Šiferio stogai: ką reikėtų apie juos žinoti

 (20)
Šiferis tikrai galėjo tapti viena tų medžiagų, kuria stogus dengiame tik retais atvejais. Jo populiarumas nusileido, kai rinkoje atsirado daugiau alternatyvų nei pigus ir sovietmečiu itin populiarus šiferis, be to, "naujienos" apie asbesto pavojus galėjo gerokai sumenkinti šios medžiagos privalumus. Tačiau taip nenutiko - šiferis, o tiksliau jo gamintojai, prisitaikė prie naujų reikalavimų, taip išlaikydami šiferį lygiaverčiu stogo dangos pasirinkimu. Ką reikėtų žinoti apie šią medžiagą?
Šiferio stogai: ką reikėtų apie juos žinoti
© Shutterstock nuotr.

Pagrindinės šiferio savybės. Šiferis, kaip medžiaga, yra ypač vertinamas dėl savo ilgaamžiškumo. Tinkamai sumontavę tokį stogą, juo galėsite džiaugtis iki keleto dešimtmečių. Tiesa, toks stogo ilgaamžiškumas būdingas tik pačiai medžiagai, kadangi spalvinis padengimas laikosi iki kelių kartų trumpiau. Verta pastebėti, kad ir gamintojai suteikia vienokias garantijas spalvai, kitokias ir kur kas didesnes – dangai. 

Šiferis būna banguotas, tiesa, skirtingi lakštai gali skirtis išmatavimais ar bangos gyliu. Paminėtinos ir kitos šios dangos savybės – nerūdija, yra nedegus, jame nesivesia pelėsis, naujos gamybos šiferis pasižymi nedideliu įgeriamumu. Šiuolaikinis oficialiai parduodamas šiferis pagal Europos sąjungos reikalavimus yra nepavojingas sveikatai – skirtingai nei senos kartos šiferis savyje neturi asbesto. Tiek išvaizda, tiek kitomis teigiamomis savybėmis naujos kartos šiferis praktiškai nesiskiria nuo senojo.

Nors ir tai nėra pagrindinis kriterijus renkantis stogą, tačiau šiferis yra vidutiniškai sverianti stogo danga - ji slegia konstrukciją 16-20 kg kvadratiniam metrui. Šis rodiklis yra didesnis nei bituminių čerpelių ar metalinių dangų, tačiau kur kas lengvesnis nei čerpės. Tiesa, stogo svoris nėra renkantis dangą nėra pagrindinis kriterijus, nes stogai projektuojami atlaikyti kur kas didesnius  sniego svorius. Kita vertus, sunkesnė danga laikoma netgi privalumu, kadangi ją sunkiau atplėšti vėjui audros metu.

Iš keleto šiferio trūkumų galima įvardinti mažą spalvų pasirinkimą. Originaliai pagamintas šiferis yra pilkos spalvos, tuomet jis nudažomas norima spalva, tiesa, Lietuvos rinkoje spalvų spektras yra pakankamai mažas. Taip pat reikėtų prisiminit, kad žalios spalvos šiferis kainuos iki kelių procentų brangiau. Kaip jau minėta, šiferio stogo spalva yra pakankamai trumpaamžė, todėl gali prireikti ją reguliariai perdažyti, o tai nėra patogu.

Kitas aspektas – šiferį sunkiau demontuoti, jis pakankamai trapus, tad sumanius keisti dangą nauja, senosios antrąkart pagal paskirtį gali nepavykti panaudoti. 

Montavimas. Nuolydis, tinkamas šiferio dangai montuoti prasideda nuo 10 laipsnių. Konkrečią nuolydžio reikšmę šiuo atveju nurodo gamintojas.

Šiferis tvirtinamas ant standartinės stogo konstrukcijos, kartu su danga paprastai pateikiamos ir detalios tvirtinimo instrukcijos. Grebėsto žingsnis standartiniams šifero lakštams siekia apie 50-70 cm. Rinkoje galite rasti lakštų su jau išgręžtomis tvirtinimo skylėmis ir nupjautais kampais - naudinga, nes lakštai turi persidengti. Pasirinkus tokius lakštus, teks derinti juos su grebėstavimo žingsniu, tačiau įsigijus paprastus lakštus galėsite prisitaikyti dangą pagal savo poreikius, tiesa, tai užtruks ilgiau. Taip gali prireikti daryti ir keičiant seną šiferį nauju – didelė tikimybė, kad lakštai neatitiks senojo grebėsto žingsnio.

Jei grebėsto žingsnis nestandartinis, šiferio lakštai paruošiami nupjaunant kampus bei reikiamose vietose išgręžiant tvirtinimo skyles. Kampus galima pjaustyti paprastu pjūklu arba kampine šlifuokle. Pjaunama po du priešingose pusėse esančius lakšto kampus, priklausomai nuo būsimos klojimo krypties.

