslui, turintys šeriuotą galvutę ir yra sudedami iš kelių dalių – šis sprendimas leis išvalyti net ir gana ilgus dūmtraukius. Valymas vyksta paprastai: pirmiausiai įsitikiname saugumu (krosnis ar katilas išjungtas, jame nėra likę kuro), išimame judančias šildymo prietaiso dalis. Tuomet pamažu pradedame valyti apatines kamino dalis, vis ilgindami kotą kylame į viršų, ir valome, kol kaminas taps švarus. Jį išvalius belieka surinkti suodžius ir apnašas.

Cheminiai preparatai. Profesionalūs kaminkrėčiai tam tikrais atvejais naudoja ir cheminius preparatus, tarkime, populiarius suodžių deginimo katalizatorius. „Dabar prekyboje yra siūloma įvairių priemonių suodžių neutralizavimui. Panaudojus suodžių neutralizatorių galima kokybiškiau išvalyti dūmtraukį. Naudoti šias priemones taip pat siūloma ir po valymo, kad dūmtraukio sienelės pasidengtų minėta medžiaga. Dėl to dūmtraukis suodžiais apsineš lėčiau“, – teigia A. Tamašauskas.

E. Kurlianskas pabrėžia, kad tokie preparatai yra naudingi, tačiau jie tik palengvina mechaninį valymą, bet jo nepakeičia. „Yra rekomendacijų cheminius preparatus naudoti kūrenant, nes jie sumažina kondensato susidarymą, suodžių sluoksnio formavimąsi, vis dėlto, kai kaminas užsikimšęs, cheminiai preparatai mechaninio kamino valymo jau nepakeis“, – teigia pašnekovas.

Geriausias laikas valyti kaminus yra prieš arba po šildymo sezono, po to dar bent kartą reikėtų išvalyti ir šildymo sezono metu. Taip sumažinsite riziką, jei žiemą netikėtai dingtų trauka kamine – tokiu atveju tektų sėdėti kurį laiką sėdėti šalant, kol iškviestas kaminkrėtys ar pats žmogus išvalys kaminą. „Žiemą darbą neretai apsunkina nepalankios oro sąlygos – šaltis, sniegas, todėl pasiekti kaminą tampa sudėtinga ar netgi neįmanoma. Dažnai tenka gelbėti šąlančius žmones, kurie dėl netvarkingo kamino negali šildyti namų – kaminas netraukia, dūmai virsta į namus, o šildytis reikia, nes lauke minus dvidešimt. Dažnai tokiais atvejais valymas būna sudėtingesnis, taigi ir brangesnis. Tuo tarpu vasarą daugiau žmonių kreipiasi dėl kamino remonto, mūro darbų, apgalvotai ruošiamasi naujam šildymo sezonui ir kreipiamasi dėl profilaktinio kamino valymo ar patikrinimo“, – pasakoja E. Kurlianskas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Stogas

Kaip teisingai žiemai paruošti stogą

Stogo paruošimas žiemai yra ne mažiau svarbus nei namo šildymo sistemos sureguliavimas, rašo supersadovnik.ru.

Specialistų patarimai: kaip išsirinkti stogo dangą (8)

Statant namą svarbios ir galutinį rezultatą įtakojančios yra visos jo konstrukcijos dalys: pamatai, sienos, grindys, langai, durys. Tarp visų šių statybos komponentų individualaus namo stogas – nenuginčijamai užima vieną svarbiausių vietų. Jo pasirinkimą dažnai įtakoja tokie faktoriai, kaip: kaina, išvaizda, medžiaga. Pasiteiravome specialistų, kokį stogą geriausia rinktis.

Verčiame palėpę gyvenamąja erdve – svarbiausi etapai

Kad ir kaip romantiškai skamba idėja įsirengti palėpę, pirmiausia reikia įvertinti darbų sudėtingumą ir išlaidas. O jų tikrai bus nemažai – jei palėpė ligi tol nebuvo naudojama, ją reikės apšiltinti, įvesti elektrą, vandenį ir šildymą, numatyti apšvietimą, galbūt teks keisti ir laiptus, taisyti stogo konstrukciją. Taip pat gali tekti aukštinti stogą, nes pasirodys, kad nėra kaip apsisukti, ar įstatyti daugiau langų, nes trūks šviesos.

Kaip išvengti klaidų šiltinant stogą? (9)

Tam, kad išvengtumėte šiluminių pastato nuostolių, labai svarbu teisingai įrengti stogo konstrukciją. Nuo stogo įrengimo didele dalimi priklauso viso pastato šilumos nuostoliai ir energijos suvartojimas. Kuo mažesni stogo konstrukcijos šilumos nuostoliai, tuo mažiau energijos suvartojama namui šildyti arba vėsinti.

Bituminių čerpelių stogas: privalumai ir trūkumai (12)

Rinkdamiesi stogo dangą ir apžiūrinėdami įvairius variantus, greičiausiai prieisite ir prie bituminių čerpių, rinkoje kartais meiliai vadinamų čerpelėmis. Nors jos tradicines čerpes dalinai primena nebent forma, tai jau kuris laikas naudojamas stogų dengimo sprendimas. Ar verta jį rinktis? Reikėtų įvertinti tiek privalumus, tiek trūkumus.

Ar verta įrengti seną palėpę? (1)

Ieškote naujos vietos miegamajam,poilsio ar kitos paskirties kambariui – pažvelkite į viršų. Jei jūsų stogas šlaitinis, greičiausiai turėsite pakankamai vietos palėpei. Teoriškai ją įsirengti dažniausiai yra visiškai įmanoma, tačiau ar verta?

Kuo uždengti pavėsinės stogą? (3)

Šiltėjant vakarams vis dažniau kyla pagunda jais mėgautis pavėsinėje. Tačiau įsirengiant pavėsinę reikėtų gerai pasukti galvą apie jos stogą. Pavėsines statantys specialistai pastebi, kad pasirinkimų, kokia medžiaga uždengti stogą, yra pakankamai nemažai. Tačiau kiekvienas jų turi ir privalumų, ir trūkumų.

Skalūno stogai – savybės, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį (3)

Skalūno danga labiausiai populiari yra Vakaruose, tačiau ir Lietuvoje galima pastebėti namų dengtų šia uoliena. Galbūt ir jūs šiuo metu renkatės stogo dangą? Žinote visas tradicines dangas ir jums kyla klausimas – kodėl ne skalūnas? Štai keletas skalūno dangos aspektų, kuriuos reikėtų žinoti.

Kaip išrinkti stogą savo namams (5)

Nuo natūralių medžiagų, tokių mediena iki dirbtinių medžiagų, tokių kaip bitumas, metalo lakštai - šiais laikais stogo dangų pasirinkimas yra platesnis nei kada nors iki šiol. Nors kiekviena jų turi savo praktinių privalumų ir trūkumų,stogo danga taip pat prideda išskirtinį dizaino elementą jūsų namams. Taigi, kuris tinka jums?

Kaip apželdinti stogą ar namo sieną (3)

Kaip įnešti dar daugiau žalumos į savo gyvenimą? Galbūt viena iš išeičių – apsiželdinti gyvenamojo būsto stogą ar sieną? Šia tema vykusioje parodoje „Namų pasaulis 2016“ pranešimą skaitė Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto daktarė Rėda Bistrickaitė.