Kodėl stogai apledėja ir kaip su tuo tvarkytis

 (2)
Pamatę ilgus ir dailius varveklius, kabančius po stogu, dažnas net nepagalvoja, kokią žalą jie pranašauja. Varvekliai – pirmasis įspėjimas, jog stogas padengtas ledu.
© Shutterstock nuotr.

Kodėl stogas apledėja?

Stogas apledėja ten, kur susikaupia vanduo – ties stogo kraštu, nutekėjimo latakais. Nenutekėjęs vanduo gali pridaryti daug nuostolių – patekęs į vidų, gali sugadinti sienas, lubas ir vidaus apdailą.
Apledėjimas susiformuoja dažniausiai po intensyvaus snigimo, taip pat jei nėra sudarytų sąlygų gerai palėpės ar pastogės ventiliacijai. Sniegu padengtas stogas lemia tai, kad temperatūra sniego sluoksnyje kinta nevienodai, pavyzdžiui, po gausiai padengtu stogu palėpės temperatūra gali būti netgi žemesnė, negu staigiai atšilus lauke. Kai pirmasis sniego sluoksnis pradeda tirpti, vanduo smelkiasi žemyn, kol pasiekia apatinius sluoksnius, kur temperatūra dar vis žema, tuomet ištirpęs sniegas pradeda stingti ir susiformuoja ledas.

Apledėjimui tiesioginę įtaką daro ir sniego sluoksnio storis. Esant 0,5 m sniego labai didelė tikimybė, kad varvekliai pradės kauptis ant jūsų stogo latakų. Taip pat, jei namo palėpėje gyvenama, joje paprastai palaikoma teigiama temperatūra. Kadangi didelė dalis šilumos iš bet kokio namo išeina būtent per stogą, ši dalis šildo sniego sluoksnio apačią, paversdamas sniegą vandeniu, kuris tekėdamas stogo šlaitu, pradeda kauptis latakuose ir užšąla.

Kaip atsikratyti apledėjimo?

Kai kur anksčiau žmonės šaltajam metų laikui tiesiog nuimdavo lietvamzdžius ir taip išvengdavo jų apledėjimo, tačiau tai nėra pati geriausia mintis – tekantis vanduo, keičiantis temperatūrai bei šylant gali rimtai pakenkti namo sienai, pamatams, pačiam stogui ir, be abejo, jums pačiam, jei nerūpestingai vaikščiosite aplink namą ir nesidairysite viršun, ar nesiruošia ant jūsų užslinkti kokia nors nedidukė sniego pusnis.

Nepamirškite, jog, užsiropštęs ant apledėjusio stogo, jau esate padidintos rizikos zonoje. Tad geriau nelipkite ant sniegu padengto stogo, naudokitės tik kopėčiomis ir tik tuo atveju, jei namas neaukštas. Didesniems namams verčiau kviestis profesionalus - šalyje sniego valymo nuo stogo paslaugų pasiūla egzistuoja.

Jei nuvalysite sniegą – pašalinsite galimybę susiformuoti ledui. Rekomenduojama turėti neaštrių įrankių, tarkime, medinį kastuvą - taip nesubraižysite dangos. Stumkite sniegą žemyn – niekada nevalykite sniego horizontaliai – galite apgadinti stogą. Išvalykite nuo sniego visus nutekėjimo vamzdžius bei latakus, kad ištirpęs sniegas saugiai nutekėtų žemyn. Nėra būtina nudaužyti visą ledą – jei nebus sniego, ledas ištirps su pirmais saulės spinduliais.

Jei varvekliai yra ne pirmo sezono problema, atšilus galite imtis priemonių ir juos patobulinti. Problemai spręsti latakams galima pritaikyti specialius šildančius kabelius - jie skleidžia šilumą, tad vanduo latakuose negali užtirpti ir yra priverstas tekėti lauk. Paprastai tokia sistema turi termostatą ir kritulių matuoklį, naudoja elektros energiją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Stogas

Kaip teisingai žiemai paruošti stogą

Stogo paruošimas žiemai yra ne mažiau svarbus nei namo šildymo sistemos sureguliavimas, rašo supersadovnik.ru.

