Plokštieji stogai: 6 klausimai bei atsakymai

 (7)
Kadaise plokščius stogus galėjome matyti praktiškai tik daugiabučių rajonuose ar ant visuomeninių pastatų. Tačiau pamažu tendencija įsirengti plokščią stogą atėjo ir į gyvenamuosius namus. Įrengti rajone, kuriame dominuoja šlaitiniai stogai, tokie namai traukia akį ir išsiskiria. Tačiau juk įsirengiant stogą ieškome ne tik išskirtinumo, tačiau ir patikimumo, ar ne? Pateikiame atsakymus apie plokščiuosius stogus.
Plokštieji stogai: 6 klausimai bei atsakymai
© fotolia.com

Kada stogas laikomas plokščiuoju ir kodėl tokie stogai dar vadinami sutapdintaisiais?

Pagal statybos taisykles, stogas laikomas plokščiuoju, kai jo nuolydis yra tarp 0,7 ° ir 7°. Kaip matome, šis stogas nėra visiškai plokščias, tačiau tai būtų neracionalu, nes bent minimalus nuolydis reikalingas vandeniui nubėgti. Šie stogai dar vadinamas sutapdintais, nes stogas ir lubos iš esmės sutampa vienoje plokštumoje - stogas, galima sakyti, tampa viršutinių patalpų lubomis.

Kokie tokio stogo privalumai?

Didžiausias praktinis privalumas - galima maksimaliai išnaudoti po stogu esančią erdvę. Kai įsirengiate šlaitinį stogą, tarp jo ir perdangos lieka vietos, todėl natūralu, kad norisi ten įsirengti palėpę. Tačiau tokiu atveju susiduriama su maža problema, kadangi norint kuo patogesnės palėpės, reikia ir statesnio stogo. Keičiantis gyvenimo būdui, kai sandėliuojamų daiktų kiekis nebėra toks didelis, palėpę nori turėti ne visi. Plokščiasis stogas yra praktiškai jūsų kambario lubos, tad sutaupote vietos. Taip pat labai menka tikimybė, kad stogo dangą atplėš audra, kadangi ji neturi išsikišimų.

Kitas praktinis stogo pliusas - jis gali tapti terasa su tikra terasos danga ar tiesiog poilsio vieta. Ant šlaitinio stogo to nepadarysite. Galite netgi įsirengti apželdintą stogą.

Dėl estetinės pusės egzistuoja įvairių nuomonių, tačiau neabejotinai plokščias stogas suteikia statiniui modernumo, be to, Lietuvoje vyraujant šlaitiniams stogams, jis turi gerų galimybių išsiskirti iš bendros architektūros ir atkreipti dėmesį.

Kokie tokio stogo trūkumai?

Kadangi toks stogas patiria kur kas didesnes apkrovas nei šlaitinis, jam taikomi aukštesni reikalavimai. Taip pat didesnė vandens pratekėjimo tikimybė, tiesa, to galima išvengti nuolat stogą, prižiūrint, tikrinant ir pataisant. Žinoma, tai irgi neskamba kaip privalumas, turint omenyje daugelio šlaitinių stogų nereiklumą. Didesnės apkrovos tenka ir pamatams, tad juos reikia projektuoti tvirtesnius, kad daugiau mažiau atsiliepia galutinei kainai.

Žvelgiant iš estetinės pusės, vieniems tokie stogai patinka, o kitų netraukia. Namai su plokščiu stogu kartais paniekinamai vadinami dėžutėmis. Mažiau darbo tenka ir architektui. Tai žinoma, neatrodo blogai, tačiau tai reiškia, kad architektas turės labiau pasistengti su kitomis namo dalimis, o ši užduotis kai kuriems gali pasirodyti sunkoka. Taip pat stogo danga daugeliu atvejų bus monotoniška.

Tokį stogą reikia ir dažniau prižiūrėti. Jį nuvalyti lengviau ir saugiau nei šlaitinį stogą, tačiau nuo šlaitinio stogo dauguma kritulių nukrenta savaime, tad to daryti nereikia taip dažnai.

Kuo tokio stogo įrengimas skiriasi nuo įprasto stogo?

Tokio stogo įrengimas yra iš esmės kitoks nei šlaitinio, todėl išvardinsime tik esminius aspektus. Dėl dangos ypatumų, plokščiam stogui nereikia nei gegnių, nei grebėsto, nei kitos medinės konstrukcijos. Visi reikalingi sluoksniai montuojami ant gelžbetoninės perdangos. Kadangi plokščiasis stogas taps jūsų lubų dalimi, negalima ignoruoti šilumos izoliacijos. Įrengiant šlaitinį stogą, jei patalpoje po juo nebus gyvenama, jis gali būti neapšiltintas arba apšiltinta gali būti tik perdanga. Tokios klaidos įrengiant plokščiąjį stogą daryti nereikėtų, nes patirsite didelių šilumos nuostolių.

Įrengiant plokščiąjį stogą didžiausias dėmesys yra skiriamas hidroizoliacijai, kadangi dangai prakiurus, didesnė tikimybė, kad vanduo pamažu lašės ir į gyvenamąsias patalpas.

Kokių dangų negalima montuoti ant šlaitinio stogo?

