Stogas: šlaitinis ar plokščias?

 (6)
Lyginti plokščią ir šlaitinį stogą, pasak kai kurių ekspertų, – tai tarsi lyginti kavą ir arbatą. Arba futbolo ir krepšinio kamuolius. Tačiau pabandykime įvardyti pagrindinius skirtingų stogų privalumus ir trūkumus skirtingų specialistų akimis.
<span style="color: #ff7f00;">Stogas:</span> šlaitinis ar plokščias?
© Gamintojo nuotr.

Architekto akimis

Architektė Jūratė Gaidukienė pastebi, kad jos praktikoje tik vienas iš pusšimčio klientų pageidauja suprojektuoti privatų namą su lygiu stogu. „Žmonės, matyt, iš inercijos ir įpratimo galvoja, kad stogas turi būti šlaitinis. Gal daugeliui taip gražiau. Aš pati, jeigu statyčiausi namą, šlaitinį stogą statyčiau vienkiemyje, kad jis gražiai įsikomponuotų prie kraštovaizdžio. Tačiau jei namas stovėtų tarp kitų namų, stogas būtų lygus“, – sako architektė.

Architektė pripažįsta, kad anksčiau, sovietmečiu, kai technologijos nebuvo pažangios, pasitaikydavo atvejų, kai plokštieji stogai būdavo statomi nekokybiškai, pavyzdžiui, neužtvirtinamos visos siūlės, todėl po kiek laiko pradėdavo sunktis vanduo. Matyt, dėl to žmonėms dar tebėra išlikę abejonių ir nepatikimumo. „Tačiau dabar technologijos yra patikimos, todėl tinkamai įrengti hidroizoliaciją – nieko sudėtingo. Be to, nors ir plokščias stogas, jis vis tiek įrengiamas su tam tikru nuolydžiu, kad vanduo nubėgtų“, – teigia J. Gaidukienė.

Architektė atkreipia dėmesį, kad namas su lygiu stogu sutaupo erdvės kambariams, nes po šlaitiniu stogu gali įsirengti tik palėpes.

Stogdengių žvilgsnis

Stogo dangomis prekiaujančios ir jas dengiančios bendrovės „Monier“ techninis vadovas Artūras Eigminas sako, kad pagrindinis plokščiojo stogo trūkumas tas, kad jo įrengimas neatleidžia klaidų įrengiant hidroizoliaciją. „Yra sakoma, kad vanduo randa savo kelią, taigi jeigu bus broko, – o to išvengti sudėtinga, – stogas greitu metu pradės leisti vandenį. Neretai būna sudėtinga nustatyti, kurioje būtent vietoje yra nesandaru“, – pripažįsta jis.

Anot A. Eigmino, šlaitinio stogo sandarumą lengviau užtikrinti, nes ant jo nesilaiko ir neturi galimybės laikytis vanduo (pvz., žiemos metu ant plokščiojo stogo susidaro balos, kurios izoliuotos ir negali nutekėti).

Pašnekovas taip pat neslepia, kad šlaitinio stogo tarnavimo laikas yra ilgesnis už plokščiojo, ypač pasirinkus čerpinę stogo dangą. Kokybiškų keraminių ar betoninių čerpių stogo garantinis laikotarpis yra ne mažesnis nei 30 metų. Be to, šlaitinis stogas suteikia namui individualumo, estetikos, kartais netgi gali būti esminė eksterjero puošmena.

Gyventojų patirtis

Pati name su šlaitiniu stogu gyvenanti ir karkasinius namus įrengianti bendrovės „Indigo house“ savininkė Vitalija Jankauskaitė sako, kad su šeima įsirengdami namą pernelyg nesvarstė: „Taip jau yra istoriškai susiklostę, kad Lietuvoje šlaitinis stogas – populiaresnis. Plokščiasis stogas Lietuvoje labiau modernistinis, atkeliavęs iš pietų, kur visada šilta. Lietuviai visada galvoja praktiškai, taigi dažniau įsirengia šlaitinį stogą, kad žiemą, kai gausiai prisninga, nereikėtų sniego kasti nuo stogo“. V. Jankauskaitė sako, kad ir jai dar nėra tekę vaduoti stogo nuo sunkaus sniego sluoksnio: „Kartais žiemą girdisi, kai susikaupęs storas sniego sluoksnis pliumpteli ant žemės. Tas pats ir su lietumi: nuo šlaitinio stogo jis nubėga lengviau, net jeigu nėra įrengta lietvamzdžių.

Septynerius metus name su plokščiuoju stogu gyvenanti vilnietė Renata teigia nejaučianti skirtumo, po kokiu stogu gyventi. „Kadangi namą pirkome, negalvojome, kokį stogą įsirengti. O ir abejonių, kad plokščiasis stogas gali kelti problemų, neturėjome“, – prisipažįsta ji. Pašnekovė atvirai sako, kad jokios priežiūros stogui neskiria: name net nėra įrengta jokių kopėčių užlipti ant stogo. Tačiau kol kas moteris teigia neturėjusi jokių problemų dėl plokščiojo stogo.

Apželdintojų įžvalgos

Žaliuosius stogus įrengiančios bendrovės „Exterus“ inžinierius Vytautas Jakubauskas sako, kad norintieji apželdinti stogą pernelyg galvos gali nesukti: tai įmanoma padaryti ir ant plokščiojo, ir ant nuolaidaus stogo. „Norintieji įsirengti ne paprastą, o vadinamąjį žalią stogą, turėtų galvoti tik apie vieną, kad jeigu stogas plokščiasis, jo nuolydis gali būti iki 45 laipsnių. Daugiau niekas nebaisu, ir viskas įmanoma“, – teigia V. Jakubauskas.