Specialistų patarimai: kaip išsirinkti stogo dangą (8)

Statant namą svarbios ir galutinį rezultatą įtakojančios yra visos jo konstrukcijos dalys: pamatai, sienos, grindys, langai, durys. Tarp visų šių statybos komponentų individualaus namo stogas – nenuginčijamai užima vieną svarbiausių vietų. Jo pasirinkimą dažnai įtakoja tokie faktoriai, kaip: kaina, išvaizda, medžiaga. Pasiteiravome specialistų, kokį stogą geriausia rinktis.

Verčiame palėpę gyvenamąja erdve – svarbiausi etapai

Kad ir kaip romantiškai skamba idėja įsirengti palėpę, pirmiausia reikia įvertinti darbų sudėtingumą ir išlaidas. O jų tikrai bus nemažai – jei palėpė ligi tol nebuvo naudojama, ją reikės apšiltinti, įvesti elektrą, vandenį ir šildymą, numatyti apšvietimą, galbūt teks keisti ir laiptus, taisyti stogo konstrukciją. Taip pat gali tekti aukštinti stogą, nes pasirodys, kad nėra kaip apsisukti, ar įstatyti daugiau langų, nes trūks šviesos.

Kaip išvengti klaidų šiltinant stogą? (9)

Tam, kad išvengtumėte šiluminių pastato nuostolių, labai svarbu teisingai įrengti stogo konstrukciją. Nuo stogo įrengimo didele dalimi priklauso viso pastato šilumos nuostoliai ir energijos suvartojimas. Kuo mažesni stogo konstrukcijos šilumos nuostoliai, tuo mažiau energijos suvartojama namui šildyti arba vėsinti.

Bituminių čerpelių stogas: privalumai ir trūkumai (12)

Rinkdamiesi stogo dangą ir apžiūrinėdami įvairius variantus, greičiausiai prieisite ir prie bituminių čerpių, rinkoje kartais meiliai vadinamų čerpelėmis. Nors jos tradicines čerpes dalinai primena nebent forma, tai jau kuris laikas naudojamas stogų dengimo sprendimas. Ar verta jį rinktis? Reikėtų įvertinti tiek privalumus, tiek trūkumus.

Ar verta įrengti seną palėpę? (1)

Ieškote naujos vietos miegamajam,poilsio ar kitos paskirties kambariui – pažvelkite į viršų. Jei jūsų stogas šlaitinis, greičiausiai turėsite pakankamai vietos palėpei. Teoriškai ją įsirengti dažniausiai yra visiškai įmanoma, tačiau ar verta?

Kuo uždengti pavėsinės stogą? (3)

Šiltėjant vakarams vis dažniau kyla pagunda jais mėgautis pavėsinėje. Tačiau įsirengiant pavėsinę reikėtų gerai pasukti galvą apie jos stogą. Pavėsines statantys specialistai pastebi, kad pasirinkimų, kokia medžiaga uždengti stogą, yra pakankamai nemažai. Tačiau kiekvienas jų turi ir privalumų, ir trūkumų.

Skalūno stogai – savybės, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį (3)

Skalūno danga labiausiai populiari yra Vakaruose, tačiau ir Lietuvoje galima pastebėti namų dengtų šia uoliena. Galbūt ir jūs šiuo metu renkatės stogo dangą? Žinote visas tradicines dangas ir jums kyla klausimas – kodėl ne skalūnas? Štai keletas skalūno dangos aspektų, kuriuos reikėtų žinoti.

Kaip išrinkti stogą savo namams (5)

Nuo natūralių medžiagų, tokių mediena iki dirbtinių medžiagų, tokių kaip bitumas, metalo lakštai - šiais laikais stogo dangų pasirinkimas yra platesnis nei kada nors iki šiol. Nors kiekviena jų turi savo praktinių privalumų ir trūkumų,stogo danga taip pat prideda išskirtinį dizaino elementą jūsų namams. Taigi, kuris tinka jums?

Kaip apželdinti stogą ar namo sieną (3)

Kaip įnešti dar daugiau žalumos į savo gyvenimą? Galbūt viena iš išeičių – apsiželdinti gyvenamojo būsto stogą ar sieną? Šia tema vykusioje parodoje „Namų pasaulis 2016“ pranešimą skaitė Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto daktarė Rėda Bistrickaitė.