Dėl nedidelio nuolydžio, toks stogas leidžia rinktis tik ribotą spektrą medžiagų, tad lengviau pasakyti, kokios dangos jam tinka. Dažniausiai įrengiant plokščiuosius stogus naudojamos ruloninės hidroizoliacinės stogo dangos ir membranos. Dažniausiai jos būna bituminės, bitumo ar kaučiuko pagrindo, polimerinės, PVC ir panašiai. Sprendimų yra daugybė, tačiau reikia pripažinti tradicinis čerpinis stogas ar šiferis ant plokščio stogo nemontuojamas. Svarbiausia, kad danga būtų sutvirtinta taip, kad nepraleistų kritulių.

Ar galima įsirengti stoglangius? 

Žinoma, toks variantas įmanomas, rinkoje egzistuoja nemažai sprendimų. Jiems įvertinti netgi nereikia ieškotis plokščiastogio namo kaimynystėje - tokie stoglangiai ne taip ir retai montuojami į viešosios paskirties pastatus. Stoglangiai gali būti varstomi ir nevarstomi. Dažniausiai jie būna specialios formos ir montavimo, primenantys netgi liukus, tačiau egzistuoja ir labiau tradicinius stoglangius primenantys sprendimai. Galite rinktis netgi iš kupolo ar piramidės formos stoglangių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Stogas

Statybų sezonas: stogo šiltinimo darbai

Šiandien naujai statomi pastatai turi atitikti A + energinio naudingumo klasę. Tačiau daugelis statytojų, statančių būstą sau, o ne pardavimui, galvoja ir projektuoja net ir aukštesnės energinio naudingumo klasės namus.

Kaip teisingai žiemai paruošti stogą

Stogo paruošimas žiemai yra ne mažiau svarbus nei namo šildymo sistemos sureguliavimas, rašo supersadovnik.ru.

Specialistų patarimai: kaip išsirinkti stogo dangą (8)

Statant namą svarbios ir galutinį rezultatą įtakojančios yra visos jo konstrukcijos dalys: pamatai, sienos, grindys, langai, durys. Tarp visų šių statybos komponentų individualaus namo stogas – nenuginčijamai užima vieną svarbiausių vietų. Jo pasirinkimą dažnai įtakoja tokie faktoriai, kaip: kaina, išvaizda, medžiaga. Pasiteiravome specialistų, kokį stogą geriausia rinktis.

Verčiame palėpę gyvenamąja erdve – svarbiausi etapai

Kad ir kaip romantiškai skamba idėja įsirengti palėpę, pirmiausia reikia įvertinti darbų sudėtingumą ir išlaidas. O jų tikrai bus nemažai – jei palėpė ligi tol nebuvo naudojama, ją reikės apšiltinti, įvesti elektrą, vandenį ir šildymą, numatyti apšvietimą, galbūt teks keisti ir laiptus, taisyti stogo konstrukciją. Taip pat gali tekti aukštinti stogą, nes pasirodys, kad nėra kaip apsisukti, ar įstatyti daugiau langų, nes trūks šviesos.

Kaip išvengti klaidų šiltinant stogą? (9)

Tam, kad išvengtumėte šiluminių pastato nuostolių, labai svarbu teisingai įrengti stogo konstrukciją. Nuo stogo įrengimo didele dalimi priklauso viso pastato šilumos nuostoliai ir energijos suvartojimas. Kuo mažesni stogo konstrukcijos šilumos nuostoliai, tuo mažiau energijos suvartojama namui šildyti arba vėsinti.

Bituminių čerpelių stogas: privalumai ir trūkumai (12)

Rinkdamiesi stogo dangą ir apžiūrinėdami įvairius variantus, greičiausiai prieisite ir prie bituminių čerpių, rinkoje kartais meiliai vadinamų čerpelėmis. Nors jos tradicines čerpes dalinai primena nebent forma, tai jau kuris laikas naudojamas stogų dengimo sprendimas. Ar verta jį rinktis? Reikėtų įvertinti tiek privalumus, tiek trūkumus.

Ar verta įrengti seną palėpę? (1)

Ieškote naujos vietos miegamajam,poilsio ar kitos paskirties kambariui – pažvelkite į viršų. Jei jūsų stogas šlaitinis, greičiausiai turėsite pakankamai vietos palėpei. Teoriškai ją įsirengti dažniausiai yra visiškai įmanoma, tačiau ar verta?

Kuo uždengti pavėsinės stogą? (3)

Šiltėjant vakarams vis dažniau kyla pagunda jais mėgautis pavėsinėje. Tačiau įsirengiant pavėsinę reikėtų gerai pasukti galvą apie jos stogą. Pavėsines statantys specialistai pastebi, kad pasirinkimų, kokia medžiaga uždengti stogą, yra pakankamai nemažai. Tačiau kiekvienas jų turi ir privalumų, ir trūkumų.

Skalūno stogai – savybės, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį (3)

Skalūno danga labiausiai populiari yra Vakaruose, tačiau ir Lietuvoje galima pastebėti namų dengtų šia uoliena. Galbūt ir jūs šiuo metu renkatės stogo dangą? Žinote visas tradicines dangas ir jums kyla klausimas – kodėl ne skalūnas? Štai keletas skalūno dangos aspektų, kuriuos reikėtų žinoti.

Kaip išrinkti stogą savo namams (5)

Nuo natūralių medžiagų, tokių mediena iki dirbtinių medžiagų, tokių kaip bitumas, metalo lakštai - šiais laikais stogo dangų pasirinkimas yra platesnis nei kada nors iki šiol. Nors kiekviena jų turi savo praktinių privalumų ir trūkumų,stogo danga taip pat prideda išskirtinį dizaino elementą jūsų namams. Taigi, kuris tinka jums?