Lakštai klojami nuo karnizo iki kraigo, nuolat patikrinant ar tvirtinami lygiai vienoje eilėje. Nereikia pamiršti, kad jie persidengia ir vertikaliai, ir horizontaliai. Konkrečius persidengimo matmenis nurodo jūsų šiferio gamintojas. Prie konstrukcijos lakštus galima tvirtinti įvairiai – kalant, veržiant varžtais ar sriegiais, tiesa, svarbu kad tvirtinimo elementą ir stogo dangą skirtų guminės tarpinės. Jei stogas bus pritvirtintas per silpnai, jis gali judėti jį veikiant vėjui, tačiau per stipriai to daryti irgi nederėtų, kadangi gali padidėti stogo dangos deformacijos tikimybė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Stogas

Statybų sezonas: stogo šiltinimo darbai

Šiandien naujai statomi pastatai turi atitikti A + energinio naudingumo klasę. Tačiau daugelis statytojų, statančių būstą sau, o ne pardavimui, galvoja ir projektuoja net ir aukštesnės energinio naudingumo klasės namus.

Kaip teisingai žiemai paruošti stogą

Stogo paruošimas žiemai yra ne mažiau svarbus nei namo šildymo sistemos sureguliavimas, rašo supersadovnik.ru.

Specialistų patarimai: kaip išsirinkti stogo dangą (8)

Statant namą svarbios ir galutinį rezultatą įtakojančios yra visos jo konstrukcijos dalys: pamatai, sienos, grindys, langai, durys. Tarp visų šių statybos komponentų individualaus namo stogas – nenuginčijamai užima vieną svarbiausių vietų. Jo pasirinkimą dažnai įtakoja tokie faktoriai, kaip: kaina, išvaizda, medžiaga. Pasiteiravome specialistų, kokį stogą geriausia rinktis.

Verčiame palėpę gyvenamąja erdve – svarbiausi etapai

Kad ir kaip romantiškai skamba idėja įsirengti palėpę, pirmiausia reikia įvertinti darbų sudėtingumą ir išlaidas. O jų tikrai bus nemažai – jei palėpė ligi tol nebuvo naudojama, ją reikės apšiltinti, įvesti elektrą, vandenį ir šildymą, numatyti apšvietimą, galbūt teks keisti ir laiptus, taisyti stogo konstrukciją. Taip pat gali tekti aukštinti stogą, nes pasirodys, kad nėra kaip apsisukti, ar įstatyti daugiau langų, nes trūks šviesos.

Kaip išvengti klaidų šiltinant stogą? (9)

Tam, kad išvengtumėte šiluminių pastato nuostolių, labai svarbu teisingai įrengti stogo konstrukciją. Nuo stogo įrengimo didele dalimi priklauso viso pastato šilumos nuostoliai ir energijos suvartojimas. Kuo mažesni stogo konstrukcijos šilumos nuostoliai, tuo mažiau energijos suvartojama namui šildyti arba vėsinti.

Bituminių čerpelių stogas: privalumai ir trūkumai (12)

Rinkdamiesi stogo dangą ir apžiūrinėdami įvairius variantus, greičiausiai prieisite ir prie bituminių čerpių, rinkoje kartais meiliai vadinamų čerpelėmis. Nors jos tradicines čerpes dalinai primena nebent forma, tai jau kuris laikas naudojamas stogų dengimo sprendimas. Ar verta jį rinktis? Reikėtų įvertinti tiek privalumus, tiek trūkumus.

Ar verta įrengti seną palėpę? (1)

Ieškote naujos vietos miegamajam,poilsio ar kitos paskirties kambariui – pažvelkite į viršų. Jei jūsų stogas šlaitinis, greičiausiai turėsite pakankamai vietos palėpei. Teoriškai ją įsirengti dažniausiai yra visiškai įmanoma, tačiau ar verta?

Kuo uždengti pavėsinės stogą? (3)

Šiltėjant vakarams vis dažniau kyla pagunda jais mėgautis pavėsinėje. Tačiau įsirengiant pavėsinę reikėtų gerai pasukti galvą apie jos stogą. Pavėsines statantys specialistai pastebi, kad pasirinkimų, kokia medžiaga uždengti stogą, yra pakankamai nemažai. Tačiau kiekvienas jų turi ir privalumų, ir trūkumų.

Skalūno stogai – savybės, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį (3)

Skalūno danga labiausiai populiari yra Vakaruose, tačiau ir Lietuvoje galima pastebėti namų dengtų šia uoliena. Galbūt ir jūs šiuo metu renkatės stogo dangą? Žinote visas tradicines dangas ir jums kyla klausimas – kodėl ne skalūnas? Štai keletas skalūno dangos aspektų, kuriuos reikėtų žinoti.

Kaip išrinkti stogą savo namams (5)

Nuo natūralių medžiagų, tokių mediena iki dirbtinių medžiagų, tokių kaip bitumas, metalo lakštai - šiais laikais stogo dangų pasirinkimas yra platesnis nei kada nors iki šiol. Nors kiekviena jų turi savo praktinių privalumų ir trūkumų,stogo danga taip pat prideda išskirtinį dizaino elementą jūsų namams. Taigi, kuris tinka jums?