Specialistas pabrėžia, kad svarbu žinoti, ko nori namo gyventojai. Mat ant šlaitinio stogo augmenija gali būti palyginti negausi. Tuo metu ant plokščiojo stogo, įrengus papildomų sluoksnių, galima net medžius sodinti. Žinoma, sudėtingesnis stogo paruošimas ir įvairesnė augmenija, brangiau kainuotų.

V. Jakubauskas atkreipia dėmesį ir į tai, kad šlaitinio stogo plotas didesnis, todėl jam reikia daugiau medžiagų, daugiau darbo, taigi natūralu, kad jis brangiau ir kainuoja. Pašnekovo preliminariai skaičiavimais, kainų skirtumas gali būti apie 20 procentų.

Reikia nepamiršti, kad stogo saugos elementai svarbūs ir paties stogo būklei. Lietaus nuvedimo sistemą, ventiliacinius kaminėlius, antenas, saulės kolektorius ar kitus ant stogo esančius daiktus jie saugo nuo sulankstymo, sulaužymo ar kitokių pažeidimų, kurie gali atsirasti dėl sniego ar ledo poveikio.

Žurnalas
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Stogas

Statybų sezonas: stogo šiltinimo darbai

Šiandien naujai statomi pastatai turi atitikti A + energinio naudingumo klasę. Tačiau daugelis statytojų, statančių būstą sau, o ne pardavimui, galvoja ir projektuoja net ir aukštesnės energinio naudingumo klasės namus.

Kaip teisingai žiemai paruošti stogą

Stogo paruošimas žiemai yra ne mažiau svarbus nei namo šildymo sistemos sureguliavimas, rašo supersadovnik.ru.

Specialistų patarimai: kaip išsirinkti stogo dangą (8)

Statant namą svarbios ir galutinį rezultatą įtakojančios yra visos jo konstrukcijos dalys: pamatai, sienos, grindys, langai, durys. Tarp visų šių statybos komponentų individualaus namo stogas – nenuginčijamai užima vieną svarbiausių vietų. Jo pasirinkimą dažnai įtakoja tokie faktoriai, kaip: kaina, išvaizda, medžiaga. Pasiteiravome specialistų, kokį stogą geriausia rinktis.

Verčiame palėpę gyvenamąja erdve – svarbiausi etapai

Kad ir kaip romantiškai skamba idėja įsirengti palėpę, pirmiausia reikia įvertinti darbų sudėtingumą ir išlaidas. O jų tikrai bus nemažai – jei palėpė ligi tol nebuvo naudojama, ją reikės apšiltinti, įvesti elektrą, vandenį ir šildymą, numatyti apšvietimą, galbūt teks keisti ir laiptus, taisyti stogo konstrukciją. Taip pat gali tekti aukštinti stogą, nes pasirodys, kad nėra kaip apsisukti, ar įstatyti daugiau langų, nes trūks šviesos.

Kaip išvengti klaidų šiltinant stogą? (9)

Tam, kad išvengtumėte šiluminių pastato nuostolių, labai svarbu teisingai įrengti stogo konstrukciją. Nuo stogo įrengimo didele dalimi priklauso viso pastato šilumos nuostoliai ir energijos suvartojimas. Kuo mažesni stogo konstrukcijos šilumos nuostoliai, tuo mažiau energijos suvartojama namui šildyti arba vėsinti.

Bituminių čerpelių stogas: privalumai ir trūkumai (12)

Rinkdamiesi stogo dangą ir apžiūrinėdami įvairius variantus, greičiausiai prieisite ir prie bituminių čerpių, rinkoje kartais meiliai vadinamų čerpelėmis. Nors jos tradicines čerpes dalinai primena nebent forma, tai jau kuris laikas naudojamas stogų dengimo sprendimas. Ar verta jį rinktis? Reikėtų įvertinti tiek privalumus, tiek trūkumus.

Ar verta įrengti seną palėpę? (1)

Ieškote naujos vietos miegamajam,poilsio ar kitos paskirties kambariui – pažvelkite į viršų. Jei jūsų stogas šlaitinis, greičiausiai turėsite pakankamai vietos palėpei. Teoriškai ją įsirengti dažniausiai yra visiškai įmanoma, tačiau ar verta?

Kuo uždengti pavėsinės stogą? (3)

Šiltėjant vakarams vis dažniau kyla pagunda jais mėgautis pavėsinėje. Tačiau įsirengiant pavėsinę reikėtų gerai pasukti galvą apie jos stogą. Pavėsines statantys specialistai pastebi, kad pasirinkimų, kokia medžiaga uždengti stogą, yra pakankamai nemažai. Tačiau kiekvienas jų turi ir privalumų, ir trūkumų.

Skalūno stogai – savybės, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį (3)

Skalūno danga labiausiai populiari yra Vakaruose, tačiau ir Lietuvoje galima pastebėti namų dengtų šia uoliena. Galbūt ir jūs šiuo metu renkatės stogo dangą? Žinote visas tradicines dangas ir jums kyla klausimas – kodėl ne skalūnas? Štai keletas skalūno dangos aspektų, kuriuos reikėtų žinoti.

Kaip išrinkti stogą savo namams (5)

Nuo natūralių medžiagų, tokių mediena iki dirbtinių medžiagų, tokių kaip bitumas, metalo lakštai - šiais laikais stogo dangų pasirinkimas yra platesnis nei kada nors iki šiol. Nors kiekviena jų turi savo praktinių privalumų ir trūkumų,stogo danga taip pat prideda išskirtinį dizaino elementą jūsų namams. Taigi, kuris tinka jums?